Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

Кар’єра для студента: Як потрапити на проект без досвіду роботи

Попри те, що попит на технічних спеціалістів залишається високим, багатьом початківцям часами нелегко знайти роботу у сфері IT. Причина банальна — відсутність комерційного досвіду, який, зазвичай, є ключовою вимогою при відборі кандидатів на вакансію. Але як отримати досвід без участі у реальному проекті?

На щастя, компанії готові навчати молодих спеціалістів самостійно, пропонуючи їм позиції trainee (свого роду стажування, що передбачає і навчання, і роботу на реальному проекті) або ж курси, де студенти здобувають необхідні навички та знання, щоб згодом долучитися до проектів компанії.

Щоб пояснити, як це все працює і як студенти долучаються до великих проектів, ми поспілкувалися із колишніми випускниками GL BaseCamp у Львові та розпитали їх про кухню підготовчих курсів та їх перший досвід у якості trainee.

Як люди приходять в IT

Ігор Пилипів та Дмитро Панчишин цікавилися математикою і програмуванням ще зі школи. Із вибором напрямку подальшого навчання особливих труднощів у них не було. Після 3-го курсу Ігор відвідав щорічні майстер-класи GlobalLogic, де і дізнався про підготовчі курси GL BaseCamp.

Дмитро ж за порадою свого одногрупника вступав на GL BaseCamp вже на 2-му курсі Національного університету «Львівська політехніка». «Мій одногрупник мені каже: „Ой, я вступив на BaseCamp!“ І я вирішив теж спробувати. Ми з ним потрапили в одну групу. До речі, він тепер теж працює з GlobalLogic», — згадує Дмитро.

А ось для Тараса Мотиля ІТ стало спонтанним рішенням. Після закінчення школи він замість здобуття спеціальності із видобутку нафти і газу пішов навчатися на ІТ. І зараз Тарас упевнений, що не помилився. «Потрапити на підготовчі курси допомогло середовище в групі — усі пробували йти на IT-курси, і GL BaseCamp був на слуху», — каже він.

Андрій Кузь, який приєднався до нашої розмови дещо пізніше, додав, що мав можливість вступати на юридичний факультет, але вибрав програмну інженерію, оскільки цікавився програмуванням ще зі школи. «Влітку, вже перед четвертим курсом, я зрозумів, що треба щось робити в цьому житті. З самого початку мені подобалися „плюси“. Сів гуглити і зрозумів, що найбільше відкритих позицій для „стажерів“ у цьому напрямку є у GlobalLogic. Тут же і дізнався про курси для початківців», — ділиться він своїми спогадами.

Як потрапити на курси?

«Студенти ІТ-спеціальностей очікують, що після закінчення навчального закладу вони з легкістю отримають роботу в ІТ-компаніях, але, зазвичай, той обсяг знань, який надає їм ВНЗ — недостатній», — розповідає Тарас Палій, ментор останніх двох GL BaseCamp. Тому не дивно, що після ряду невдалих інтерв’ю молоді спеціалісти починають шукати додаткові IT-курси.

Зазвичай протягом кожного набору на GL BaseCamp лише у Львові реєструються кілька сотень студентів, із яких тільки 15-20 потрапляють на навчання у групу. Донедавна для вступу необхідно було пройти чотири етапи відбору — тестування на сайті testbench.globallogic.com.ua, завдання з написання коду, телефонне інтерв’ю та інтерв’ю в офісі компанії. Цього року кількість етапів відбору скорочено до двох — це онлайн-тест та очне інтерв’ю.

Майже всі випускники впевнені, що перший етап (онлайновий тест) — найважчий. «На співбесіді ти можеш відповісти на питання по-різному, а у тесті тільки одна правильна відповідь», — розповідає Дмитро. — «До тесту потрібно готуватися, читати книжки — без цього університетської програми не вистачить». А Тарас додає: «Власне, інтерв’ю вже було не випробуванням, а приємним завершенням відбору».

В Ігоря ж ситуація склалася зовсім нестандартно. Свого часу він не добрав усього кілька балів в онлайновому тесті, але все ж таки потрапив у додаткову групу GL BaseCamp. Андрій взагалі мав намір одразу ж потрапити на позицію trainee, але під час тестового завдання він, за його словами, написав дуже слабкий код. Тому на проект його не взяли, але запропонували навчання на курсах.

Навчання та мотивація

Варто зауважити, що навчання на GL BaseCamp проходить за додатковою, не університетською програмою. Власне тому, на курсах відносно мало теорії, а більшість роботи зосереджено на виконанні практичних завдань. Для успішного завершення курсів необхідно не лише відвідувати лекції, а й ефективно організовувати свій час для самостійної роботи над проектом.

«Для того, щоб знайти час на додаткові курси, я проаналізував університетську програму і вирішив зменшити свою увагу до менш значних, на мою думку, предметів на користь GL BaseCamp», — ділиться секретом успіху Ігор. Це було не дуже складно, оскільки того часу він вже навчався на 4-му курсі.

Подібних проблем у Дмитра не було. «Ряд університетських предметів я наполегливо вивчаю. Але щодо деяких я виконую мінімальні стандарти, що в результаті дозволяє мені отримувати стипендію. Інколи лекції можна знайти і в інтернеті», — розмірковує він. А ще Дмитро додає: «Спершу мене дратувало, що доводиться виправляти усі дрібні стилістичні помилки. Але пізніше мені дуже допомогло вміння дотримуватися певного стилю... Хороша документація і якісний код дуже багато значать, це — 75% успіху».

«Найскладніше — розбити велике незнайоме завдання на підзавдання. Але це допомагає розібратися і згодом стає в пригоді у реальній роботі. Корисно навчитися розставляти задачі у певному порядку і відводити під них оптимальний час», — відзначає Дмитро.

Ігор вважає, що «люди невчасно здають завдання або зовсім погано з ними справляються — і тому «відвалюються». З ним погоджується Тарас: «Для багатьох складно розрахувати час і сили. Декому непросто сприйняти критику — це фактор, який на кожного впливає по-різному», — додає він.

Власне Тарас навчався на курсах двічі. Перший раз він вступив ще на другому курсі, але, дійшовши майже до кінця програми, зрозумів, що ще не готовий до серйозної роботи. Повернувшись другого разу, він упевнено дійшов до кінця і, разом із Ігорем, отримав запрошення на проекти GlobalLogic.

«Мені особливо сподобалося, що на курси приходили круті досвідчені програмісти і проводили лекції — це дуже добре продумано», — ділиться враженнями Андрій. «Нашій групі перший раз дали відразу ж завдання на практику, теорія була 5 разів на тиждень і ми паралельно виконували завдання. Ще прикольно, що відразу привчили до JIRA та інших професійних штук», — згадує він.

Для того, щоб досягти певного результату на курсах, Андрій відмовився від усіх студентських розваг, сідав і вчився, оскільки був умотивований можливістю потрапити на проект GlobalLogic. «Мені було цікаво, код перевіряли, хотілося досягти якогось результату», — каже він.

І результат вочевидь вартий цього. «Курси дають можливість структурувати теоретичні знання, використати їх на практиці, зустріти та подолати різні труднощі, навчитися вирішувати проблеми, — відзначає ментор GL Base Camp Тарас Палій.

Що далі?

Як правило, до кінця курсу залишаються найкращі і найбільш дисципліновані студенти. «Успішно завершують курси і отримують пропозицію від компанії саме вмотивовані люди, котрі не зупиняються на досягнутому, бажають розвивати свої технічні знання і продовжувати ІТ-кар’єру» — зауважує Тарас.

Завершення GL BaseCamp — вже сам по собі гарний старт для кар’єри в IT. Кількість випускників, яких запрошують на проекти компанії, часто залежить від кількості відкритих позицій trainee. Однак очевидно, що здібні випускники рідко залишаються без діла. Якщо для них немає позиції у GlobalLogic, місце обов’язково знайдеться в іншій компанії.

З Андрієм трапилася подібна історія. «В кінці Base Camp було інтерв’ю, і мені сказали „Класно, молодець!“, але вибрали тоді іншого. Потім я пішов на співбесіду в іншу компанію, але місце там мене мало зацікавило», — згадує він, — «...але раптом посеред воєнки мене запросили на ще одне інтерв’ю у GlobalLogic, яке я успішно пройшов та потрапив на проект!»

А ще буває так, що здібних студентів запрошують на проекти іще до завершення курсів. «Мій другий „бейскемп“ був більш вдалим. Цього разу нас із Ігорем забрали на проект у GlobalLogic ще до офіційного закінчення курсів», — згадує Тарас. «Так, важливою є і везучість :)», — сміється та додає Ігор.

Секрети успіху

Вже наприкінці розмови ми попросили хлопців розповісти про їх власні секрети успіху та побажання чи настанови, які б вони хотіли дати молодшим товаришам, що тільки починають свій професійний шлях у IT.

«Як казав Генрі Форд: «Якщо у тебе щось не вийшло, то це чудова можливість почати все спочатку, але по-іншому», — впевнений Дмитро. Коли першого разу після курсів його не взяли на trainee-позицію, він узяв тайм-аут: відпочив на морі, переосмислив своє ставлення до С++ та вирішив зайнятися Java. Прочитавши кілька книг, Дмитро спробував створити декілька проектів для Android.

Два тижні наполегливої роботи — і Дмитро написав свою першу програму, здобув чималий досвід та трохи грошей. Практичні навички, отримані на фрілансі, згодом дуже допомогли Дмитру у роботі на проекті. «Один з моїх двох проектів у GlobalLogic якраз стосується Android», — пояснює він та додає: «На фрілансі набиваєш руку: тобі дають проект, ти спершу навіть не знаєш, що з ним робити. А потім уже включаєшся у роботу, і рішення приходять самі».

Тарас впевнений, що варто просто робити те, що подобається, і тоді досягнення цілі буде більш вартісним. Тим більше, коли потрапляєш на проект, навчання в університеті стає легшим. «Викладачі ставляться простіше, з розумінням. Мої одногрупники працювали вже на 2-3-му курсі. Та й компанія допомагає. Всі зацікавлені у тому, щоб ти був зосереджений. Це вже тристороння взаємодія.», — ділиться спостереженнями Тарас.

У свою чергу, Андрій радить усім, хто хоче отримати запрошення на проект, читати правильні книжки. «У мене в команді зараз багато досвідчених програмістів, і вони мені підказали алгоритм пошуку хороших книжок. А найголовніше — це практика, треба щось собі придумати і сідати програмувати», — говорить він.

Ну а ми, зі свого боку, радимо пробувати і старатися. І ваш перший справжній проект у компанії вашої мрії — не за горами.

Успіхів!

👍ПодобаєтьсяСподобалось0
До обраногоВ обраному0
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Кто подскажет , когда будет набор на след стажировку

переосмислив своє ставлення до С++ та вирішив зайнятися Java
Також вирішив переосмислить своє ставлення до С++ =)

Спасибо! Если будет время и желание, будем рады получить от вас более подробный отзыв про BaseCamp — jobs.dou.ua/...llogic/reviews

Чудова стаття. А чому немає курсів у Києві?

Курсы GL BaseCamp есть на территории КПИ. Но, в настоящий момент, набора в группу нет. Об открытии набора можно узнать тут — globallogic.com.ua/...s/#gl-base-camp

Да, потому что нет большой потребности в trainee-позициях в Киеве. А во Львове есть.

Підписатись на коментарі