×Закрыть

Кто-то недавно сдавал ISTQB Advanced Test Analyst?

Всем привет! А отзовитесь кто недавно сдавал ISTQB Advanced Test Analyst?

Есть пара вопросов:
1. Как готовились?
2. Где брали вопросы
3. Примеры вопросов

LinkedIn
Допустимые теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Допустимые теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

По просьбе ниже отвечаю на свои же вопросы:
1. Книги, которые читала :
— The Software Test Engineers Handbook, Graham Bath
— Advanced Software Testing Vol.1 (Guide to the ISTQB Advanced Certification as an Advanced Test Analyst) 2nd Edition
— Lee Copland — Техники тест дизайна
— Силлабус
Я бы рекомендовала читать именно в такой последовательности.

2. Откуда брала вопросы:
— www.astqb.org/advanced-test-analyst
— www.softwaretestinggenius.com
— www.istqb.org/...​level-exam-documents.html
— istqb.patshala.com
— надо обязательно отработать все вопросы с книг + уделить особое внимание вопросам с оф сайта. Какая-то их часть попадается в экзамене.

3. Примеры вопросов:
1. Which lifecycle model requires the earliest involvement from the Test Analyst?
a. Agile
b. V-model
c. Embedded iterative
d. Waterfall

2. Пара вопросов такого типа:
You are a Test Analyst for a company that provides incentives to its customers based on how
much money they spend online shopping:
Category 1: $1 — $100 = 5%
Category 2: $100.01 — $500 = 7.5%
Category 3: Over $500 = 10%
The company recently discovered that their competitors were offering better incentives for the
same amounts of money spent and now want to update their current incentive rate to match the
competitor’s.
Using the equivalence partitioning test design technique, which of the following is the correct set
of test cases to achieve 100% coverage with the minimum number of test cases?
a. $50, $150
b. $0, $50, $150, $500
c. $0, $1, $100, $500, $550
d. $0, $50, $150, $550, max amount + $50

3. Такого типа:
You have been testing a web application that takes airline reservations. There has been a
problem that occurs when an existing user logs in and makes a reservation. If they query first,
then select a particular flight and confirm the reservation, they are allowed to cancel the
reservation. If they don’t query but enter a particular flight number, then select it from the
matched list, then confirm and try to cancel, the cancel fails. What technique should you use to
do further testing and to look for similar issues?
a. State transition testing, particularly with 0-switch
b. State transition testing, particularly with 1-switch
c. State transition testing, particularly with 2-switch
d. State transition testing using state tables to check for invalid transitions

The Software Test Engineers Handbook, Graham Bath
Advanced Software Testing Vol.1 (Guide to the ISTQB Advanced Certification as an Advanced Test Analyst) 2nd Edition

Вони сильно відрізняються ? Одну писав Рекс Блек, іншу Дороті Грехем. Обидвоє є співавторами ISTQB. Я так розумію, їх декілька для кращих продаж

Першу ще чекаю з амазону. Цікаво почути відгуки
Вони покривають ті самі речі ? Сильно відрізняються вмістом ?

ІМХО, думаю однієї досить.

Книги по наполнению приблизительно одинаковы и естественно покрывают одни и те же вещи.
Но например мне Блек совсем не заходил — он написан очень тяжело. Лично мне, Дороті Грехем понравился больше, но Блека пропускать нельзя, так как там очень много разобранных вопросов.
Ну и вы же понимаете, тут большую роль играет личное восприятие материалов. Я просто поделилась своим опытом :)

Спасибо за развёрнутый ответ!

Екзамен сдан, если кому-то надо советы — обращайтесь

А вы ответьте на вопросы, заданые вами в топике, и ещё опишите процесс в общем.
Многим интересно и полезно будет, думаю)

Сдавал в Марте.
1. Сам готовился. Читал Силлабас + Следующие книги „Graham Bath and Judy McKay (2014), The Software Test Engineer’s Handbook: A Study Guide for the ISTQB® Test Analyst and Technical Analyst Advanced Level Certificates, 2nd ed., Rocky Nook” — 15 баксов на PlayMarket.
и
www.amazon.com/...​Test-Design/dp/158053791X
Последняя — это классика и не совсем по силлабасу, но покрывает дофига техник тест дизайна котрые собсвенно составляют 50% вопросов на экзамене.
2. Вопросов в инете почти нет. Есть 1н вариант вопросов на официальном сайте istqb.org + американсокй версии www.astqb.org . Собсветнно говоря единсвенные 2 которые я нашел. все остальное выгледит как нелепая подделка.
3. Пример..хм...ну вот. взят с ссылки выше
You are testing software that controls the amount of water sprayed by an automatic sprinkler
system. The amount to be sprayed in an hour is determined by the weather conditions for the
previous 3 days. The weather conditions can be either sunny, cloudy or rainy. The maximum
amount of water will be sprayed if the previous conditions were sunny, sunny, sunny. No water
will be sprayed if there were two rainy days in the previous three days. Varying amounts will be
sprayed depending on the mix of the previous days. For example, rainy, sunny, sunny will get
more water than sunny, cloudy, rainy.
The software also determines the type of spray to use based on the type of grass being
sprayed. There are five different categories of grasses that are supported.
By applying equivalence partitioning to the weather conditions, how many test cases will be
needed to cover the weather conditions and spray types?
a. 9
b. 15
c. 21
d. 27

а що скажете по Technical Test Analyst ?
як я розумію, книжка ця сама.
які питання в основному ?

Ссылки я сбросил в предыдущем ответе. Откройте и сами увидите какие там вопросы.
По поводу книг вот еще ссылка на рекомендуемые книги www.istqb.org/...​/istqb-related-books.html (и да можно использовать ту же книгу. она покрывает оба экзамена. по этому я ее и купил)
Другая инфа есть на оф.сайте.
Имхо TTA самый сложный экзамен, по крайней мере таковым он был для меня...

як я розумію -
Rex Black, Jamie Mitchell (2011), Advanced Software Testing — Vol. 3: Guide to the ISTQB® Advanced Certification as an Advanced Technical Test Analyst, Rocky Nook
та
Graham Bath and Judy McKay (2014), The Software Test Engineer’s Handbook: A Study Guide for the ISTQB® Test Analyst and Technical Analyst Advanced Level Certificates, 2nd ed., Rocky Nook
є тотожними ? принаймі, так виходить з назви

это разные книги. но обе содержат инфу нужную для экзамена

а чому найскладніший ? Багато задач на аналіз коду ?

честно говоря уже не помню многи ли было задач на анализ кода, но помню что был сложный экзамен.. по поводу вопросов уже говорил, просто гляньте примеры и вопрос отпадет.

Cпасибо вам огромное :)
Graham Bath тоже читаю, очень нравится

не здавав, але

1. Как готовились?

є сілабус. є книга Рекса Блека по підготовці

Подписаться на комментарии