×

New customer — income or expenses?

New way of scam on Upwork

Let us tell you something to be aware of as it might have happened with anyone with you and while you are overwhelmed with a good conditions and payment you simply get trapped and fooled.

A couple of weeks ago Brainence received quite interesting proposal via email from a guy (Frank) from New York which caught our attention and we decided to dig into it and find out more how we can cooperate as the development part was really suitable for our developers. Well, after such a persuasive introduction no one would resist:

I found your profile on Clutch. After reviewing your Company’s Bio I’ve
short listed you with 8 other firms from there. I’d like to begin a
$150,000 contract with your firm. Brainence seems perfect for this
large project.

It was supposed to be a large project for $150,000 for 6–7 developers from our team and for around 4–5 months. Sustainable good income, long-term project with client from the USA... Isn’t it a big caught?
This project was funded by government, where our developers will be paid with higher rate than our regular rates what was again quite good technique as it makes ‘victim’ so excited about the cooperation. Frank promised to pay us $70 per hour BUT every day we should buy Bitcoins for them for 10$ per hour + $10 per hour to cover any fees for sending Bitcoins daily. Still not too bad, right?

In their documents customer said that we should buy bitcoins ONLY for 2 weeks, however, due to Upwork rules ± 2 weeks is period when developer can receive payment if there are no complaints from customer side (www.upwork.com/legal#escrow-hourly — 6. PAYMENT PROTECTION (6.1)).

So where is the trick? First of all, they create a couple of fresh-new accounts on Upwork with different descriptions which don’t even suit our tech stack, so eventually after sending Bitcoins to them they can easily make a complaint that we didn’t provide right services for them and we are left with nothing. Another things which made Frank look suspicious, the client was online always when we were in Skype but wait for a moment, isn’t there 7 hours difference with Ukraine?


Another fail — price for the project is different here

Frank said it’s really big project and it’s better to keep it in secret until launch, no NDA needed, no technical interviews. After getting that he was not the one who he is we started asking him some provocative questions trying to unmask him and his answers were predictable. So here is what we get — client promise to pay you 70$, you buy and send Bitcoins to that guy and after receiving them, our Frank makes a complaint about irrelevant services which we provide and in the end he has his Bitcoins, we lose around $5600 and that is the end of our “big” project for us but who said that they didn’t open such projects with other IT companies?

So stay aware and filter all your incoming proposals as you never know whether that American guy isn’t your neighbor.

P.S. Right now, we contacted Upwork Help Center and trying to do everything, so that guy will get trapped as well.

Have a wonderful and productive day!

Brainence team

SOURCE: medium.com/...​cam-on-upwork-be715e617ee

👍ПодобаєтьсяСподобалось0
До обраногоВ обраному0
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Пришёл в контору устраиваться на работу. Захожу в кабинет с табличкой «HR». За компьютером сидит такая финтифлюшка лет 25-ти. Вся из себя такая... Короче, богиня на данном квадратном метре.
— Здравствуйте, я хочу устроиться на работу. Это же отдел кадров?
— Вообще-то это HR.
— Окей. I’m here to get a job, and then I’m gonna fuck you in every holе.
— (зависание)... Можно по-русски?
— Конечно. Я пришёл устраиваться на работу. Это же отдел кадров?
— (зависание)... Да.

Лец ми спик фром май харт ин инглиш

Автор молодец, что пишет на английском, «пиши еще»!

Непрошеный совет, есть пара простых шагов, которые можно предпринять, чтобы улучшить язык в этом тексте:

— научиться использовать артикли (In their documents >the< customer said)
— быть более точным (In the project documentation the customer said)
— использовать простые фразы вместо сложно-сочиненных предложений. Например, достаточно трудно понять смысл предложения ниже, так как however не очень хорошо связывает обе его части, которые по смыслу не противоречат друг другу: «in their documents customer said that we should buy bitcoins ONLY for 2 weeks, however, due to Upwork rules ± 2 weeks is period when developer can receive payment if there are no complaints from customer side»
— поставить grammarly (на правах рекламы, хотя и добровольной, я плачу им деньги, а не наоборот) :-)

щоб писати грамотно є класна іграшка для хрома — grammarly, дуже допомагає з вищеописаними проблемами

О, вменяемый английский.

Не вижу никаких проблем с тем, что статья по-английски написана, так как может быть также полезна иностранцам, которые время от времени сюда заглядывают (позорище наподобие Дипака Кумара не рассматриваем)

Английский — грамота нынешнего века.

Еще можно попытаться понять, когда чья-то ленивая жена в эмиграции не может достигнуть сраного pre-intermediate уровня.
Простите, но здесь жалобы на английский язык — это что-то запредельное.

Очень похоже на схему с откатом. В апворке, ведь, есть гарантия платежей при почасовом рейте. Так что вам бы все равно заплатили.

Не думаю, там трик вот в єтом

First of all, they create a couple of fresh-new accounts on Upwork with different descriptions which don’t even suit our tech stack, so eventually after sending Bitcoins to them they can easily make a complaint that we didn’t provide right services for them

Так отправлять биткоины только после получения оплаты на свой счет же. Никто ведь не будет отправлять сразу по затреканным часам.

BUT every day we should buy Bitcoins for them for 10$ per hour + $10 per hour to cover any fees for sending Bitcoins daily.

Я так понимаю, что отправка должна была начаться немедленно, а оплата — потом-потом.

Ха-ха, похоже на то :). Да и с тем, что нет ни интервью, ничего такого, похоже на мошенничество, да. Но, тем не менее, у авпока есть гарантия оплаты на почасовом контракте.

Но, тем не менее, у авпоке есть гарантия оплаты на почасовом контракте.
they can easily make a complaint that we didn’t provide right services for them

И где бы она была ? Не было бы.Комплейн — их блочат, а гаврик с баблом — тю-тю.

support.upwork.com/...​569687073b71566a1f21e49fe

— A client with a verified billing method

У них, скорее всего, метод оплаты не проверен, но фу-фу-фу с такими заключать контракты.

пеймент в них був апрувд, але все працює дуже просто, для перевірки пеймент методу апворк знімає 1$, якщо пройшла транзакція — все ок)

А почему тогда не будет работать их система Payment Protection?

проект який описаний в документації взагалі не повязаний з описом проектів на які вони інвайтять і тому коли ти логаєш час по якому якби апворк має заплатити вони просто кидають комплейн що робота взагалі не та)))

+ якщо передивитися правила апворку то там є така штука —

The maximum rate per hour protected by Upwork to Freelancer under the Hourly Payment Protection for Freelancers is the lesser of: (i) the rate provided in the Hourly Contract terms; (ii) the usual hourly rate billed by Freelancer on the Site across all Clients; and (iii) the going rate for the same skills on the Site in Freelancer’s area (such determination to be made in Upwork’s sole discretion). The maximum amount of coverage under the Hourly Payment Protection for Freelancers for the life of a relationship between the same Client and Freelancer is $2,500 or 50 hours logged in Work Diary, whichever is less.

Особливо ---

The maximum amount of coverage under the Hourly Payment Protection for Freelancers for the life of a relationship between the same Client and Freelancer is $2,500 or 50 hours logged in Work Diary, whichever is less.

що теж не дуже ок)

Говорится о том, что ваша команда, конечно, недельку-две поработает, но часть денег вам компенсируют, что скорее всего, покроет затраченные усилия. Что не так уж и плохо в случае мошенничества.

А после случая с Payment Protection у них у самих будет больше мотивации фильтровать таких клиентов.

якщо дійсно цікаво то можемо запостити продовження історії трошки пізніше) там спробуємо пояснити чому пеймент протекшин не буде працювати

Да, конечно, такие кейсы думаю многим будут интересны.

добре, сьогодні буде продовження

we lose around $5600 and that is the end of our «big» project for us

Хоспади, и я крошу себе голову программингом! Всё, пошёл регистрироваться на апворке!

мутность схемы почти не оставляет ей шанса на реализацию.

Frank promised to pay us $70 per hour BUT every day we should buy Bitcoins for them for 10$ per hour + $10 per hour to cover any fees for sending Bitcoins daily. Still not too bad, right?

Після цього можна далі не читати — 100% скам.

Щось новеньке на біржі
дякую, що надали питанню публічного розголосу

Шо за понти? На хабрі статті перекладають, а тут взападло?

Шо за понти? На хабрі статті перекладають

У чому ви вбачаєте понти? Якщо топік англійською на ДОУ — понти, то чому топіки російською — не понти? Це теж іноземна мова. Не бачив, щоб ви залишали такий самий коментар під російськомовним топіком.

Велика кількість росіян — це українська дійсність. А постити англійською для мене це чисто понти поганять. Чи тільки мене дратують придурки, які в соцмережах постять англійською?

Велика кількість угорців, румун, болгар та греків — це українська дійсність. Росіяни складають усього 17% населення України, причому половина з них проживає на окупованих територіях. Більшість росіян України вільно володіють українською мовою.

Так а в чому проблема читнути англійською? Тим більше люди які працюють на апворку в більшості спілкуються там англійською

Хай спілкуються. Одна справа для роботи. Друга писати для широкого вжитку.

На Хабрі весь контент рос. мовою (нещодавно, правда анонсували англ. версію наче ще), а на DOU контент різними мовами, ось, наприклад анонси календаря:
s.dou.ua/...​age-files/events-lang.png

Більшість текстів вакансій на jobs.dou.ua скоріше за все англ. мовою, але точного дослідження я не робив.

Статті теж бувають англійською, наприклад:
dou.ua/...​tancy-staffing-challenge
dou.ua/...​ly-2011-growth-continued
dou.ua/...​-company-in-ukraine-2010
dou.ua/...​-low-mem-embedded-system
dou.ua/...​les/multi-tasking-skills
dou.ua/...​ty-in-embedded-solutions

Знання англійської — базова вимога до цивілізованої людини. Типу як ходити в душ.

А читати Хабр — якраз різновид збочення, типу за сусідами підглядати.

Знання мови — можливо. Але ходити по вулиці і говорити англійською з людьми, які один з трьох тебе розуміють — це якась шизофренія, якщо не понти.

До чого тут вулиця, він же не на паркані запостив, а на ресурсі для програмістів.

Подивився в соцмережах, хто ж ви. Співробітник інтернет-провайдера «Воля». Зареєстрований за допомогою соцмережі «В Контакте».

Просто стало цікаво, де це у нас заповідник фанатів Хабра і русского мира.

Та ну, він є у Лінку 8-) Але щоб отак агресивно проти англійської 8-) прикольно. Я сам не люблю коли не по ділу розтикують англійські слова, але тут все якраз так як і треба.

16 connections у Лінку.

Та ну, він малий ще, не встиг назбирати, бува.

Ой, а как ето? Туди жє набігають рєкрутєрши-тяни і френдають всіх попало

Ну це може в когось у вологих мріях на веселому айті 8-)

imgur.com/a/buSr2ZZ

Вибач діду що зруйнував твоє світосприйняття

P.S. можу тебе зафрендати

АХУ..ННО ! 8-) 8-) ОТЕТОДА !!!
Френдюся німєдля 8-)

imgur.com/a/ark0Lcg

P.S. Надіслав вам френд ріквест.

всіх попало

поэтому релевантных контактов 1/10

Та ну, він малий ще, не встиг назбирати

Здається, що важливе тут — добре заповнений профіль, зокрема розділ Experience)))

Добрый день, Иван! Меня зовут ***, я из команды ***. Вижу, что на данный момент вы работаете. Тем не менее, у вас хорошо заполнен профиль, поэтому у меня назрел вопрос.
Вы рассматриваете интересные предложения по работе?

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Друже, тебе ніхто не заставляє читати тексти англійською чи слухати розмови англійською. Для мене навпаки більш цікавіше спробувати прочитати щось англійською, бо це ще один маленький крок до її знання на належному рівні.
P.S . Ти ж не називаєш шизофренією ситуації де люди їздять в інормарках коли поруч є маршрутки та тролейбуси, чи не так?

А останнє речення я навіть коментувати не буду

Іді в крємль пажалуйся путєну на хахлов, вот вєдь сволачі, нє пєрєводят-та, штоб праваславнаму всьо-т панятна била.

Зморозив як боженька. А без путіна холівар розвести слабо?

Шо за понти? На хабрі статті перекладають, а тут взападло?

Вот тут неплохо перевели, и вот здесь более дословный

Підписатись на коментарі