Непрацюючий ФОП. Чи потрібно сплачувати ЄСВ?
В кінці минулого року підприємцям поприходили «листи щастя» від органів ДФС з рішенням сплатити борги по ЄСВ. У зв’язку з чим було багато дзвінків та листів з питанням: Чи потрібно сплачувати ЄСВ при «неробочому» ФОП? Справа в тому, що в
Для того щоб не платити ЄСВ непрацюючим підприємцям потрібно було до кінця грудня 2016 року подати заяву про припинення підприємницької діяльності держреєстратору, здати ліквідаційні звіти в податкову. І можна б було і не проходити аудит, хоча раджу його пройти, щоб в майбутньому не було проблем.
Наразі маємо ситуацію з повальним застосуванням штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату ЄСВ. Деякі підприємці були зареєстровані ще до 2004 року, не подали заяву тоді про внесення їх в нову базу, тому на сайті Мінюсту інформація про їх ФОП не відображається. Тому цим підприємцям потрібно спочатку подати держреєстратору заяву за формою 15 на включення в новий реєстр і лиш потім подати заяву на припинення.
Так як строку давності по нарахуванню ЄСВ немає платити рано чи пізно прийдеться. Питання лиш в тому, яку суму, оскільки з кожним днем несплати росте пеня. Штраф за несвоєчасну сплату ЄСВ становить 20% від суми боргу, пеня — 0,1% від суми боргу за кожен день прострочення платежу. Платити ЄСВ потрібно було поквартально, тому штраф та пеня за 2017 рік та 9 місяців 2018 року неминучий. А ось за
Якщо ви ще не подали держреєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності, раджу це зробити максимально швидко, щоб надалі не нараховували ЄСВ. Якщо ви подасте заяву в січні 2019 року, то потрібно ще буде сплатити ЄСВ за січень у розмірі 918,06грн. і т.д. Після подачі заяви у місячний термін потрібно здати ліквідаційні звіти: додаток 5 по ЄСВ та декларацію про майновий стан та доходи, оскільки ви 99% перебували на загальній системі оподаткування. Крім того в той же день раджу здати звіти за попередні роки, щоб не застосували збільшені штрафні санкції за несвоєчасну здачу звітів. Оскільки штраф за несвоєчасну здачу декларації становить 170 грн, при повторному порушенні в тому ж році — 1020грн. Можуть також застосувати й адмін штраф за несвоєчасну подачу звіту по ЄСВ у розмірі 510 грн.
Отже, підведемо, підсумки:
якщо ви коли-небудь були ФОП, бодай навіть пару днів, і наразі не ведете підприємницьку діяльність, щоб не платити ЄСВ надалі, в першу чергу подайте держреєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності.
Далі відвідайте податкову, дізнайтесь про наявні борги і які саме звіти вам потрібно здати.
В місячний термін здайте всі необхідні звіти в тому числі і ліквідаційні.
Сплатіть основний борг по ЄСВ.
На основі рішень про застосування штрафних санкцій, сплатіть штраф та пеню.
При бажанні пройти аудит — подайте заяву на проходження аудиторської перевірки.
З’явилась позитивна судова практика з питання позбвалення обов’язкової сплати ЄСВ «сплячими» ФОПами Постанова від 04.12.2019 № 440/2149/19 Верховний Суд. Основним правовим заключенням даного рішення є:
1. Особа, яка зареєстрована як ФОП, проте не здійснює підприємницьку діяльність, зобов’язана сплачувати ЄСВ лише за умови, що така особа не є найманим працівником.
2. Крім того, суд зазначив, що податкова служба мала право донарахувати оплату ЄСВ лише на основі:
— акту звірки;
— звітності, яку надав ФОП;
— бухгалтерських та інших документів, які підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких нараховується ЄСВ.
Звертаю увагу! Що вимогу на сплату ЄСВ слід оскаржити лише в термін 10 календарних днів, з моменту отримання такої вимоги. Якщо ж вимогу ви не отримали, а на ваші рахунки було накладено арешт, то вам потрібно вимагати від органу ДПС надання рішення про сплату боргу з ЄСВ.
Будьте уважні на рахунок питання вручення рішення, яке детально описано в нашому матеріалі.
Наталя Юдіна,Директор в bip.net.ua, t.me/bip_net_ua ; моб.: +380506290469 (telegram)
162 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів