Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 5
×

Релокейт в Європу. Частина 3: адаптація в Нідерландах

1) Релокейт в Європу. Частина 1: пошук роботи dou.ua/forums/topic/25967
2) Релокейт в Європу. Частина 2: трансфер до Нідерландів dou.ua/forums/topic/26091
3) Релокейт в Європу. Частина 3: адаптація в Нідерландах

Це завершальна стаття із серії статей про релокейт до Європи, до Нідерландів.

Досить багато коментарів було українською, до того ж засумував я трішки за рідною ненькою, тому вирішив написати завершальну статтю, на тему релокейта, рідною солов’їною.

Перші враження
Зїхавши з траси, ми опинилися на дорозі зі швидкісним режимом у 50 км/год, великої кількості велосипедів та, на перший погляд, заплутаних доріг і перехресть. В невеликих Нідерландських містах дороги здебільшого складаються з 1 смуги. На перехрестях, до головної смуги, приєднуються додаткові, що ведуть праворуч або ліворуч. Повороти більш плавні(більший радіус аніж у Києві) і, після повороту, ти опиняєшся знов на 1 смузі. Для поворотів наліво, направо — окремі секції світлофорів. На перший погляд, ширина дороги для авто здається такою самою, як і для велосипедів і декілька разів я шугався, що вже виїхав на доріжку для велосипедистів.

Ми зняли хату на Airbnb, за містом, і, спершу, нас вразили великі вікна в будинках: вони більші, ніж в будинках в Україні, навіть скляні двері, майже на всю стіну, і це робить апартаменти більш світлими. В нас був, так званий, «літній будиночок», але з повноцінним опаленням. Насправді голландці називають такі будиночки: holiday houses і вони приїжджають до них влітку та на свята. Людей в «котеджному містечку» майже зовсім не було видно.

Наше перше питання було: як тут сортують сміття? Як виявилося, було декілька смітників за межами котеджного містечка, а саме: для скла, картону та всього іншого. Лише згодом ми дізналися, що в різних суб’єктах господарювання правила сортування сміття можуть бути дещо різними: скло, картон, поліетилен, біо та все інше. Щоб викинути сміття — треба скористатися карткою. Для нас це було вдивину, адже в Україні кожен може викинути сміття в будь-який смітник. Я вважаю, що смітник за карткою має певні переваги: бомжі не риються у смітнику, смітники більш охайні. Мінуси очевидні: якщо в тебе є сміття, але немає картки, то в тебе проблеми.

Людей в котеджному містечку було небагато, тому познайомистисть та поспілкуватись з кимось не вдалося. Ми хотіли за декілька днів знайти апартаменти на тривалий термін, адже ціни на Airbnb вищі, ніж long term rent. Яке ж було наше здивування, коли з нами ніхто не захотів мати справу, бо:
1) В нас нема BSN номерів
2) В нас немає банківського рахунку
3) Ми не розмовляємо нідерландською

Також ми не могли довго розмовляти по мобільному, адже тариф на сім картки для приїжджих — досить розводняковий: 200 юнітв(мб або хвилин) за 5 євро. Нам дуже був потрібен мобільний інтернет, тому на розмови було мало коштів.

Я подзвонив до HR з моєї нової контори, з якою в мене була комунікація, і попросив допомоги. Мовляв так і так, вказав вище наведені труднощі і попросив допомоги(паралельно я намагався знайти щось сам). Я не знайшов нові апартаменти, а HR запропонувала варіант іншого «літнього будиночка», який був за містом, проте ближче до місця роботи (10 км). Ми погодилися, адже іншого варіанту не було(окрім більш дорожчого житла на Airbnb). «Літній будиночок» коштував нам 950 євро на місяць + 1000 євро депозит. Тож, у сумі ми мали заплатити, зі старту, майже 2000 євро.

Перша хата та expat center
Тож, ми зняли holiday house на місяць, з можливістю продовження.

В нас був appointment до expat center, де ми мали отримати BSN номери у той же день. Зустріч тривала близько 2-3 годин, де ми запитували про соціальне та медичне страхування, навчання, авто, пільги, транспорт, медицину, реєстрацію та інше. Не всі відповіді були чіткі, проте ми отримали досить велику кількість інформації: що робити з авто з укр. номерами вони не знають, немає безкоштовних мовних курсів, страхування треба шукати самому, сімейного лікаря треба шукати самому, треба знайти хату на тривалий термін і з нею реєструвати всі документи. Також нам дали брошуру з загальною інформацією і інтернет лінками.

Щоб з вами взагалі хтось з місцевих органів розмовляв — вам потрібен ідентифікаційний номер (BSN number), IND- номер та банківський рахунок. Щоб отримати банківських рахунок — вам потрібен BSN number. Ми відкрили банківських рахунок, та спробували купити нормальну сім карту, проте нам відмовили, адже ми повинні були бути користувачем банку, як мінімум, 3 місяці! Лайфхак: купити сім карту в MediaMarkt — вони не задають додаткових питань.

Моїй дружині потрібне було авто, щоб вирішувати питання з документами та робити інші справи, а мені потрібен був велосипед. Б/у велосипеди та інші товари можна купити на www.marktplaats.nl При виборі товару, треба бути уважним, адже розкид цін дуже різний: від безкоштовного байка до 2000 євро. Що і як вибирати, то це діло ваше, але я рекомендую зустрітися та подивитися товар перед оплатою.

Враження від літнього будиночку було досить двоякі: паркова зона, дитячий майданчик, проте пральна машина за окремі кошти(4 євро), менш комфортний будиночок, аніж на Airbnb, 30 хв до роботи на байку, мало людей навколо.

Я працював, а дружина активно шукала нові апартаменти. Спочатку з нами ніхто нехтів розмовляти без BSN номерів та банківського рахунку, потім в нас питали додаткові документи про роботу, а, також, банківські виписки. Брокери хочуть, щоб ваша річна зп була у 30-50 разів вища за місячну платню, щоб у вас була попередня виписка з банку за 6 місяців, щоб ваш контракт був не менш як на рік(хоча у більшості випадків на старті контракт дають на 6-8 місяців), і щоб ви знімали хату не менш як на рік. Як не складно здогадатись, нерви в нас зашкалювали від усієї цієї бюрократії та «підводних каменів». Деякі брокери не розмовляли англійською, деякі апортаменти «розігрувались у лотерею», деякі брокери зовсім не відповідали. Щоб вашу кандидатуру розглянули ви маєте заповнити для кожного агентства реєстраційну форму на 3-10 сторінок нідерландською мовою, а потім чекати декілька тижнів підтвердження/відмову, що вас внесли до реєстраційної бази шукачів житла. Це був жах, в нас було передчуття, що ми ніколи не знайдемо нові апартаменти. Ціни на аренду, у невеликому Нідерландському містечку, за 60-100 кв.м, йдуть у діапазоні 850 — 1200 євро. До цього треба добавити service costs(ліфт, миття вікон, прибирання на поверсі та інше), плата за електроенергію та газ(120 євро), інтернет та телебачення(40 євро). Спочатку ви платите близько 120 євро на місяць за опалення і газ(2 дорослих, дитина, один з дорослих працює), а в кінці року, якщо витрачали менше, — вам повернуть гроші. В деяких випадках service costs вже включений у ціну(наприклад, приватний будинок або ціна вже вказана з service costs). Ще з перших днів нам вдалося знайти апартаменти за 1050 євро, проте для нас ця ціна була завелика і ми продовжували шукати на funda.nl, www.123wonen.nl, kamernet.nl/en та інших сайтах. Отримавши багато відмов та ігнорів, ми повернулися до варіанту за 1050 євро: зустрілися, подивилися квартиру та в той же день забронювали її.

Нова хата — нові можливості
Щоб мати змогу зареєструвати DigId(інструмент для логіну на державних веб сторінках) — треба мати зареєстроване місце проживання і літній будиночок для цього не підійде. Long term rent — це останній пунктик для отримання необхідних документів, для нормального перебування в Нідерландах. Забув додати: більшість апартаментів зовсім порожні. Під словом «зовсім» я маю на увазі, що інколи, навіть, немає підлоги. Не питайте чому, адже я не знаю. Більш того, навіть не всі Нідерландці розуміють чому. Якщо у вас є підлога(ламінат чи ковер) і кухня, то вам пощастило. Мені попався саме цей варіант: з підлогою та кухнею.

Якщо сказати одним реченням, що знають голландці, то я в сказав би так: вони знають те, що їм потрібно знати для того, щоб займатися своєю професією і ні на йоту більше. В супермаркеті бачиш працівника і питаєш, до якого продукту вказана знижка на вітрині і вам відповідають:
— Я не знаю
Ти питаєш чим відрізняється картопля у поліетилені з синім текстом і зеленим, і вам відповідають: «Я не знаю». Збирається колегія з касирш та працівників, аби зрозуміти різницю у картоплі і ніхто не знає, до поки один із працівників-хлопців не каже, що одна картопля більш придатна для пюре.

І так усюди, куди б не пішов і щоб не спитав.

Застрахуй братуху, застрахуй
Страхування в Нідерландах, це досить складна і заплутана річ. Страхування обов’язкове і, по приїзді, у вас є 4 місяці, щоб вибрати страхову компанію. Страхуванням займаються приватні компанії, але всі вони повинні надавати базову страховку: покриття обстеження, покриття лікування, покриття сімейного лікаря і т.д. Простіше сказати що не входить в базове страхування(наскільки я знаю): стоматолог та фізіотерапевт. Якщо ви хочете розширити страхування, то це забезпечується за рахунок преміум фіч. Наприклад додаткове покриття стоматолога на 250 євро коштує 11 евро на місяць. Базове страхування коштує 100-130 евро на місяць. Чому такий діапазон цін в базовому страхуванні? Бо, наприклад, деякі компанії співпрацюють не з усіма госпіталями по країні і, якщо ви попадете в госпіталь, з яким не співпрацює компанія, то страхова компанія оплатить лише 50-75% витрачених грошей.

Також в страхуванні є, так званий, own risk, мінімальне значення якого — 385 євро. Це означає, що якщо на протязі року ви захворієте і на лікування витратите, наприклад, 300 євро, то в кінці року ви повернете 300 євро страховій компанії. Якщо на лікування ви витратили 1000 євро, то в кінці року потрібно повернути 385 євро, а все інше покриває страхова компанія. Own risk можна змінити, наприклад, до 500 євро і тоді базова страховка буде коштувати менше.
З англійским в страхових компаніях не айс. Мобільні додатки, як правило, не мають англійської мови.

Окрім страховки, потрібно знайти сімейного лікаря (GP — general practitioner). Це потрібно робити самому, зі списку лікарів свого міста. Більшість сімейних лікарів не розмовляють англійською і, якщо в лікаря високий рейтинг, то в нього наврядчи є вільні місця. Якщо дзвониш по телефону, то стоїть автовідповідач на нідерландській мові.

Авто
Ми приїхали в Нідерланди на своєму авто і могли користуватися ним 6 місяців(а то і більше, точної цифри не знаю). Проте, коли ви отримуєте BSN номер, то у вас є 14 днів щоб вивезти авто з країни, або імпортувати його. Тобто, авто може перебувати, наприклад, в Німеччині, проте не в Нідерландах. Але в Європі немає явних кордонів і вивозити авто з країни, як для нас, було б не доцільно. Ми вирішили знайти легальний шлях перебування авто з Українською реєстрацію. Ми зв’язувалися з RDW, Tax Office(Logistics office fenex), Expat Center та Tax Advisors. Усі вони(крім Tax Advisors) не змогли відповісти, що нам потрібно зробити. Я знайшов форму(drive.google.com/...​ckrIo8ko/view?usp=sharing), яку треба заповнити щоб заплатити податки на автомобіль, через знайомого румина на роботі. Відправив її поштою в Tax Office (Belastingdienst), але не отримав відповіді.

Tax Advisors сказали, що можуть мене проконсультувати за 350 євро. Обдумавши всі за і проти, ми вирішили перебувати на своєму авто в Нідерландах до першої зупинки поліцейським, адже тоді нам випишуть попередження і на наступний раз оштрафують.

Через місяць з гаком, нам таки прийшла відповідь на заповнену форму: Tax Office (Belastingdienst) обробили надіслані дані і зобовязали нас сплатити 175 євро за 3 місяці користування авто. Цю цифру можна перевірити, скористувавшись онлайн калькулятором www.belastingdienst.nl/...​tuigenbelasting-berekenen

У мене авто на газу, а в кожній країні Європи — різний адаптер для газового пістолета. В Польщі роз’єм такий самий як і в Україні. Тож, якщо ви подорожуєте Європою і ваше авто на газу, то треба заздалегідь купити адаптери під кожну країну. В Нідерландах мені вдалося знайти адаптер за 20 євро, але він був закороткий і подовжувач коштував ще 20 євро. Для нідерландців вдивину, що авто може працювати як на бензині, так і на газу.

Все інше
Ціни на продукти харчування в Нідерландах — трохи дорожчі ніж у Києві, проте всі продукти якісні і є дуже великий вибір. Взимку можно купити солодку полуницю та виноград.

На секонд хенді одяг коштує дорого: якась застаріла кофта — 10 євро. Воду можна пити з під крану. Дитячий садок коштує 7 євро за годину. Школа безкоштовна і навчатися починають з 5 років(з 4 років опціонально)

Парковка майже всюду платна, починаючи від 1 євро за годину. Інтернет та базові телеканали коштують близько 40 євро на місяць. Опалення та газ коштують приблизно 120 євро на місяць.

Підсумок
У підсумку маємо досить бюрократичну та дорогу країну, в якій, на перший погляд, досить важко жити з середньою зарплатою(в перший місяць так точно, не дивлячись на зарплатню). Важко адаптуватись до того, що більша частина зарплати йде на податки та мінімально необхідні речі. Коли отримуєш всі необхідні документи, то ніби каміння з плеч падає. Потім шукаєш як заощадити. Є варіанти отримувати субсидії від держави(наприклад, на дитячий садок), але я ще до цього не дійшов, та це, мабуть, і окрема тема.

Не дивлячись ні на що, мені тут подобається. Чиста вода, чисте повітря, простора квартира, якісна їжа, невелике місто з велосипедними доріжками, цікава робота та дружній колектив на роботі. Я розглядаю релокейт, як challenge і поки я його не пройду я не заспокоюсь. Я маю змогу повернутися в Україну, проте у мене є чудовий шанс пожити в Європі та подорожувати нею, і я не бачу причин відмовлятися від такої нагоди.

Всім бобра.

👍ПодобаєтьсяСподобалось2
До обраногоВ обраному0
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Интересно было почитать опыт несколько отличающийся. Похоже, автор рилокейтился в относительно небольшую компанию без отложенного процесса поддержки экспатов, иначе большая часть вопросов была бы прояснена еще до переезда или смягчена на месте.

Щоб з вами взагалі хтось з місцевих органів розмовляв — вам потрібен ідентифікаційний номер (BSN number), IND- номер та банківський рахунок.

Ну технически, для органов только BSN number нужен.
IND- номер — это внутренняя администрация иммиграционного ведомства и никому кроме полиции в нежелательных случаях он по идее не нужен. Что нужно — это идентификационная карточка, которая нашему брату выдается в IND, может это имелось ввиду.
Банковский счет органам власти не требуется. Сервисным компаниям и страховым для постоянных платежей — это да.

Забув додати: більшість апартаментів зовсім порожні. Під словом «зовсім» я маю на увазі, що інколи, навіть, немає підлоги. Не питайте чому, адже я не знаю. Більш того, навіть не всі Нідерландці розуміють чому.

ну с этим просто. Считается, что каждый вправе выбирать себе пол и люстры и т.д. и не обязан тратиться на замену неподходящего вкуса предшественников. У частников отличается, но в корпорациях обычно в контракте съема прописано, что съемщик обязуется убрать за собой, включая положеное половое покрытие. Эта обязанность может передаться следующему квартиросъемщику по договоренности.

Щоб мати змогу зареєструвати DigId(інструмент для логіну на державних веб сторінках) — треба мати зареєстроване місце проживання і літній будиночок для цього не підійде.

По идее можно пользоваться рабочим адресом на первых порах. Я и мои сотрудники так делали пока жилье не нашли.

Є варіанти отримувати субсидії від держави(наприклад, на дитячий садок), але я ще до цього не дійшов, та це, мабуть, і окрема тема.

Садики дорогие. Покрываются частично государством, но зависит от процентов (от 40 часов в неделю) занятости наименее занятого родителя. Во многих местах в садики и ясли очереди. В общем, садик и жилье — это самые сложные вопросы по приезду.

На детей еще полагается небольшое пособие 200-300 евро в квартал www.svb.nl/...​n/kinderbijslag/index.jsp

Просто интересно, а во сколько примерно обходится укладка пола и, я так понимаю, установка кухни? А что с санузлом?

Я писав цю статтю накуреним та з куртизанкою :)

велики не до почти 2000 а до 10000 как минимум www.giant-bicycles.com/...​tcr-advanced-sl-disc-2019

за 5к будет пафосный бакфитс с электромоторчиком, у небогатых местных вызывает зубожiння)

Решпект, но с нидерландскими дорогами рулит аэропрофиль: www.giant-bicycles.com/...​pel-advanced-sl-disc-2019
:)

на бляхах резиденту їздити не можна (ні дня, а не пів року). ну але поліція ж зазря не зупиняє, то може і не впіймають

RDW просто не зрозуміло шо ви від них хочете

Хехе, я так зрозумів, що чим північніше, тим дивніше стають умови для реєстрації/перереєстрації авто. Дуже весело це виглядає в Фінляндії, наприклад.

Мне кажется, или dou стал уже? (ударение на букву «у»)

Взимку можно купити солодку полуницю та виноград.

В будь-якому обласному центрі України також можна. Цим вже нікого не здивуєш.

не правда, например, в Донецке нельзя было даже до войны купить клубнику с июля до апреля

Можливо, але зараз вже 2019.

В серпні 2018 був у Миколаєві — полуницю не бачив, інакше купляв би. З жовтня 2018 живу у Харкові — полуницю не бачив жодного разу.

Де саме були? Метро, Сільпо?

У Миколаєві здебільшого АТБ, пару раз у Сільпо. У Харкові — АТБ, Сільпо на Гвардійців Широнінців та у Французському бульварі, Чудо-маркет, Брусничка

За полуницею можно спробувати в Рост зайти. Кілька днів тому бачила на полицях. За якість не скажу, не купувала

Дякую. Але хіба можна вважати що полуниця у Харкові э? Та цим нікого не здивуэш?

Звичайно.
Є, була, і буде.
В наш час є усе, аби гроші були.

Я теж можу піти у сусіднє село на ринок, не побачити полуницю та казати «немає в країні полуниці» ;)
Читав у новинах що навіть і пересадка органів найближчим часом фіційно можлива, а ви про полуницю.

Ви читали з чого почалася дискусія? Я все одно впевнений в тому, що не можливо купити полуницю взимку в будь-якому областному центрі. Наприклад, я не міг її купити в серпні у Миколаїві. Впевненний, що в Миколаїві в зимку її також немає.

Та она то есть, но я ее не покупаю. Дорого и кислятина. У нас ток сезонные фрукты можно покупать, в остальном или дико дорогое или зелена кислятина.

В цілому класна стаття, але напевно більше описує досвід міста, в яке автор потрапив (Еде, судячи з коментарів нижче). В Амстердамі немає проблем з відсутністю голландської мови, бо всі розмовляють англійською і також 3-10 сторінок контракту треба заповнити напевно тільки при купівлі квартири, але не при оренді. Живучи в 1 бедрум квартирі я більше 80 евро за всі утілітіс (газ, вода, електрика) не платив.

В загальному згоден з автором — коли все собі оформиш і ввійдеш в ритм — простіше жити, і власне починаєш насолоджуватись життям.

Живучи в 1 бедрум квартирі я більше 80 евро за всі утілітіс (газ, вода, електрика) не платив.

Возможно другие входные данные. У ТСа жена и ребенок. С ребенком, например, надо чаще стирать и отдельно готовить.

Угу, сильно зависит, в 1бр я тоже платил около сотки, но почти половину из них мне по итогу года вернули. Квартира была на верхнем этаже да еще с окном в крыше, хилого голландского солнышка зимой хватало, чтобы прогревать квартиру и термостат отрубал котел.

Нулевой этаж отапливать существенно дороже, особенно если дом

Может, хоть там по-английски не говорят и человек сможет нормально голландский попрактиковать. А через год-два свалит в рандстад.

как я понял, пока настолько далеко идущих планов нет

да я и не парюсь. Мне до любого города в Нидерландах — час езды на машине. А жить комфортнее в маленьком городе. Хоть машину есть где припарковать.

Ну, главное, чтобы самому нравилось, тогда всё ок.

Да, в Асмтере, к примеру, машина была бы обузой, если не ездить каждый день, то проще каршерингом воспользоваться

машина была бы обузой

Если только у тебя нет детей. А если двое — то уже никак без :-)

тогда валить из города, что многие и делают. Парковка кусается, однако, плюс на окраинах, где вроде места дофига, количество парковочных мест возле госпиталей и других общественных мест все равно строго лимитировано. Та и в целом боль и унижение.

электрокаршеринг: взял машину в точке А, оставил в точке Б, заплатил чуть больше, чем трамвай на двоих и свободен.

тогда валить из города, что многие и делают.

Не знаю)) У меня двое, но машина до сих пор кажется избыточной.

Там той голашки, на велике обьехать можно )))

Не раскрыт главный вопрос — смысл?

опыт, получение гражданства, фриланс за 80+ в час

Эм, налог 55% и конские цены... ммм... на всё?
Я даже не знаю, как измерить этот возможный жизненный успех.

Но ладно, ответ получил.

Это не самая высокая ставка, но даже при ней и отсутствии рулинга это 6400 евро чистыми в месяц при работе 11 месяцев в году. После оплаты квартиры и остальных обязательных вещей даже для 2х останется в районе 4200 нетто в месяц. Многим этого вполне хватит на жизнь, мягко говоря. При этом спустя годы будет свое рентабельное жилье.

Просто интересно, а в чем вы видите успех?

Измеряется удовольствием от жизни.
Автору нравится жить в голландии, тебе в украине.
А попытки вывести объективные критерии «лучше или хуже» как всегда закончатся сравнением вещей, которые невозможно сравнить.

Дякую за цей цикл, добре доповнення до трохи застарілих порад на реддіті, якраз зараз чекаю на візу робочу до Нл (щоправда не знаю чи дадуть одразу, оскільки подавав роботодавець тоді як частина документів у мене без перекладу та апостилю лежить в Києві, а я за 800 км від дому). До 1 року вони дають кімнату в оренду за щось типу 800-900 євро в центрі Амстрдаму, а я все вагаюся чи буде достатньою сума в 43к gross на рік без рулінгу, але оскільки я й зараз працюю здебільшого тільки щоб проплатити оренди та інше, а робота зі стабільним графіком без нічних змін та роботи на вихідних в Амстердамі замість Лодзі — це все ж доволі непогана альтернатива, а поїхати геть можна завжди.

Прості вагання, які мабуть завжди є перед важливими кроками.

Жити можна, але варто одразу ж почати ходити по співбесідам, щоб наколядувати щось краще.
Крім того — якщо не підпадаєш під рулінг спочатку — то і потім тобі його не дадуть, навіть якщо вже відповідатимеш всім критеріям (зарплата/освіта)

Дякую, теж думав ходити вже на місці, має бути простішою система зміни роботодавців. До того ж за ринком видно, що можна отримувати ледь не в 1.5 вище за приблизно те саме. Практично мінімалку за віком пропонують для high skill migrant visa (наскільки читав, то після 30 років там більше), але я один, на калькуляторі середніх витрат виходило щось типу 2000. Майже не залишатиметься нічого, тому, звичайно, потрібно діяти.

так а чому ти переїжджаєш на зарплату з якою не дають рулінга? Не переїжджай, а шукай дистанційно, так і кажи рекрутеру — менше не розглядаю принципово.

Мабуть тому, що став заручником поспіху, стагнації та невірного аналізу ринку. Пропонується щось типу сісадмніства, за запитом видало, що середня заробітна плата для посади — 36-38к. Я ще не почав аналізувати ціни, здалося, що має вистачити. А оскільки в поточній компанії ніякого прогресу нема, та й знову-таки робота тільки заради їдла та житла, — погодився, бо наступного разу може й не бути в принципі, мало хто реагує на мої CV-залицяння.

Насколько мне известно, при переезде без рулинга его уже невозможно будет получить в будущем. А это 5 лет оплаты налогов со 100% дохода вместо 70%. Например, при доходе 60к гросс это разница в 9к нетто в год. Я переехал 2 года назад с рулингом и без него здесь прожить намного сложнее. Я бы не рекомендовал

Спасибо, тоже надо задуматься. Конечно, можно лицемерно заявить, что деньги не особо важны, но учитывая затраты на проживание приходится мыслить стратегически. Что сейчас что в перспективе практически в ноль получается выход, из двух «зол» чисто логически лучшим вариантом кажется тот, где есть аэропорт с прямым сообщением с домом и с хоть какой-то рекой.

И если я правильно понял сообщение, то получается, что рулинг нереально получить и при смене работодателя на законодательном уровне? Конечно, вероятно стоило бы ещё поискать, но если оставаться на текущем месте — будет куда больше нагрузки, которая априори не для таких задач, на которые брали. А потому и нет шанса на подготовку и дальнейшее развитие.

И именно в этом мне кажется смысл переезда. По деньгам всё условно так же, зато есть нормальные выходные, можно ночью спать, а я уже становлюсь «too old for this shit», сам виноват, конечно, что организм износился в приближении к 30 годам.

Если первый работодатель обеспечил рулинг, то его можно сохранить при смене работы. Если рулинга нет изначально, то скорее всего не будет и в будущем. Я не проверял. Минимальная зарплата для рулинга должна быть 53.280 евро гросс.

А есть вариант найти другого работодателя в Польше, параллельно занимаясь поиском вариантов с рулингом в Нидерландах?

Скорее можно чем нет, но по факту лучше искать в том же городе, поскольку за разрывы контракта аренды нужно платить штраф + залоги тут всегда есть. Да и не хочется на несколько месяцев переходить в другую компанию чтобы после этого снова менять. Вряд ли рекрутеры/HR сильно одобрят такое на скрининге резюме.

Мне предлагают значительно меньше 53 тыс., хотя та сумма корректируется на thetax.nl при отметке рулинга, странно, конечно.

А в целом мне подсознательно кажется, что второго шанса просто попробовать может и не быть. Конечно, больше связано со всякого рода сомнениями и неуверенностью (ведь казалось бы, что прошел раз — пройдёшь и второй, хотя никто не отвечал ни в Польше ни в других странах, даже в Украине вроде не особо реагировали, правда, это было в декабре, не сильно там активно кто и работал, а кто и отказывался и присылал «извините, но нет»).

Минимальная зарплата для рулинга существенно ниже на самом деле: www.belastingdienst.nl/...​-specifieke-deskundigheid

Для экспатов старше 30 лет — € 37.743 брутто в 2019 году, для экспатов моложе 30 лет с дипломом магистра — € 28.690 брутто.

Добавлю, что норма, которую вы указали — это скорее нижняя граница зарплаты брутто для получения визы Kennismigrant после 30 лет. Опять же, до 30 лет эта сумма ниже.

Насколько мне объяснил HR компании, в которой я работаю, 37.743 — это размер облагаемой налогом зарплаты, т.е. 70% от нее при рулинге в 30%. Итоговая зарплата за год должна быть 37.743 / 0.7 = 53.919

Насчет 43к гросс. Это 2500 нетто в месяц. Минимальные затраты — 1к (скорее 1.2к+ даже вне Амстердама) на жилье, 100+ на электричество-воду-отопление, 100 на страховку, 100+ на транспорт, 300 на питание. Останется 900 в месяц, но скорее всего меньше

Спасибо, я так считал по какой-то из ссылок вроде с reddit, что без страховки будет уходить 2000 в месяц на еду/аренду и так далее. Много критериев было. Если найти у частников квартиру, то может быть и получше картина, Vesteda может дать максимум за 800, вчера находил сомнительный вариант за 400. С мебелью, но вроде без душа и холодильника (на фото не было). И скорее всего, что нельзя зарегистрироваться там.

У меня уходило сначала 1300 на аренду квартиры в Утрехте (3 комнаты, 64 м2), 120 на utilities, 180 на страховку для 2х человек, 400 на еду, 200 на транспорт. Итого 2200 в месяц. Это без каких-то лишних затрат. Никогда не видел жилье дешевле 900 евро в месяц. Рекомендую смотреть квартиры на funda.nl, там есть поддержка английского. Насколько знаю, за 400 сдают только малообеспеченным семьям, которые ждут подобное жилье 15 лет.

Мне утверждали, что регистрация обязательна.

Спасибо, Funda мониторю, но пока я не на месте — это больше профилактический процесс. Работодатель дает комнату в квартире с коллегами, можно будет осмотреться. Я не требовательный, сейчас у меня квартира на 19 м2, в которой практически нет места между плитой, умывальником и купленной микроволновкой (+окна только на потолке, что крайне неудобно), каких-то крутых квартир не ищу. Видел объявление на Kamernet об аренде домика в 30 минутах езды от Амстердама. 850, вроде.
Будем пробовать

Несколько моментов по текущему состоянию рынка и законодательства:
1) Квартиру/дом меньше чем за ~750 евро в месяц вы не найдете, поскольку жилье такой ценовой категории принадлежит к социальному, и для его получения есть куча критериев + очередь (вы не соответствуете как минимум по уровню зп и статусу нахождения в стране).
2) За 400 евро в месяц можно теоретически найти комнату в доме с другими жильцами, но это сильно непросто.
3) Практически _любая_ аренда без регистрации — нелегальна либо как минимум сомнительна. Скорее всего, речь в таком случае идет о субаренде без ведома владельца жилья. Кроме этого, регистрация в Нидерландах является обязательной. При отсутствии регистрации вы можете влететь не только на штраф в 325 евро (wetten.overheid.nl/BWBR0033715/2018-07-28, параграфы с 2.38 по 2.50, а в особенности 4.17), но и в худшем случае быть депортированы за пределы ЕС.

Спасибо за ликбез. Скорее всего, я что-то не понял из объявления. Там было на нидерландском, да и информации очень мало. Буквально несколько пунктов и Ja/Nee. И выглядело всё довольно подозрительно. Естественно, регистрация нужна и буду отдельно спрашивать об этом при аренде.

Жить так-то всё равно комфортнее одному, может кому как, но мне уж точно проще замыкаться наедине с мыслями

тоесть пересдать на недельку жилье, пока уезжаешь в отпуск, нельзя?

Скорее всего, речь в таком случае идет о субаренде без ведома владельца жилья
тоесть пересдать

Если контрактом разрешено — можно.
Добро пожаловать в Европу.

В Украине, вообще-то, тоже нельзя — но все кладут болт.

Если вы владелец жилья — пожалуйста. Хотя и тут есть свои ограничения: например, в Амстердаме действует лимит в максимум 30 дней в год (было 60, сократили недавно) для краткосрочной сдачи жилья в аренду через AirBnB и т.п.

Если же вы арендатор, то либо вы должны предварительно получить на это согласие от владельца жилья (что практически нереально), либо вы рискуете быть вышвырнутыми на улицу с участием судебного пристава (и огрести после этого еще и счет на возмещение убытков). Субаренда без согласия владельца жилья — это один из всего двух возможных поводов для досрочного разрыва контракта со стороны владельца жилья в Нидерландах (второй — неуплата арендной платы).

тоесть друзей даже нельзя приютить?

Насчет друзей на неделю-другую обычно вопросов не возникает, но это скорее «gray area», то есть не регулируется законодательством либо же соответствующие законы не применяются на практике. Важно, что вы в случае приема друзей не должны получать прямой денежной выгоды от этого.

Обитателям социального жилья точно нельзя, а то можно и из квартирки вылететь. Но всё равно сдают.

20 человек в одну хату прописать не удастся, если, конечно, не одна семья

Не более 4 взрослых, не связанных родственными узами, как-то так. А очень многодетную семью можно)

Реєстрація на свою адресу когось, хто там фактично не проживає, може призвести до того ж самого штрафу в 325 євро за випадок, як мінімум в Амстердамі: www.amsterdam.nl/...​6-4CA0-98B1-1F1AFFBF83F2

Ты же один едешь, все должно хватить. А про рулинг нужно уточнить. Даже приезжая, ты можешь не него не подаваться(себе же хуже правда). Но я не слышал о том, что потом не сможешь податься. А дальше всякое бывает, тут ходят истории про то, что спонсора найти можно. Просто богатый дядька тебе накидывает в месяц пару сотен за просто так. Может это легенды, а может и нет. У нас в коттеджном городке иранец жил, так он нам рассказал, что у него есть спонсор. Даже сейчас, когда он «стоит на ногах», ему звонит спонсор и говорит, что прислал на счет пару сотен. В жизни всякое бывает! Да и посетишь кофе шоп здешний и все проблемы твои улетучатся!

Спасибо за поддержку, скорее всего действительно это просто какая-то опаска и предосторожность перед изменениями и адаптацией в очередной стране. В Эстонии начинал учиться, но уехал, первый раз из Польши. Сейчас уже повзрослел ментально, не хочется срываться при первой нотке ностальгии. Осталось пингонуть их по поводу визы, компания подавала документы, может у них есть средства для треккинга заявки

Похоже, вы правы. Но годы без рулинга уменьшат его длительность при получении.

„If you have already been working in the Netherlands for some years, you can still apply but previous years will not be taken into account and will be deducted from the the term that you can receive the 30% ruling” (www.iamexpat.nl/...​requently-asked-questions)

особенно актуально с учетом того, что его и так до 5 лет обрезали

Это, конечно, печально. Но лучше с ним, чем без него

Working “incoming employees” are those who have lived at least 2/3 of the last 24 months further than 150 km from the Dutch border prior to commencing employment.

43k gross вище наявної межі для запиту 30% рулінгу, тож я б рекомендував його запитувати одразу ж. Більше інформації по межах на сайті податкової (нідерландська мова): www.belastingdienst.nl/...​-specifieke-deskundigheid

(чомусь видалився коментар, набираю заново)

Зарплатні в 43k gross цілком достатньо для рулінгу, навіть після 30 років. Більше інформації на сайті місцевої податкової (нідерландською мовою): www.belastingdienst.nl/...​-specifieke-deskundigheid

Дякую, сповіщення прийшли на обидва коментарі на пошту, посилання там збереглося. Думаю, треба буде на місці вирішувати це. Як знаю, у компанії працюють українці (бо як мінімум один з тих, хто проводив співбесіду, був з України), а тому можна буде більш відверто дізнатися про тонкощі структури компанії. Принаймні у поточній намагаємось так чи інакше допомагати, «хати скраю» нема. Зараз доволі багато інформації треба осягнути та вирішити усі проблеми з договорами тут, але для стратегічного планування потрібно знати всі деталі. Дійсно, повинно вистачати, тому калькулятор на thetax.nl працював вірно.
Пробачте за багатослівність, зараз зрідка виходить ось так просто щось брати та писати, а із зростанням знахабніння деяких бельгійських проектів — тим паче.

Щоб мати змогу зареєструвати DigId(інструмент для логіну на державних веб сторінках) — треба мати зареєстроване місце проживання і літній будиночок для цього не підійде.

Единственное условия для получения Digid это BSN, если он есть то можно зарегистрироваться.
Мы это сделали как когда проживали в летнем домике(адрес нужен лишь для того чтобы получить письмо с кодом активации)
Больше инфы:
www.digid.nl/...​aq/#jfmulticontent_c959-4

How can I apply for my DigiD?
De inhoud wordt getoond
The application process involves a number of steps:
— Fill in your details and choose your username and password. You will need your cell phone and your — - Dutch Citizens Service Number (Dutch: burgerservicenummer).
— You will receive an activation code within 5 days by mail.
— You can activate your DigiD with the activation code, your username and password.

Про перевозку автомобиля в Нидерланды:
rabotaem.nl/...​ort-mashiny-v-niderlandy
Про обмен иностранных прав на Нидерландские:
rabotaem.nl/...​nnye_prava_v_niderlandah
Общий план для тех кто только приехал:
rabotaem.nl/moving/first-steps

можна, але потрібно заздалегіть нотифікувати. В контракті це прописано. Також, можливо потрібно буде заплатити якусб сумму, якщо раніше строку розриваєш(але це індивідуально для кожного контракту). Ви вирішуєте питання з орендодавцем і якщо не можете вирішити, то є спеціальний суд для вирішення подібних питань. Зазвичай після 1 року аренди продовження строку вже йде помісячно.

Расторгнуть можно, но при заключении контракта всегда оговариваются минимальные сроки аренды, обычно 1 год. Если в контракте минимальная аренда 1 год, то при расторжении заранее прийдется оплатить оставшиеся месяцы до конца этого года. Если минимальный срок аренды уже прошел, тогда уведомляете хозяина за месяц бумажным письмом.

а если тебя уволили, на банковском счету 0 и ти свалил со страны?

На такой хак система не рассчитана, ленлорд зависнет.
Ему придется довольствоваться одним залогом.

Если ты больше не хочешь никогда больше посещать Европу то можно и такой путь попробовать:)

Лендлорд детектед.
Что, в интерпол подашь жалобу?
Или может сразу депешу правительству его страны, чтобы экстрадировали?

Вообще, если честно, то я пошутил по поводу смыться со страны. Обычно делается по другому: оповещаешь заранее и держишь в курсе арендодателя. С работы тебя день в день уволить не могут, должны оповестить за пару месяцев. Потом у тебя есть пару месяцев найти новую работу, при это ты получаешь от правительства деньги. И если после всего этого ты должен уехать, то ты не думаю что тебе штраф впилят. Суд станет на твою сторону, главное держать в курсе арендодателя. К тому моменту, как надо будет сваливать, от 1 года останется очень мало времени.

С работы тебя день в день уволить не могут, должны оповестить за пару месяцев.

Могут, но ты должен сильно накосячить.

Потом у тебя есть пару месяцев найти новую работу

Если твой ВНЖ не закончится раньше.

Проверь наличие пункта про переезд дальше чем 50км

з житлом гемор ще той

це зараз так, а в 2010-му, коли я приїхав, то було досить легко знайти. Зараз сюди всі лізуть, а Амстердам не гумовий!

Не обов’язково рік, але зазвичай так. Взагалі це не так багато, просто треба вибирати прискіпливіше, щоб не жалкувати потім. Але з іншої сторони ринок житла зараз дорожчає з кожним роком, і аренди і купівлі.

Залежить від контракту. Якщо в контракті не прописано так звана diplomatic clause (про те, що контракт можна розірвати достроково у разі зміни місця роботи на нове, що знаходиться більш ніж за 50 км від попереднього) і якщо лендлорд упреться рогом — можуть бути проблеми.

да можно почти любой договор, только стоить будет дороже. Каждый месяц. Можно и меблированную квартиру снять если еще непонятно будешь надолго оставаться или нет.

Підписатись на коментарі