Data Science fwdays — спікери зі Stanford, ДонорUA, Grammarly, Neuromation, Київ, 7 вересня

Повернення ФОП на єдиний податок впродовж поточного року

Чи може фізична особа-підприємєць повернутись на спрощену систему оподаткування, якщо на початку року вона була платником єдиного податку та перейшла на сплату інших податків і зборів? Спробуємо розібратись.

За словами податківців, здійснювати такий перехід платник не може. Вони стверджують, що суб’єкт господарювання вже скористався своїм правом на спрощену систему оподаткування (єдиний податок), тому повертатися до неї не можна поки не закінчиться календарний рік. Обгрунтовують таку заборону вимогами п.п.298.1.4. Податкового кодексу України (надалі — ПКУ).

Відповідно до зазначеної норми ПКУ суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів, може перейти на спрощену систему оподаткування. Для цього йому потрібно подати заяву до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року. Цей підпункт говорить саме про перехід на спрощену систему, проте підприємець на початку звітного року на спрощену систему не переходив, а перебував на ній.

Така ж ситуація склалася із припиненням підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, що перебувала на спрощеній системі, а потім вирішила цього ж року зареєструватись знову та знову обрати спрощену систему оподаткування.

Норми ПКУ та форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування розрізняють такі поняття, як обрання та перехід. Отже, при повторній реєстрації виникає не перехід, а обрання спрощеної системи оподаткування.

Такий підхід до ситуації поділяють суди. Вони стверджують, що законодавчо обмежене лише право переходу на спрощену систему. При цьому, Податковий кодекс України не містить жодного застереження про те, що особа, яка вже була платником єдиного податку у цьому календарному році, позбавлена права обрання спрощеної системи оподаткування.

Отже, якщо відмова підприємця від спрощеної системи була добровільною, а потім виникла необхідність повернутись до спрощеної системи у тому ж році, то у податківців немає законодавчих підстав відмовити у поверненні на спрощену систему, але практика говорить сама за себе, податківці зазвичай відмовляють в праві повернення на спрощену систему, в такому впадку можна сміло звертатись до Суду, адже їх відмова безпідставна.

LinkedIn
Допустимые теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Допустимые теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Подписаться на комментарии