Репутація українського ІТ. Пройти опитування Асоціації IT Ukraine
×Закрыть

Salesforce: чому розробникам варто придивитися до технології

Мене звати Володимир Бабін, я займаю позицію Delivery Manager в компанії TechMagic. В моєму підпорядкуванні спеціалізований юніт, який займається Salesforce проектами. Я почав працювати в ІТ ще 15 років тому, коли це ще не було мейнстрімом. Останні 6 років працюю безпосередньо з Salesforce, і розвиваю цей напрям в компанії.

Спираючись на свій досвід, я хочу розповісти про Salesforce з точки зору розробника і менеджера, і проаналізувати чому цей стек є одним з найбільш високооплачуваних в світі. Сподіваюся, цей матеріал буде корисний тим, хто обирає зараз для себе мову програмування або ж хоче змінити свій стек на більш перспективний.

Як починалася моя кар’єра

Мій перший досвід був пов’язаний з APL (A Programming Language), дуже стара мова для матричних обчислень, яка в основному використовується для фінансових інструментів. В київській компанії SіmCorp я пропрацював близько 4 років. Мав також комерційний досвід з Java — ми писали окремий модуль, який калькулював податки з інвестицій в акції на австралійському ринку. Ми тоді не використовували ніяких фреймворків, це була plain Java SE. Паралельно пробував розвивати свій стартап з 3D-моделями, писав його на PHP.

Згодом заснував з другом фірму, яка створювала веб-магазини, навіть запартнерилися з декількома крупними клієнтами з України, але це тривало недовго, десь 4 місяці. Клієнти постійно вносили якісь зміни в скоуп, але доплачувати за це не хотіли, вважали, що це має входити в основний бюджет. Клієнти на нашому ринку були дуже незрілими, і я вирішив шукати для себе щось нове.

Я думав піти працювати Java або PHP розробником. На одній зі співбесід мені сказали, що треба буде працювати з технологією Salesforce. На той час я нічого не знав про це, і мені здавалося, що мені пропонують роботу в продажах чи щось таке :) Після співбесіди я одразу подивився їхню внутрішню мову — вона була схожа на Java, з якимись вкрапленнями C#. Як виявилося, Salesforce вже на той час була Cloud СRМ система № 1 в світі. Вони активно захоплювали нові ринки і я розумів, що це може відкрити для мене цікавий варіант розвитку в професійному плані. Тому і прийняв Job Offer.

Я почав розбиратися з Salesforce і здав першу сертифікацію Developer 1 десь за 2 місяці. З того часу я працював лише з цією технологією, здав ще ряд сертифікацій. Згодом з Києва переїхав до Львова в TechMagic, де мене запросили на цікавий проект з Британії.

За 2 роки мені запропонували стратегічну роль в компанії — стати Delivery Manager, і я взяв на себе відповідальність за розвиток департаменту.

Переїзд з Києва до Львова

Якось я відпочивав у Львові і мені тут дуже сподобалося — україномовне місто, красива архітектура, і люди мені здалися дуже добрими і відкритими. Я ще тоді припустив, що можливо колись приїду сюди пожити і попрацювати.

Коли до мене звернулася рекрутер з Техмеджика, я не поставився серйозно до її пропозиції. Я був скептичним, доки сам не познайомився з Замовником. Він якраз прилетів з Лондона, і ми мали нагоду поспілкуватися вживу. Він мене зарядив своїм баченням і запалом до проекту. Більше того, у нього за плечима вже був успішний кейс запуску софтверного бізнесу, залучення венчурного капіталу і продажу компанії стратегічному інвестору. В цей момент я подумав, що це саме той випадок, заради якого я би рванув у Львів, і спробував що з цього вийде.

Зовсім про це не шкодую. Бо Львів з одного боку має інфраструктуру для комфортного життя, але при цьому залишається компактним і зручним. Порівняно з Києвом я тут економлю дуже багато часу на добирання з пункту А в пункт Б, який так нещадно нищиться київськими корками :)

Львів — україномовне місто, для нашої сім’ї це було важливим фактором. Дружина підтримала рішення, ми обоє дуже хотіли, щоб наші діти навчалися в україномовній школі. Ми на той час орендували таун-хауз за Києвом, і в день переїзду замовили «газельку», десь три години грузили туди свої речі, дитячі іграшки і велосипеди, і рушили до Львова.

По приїзді треба було, щоб хтось допоміг все розвантажити, а я тут ще нікого не знав. Єдиний контакт який в мене був — це номер СТО TechMagic. Мені нічого не залишалося, як подзвонити йому і попросити допомогти. Він приїхав, кілька годин грузив зі мною речі і носив їх на 5-ий поверх. Це було неймовірно і досить багато говорили про культуру компанії, відношення керівників до своїх співробітників.

Особливості платформи

Salesforce — це не тільки CRM (Client Relationship Management), як більшість звикли вважати. Salesforce — це платформа, на базі якої, крім CRM, є багато цікавого. Тут є свій AppExchange Market (на кшталт AppStore i Google Play), Ви можете створити свій додаток для бізнесу, який зможуть інтегрувати в свої процеси компанії, які використовують Salesforce. До речі, вони були першими, хто запустив свій маркет додатків, це відбулося ще в 2005 році.

Salesforce змогли обігнати таких гігантів як Oracle, SAP і Microsoft завдяки тому, що першими мувнули всю індустрію в клауд, це було революційно. Конкуренти пішли в клауд значно пізніше і суттєво відстають технологічно.

Salesforce використовують стабільні і крупні гравці як Google, Amazon, Accenture, Spotify, Toyota, Cisco, вони тісно зав’язали на нього свої бізнес-процеси, і це гарантує Вам як спеціалісту стабільну кар’єру на роки вперед. Платформа розвивається, постійно викочує апдейти, і тут є куди розвернутися розробнику.

Крім цього, попит на Salesforce розробників постійно росте, і через серйозний дефіцит, ринок пропонує високі зарплати.

Salesforce інноваційний

Протягом останніх 5 років компанія постійно входить в топ-3 рейтингу найбільш інноваційних компаній в списку Forbes, а в 2017 році взагалі зайняла перше місце, обігнавши навіть Tesla.

Salesforce стабільно робить acquisitions — купує перспективні стартапи, розробки, і інтегрує їх в свою платформу. Наприклад, в 2010 році вони придбали одну з перших клауд платформ Heroku. Або ще один кейс, в Salesforce не було рішення для e-commerce, лідером галузі на той момент була компанія Demandware. В результаті поглинання Demandware була інтегрована в платформу під назвою Commerce Cloud.

Перший AI інтегрований в CRM-систему

Salesforce аналізує величезну кількість даних і постійно працює в напрямку штучного інтелекту. В 2016 році вони релізнули Einstein. По суті, цей перший АІ для CRM-системи, який збільшує продуктивність Вашого сейлз-відділу. Уявіть, наприклад, що Ваш відділ продажу контактував десятки потенційних клієнтів, щоб заключити з ними угоду, але вона злетіла, бо на той момент в клієнта не було фінансування.

Функціонал Einstein дозволяє відстежувати апдейти по Вашій клієнтській базі, моніторить онлайн всі відкриті джерела, і надсилає Вам нотифікацію, якщо хтось з потенційних клієнтів, з якими Вам цікаво працювати, залучив інвестиції. Таким чином, ви можете конвертувати більше контактів в успішні продажі. Можна також прогнозувати продажі використовуючи великий масив статистичних даних. Це свідчення, що компанія розвивається, заходить в гарячі напрямки — Big Data, Machine Learning.

Обмеження платформи

Це досить специфічна платформа, з так званою multi-tenant архітектурою. Код виконується лише на віддаленому сервері, де крім вас є ще безліч інших клієнтів. Тому розробник не може дебажити чи локально запустити свій код. Але у девелопера є можливість дивитися логи, а також використовувати інструменти для аналізу проблем, розроблені Salesforce. Деякі IDE мають offline debugger, який дозволяє відтворити виконання коду з логів що були створені під час фактичного виконання.

Також, платформа накладає ряд обмежень, щоб ваш код не зловживав ресурсами серверу, так як код багатьох клієнтів виконується на одних машинах. Кількість запитів до бази за одне виконання, Heap Size limit, CPU Time limit, сумарна кількість записів прочитаних з бази, записів записаних в базу — це лише декілька таких обмежень. Отже робити запити до бази в циклі не вийде, але це так чи інакше є поганою практикою в розробці :). Salesforce передбачив інструменти для довгих і тривалих обчислень, обчислень з великою кількістю записів в базі і т.д. Такий код буде виконуватися асинхронно, відповідно до наявних вільних ресурсів. Для цього існують Batch, Schedule, Future та інші.

Поїздка на DreamForce — найбільшу тех конференцію в світі

Це щорічна конференція в Сан-Франциско, яку організовує компанія Salesforce. Я був вражений її масштабами, коли я потрапив туди вперше, це була найбільша технічна конференція в світі. Минулого року її взагалі відвідало більше 170 тисяч осіб!

Під конференцію перекривають кілька кварталів міста, забронювати житло за адекватними цінами нереально. Тут представляють всі новинки, проводять технічні сесії і воркшопи, демо нових розробок. Я поїхав на конференцію частково з робочою метою, був технічним експертом від Замовника, ми презентували на конференції наш продукт.

Марк Беньофф, голова Salesforce, давав спіч на відкритті, а на афпепаті запросили культовий гурт U2.

Попит на розробників

Salesforce девелопери дуже запотребувані в світі. Попит суттєво випереджає пропозицію, і зарплати тут в середньому вищі, ніж в інших доменах. Apex, ООР-мова для розробки на платформі Force.com, легка для засвоєння Java чи C# девелоперам, просто має свої особливості.

Що мене особисто приваблює в Salesforce — це те, що ти можеш затративши відносно невеликий час на девелопмент згенерувати серйозну додану вартість для бізнесу, автоматизувати певний процес, який зекономить клієнту величезну суму в рік. Зовсім невеличкий написаний нами функціонал може позбавити клієнта серйозного болю. Коли таке відбувається, клієнт дає тобі просто нереальний фідбек, що мене особисто сильно мотивує в роботі.

Як розробнику тобі не потрібно витрачати час на сетап середовища, ці всі речі вже є, ти просто починаєш працювати. IDE-шки, вже довгий час розвиваються, та стали дуже продуманими і не поступаються IDE-шкам для інших мов.

Стосовно вакансій, я б не говорив тут про кількісні показники, а більше про якісні. Відношення вакансій до спеціалістів на ринку набагато вигідніше, ніж в інших мейнстрімних напрямках. Конкуренція між девелоперами поки що менша, це важливо, якщо Ви тільки стартуєте роботу в ІТ. Якщо Ви хочете почати програмувати, то можна попасти в індустрію з менш популярного напрямку — тут менший конкурс серед джуніорів, і можна легше отримати хороший контракт.

Якщо говорити про міддл і сініор рівня програмістів — тут високі рейти, як в українських аутсорсингових компаніях, так і на віддалену роботу.

Проекти і Замовники

Тут зустрічаються основні 2 типи клієнтів — одні використовують Salesforce для себе і їм потрібна кастомізація, яка передбачає написання коду. Або мають свій окремий додаток на AppExchange, який ми розробляємо.

Другий тип — це консалтингові компанії, які працюють з потужними брендами, демонструють їм всі можливості, які дає Salesforce для бізнесу, продають брендам рішення, а все, що стосується девелопменту — передають нам.

Щодо проектів, вони бувають дуже різноманітними, підведення існуючого функціоналу до конкретних потреб організації, інтеграція з іншими системами, і т.д. І практично немає legacy-коду, тому що платформа постійно розвивається (3 релізи на рік), і клієнти зацікавлені/змушені проводити рефакторинг чи змінювати функціонал відповідно до змін у платформі.

З чого почати вивчення Salesforce

Мені важко назвати компанію, яка би піклувалася більше про зручні шляхи вивчення своєї технології, ніж Salesforce. Вони створили величезну безкоштовну онлайн базу знань і навчальних матеріалів для розробників. По цих туторіалах можна вивчити як ази програмування на Apex, Lightning і VisualForce, так і заглиблюватися в різні модулі (Marketing Cloud, Sales Cloud, Service Cloud). За успішне проходження завдань користувач отримує віртуальні бали і «бейджики» — все гейміфіковано і цікаво. Якщо таск передбачає написання коду, то автоматизована система перевіряє його і видає результат. Для сініор рівня розробників тут передбачено модулі вищого рівня складності.

Тренінг центр і перший контракт

В компанії, де я працюю, Salesforce приділяють досить багато уваги. У нас є експертні команди, від яких можна перейняти досвід і швидко набратися навиків. Розробників в наш юніт співбесідую і відбираю я сам особисто — як серед досвідчених розробників, так і серед випускників ВУЗів. Для останніх ми щороку організовуємо тренінг-центр з кількома етапами відбору і подальшим працевлаштуванням.
На сьогодні, всі випускники нашого тренінг центру не мали проблем з працевлаштуванням і наразі працюють або в TechMagic, або в інших компаніях.

Якщо Вас цікавить отримати класний старт — запрошую подати заявку на тренінг центр і перевірити свої сили.

LinkedIn
Допустимые теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Допустимые теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Вот Demandware был отличной платформой...

Питання до вас як до SF-розробника з досвідом: яким шляхом краще почати вивчення платформи вже досвідченному розробнику?

Я на разі маю роки досвіду у різних напрямках і технологіях (веб з обох боків, бази даних, системне програмування, тощо), в тому числі з RAD платоформами (Zoho). Мені цікаво подивитись на SF як платформу для універсальної розробки, тобто не обмеженої лише CRM і супутніими функціями.

Дякую.

Apex, ООР-мова для розробки на платформі Force.com, легка для засвоєння Java чи C# девелоперам, просто має свої особливості.

Т.е. точно такая же императивная лабуда притрушенная безальтернативным ООП — трындецом? Спасибо, зачем на таком писать то а?

Можно вопрос по делу: какие в среднем рейты для сейлерфрос разработчиков с Украины?

Salesforce інноваційний

Оно-то конечно, но есть некоторая разница между «девелопер в Salesforce» и «Salesforce-девелопер»... :)

чому розробникам варто придивитися до технології

Тому що вендорлок в усі поля і дуже цікаві проекти по малюванню формочок.
А ще боротьба з АРІ.

Успіхів.

Сколько вам заплатили за рекламу?

думаю не сколько, это его работа пиарить свою компанию и salesforce чтобы привлекти сотрудников

Подписаться на комментарии