Змінити не можна залишити: ребрендинг в IT-компанії
Про терміни
Ребрендинг — досить популярний термін. І важливий процес для будь-якої компанії.
Він має на меті повне і якісне оновлення бренду. Коли змін зазнає не лише візуальне оформлення, а можуть змінюватись й ключові цінності компанії, якість бізнесу. А головне — його філософія.
Тут варто розрізняти терміни.
Ребрендинг — це не редизайн (зміна оформлення).
Не рестайлінг (легкі зміни у зовнішньому вигляді: логотипі, шрифтах, кольорах).
Не репозиціювання (пошук нової аудиторії, зміна основного меседжу).
Насправді, ребрендинг — включає у себе всі ці поняття.
Це — масштабний процес. І стосується він стратегії, повного оновлення бренду. При цьому, ребрендинг нерозривно пов’язаний з корпоративною культурою.
Айдентика бренду змінюється приблизно кожні
З чого зазвичай складається процес ребрендингу?
Етапи ребрендингу
- Аналіз і аудит бренду.
- Стратегічне планування: формування єдиної концепції змін (які напрями бренду будуть змінюватись)
- ТЗ для оновлення зовнішнього вигляду бренду і айдентики.
- Етап впровадження змін та донесення до аудиторії нових меседжів компанії.
Як це відбувалось у «Web-Systems Solutions»?
Ми відчували, що «переросли свій бренд». І що його потрібно змінювати. За 10 років роботи на IT-ринку ми накопичили досвід, що дозволяв нам ставити зовсім інші цілі, ніж на початку. І братись за масштабні проєкти. Ребрендингу було не уникнути. Адже він допомагає компанії вийти на новий рівень.
На першому етапі ми задіяли мозковий штурм. Потрібно було розібратись з філософією бренду. Бо ребрендинг, перш за все стосується brand essense — місії/цінностей компанії та її презентації на ринку.
Для початку ми запропонували кожному співробітнику заповнити анкету (за бажанням — анонімно). Її питання були простими:
1) В чому ти бачиш ціль існування нашої компанії? (по-суті питання розкривало нашу місію);
2) Якби ти проводив співбесіду з працевлаштування в нашу компанію, на які б особисті якості кандидата звернув би увагу? (проективне питання, відповідь на яке давало чітку картину робочих цінностей команди).
Виявилось, що корпоративна культура у WSS вже сформована і наші колеги у 90% дають схожі відповіді (особливо з приводу місії — робити якісні і корисні веб-продукти для бізнесу — саме цей варіант зустрічався найчастіше).
На другому етапі ми провели стратегічну сесію компанії. На якій уважно аналізували заповнені анкети і з їх допомогою — вже чітко сформулювали текст місії /цінностей. Кожне слово тут було важливим — тож процес дебатів не був швидким:)
Ми виписували на фліпчарті слова, що найчастіше зустрічались в анкетах і намагались трансформувати їх в єдине речення.
Врешті-решт, всі погодились, що «Якісні рішення для бізнесу на основі ефективних технологій» — повністю розкриває суть нашої місії. А 6 цінностей:
- бути відкритими;
- працювати чесно;
- нести відповідальність;
- діяти професійно;
- вдосконалюватись;
- творити атмосферу легкості й позитиву (тут ми довго сперечались і вирішили, що без гумору таки не можемо) — саме те, що об’єднує нас в роботі!
Крім цього ми визначили напрямки нашого бренду, які будуть змінюватись (корпоративні кольори, редизайн сайту, місія, цінності).
Наступний етап — ми напрацювали конкретні ТЗ для оновлення зовнішнього вигляду бренду і айдентики. Склали дорожню карту. Оскільки, команда вирішила змінити фірмовий стиль, корпоративні кольори, зробити редизайн сайту — це стало пріоритетною задачею для нашого дизайнера. І серйозним випробуванням на міцність для нашої команди: з усіх можливих варіантів — обрати саме той, який повністю буде розкривати суть компанії та доносити важливі меседжі до наших клієнтів.
Складний і неоднозначний етап. Наш дизайнер після
Також на даному етапі ми склали список брендованих матеріалів, які зазнають змін — соцмережі (банери), візитівки, корпоративні блокноти, футболки.
Встановили строки для задач редизайну, перенесення сайту на нову платформу, його тестування і головне — намітили дату релізу.
На останньому етапі — ми впровадили наші ідеї та зміни у життя. Запустили новий сайт, змінили корпоративний стиль в соцмережах та брендованих матеріалах. І наразі — активно ретранслюємо нові меседжі по місії та цінностям компанії в маси!
В чому секрет?
Ми можемо дати декілька порад з власного досвіду тим, хто планує здійснити ребрендинг компанії. Успішність цього процесу залежить від наступних факторів:
- якісне і грунтовне дослідження перед початком ребрендингу (аналіз змін компанії за останні роки, аналіз конкурентів, аналіз сучасних тенденцій);
- формування чітких цілей (чого прагнемо досягти? яким чином цього досягти? для чого ми змінюємось?);
- задіяти всю команду до процесу ребрендингу (аби кожен залучений співробітник відчував важливість змін);
- побудувати довіру до нового бренду.
Не бійтесь змінюватись. Бо це — невідворотний та захоплюючий процес. І дозвольте Вашій команді стати фундаторами змін. Тоді ребрендинг стане більш, ніж просто успішним!
38 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів