Медична реформа: міжнародний цифровий стандарт VS лікарський почерк

Восени 2019 року у Варшаві відбулася міжнародна конференція «Функціональна сумісність у сфері охорони здоров’я: технічні характеристики, перевірка, тестування». Захід було організовано польським представництвом Health Level Seven International (HL7) у координації з головним офісом цієї організації.

Конференція присвячена стандарту FHIR (Fast Healthcare Interoperability Resources), який розробила та впроваджує некомерційна організація HL7 ще з 1987 року. Наразі він є найбільш прогресивним стандартом зберігання та обміну медичними даними. Ці масиви даних на основі міжнародних кодів та правил зберігаються таким чином, щоб кожна лікарня у світі могла зрозуміти результати обстеження, проведеного будь-яким лікарем.

Конференція відбувається щороку, починаючи з 2000 в різних країнах світу, і рік-у-рік склад її учасників стає більш широким та представницьким. І це не дивно: все більше країн та компаній переходять на «цифру» в медичній галузі. При чому, активну участь в цьому процесі беруть не лише медичні заклади, а й технічні гіганти як то Microsoft, Apple та Google.

Головна мета заходу — обмін досвідом та виявлення складових, що можуть бути корисні командам, які починають власні проекти.

Цього разу в заході взяли участь як автори стандарту, так і його безпосередні впроваджувачі. До перших належать розробники стандарту FHIR, такі, як професор Вільям Едвард Хаммонд та професор Бернд Блобель, науковці, що займаються дослідженнями у сфері охорони здоров’я. До других — представники Національних служб охорони здоров’я (NHS) багатьох держав, які впроваджують стандарт, та розробники програмного забезпечення в галузі охорони здоров’я (IEHR). Серед них був і представник України, компанія Edenlab.

Учасники поділилися досвідом у форматі семінарів, а також продемонстрували інструменти, що підтримують розробку специфікацій, перевірку даних та тестування системи.

На цьогорічній конференції Edenlab представив міжнародній спільноті здобутки впровадження eHealth в Україні, поділився практичним досвідом використання стандарту FHIR в Національній системі eHealth.

Оскільки задекларованою метою конференції стала саме робота з командами-новачками, країнами та компаніями, що лише починають впроваджувати FHIR, саме український досвід був для них особливо цікавим.

В Україні донедавна державна централізована система зберігання чи обробки медичних даних була відсутня в принципі — системи існували хіба що в окремих медичних закладах. Три роки тому, коли уряд ухвалив принципове рішення щодо побудови національної електронної системи охорони здоров’я eHealth, систему довелося створювати практично «з нуля».

Від початку компанія Edenlab, як розробник центрального компонента національної системи eHealth, будувала його саме на FHIR, адже зараз на цей стандарт масово переходять у всьому світі, від урядів до міжнародних компаній.

Увагу міжнародних IT- та медичної професійних спільнот привертає те, що процес розробки eHealth в Україні відбувається значно швидшими темпами, ніж в інших країнах. Менш ніж за три роки українські фахівці змогли побудувати з нуля реєстри медичних закладів, аптек, лікарів, пацієнтів та їх декларацій; систему управління закупівлею медичних послуг. Цей функціонал закладався від початку: на рівні первинної ланки — на основі підписаних з сімейними лікарями декларацій, на спеціалізованому рівні — на основі даних про надані послуги (хірургічні втручання, пологи тощо).

Як і в багатьох країнах світу, в українському eHealth медичні дані зберігаються без персональних ідентифікаційних даних (псевдо-анонімізовані), що значно підвищує безпеку системи й відповідає європейським правилам Загального регламенту про захист даних (GDPR). Український кейс eHealth є одним з найбільш яскравих прикладів у форматі приватно-державного партнерства.

Український eHealth має відкриту дворівневу архітектуру, де центральний компонент виконує функцію хаба для зберігання, валідації, обробки та обміну інформацією. Медичні інформаційні системи периферійного рівня взаємодіють з центральним компонентом через API. Завдяки цьому будь-який виробник програмного забезпечення для медичних установ може інтегруватися з eHealth і надати зручний інтерфейс для своїх користувачів.

Сучасну ефективну систему охорони здоров’я неможливо побудувати без IT-складової. IT-компанії, які беруть участь в розробці української eHealth, довели, що вміють працювати ефективно й у стислі строки. Але побудова такої глобальної системи — це завдання на багато років наперед. Багатомільйонна країна вже відчула переваги діджитал-медицини. І це — лише початок.

LinkedIn
Допустимые теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Допустимые теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
цифровий стандарт VS лікарський почерк

Пресловутый почерк врача — следствие того, что врачу приходится быстро заполнять массу бумажек. Введение нового «стандарта» приводит к тому, что врачу приходится заполнять массу бумажек и, в придачу, по-быстрому заполнять формы на компе.

медичні дані зберігаються без персональних ідентифікаційних даних

То есть это не замена бумажкам, личные карточки не переедут в цифру, это чистой воды дополнительная работа, которую взвалят на врачей с целью...

Багатомільйонна країна вже відчула переваги діджитал-медицини. І це — лише початок.

С целью...

Лично мое мнение — в этой статье нечего обсуждать (на уровне Google News). Стоило ли вообще создавать эту тему на форуме?

Самому не тошно было это воду мутить? Аж бесит сук.
Я дочитал до Вильяма, кто осилит дальше, плес пинганте, есть ли дальше смысл?

Когда я учился в универе, было такое требование — для защиты диплома необходимо написать статью в какой-то журнал или сборник, не пишешь — получаешь серьезные проблемы с дипломом. И люди писали даже не воду, а что-то более разреженное чем вакуум, например один хлопец, в сборнике статей к конференции, тупо переписал описание микроконтроллера — сколько у него памяти,gpio, интерфейсов и добавил вывод мол микроконтроллер это круто, можно применять.Так вот к чему я, если тебя заставляют такое писать ты только подмигни и я позвоню в службу беспредела, чтобы вытащить тебя из рабства.

Подписаться на комментарии