Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

Мова програмування на базі української

Підписуйтеся на Telegram-канал «DOU #tech», щоб не пропустити нові технічні статті

вітаю,
більшість сучасних мов програмування базуються на англійській,
проте не всі. en.wikipedia.org/...​sed_programming_languages
На наших просторах, щонайменше, відомі та популярні дві:
1. 1C
2. Робик (в школі зустрічався)

Свого часу Інститут Кібернетики розробляв власні мови програмування (en.wikipedia.org/wiki/Аналитик), але вони основані на іншій слов’янскій мові.

Чи є перспектива для мови програмування на базі української? В теорії може бути, прозаяк законодавство в нас пишуть українською. Domain specific language для юристів / бухгалтерів теж був би в ідеалі на базі української.

Автор якось обдумував над clojure-based github.com/bogdartysh/uawa, але поки досить «сиро».

Чи хтось ще над цим міркував?

PS: здається мені що якщо «вікно» для цього і є то воно на наше покоління. Бо попереднє покоління технарів міркувало російською а наступне, якщо ласка богів, може перейти на англійську, або зникне поняття «мова програмування» або ще щось.

Дякую, Богдан Артюшенко

👍ПодобаєтьсяСподобалось1
До обраногоВ обраному1
LinkedIn

Найкращі коментарі пропустити

Чи є перспектива для мови програмування на базі української?

Носится лось по полю подсолнухов. Скорость сравнима со скоростью звука, подсолнухи от него отлетают как фейерверк. Сохатый весь в пене, заскакивает в бар:
— Будьте добры, одинарный виски.
Бармен, ошарашенный, говорит:
— Да, ты же лось, в тебе веса 200 кило, может хоть стакан налить?
— Не-не-не, мне только для запаха, дури у меня и своей хватает.

Каждый месяц одно и то же :) Неужели это реально кого то беспокоит? В Украине несчастного фонарика произвести не могут, а то что могут без слез не взглянешь, но надо нам ЯП на украинском, как будто это что то решает.

Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Вы тут сметесь.А если взять исходник C# компилятора перевести ключевые слова, идентификаторы уже понимает на любом языке. Вот и будет УКР#. И причем совместимый c .NET

Ну так з будь-чим можна. Але який сенс, якщо воно заточувалось під інше. Плюс це буде нецікавим костилем. І та, суть не в «УКР»

Створив таку штуковину: github.com/patronik/mefodij
Приклад коду:

функція врядку(х, рядок) {
    цикл (мем і = 0; і < рядок.довжина; і++) {
        умова (рядок[і] == х) {
            вихід так;
        }
    }
    вихід ні;
}

умова (врядку("ч", "чайка")) {
   друк "в рядку\n";
} або {
   друк "не в рядку\n";
}

Можливо когось зацікавить.

Щоб вставити фігурні дужки треба буде зробити дві непотрібні додаткові дії

Сподобався «мем» :)

Не зрозумів про фігурні дужки) Куди вставити?

В код. Два рази розкладку треба буде поміняти

Ааа, є такий нюанс. Потреба перемикати розкладку клави є одинм із мінусів, які я не передбачив. Але моя мета була створити сі-подібну мову, так як вважаю синтаксис мови сі найкращим саме для навчання, так як багато мов наслідують цей синтаксис. Ще є проблема коли вводиш українську літеру англійською розкладкою. Наприкла замість українських "і","а" можна помилково ввести англійські і тобі буде помилка.

Роблю таку: github.com/kohutd/diia

Наразі на стадії розробки концепту. Є імплементація парсера і інтерпретатора на JS-і. Як тільки дійду до кінцевого дизайну, хочу переписати на щось компільоване як Rust.

diia.dev

друк(а + б) ''' видасть "3", бо "а" і "б" є видимі в цьому блоці
структура Паспорт
  прізвище
  ім'я
  по_батькові
  дата_народження
  стать
кінець

В одном случае ’ это начало комментария, в другом это часть названия идентификатора. Как эти 2 случая различаются? Я б советовал один из них убрать, чтоб было проще анализировать код.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Алгоритмічна мова. Чи якось так.

Я все ще не можу знайти порт паскаля (здається), який в нас для навчання використовували в ліцеї. Був суто українською. Досі пам’ятаю «якщо» «то» «інакше». Не впевнений саме за паскаль, але дуже подібно до нього було

Чи є перспектива для мови програмування на базі української?

Так, але дуже важливо, щоб рядки римувалися, і статичній аналізатор це перевіряв під час компіляціі.
Це набагато полегшить наступне код рев’ю.

важливо, щоб рядки римувалися

досить, щоб у розмір попадали — нехай це буде білий вірш

щоб рядки римувалися

ЯКЩО К=0 ;
А М -> 25 ;
ДАЛІ_СТАВИМО_ЗНАК «/» ;
ТО «Буде капець» ;
😁

Во-первых, я бы не ставил цели «запилить язык, чтоб он был на украинском языке, потому что надо продвигать украинский язык». Цель непродуктивная и неблагодарная.

Я бы смотрел на проблему немного с другой стороны.

Можно сколько угодно писать про необходимость знания английского языка для того, чтоб быть программистом.

Реальность же такова, что 80% населения планеты (6 миллиардов) не знает английский язык. Они отрезаны от возможности эффективно писать и читать программы, написанные на текущих мейнстримовых языках программирования. Можно выучить несколько ключевых слов, но это не даст возможности эффективно читать и писать программный код, в котором большинство переменных, названий методов и документации все на том же английском языке, который они не понимают.

Я считаю, эти люди представляют собой рынок для языка программирования, который бы выглядел как язык который они знают.

Я бы исследовал вопрос в сторону того, можно ли запилить язык программирования общего назначения, который легко локализировать под национальный вариации. Встроить возможность локализации синтаксиса и программного кода в дизайн языка.

Я бы не пилил какой-то специализированный DSL — он будет малопопулярным и затраты на его создание не окупятся. Именно язык общего назначения. Я бы ориентировался на то, чтоб реплицировать один из популярных языков общего назначения, желательно опенсорсный. Python, Javascript. Язык, концепции которого были бы понятны не очень продвинутым людям (если они не осилили английский, у них скорее всего будут сложности с тем, чтоб осилить сложные абстрактные концепции сложных языков программирования). Можно даже сказать, Basic для 2020 года, который легко освоить неподготовленным людям, который легко локализируется на национальные диалекты.

На базе этого можно делать украинскую локализации. Если язык получится относительно годным, появятся локализации на другие языки.

Можно запилить инструменты, которые позволяют перевести текст программы с одной локали на другую, и таким образом иметь возможность пере-использовать исходный код, не создавая границы между языковыми общинами.

Можно пойти на форум любого продукта, который агрессивно локализирует себя в язык конечного пользователя, и посмотреть, к чему это приводит :)

Когда вопрос задается на английском, в ответ говорят «покажи логи или скриншот», и спрашиваюший выдает скриншот на условном французском, за чем сразу следует «а по-английски там что? я не понимаю :(».

Так что или все равно все будет на английском, или для такого языка будет «закрыт» StackOverflow и он будет вечно прозябать где-то в очень мелкой нише.

Можно пойти на форум любого продукта, который агрессивно локализирует себя в язык конечного пользователя, и посмотреть, к чему это приводит :)

Можно пример?

Когда вопрос задается на английском, в ответ говорят «покажи логи или скриншот», и спрашиваюший выдает скриншот на условном французском, за чем сразу следует «а по-английски там что? я не понимаю :(».

Это не фундаментальная проблема много-языковых продуктов. Если есть желание, можно сделать реализацию сообщений об ошибках, которые легко (в т.. автоматичеки) переводятся с одного языка на другой.

Англичанин не спрашивал зачем, а брал и делал. Результат на лицо.

На будь-якому ліспі можна накрутити макроси (інше питання «чи потрібно»):

github.com/...​aster/tests/ukrainian.scm

вночіЗухвалоТопором()
тойво.пам’ятникСвині()

*тойво.пам\’ятникСвині()

тойво.пам’ятникСвині()

Возьмите любой язык программирования, напишите конвертер с украинского в native, и ничего выдумывать не надо.

+1, все вирішується лексером, яким заміняє слова (і можливо пунктуацію на ту, яку присутня в українській розкладці).

освой С #define. Только занавески задёргни, чтобы людям не тошнило

Пепел Алексея Бабушкина стучит в сердце топикстартера. )
Думаю вполне годная идея, чтобы попилить гранты&бюджеты на волне хайпа от зеленой цифрової трансформації.

На наших просторах, щонайменше, відомі та популярні дві:
1. 1C
2. Робик (в школі зустрічався)

А как же YoptaScript?)))
Еще кстати, было (может даже и счас есть) несколько диалектов бейсика с русскоязычным синтаксисом. :-)
Ну и вот полноты списка:
ru.wikipedia.org/...​йском_языке#Русскоязычные

Автор якось обдумував над clojure-based github.com/bogdartysh/uawa, але поки досить «сиро».

Кстати, если не ошибаюсь на Common Lisp’е также можно писать код наподобие:

(ціна ціна-груші 100 грн)
(функція розрахуй-вартість [ціна-за-єдиницю кількість] (домнож ціна-за-єдиницю кількість))
(друкуй (розрахуй-вартість ціна-груші 10))

Синтаксис, основанный на языках с родами и падежами, обречен читаться как «суржик» или «албанский».

Английский читается как грамматически правильный текст (из-за отсутствия необходимости согласовывать рода-падежи):
let price = getPrice(order) in let quantity = getQuantity(order) in print price*quantity

Сравним с:
цена = получитьЦену(заказ) количество = получитьКоличество(заказ) вывести цена * количество
Чтобы это не читалось как «кто стучиться в дверь моя», тут должно быть «получитьЦену(заказа)», «вывести цену * количество» и т.п.

Достаточно посмотреть на то, как высоко цениться синтаксис 1С....

Английский читается как грамматически правильный текст (из-за отсутствия необходимости согласовывать рода-падежи):

А ещё лучше писать код на крымскотатарском или турецком, там даже вообще нет прилагательных, а все термины образуются через добавление коротких суффиксов и через изафеты, точно также как идентификаторы в коде. Конструктивные правила построения предложений также простые и логичные, по сути любой код напрямую читается на турецком. К тому же компактнее английского.

А ещё лучше писать код на крымскотатарском или турецком, там даже вообще нет прилагательных, а все термины образуются через добавление коротких суффиксов и через изафеты, точно также как идентификаторы в коде.

Агглюнативні мови ідеальні для функціонального програмування! :-D

дякую, що приходить в голову — це додати словник синонімів для ключових слів. тобто згенерити щось «один = одну = одна....» можливо взявши для цього якийсь словник.

Синтаксис, основанный на языках с родами и падежами, обречен читаться как «суржик» или «албанский»

— не обов’язково: users.monash.edu/...​apers/HTML/Perligata.html

In wassabi это может быть так:


поместить( "заказ/$номер/сумма", применить( "бух.учет/функция/округлить",
получить("заказ/$номер/цена") * получить("заказ/$номер/количество"))

Типы учесть, вариант округления, но это детали.

применить("бух.учет/печать/вывод счета по заказу",получить("заказ/$номер"))

Что-то это такой пример, который скорее в поддержку моего мнения, а не вашего. Имеем : «поместить... сумма» (а не сумму), «применить... функция», «получить... цена» — видно, что пытаемся избегать родов и падежей, как только можем, и все равно получается «кто стучится в дверь моя».

Это просто «а вы, мыши, станьте ежиками». Кто это будет делать на практике? А для сторонних библиотек?

А вам шашечки или ехать? Кстати, я передумал. Лучше английский вариант. get,set,put,pop,push,rem,edit,print,equal,exist

Мне не нужны ни шашечки, ни ехать. Я чисто за то, чтобы не менять предмет обсуждения

Так я и обсуждаю. Общепринято: на английском языке. Или есть на немецком, на французском? И сколько в процентах тогда от общей массы? Или это способ выделиться среди безликой толпы англо-кодеров? Проще английский учить ежедневно, ежедневно на английском документируя код и на английском его разрабатывая и даже на английском его обсуждая с коллегами.

Это точно мне комментарий? Я начал с того, что язык с родами и падежами будет плохо пригоден

В принципе, я согласен с вами. Однако, общаемся мы почему-то с родами и падежами. Реальность вносит коррективы. И видимо, если мы хотим более точно моделировать реальность, и роды и падежи нужны.

Интернет детей не просто бесполый. Они еще маму в интернете ищут. А вы думали — феминизм?

Кратко — не нужно.

> `ціна-за-єдиницю` єдиницю?
Щось мені здаеться що це ще одна москальська провокація

оператор сравнения «!» - нiт

кому-то явно нефиг делать... это ж сколько свободного времени должно быть чтобы заниматься такой фигней?

дякую! бо досить важко підібрати адекватні ключові слова.

1C
програмування на базі української

астанавитесь ©

астанавитесь

Це буде аналог «throw»

думаю рано или поздно появятся что то типа обёртки над ЯП и будет без разницы что написано if, если или якщо. Кстати в 1С можно писать и на английском и на русском. Для тех для кого английский совсем чужой родной язык естественнее поудобнее. Так що вчіть англійську.

Я би попросив ТСа поставити задачу коректно:
— яку проблему ми вирішуємо створенням такої мови?
— чим погані інші мови програмування, крім того що вони на базі англійської?
— що нам це дасть в обмін на обмеженість застосування нової мови в рамках декількох десятків українських компаній? принаймні чи виправдаються витрати?

Только при условии, что все редакторы и IDE для нее будут поддерживать двойную подсветку кода — половина символа синяя, половина желтая. Ну, как заборы года три-четыре назад. Еще должна быть опция в настройках, чтобы можно было чередовать цвета символов через один.

Можу написати цей коментар українською щоб не дай б-г що.

Можно написать свою IDE на веб-технологиях и туда добавить что-то типа
github.com/arbelh/HalfStyle

слушна думка, додав можливість браузерного нотепаду (gorilla-repl.org). дякую

Замість придумувати подібну дурню розробляли би вітчизняне програмне забезпечення котре би завойовувало як український так і інші ринки.
Популярність одноце не тому що там збочення в вигляді нелатиничної мови програмуванні

Чи є перспектива для мови програмування на базі української?

ніт

будь яка мова програмування, як і інший інструмент, його успіх залежить від того хто нею буде користуватись. Ваша ідея мертва, навіть не так — "що мертве не помре"(бо вже такі ідеї були, і не лише про українську)
— ця мова програмування нікому не потрібна і не буде потрібною. Єдину перевагу яку ви хочете реалізувати — український синтаксис. Нікому не проблема писати англійською, тому це не буде перевагою вашої мови
— ідея вже є для малої аудиторії, і відповідно в такому сигменті ринку не взлетить

хочете зробити щось корисне для Укарїни — напишіть свою лібу чи інструмент, та навіть мову програмування. Але щоб вона мала ніким не реалізовані фічі чи вирішувала якісь конкретні проблеми. Інструмент, перевага якого — ’бо український’ - не взлетить.

Дарма Ви так. З цією мовою можна йти до міністра, який «перейметься» безкоштовно проблемою ІТ освіти в школі, та накаже впровадити навчання. Авторам (і професору, самозвісно) — уважуха та гонорари.

Эсперанто та ложбан:
www.youtube.com/watch?v=1cDcHq7nQFM

Нумо ще розетки переробимо, а то що це вони схожі на всi iншi.

Велосипед на квадратных колесах, главное чтобы не на китайском.

Русские мы или не русские?

Я думаю, на форуме общаются не только новички.
Но среднего и высшего уровня программисты.
У меня есть к вам предложение:
«Давайте создадим программу — файловый менеджер».
Сложно конечно на чистом API, но нас много.
«Если долго мучатся что-нибудь получиться».

Представьте Ваши Имена, будут красоваться в окне:
«Программу создали:...» — согласитесь приятно.
Если все согласятся, то можно эту программу пустить в свет.
А создадим мы её на данный момент для личного использования.
«Хватит по одиночке делать программы — мы не волки».
«Пора создавать группу!!!». Эффект будет на много значительней.

Моя цель создать программу для русскоязычного населения,
русскими руками и с минимальным размером.

Несколько задач:
1. ListBox с файлами(Ядро);
2. Panel с дисками;
3. Командная строка;
4. Панель инструментов (пример: WinCommander).
А остальное выясним в ходе обсуждения.
Главный, конкурентный момент — красивый интерфейс.

delphimaster.net/view/14-1103266263/all

о-о-о-о, повіяло старим дельфімастером :)

if = нiц

за таке нада бити
бо null = ніц

Ох сяло сяло
null — зась
throw — трясця

Date.now() -> Дата.ниньки()

Try {
..
}
catch {
..
}
finally {
..
}

Спробуй { .. }
Хапай { 🌲🎄 🔥😗💨🍁🍲 }
Нарештi { .. }

Try {
..
}
catch {
..
}
finally {
..
}

ану { }
убля { }
нуштош { }

суржик чи не суржик, але якщо можна зробити коротше, щоби було менше набирати, і без втрати семантики, то так зробити треба
ану {}
дідько {}
вкінці {}

відповідно, виключення кидати через «ойлишенько»

ану {
    числівник = 10;
    знаменник = 0;
    якщо (знаменник == 0) {
        ойлишенько ДіленняНа0;
    } анє {
        результат = числівник / знаменник;
        друк результат;
    }
} дідько ДіленняНа0 {
   друк "сталась халепа!";
}

замість True та False — Перемога та Зрада

Вона вже є, це так звана Навчальна алгоритмічна мoва (НАМ), її вчили в україномовних школах на початку 90-х як відповідник російської алгоритмічної мови, яка була розроблена А. П. Єршовим.

Я над таким міркував. Без практичних цілей, просто задля цікавості. Закопав ідею ще на етапі роздумів про синтаксис.
Практично таку мову програмування буде важко використовувати, бо багато символів, до яких програміст звик, просто недоступні, зокрема # @ ^ & | ’ <>/~ {}[]. Для «комфортного» друку треба буде наче навіженому перемикатися між 2-ма розкладками, мати клавіатуру з іншою розкладкою, обкластися макросами, ну або ще по кодах вводити символи. Щоправда, їх можна словами замінити, але це не про зручність. У кінцевому підсумку все зводиться до того, що будеш мати якийсь lisp або щось з ML сімейства, позаяк імперативщина надто багатослівно виглядатиме українською.

Купила мама мені коня
Але ж задньої ноги у нього нема,
А що замість той ноги у нього було.
Про це Ніколи не дізнається ні хто.

Але ж навіщо мені
Той коник без ноги.
Той коник без ноги і ні туди і ні сюди.
Тоді ж купуй мені мама скориш слона.
Бо мати слона, це також красота.

© ШАО БАО. КОНЬ!

Burn wadding, burn!

Як експеримент — чом би й ні.

Для практичного використання — швидше ні. Не в такому вигляді. Англійська мова — аналітична і тим дуже зручна для використання в якості бази для мови програмування, українська, слов’янські взагалі — синтетична.

Коли для шовіністичних росіян, які не люблять чужих мов, створювали 1С, англійська в них була ще екзотикою. У нас такого «вікна можливостей» ніколи не було і не буде. В освіті, зважаючи, що англійську зараз вчать з перших класів, це також не дуже вже потрібно.

Якщо хочеться поекспериментувати, я б порадив краще використати синтетичні властивості нашої мови, зробити синтетичну мову програмування, або звернутись до кримськотатарської і зробити щось Perl-подібне на базі цієї аглютинативної мови.

P.S.:

З іншого боку, подивився я на ось це

(друкуй (розрахуй-вартість ціна-груші 10))

і нагадало воно мені генератори репортів GnuCash

Дідько його знає, якби це втулити десь, де воно реально виконує корисну роботу, може й пішло б. Але швидше не як мова, а як дуже специфічний DSL.

P.P.S.: На коменти москворотих шовіністів не зважай, вони «на гамно ісходят» і хамлять в будь-якій темі про мову.

і нагадало воно мені генератори репортів GnuCash

ваша правда, дефолтна скриптова мова GNU — scheme — різновид Lisp. мій прожект — діалект Clojure — теж різновид Lisp.

Насколько знаю под тот же .NET вполне можно называть классы функции переменные на любом языке. В том числе на укр. Что мешает так делать раз очень надо читать в коде мову ?

Чи є перспектива для мови програмування

Ні. Взагалі у нових мов програмування перспектив практично нема. В тих, хто таке питає — ще менше. В Україні — ще менше. Для цього є лише один теоретичний шлях — через держмонополію і примус. Тоді її ще будуть ненавидити, до усього іншого. Чому ви хочете таке для мови, що вона вам зробила?
Тут би в офісі хоч російську зменшити...

Дякую. Як на мене, якщо лишиться українська державність то їй в ХХІ ст. мають знадобитись інформаційні системи. Наприклад, кримінально-процесуальний кодекс має безліч алгоритмів.(якщо... і ... То.. десять років) і краще їх кодити в Укр. DSL а не рос. Чому? Бо не хочиться мати зайвий рік через помилки перекладу. Це з фанастики. А в реалії є 1С. Принаймі в нас вона державою Пороха не нав’язувалась. Але жиє

Вибачте, який до дупи DSL для КПК? Ви марите. 1С вирішує задачі і там є причини, чому він взлетів, яких в нас нема. Другий такий, аналогічний, та ще й українською — створити не вийде.

Бо не хочиться мати зайвий рік через помилки перекладу.

надуманная проблема )))
лишний год тебе насчитают не в результате ошибки, а целиком целяспрямовано ))
тут не язык проблема, а нечто другое.

Тут би в офісі хоч російську зменшити...

Принципиально говорю в офисе на русском

Та заради б-га. При Україні — можна. От якщо на Росію знов розвернемось, то буде тобі і мова умови ІП російські.

Я уеду раньше начала военных действий

Які там бойові дії. Просто копію рашкінських духовно близьких законів кинуть сюди. Будеш у Грузії тоді принципи показувати.

Украинизация это и есть, самое оно

Вона вас тягне від Росії, хоч місцями саме її методами. Ну можемо і перестати і розвернутись знову.

Не тянет. потому что не может )))

Я уеду раньше начала военных действий

а как же тренировка для бурятов? да, это не 50 кг ойтишнигы, которые ничего тяжелее мышки не держали )))

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Я сейчас заставлю вышиватников пылать от злобы: любой стартап должен быть коммерчески успешен. Назови хоть одно преимущество языка на базе украинского такое, чтобы ты сам захотел его купить. Как у любого нового я.п. экосистемы под него не будет, что взамен можно предложить такое, чтобы им заинтересовался гугл, или Майкрософт?

Это про тех, кто пытается укр. язык натянуть на все профессиональные сферы

Да у укр. языка нет даже обычных преимуществ использования, в повседневной жизни то есть))) я просто поражаюсь нашим законотворцам, которые сделали его основным государственным при отделении Украины

О мудра Сова, які такі переваги вживання інших мов перед солов’їною ти маєш на увазі? Будь ласка, конкретизуй. На разі це звучить, як якась совєцька відрижка людини з комплеском меньшовартості.

Огромное количество терминов в укр. — есть калька с русского. По типу «замечательного предела». Я не буду тут примеры приводить, так как влом что-то доказывать поцреотам))) Просто признайте, что русский язык дольше существовал в активном виде и использовался чуть более, чем везде, и поэтому, по сравнению с укр. — значительно более обогатился за это время. Так и смысл тогда украинского? Типа мы особенные такие, вас кацапов понимать не хотим? Это же бред....

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

пока на русском делали расчеты полета в космос, украинские филологи думали как слово круг написать в новом учебнике

А что в это время делали русские филологи?

Носії русько-болгарського суржика будут щось про кальки розповідати?

«замечательного предела»

 — це якась хрінь, яку ти сам малоросік з пальця і висосав. Я все свідоме життя послуговуюсь мовою і живу середовищі людей які спілкуються практично виключно солов’їною.. і ніякого «замечательного предела» ніколи ні від кого не чув.. І те що Ти не можеш привести тут пару-трійку прикладів сходу, означає лише одне.. Ти видаєш бажане за дійсне.. Якось я дивився одного філолога, який досліджував спільні риси слов’янських мов. І він стверджував, що в українській та російській мові 40 відсотків слів мають спільне походження. І йди тепер докажи хто тут в кого більше запозичив. Все одно що доказувати, що було раніше курка чи яйце. А розказувати типу, що російська краща за україньску, це просто нав’язувати іншим свої недолугі смаки.. комусь більше подобається українська.. комусь більше русача мова.. просто виключно, через те, що цей хтось через свій чи то комплекс меньшовартості, чи то просто через інтелектуальну обмеженість не може досконало вивчити державну мову країни громадянином якої він є... це типу, рівень культури, який залишає бажати кращого, щось типу як знання таблички множення. Памятаю, років 5 назад я полюбляв подивитись Сімпсонів.. так я тобі от що скажу, російський переклад в порівнянні з українським, вибач за слово, але то просто ГІВНО, від якого кров з вух мало не йде..

У нас

на заході України

з польською і білоруською більше спільного ніж з російською

Не треба тут підміняти поняття і маніпулювати. «У нас» — це в Україні, де державна мова українська. І взагалі.. чим тобі західна Україна не догодила???

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

В теорії може бути, прозаяк законодавство в нас пишуть українською. Domain specific language для юристів / бухгалтерів теж був би в ідеалі на базі української.

Всё это нужно было бы полностью перевести на английский (без украиноязычной версии/поддержки).
И, соответственно, не допускать до исполнения обязанностей (юридических, бухгалтерских, госчиновничьих) без свободного владения английским.

P.S. A т.н. «неангломовних програмістів» — гнать из профессии.

P.P.S. Cxодил по ссылке в гитхаб. А енто что такое?
github.com/...​/uawa/blob/master/LICENSE

Кроме того, названия файлов должны быть: «CHANGELOG.md» -> «змiни.мд», «LICENSE» -> «лiцензiя», «README.md» -> «прочитати.мд», «project.clj» -> «проєкт.клж», итд...
Недоработки повсюду!

Так, імена файлів потребують покращення. Дякую

Чем уже английская вам не угодила то?

це хитрий спосіб просунути кложуру: «якихось нещасних 150 рядків і хоп! ви програмуєте українською з купою смайликів» ;)
ну, або й просунути всі ліспи заодно...

Возьмите скалу, залезте в устройство компиляторынх плагинов, сделайте маппинг кейвордов, в славянские имена, переводы джавовых и прочих алиасов и пишите себе свой DSL хоть иероглифами.

Зачем куда-то лезть, можно просто установить Go, и писать идентификаторы на любом языке, ну а ключевых слов там минимум.

Потому что в го нельзя делать DSL, система типов не та.

Каждый месяц одно и то же :) Неужели это реально кого то беспокоит? В Украине несчастного фонарика произвести не могут, а то что могут без слез не взглянешь, но надо нам ЯП на украинском, как будто это что то решает.

Вы сильно несправедливы, насчет фонарика.

А что, есть украинский фонарик? :))
Производство потребительской электроники мертво... да вообщем и не потребительской тоже)

Розетка в помощь. Хотя опыт показывает, таких как вы, переубеждать бесполезно.

Розетка в помощь.

и что я там должен увидеть? Китайские товары?

Хотя опыт показывает, таких как вы, переубеждать бесполезно

В том, что Украина технологичная страна с развитым производством электроники? Да переубеждать тут надо будет долго :)

Вы в любом случае увидите, что хотите увидеть. Я вам подсказываю, где искать.

Чи є перспектива для мови програмування на базі української?

Носится лось по полю подсолнухов. Скорость сравнима со скоростью звука, подсолнухи от него отлетают как фейерверк. Сохатый весь в пене, заскакивает в бар:
— Будьте добры, одинарный виски.
Бармен, ошарашенный, говорит:
— Да, ты же лось, в тебе веса 200 кило, может хоть стакан налить?
— Не-не-не, мне только для запаха, дури у меня и своей хватает.

Ну от зверху люди пропонують

Возьмите скалу, залезте в устройство компиляторынх плагинов, сделайте маппинг кейвордов, в славянские имена, переводы джавовых и прочих алиасов и пишите себе свой DSL хоть иероглифами.

Тобто як мінімум людина чогось навчиться намагаючись досягти мети. Це якраз та задача, де результат не важливий (бо нікому не потрібний), а процес і цікавий, і пізнавальний, можна щось дізнатися нового.

Тобто як мінімум людина чогось навчиться намагаючись досягти мети. Це якраз та задача, де результат не важливий (бо нікому не потрібний), а процес і цікавий, і пізнавальний, можна щось дізнатися нового

Всё так.
И сдается мне, топикстартер отнюдь не с познавательной целью эту идею предлагает, и даже не с корыстной. А ради разжигания срача на почве языконенависти.

это что то типа 1С? С двойной компиляцией программного кода?

«есть чашка с ручкой слева, давайте сделаем чашку с ручкой справа, так удобнее»

Блин вы прикалываетесь? Понедельник же? Может хоть чучуть поработаетм, сплошные пятничные топики!

Что случилось? Поцреотизм слегка угас? %)

Ну тогда с протрезвлением тебя! %)

Я не делаю различий между ватниками и вышиватниками.

Таки не протрезвел, сорри.

Та что с трактористом спорить о патриотизме? Забей.

Всемирный конгресс украинцев смотрит на тебя с недоумением.

Ты про англо-бандеровцев или про франко-бандеровцев? %)

Піду за антидепресантами.

Не перепутай с эвтаназией!

для последнего нужно определиться с вариантом латиницы их там несколько.

яхз, еще не влезал в эту тему

а ведь было время, когда считал эту идею абсолютно бредовой ))) а теперь вот оно как )

Дуже малий ринок, тому щось domain-specific з розмахом 1С не окупиться.
Для справжніх мов загального вжитку те ж саме — на них зовні України ніхто писать не буде, бо не зможе кирилицю вивчить.
Можна розробить мову для програмування в ЗСУ, і добре на тому попилять бюджет.

Можна розробить мову для програмування в ЗСУ

і назвати «Шабля»

Шо бля?

Можно под этот язык ещё создать виртуальную машину «ножны» (піхви)!

бльо, тільки зараз прочитав твоє прізвище. Не міг на кілька місяців раніше запропонувати?

і добре на тому попилять бюджет.

Підписатись на коментарі