Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 5
×

Як розпочати свою кар’єру в ІТ найбільш ефективно

Усі статті, обговорення, новини для початківців — в одному місці. Підписуйтеся на телеграм-канал!

Всім привіт! Я — Катя Заховайко, Front-end розробниця у компанії Beetroot, авторка курсу з Front-end та викладач Beetroot Academy. Я прекрасно пам’ятаю свої сумніви та питання, які виникали, коли я розпочинала свій шлях у програмуванні і такі ж самі сумніви дуже часто помічаю у студентах. Тому у цьому матеріалі хочу дати вам умовний план дій, як розпочати та розвивати свою кар’єру в ІТ найбільш ефективно.

Кожен розділ цього матеріалу — етап на шляху новоспеченого ІТ-шника. Якщо вважаєте, що якісь етапи ви вже успішно пройшли, можете сміливо їх пропускати. Або перечитати їх, про свяк випадок — можливо відкриєте для себе щось нове.

З чого почати? Чи обов’язково вміти програмувати? Ключові особливості роботи в ІТ компанії

Почніть з ознайомлення: дізнайтесь, які є ІТ-компанії, про їхні бізнес-моделі, процеси і т. д. На що варто звернути увагу новачку:

  • особливості роботи outsource, outstaff та продуктових компаній
  • які ключові гравці у даних напрямках є на ринку України
  • на чому вони спеціалізуються

Чи не найбільш важливим на даному етапі є розбір різних напрямів розвитку спеціалістів в ІТ та вибір того, який вам здається найцікавішим. Наприклад, якщо ви б хотіли навчитися програмувати, щоб робити круті веб застосунки, або ж вас цікавить і візуальна частина і логіка, раджу спробувати Front-end.

Спробуйте провести аналогії з вашим минулим, можливо щось ви вже пробували і мали позитивний досвід. Я, коли тільки-но почала задумуватися над тим, щоб вивчити програмування, згадала, як в школі я робила сайт про всесвіт Гаррі Поттера і, що мені це завдання здавалося дуже цікавим, так я і почала задумуватися про Front-end.

На DOU є цілий розділ «Кар’єра в IT»: у ньому знайдете детальні описи найбільш популярних напрямків та поради Senior-спеціалістів про те, як дорости до крутого рівня.

Плюс, далеко не всі IT-спеціалізації технічні. Можна працювати у продажах, маркетингу, дизайні, проджект та продакт менеджменті, HR, фінансах. Почуваю себе таємним амбасадором нетехнічних напрямів, тому не обов’язково заставляти себе програмувати, якщо хочеться в ІТ.

З мого викладацького досвіду, ні до чого хорошого це не призводить. Мотивація повинна бути більша, аніж «хочу програмувати, бо хочу високу зарплату». Цього можна досягнути у будь-якій сфері і, як показує практика, набагато легше це зробити там, де тобі справді подобається працювати.

Подумайте, якщо ви вже були менеджером команди і вам подобалося налагоджувати процеси, працювати з людьми, можливо, варто спробувати стати Project Manager в IT-компанії? Так, часто трапляється, що PM-и мають класний технічний бекграунд та іноді він навіть вимагається. Я пропоную не кидати всі сили на вивчення всього і одразу. Дійте поступово, інвестуйте з розумом. Варто балансувати знання і практику. Почніть працювати, а далі завжди можна паралельно підтягувати інші скіли.

Якщо хочете програмувати, подумайте, що саме ви хотіли б робити (веб застосунки, комп’ютерні ігри, мобільні додатки, складні Saas системи і т. д.) та почитайте, що саме для цього вимагається, наприклад, які технології необхідно освоїти (мова програмування, фреймворки, бібліотеки, утиліти тощо). Наприклад, отут — про те, що повинен знати Junior iOS Developer. Обов’язково треба розібратися як мови програмування зараз найбільш популярні і що буде у тренді найближчі кілька років, що на цих мовах пишуть тощо: читайте рейтинги, аналітику, українські та закордонні статті. А ще — секцію коментарів під цими матеріалами (для широти думок і lol, так би мовити).

And last but not least, як-то кажуть, це англійська. Що б ви не обрали, в IT англійська потрібна скрізь. Що й казати, якщо навіть резюме краще робити одразу ж англійською (навіть для українських компаній).

Навчання

Уявімо, ви обрали приблизний напрямок і можливо навіть визначили для себе кілька компаній, в які б, у перспективі, хотілося потрапити. Тепер справа за навчанням, а це дуже індивідуальна штука. Окрім вибору шкіл чи курсів, треба визначитись, які техніки навчання підходять особисто вам — самоосвіта чи групове навчання, спочатку теорія, а потім практика чи навпаки, вам легше більше читати, чи більше слухати? Просто опирайтеся на власний досвід і, що дає особисто для вас кращий результат. Я, наприклад, люблю працювати в групі, мати викладача або ментора і тому часто надаю перевагу груповим курсам. Відповідно, програмування я вивчала на курсах Beetroot Academy.

Щодо вибору курсів, я надаю перевагу ІТ-школам при ІТ-компаніях з кількох причин. Чи не основна — викладачі таких курсів часто працюють у цій компанії, тобто ви отримуєте вчителя-практика. А «практик» — значить, людина в курсі останніх тенденцій та технологій і навчить тому, що точно стане вам в нагоді.

Можна спробувати вивчати необхідну сферу самостійно (отут є матеріал про пет-проєкти та самоосвіту у IT). Щоб у тебе було більше шансів на успіх, подбай про:

  1. Програму і розклад. Досліджуйте програми різних курсів, вивчайте вакансії та вимоги до кандидатів, щоб скласти план дій: що обов’язково вивчити та що варто знати додатково (що найчастіше згадують у вакансіях і/або є перспективним). Складіть детальну програму та, обов’язково, розклад, і дотримуйтесь його, інакше дуже швидко навчання стане просто спорадичним задоволенням.
  2. Фідбек. Переконайтесь, що вам є кому показати свої напрацювання і ця людина розуміється в темі. Неможливо вчитися, якщо ти не знаєш чи допускаєш помилки. Це може бути викладач, ментор, друг-програміст. Якщо серед ваших знайомих таких немає, спробуйте пошукати когось на DOU. Впевнена, можна знайти людину, якій буде цікаво прокачати менторський досвід. На якісь базові задачі раджу використовувати www.codewars.com чи exercism.io
  3. Група підтримки. У навчанні часто найважче — ментальна сторона. Зокрема, повірити, що ви можете щось змінити для себе, дійсно стати програмістом, почати працювати в іншій галузі. Іноді внутрішньої мотивації вистачає на все і навіть більше, а іноді лампочка перегорає. Круто, коли є люди, які в тебе вірять і можуть дати трішки зовнішньої мотивації. Якщо таких немає, варто все одно ділитися переживаннями: можна написати пост у відповідній гілці форму чи у соцмережах — для пошуку підтримки таких самих ІТ-початківців, як і ви.

Що ще? Є так звані soft skills (загальні навички, що знадобляться скрізь — комунікативні навички, самодисципліна, адаптивність, ініціативність тощо) і вони не менш важливі за hard skills (технічні навички потрібні для конкретної роботи). Варто розвивати обидва напрямки.

Раджу також почитати про різні методології розробки: agile, scrum, kanban. Це згодиться у будь-якій сфері і дозволить також розібратися з тим, як в принципі працює ІТ зсередини.

А ще, вчіться спілкуватися з людьми. Часто вони цікавіші, ніж вам здається на перший погляд.

Пошук роботи

Щоб знайти роботу, треба її шукати — активно, але не бездумно. Треба моніторити вакансії, подаватися на них, ходити на співбесіди, просити виконати тестове завдання тощо. Навіть якщо у вас фактично немає комерційного досвіду — шукайте.

Що я маю на увазі під «шукайте роботу не бездумно»: якщо хочете бути Front-end розробником, не відправляйте резюме на Back-end вакансії, якщо шукають людину з досвідом роботи 3+ років, а ви тільки-но закінчили курси, то це не зовсім ваше. Якщо відправляєте резюме у 20 різних компаній — «аби лиш взяли» — розберіться хоча б, чим компанія займається, чим ви будете займатись у ній.

Що я завжди раджу випускникам:

  • Моніторте великі компанії, у них часто є стажування (вони не висять у списку вакансій і це один з кращих способів для старту). Складно визначитись, де саме шукати? Тоді вам в поміч підбірка курсів, стажування тощо.
  • Пробуйте достукатись. Якщо вам не відповідають на резюме, не соромтеся нагадати про себе (скажімо, за тиждень після відправки першого листа). Якщо вам подобається компанія, але в ній поки що немає вакансій для вас, розберіться, чим вона займається, вигадайте пропозиції, як можна удосконалити її продукти чи послуги — знайдіть співробітників рекрутингу чи конкретних фахівців у LinkedIn, напишіть їм свої ідеї, запропонуйте зробити тестове завдання.

Навіть якщо ваші ідеї зараз недоречні (чи дещо «дитячі»), люди оцінять вашу проактивність. Якщо з порадами справа поки геть не йде, спробуйте щиро, без кліше-фраз, написати, чому вас зачепила компанія і чому ви вважаєте, що будете в ній ефективним працівником.

  • Люди. Часто вакансії закриваються ще до того, як потрапляють в інтернет — через знайомства і рекомендації. Це, насправді, закономірно: усі хочуть працювати з людиною, яку вже знають і кажуть, що вона класна і з нею комфортно. Подумайте, можливо, серед ваших знайомих хтось працює в ІТ і може вас порадити. Це лайфхак, яким я неодноразово користувалася сама.

На мою першу ІТ роботу мене порадила подруга, а на мою першу посаду програміста — мій викладач з курсів. Очевидно, що значно легше зблизитися і справити позитивне враження, якщо у вас є не година часу на співбесіді, де ви ще й нервуєте, а, наприклад 5 місяців курсу, де ви спілкуєтеся по 8 годин на тиждень і ще й організовуєте неформальні вилазки групою.

  • Проєкти. Коли шукаєш першу роботу і в тебе 0 років комерційного досвіду, має бути щось інше, що підтвердить роботодавцю вашу експертизу. Це можуть бути власні проєкти. Якщо хочете бути програмістом, обов’язково зробіть кілька проєктів, використовуючи вивчені технології, чистий код, щоб показати не лише знання технологій, а й розуміння best practices. Їх краще тримати у відкритих репозиторіях на GitHub, щоб їх могли поклацати і також переглянути код. Якщо плануєте йти в нетехнічний напрям, пригадайте, можливо, ви раніше реалізували якісь проєкти — наприклад, організовували події в університеті чи займались волонтерством.
  • Прийміть це: перша співбесіда, скоріше за все, буде невдала. Запам’ятайте, в який момент ви розгубились чи знайшли, що відповісти, та розберіться з цими питаннями пізніше, у спокійній обстановці. Співбесід буде багато. Навіть після кількох років роботи деякі спеціалісти практикують ходити на співбесіди — просто щоб подивитись, що шукають зараз інші компанії, які нові проєкти є на ринку та що за них готові платити. Тому логіка завжди однакова: готуйся до співбесіди — проходь співбесіду — роби висновки — йди на наступну співбесіду.

Якщо хочете покроковий план пошуку першої роботи в IT для новачка, отут лежить матеріал саме для вас.

Перша робота і подальший розвиток

Перша робота — це круто! Хоча спершу вам і здаватиметься, що ви нічого не розумієте. Це нормально: на комерційних проєктах все не так очевидно і значно складніше. Не думайте, що те, що вас взяли на роботу — помилка, вам просто потрібен час (і, повірте, всі в команді це розуміють). Я пам’ятаю свої перші місяці роботи: не знаю, що заважало більше — складність архітектури чи те, що я постійно думала, наче моя команда от-от в мені розчарується. Відкидайте нав’язливі думки, не опускайте руки, як щось не виходить — вчіться, працюйте.

Надважливо на першому етапі потоваришувати з командою. Коли людям подобається спілкуватися один з одним, вони простіше сприймуть проколи, більш охоче відповідатимуть на ваші очевидні запитання. До речі, якщо щось цікавить, можете спершу спитати Google, а вже потім — колег.

Варто пам’ятати, що отримана робота — це не фінальна ціль ІТ-подорожі, а лише початок. Тож, коли відчуєте, що робота стала очевидною та рутинною, це сигнал завантажувати в себе нові знання. Можливо, це якась нова технологія чи поглиблення тих знань, які ви вже маєте. Можу порадити вчитися разом з колегами, часто це дуже зближує та розважає, тому якщо знайдеш класний курс чи подію — запропонуй команді.

Порад може бути чимало, але хочу вже, щоб ви почали діяти. Часто люди шукають якусь універсальну відповідь на питання «Як потрапити в ІТ?», якийсь секрет успіху. Та магічного «простого шляху в IT» не існує. Принаймні я такого не знаю.

В IT зараз висока конкуренція — джунів більше, ніж пропозицій працевлаштування, тому праця, наполегливість та мотивація допоможуть вам досягнути своєї цілі. З іншого боку, ІТ — широка та динамічна галузь з мільйонами різних продуктів та послуг — нових та вже існуючих. Тому працюйте і все у вас вийде.

Наостанок, я не претендую на звання єдиного джерела істини, лише ділюся власним досвідом. Впевнена, початківцям лише піде на користь, якщо мої колеги також напишуть кілька порад у коментарях.

👍ПодобаєтьсяСподобалось1
До обраногоВ обраному2
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Дякую за роз"яснення,розжовування і за мотивацію,яка Огооо,як потрібна.

Тема очень актуальная и полезная в 2021 году. Думаю, и в будущем интерес к ней будет загасать! Приятно провела время за чтением поста и комментариев! Так держать!!!)

З чого почати? Чи обов’язково вміти програмувати? Ключові особливості роботи в ІТ компанії.
Почніть з ознайомлення

Апофєоз профанації :(( ще пару років тому не обов’язково було всього-навсього алгоритми знати...

Подумайте, якщо ви вже були менеджером команди і вам подобалося налагоджувати процеси, працювати з людьми, можливо, варто спробувати стати Project Manager в IT-компанії? Так, часто трапляється, що PM-и мають класний технічний бекграунд та іноді він навіть вимагається.

Че б вам не пойти сразу в менеджеры больницы какой-нибудь или там завода, раз вам нравится «налаживать процессы», пусть и нифига не понимаете в том, чем собираетесь управлять?

оце ж правда — найлегше це піти в ПМ)

Наверно ХР ещё легче?

Эффективнее всего сразу свои курсы открывать.

Какие хорошие (нет) очередные курсы для вайтишников.

Як розпочати свою кар’єру в ІТ найбільш ефективно

переехать по H-1B или Blaue Karte

Перед тим як щось подібне читати дивлюсь на LinkedIn хто автор.
В LinkedIn вказано, що ви почали працювати в Beetroot в червні 2019 року і це перша ваша робота розробником в ІТ.
І маючи всього 3 місяці досвіду ви почали викладати у вересні 2019 року.
Все вірно?

Я мала ще більше року некомерційного досвіду і мені запропонували викладати перший модуль по HTML & CSS.

Я мала ще більше року некомерційного досвіду і мені запропонували викладати перший модуль по HTML & CSS.

Отже на курсах викладала людина без комерційного досвіду.

А у вакансії Викладач Front-end:

— Якщо ти middle/senior Front-end розробник/розробниця

все що потрібно знати про курси

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Вы ещё такому удивляетесь ? В подобных «академиях» такое сплошь и рядом, вчерашние вайтишники уже преподаватели

Лисичка всегда начеку. Хватит подрывать бизнес айти-курсов!

Фенек сподобався в Зоотрополіс

Саме про ці курси в мене мало інформації, навіть на сайті ціни приховані.

Фенек сподобався в Зоотрополіс

Так он, вроде, был ушлый.

Глядя на Вашу активность в разных темах (javarush, mate...) видно нелюбовь или скептицизм по отношению к такому формату обучения.
Хотя, очевидно, что есть на то причины.

Курси фінансово доступний формат вивчення та одночасно курси мають малу ефективність навчання бо на курси приходять люди різного рівня підготовки, а також треба схопити нову інформацію за дуже короткий час.
Проте маркетологи агресивно рекламують курси: накручують відгуки від псевдо-студентів, пишуть про навчання з нуля, одинокі випадки працевлаштування видають за досягнення курсів хоча переважна більшість таких поодиноких вже орієнтувалась в ІТ до курсів і курси стали трампліном.
Або ще є різновид курсів які спочатку вкладали у вчителів і дійсно вчили, а вже потім отримавши популярність перетворювались лише на бізнес з франшизою.
Раніше і зараз часто перенаправляю абітурієнтів на тему критерії для оцінки курсів програмування, дизайну, тестування

Ефективним вважаю платне навчання саме з ментором бо результат буде кращим, хоча ментор здається дорожчим але простіше змінити ментора ніж забрати гроші у вже оплаченого курсу

Мое личное убеждение — мы живем в век цифровых технологий, где вся информация, пускай и нелегально, но доступна на блюдце. А если есть возможность — заплатить и читать книги, смотреть видосики от толковых ребят, ковыряться и делать самому.
Вспоминаю, как отец сдавал свои чертежи, от руки. Пятно от туши — все фигня, давай по-новой. И вот, лично для меня, изобилие всех этих бестолковых курсов говорит лишь о том, что спрос есть. Но чем ценен такой сотрудник, который не может разобраться изначально сам и ему надо разжевать и положить в рот? Надо платить, чтоб человек, иногда даже без опыта, рассказывал всякие нелепости. Абсурд. Но, предложение рождает спрос.

Ефективним вважаю платне навчання саме з ментором

Здравый смысл в этом есть, но мне напоминает — вот, я не в форме, куплю абонемент в спортзал, буду ходить, ведь заплатил деньги. Ну взяли тебя на работу после ментора. А что дальше? Если ты не привык самостоятельно работать и разбираться, будешь теребонькать коллег постоянно? Такое, не хотел бы я таких сотрудников.

Та повно якісної і доступної (безкоштовної) інформації: корисні ресурси для програміста

Допомога ментора це показати де шукати, бо дуже великий інформаційний шум, наприклад показати що таке HTML & CSS & Git і як розвернути свій сайт безкоштовно на www.netlify.com
Або показати www.codewars.com
Або разом зробити простий сайт з БД (чат або форум) і також безкоштовно запустити на www.heroku.com
Потім придумати разом задачу і раз в пару тижнів допомагати у складних ситуаціях чи підказувати де шукати

Ну, вообще, это так работает в реальной жизни. Никто не нанимает инженера-математика преподавать в школе алгебру.
Азы может давать любой человек, у которого характер заточен под возню с людьми с 0 уровнем знаний в предмете. Даже в университетах преподают бывшие студенты (аспиранты).

Кстати, это даже хорошо — т.к. человек еще помнит то, в чём возникали трудности с пониманием на начальном этапе. И сможет объяснить так, как, например, у именитого доктора наук, не получится.

Курсы — это лишь начало айти карьеры. Дальше человек должен самообучаться. Желательно, уже работая в реальных проектах. Так что ничего необычного, кроме того, что эта статья об начале карьеры в IT опубликована на ДОУ (а не в какой-нибудь «комсомолке») — где, как ожидается, сидят люди уже с каким-то опытом в IT.

П.С. Катерина, вам лайк за старания. И хороших успехов у ваших студентов!

Курсы — это лишь начало айти карьеры. Дальше человек должен самообучаться. Желательно, уже работая в реальных проектах.

То ось якщо це початок то вже має бути вчитель-практик щоб далі випускник бажано міг працювати на реальних проектах

Я вирішив зафіксувати дану ситуацію в коментарі на випадок, якщо курси будуть далі писати, що в них викладають лише вчителі з досвідом роботи, враховуючи обов’язкову вимогу у вакансії викладач Front-end:

Якщо ти middle/senior Front-end розробник/розробниця

Ну, если уж придираться — то там не написано, насколько большой должен быть опыт. :)

Сам-то я не очень понимаю людей, которые предпочитают «частные курсы» курсам в каком-нибудь техническом университете, где за ± те же деньги можно подучить дополнительно еще и математику, алгоритмы, логику. Не говоря уж про все языки программирования — чтобы потом уже было из чего выбирать. С нами на пары по математике ходила «тётенька» 40+, как пример.
В универах сейчас недоборы, так что думаю, проблем не будет, если договорится с зав. кафедрами на отдельную программу без всяких БЖД, философий и пр.

За $10-20 за годину можна знайти ментора з програмування (Java, JavaScript, PHP, C++, C#) який допоможе почати і направити, індивідуальний процес навчання на дому

І вже після першого уроку зрозуміло чи підходить ментор

У вас довольно размытое представление о университетах. Во первых, уровень забюрократизированности там заметно выше, чем позволяющий

договорится с зав. кафедрами на отдельную программу без всяких БЖД, философий и пр.

кроме того на айти специальностях недоборы — большая редкость.

Я так написал, т.к. на практике это встречал. В частности, в ХАИ. А насчет бюрократии — то такое. Я работал на фирме, где было полно фул-лтайм сотрудников — студентов дневного отделения. Они на сессии только брали отпуск «по учёбе». Так что это от ВУЗа зависит. Бюрократические вопросы решаются «на раз» — когда университету студенты нужны.

Підписатись на коментарі