Заходи щодо «Плану BEPS» у світі та в Україні (оновлюється)
Вітаю! В даний час багато питань викликає тема автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки, відкриті в іноземних юрисдикціях.
Трохи передісторії:
Нині високоподаткові країни у своїй війні з офшорами почали активно просувати «План BEPS».
Абревіатура BEPS розшифровується як Base Erosion and Profit Shifting — «Розмивання податкової бази та виведення доходів з-під оподаткування». Вона згадується при описі агресивних схем податкового планування, застосовуючи які міжнародні групи компаній штучно виводять свої доходи з високоподаткових країн (де вони генеруються) до країн з низьким чи нульовим оподаткуванням.
Так званий «План BEPS» розроблявся в рамках OECD www.oecd.org за активної підтримки країн G20. Суть проекту зводиться до міжнародного співробітництва у боротьбі з вищезазначеними схемами транскордонного податкового планування та до розробки комплексу рекомендацій для національних властей та подальшої їх імплементації до законодавства країн. Таким чином, ідея тут полягає не в покаранні платників податків, а в кардинальній зміні правил гри.
В рамках боротьби з проблемою BEPS було розроблено стандарт автоматичного обміну податковою інформацією між більшістю держав світу. Особливу увагу було приділено включенню до подібних обмінів країн із податковими пільгами та нульовим оподаткуванням.
У результаті до травня 2020 року до виробленого загального стандарту обміну податкової інформації, який отримав назву CRS (Common Reporting Standard), приєдналося більш ніж 100 країн, які активізували близько 4000 двосторонніх обмінних угод між собою.
CRS розроблено «Організацією економічного співробітництва та розвитку» (англ. Organisation for Economic Co-operation and Development, скор. (OECD)
Застосовувати CRS зобов’язані всі країни, які підписали угоду про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки, яка багатьом відома під абревіатурою MCAA (від англ. Multilateral Competent Authority Agreement).
Список країн, які приєдналися та планують у найближчому майбутньому приєднатися до MCAA:
www.oecd.org/.../crs-mcaa-signatories.pdf
Слід зазначити, що ці угоди постійно оновлюються та поповнюються!
Що конкретно передається в рамках автоматичного міжнародного обміну податковою інформацією за стандартом CRS?
Згідно, Multilateral competent authority agreement — www.oecd.org/...t-authority-agreement.pdf, яка складається з 8 розділів:
Розділ 1 містить визначення термінів, які у угоді.
Розділ 2 встановлює інформацію, яка автоматично обмінюватиметься.
Розділ 3 встановлює терміни та метод автоматичного обміну інформацією.
У розділі 4 описується, як сторони угоди працюватимуть разом для забезпечення дотримання угоди.
Розділ 5 встановлює положення, що забезпечують конфіденційність та захист даних.
У розділі 6 викладено процес проведення консультацій щодо забезпечення безперебійної роботи угоди та внесення поправок до угоди.
Розділ 7 встановлює наступні повідомлення, які вимагаються відповідно до угоди, і те, як згодом набуває чинності.
Розділ 8 визначає роль Секретаріату.,
передаються відомості, отримані від банків та небанківськіх фінансових установ які пов’язані із зберіганням, страхуванням та використанням коштів юридичних та фізичних осіб, а саме:
— назва (ПІБ), юридична адреса, ІПН (або інший ідентифікаційний податковий номер) та місце народження (для фізичних осіб);
— номер рахунку або його аналог;
— найменування фінансової організації та її реквізити, в якій знаходиться даний рахунок;
— валові обороти рахунку за звітний рік;
— залишок коштів на кінець звітного року (31 грудня) або на дату закриття рахунку.
Дані по яким рахункам передаються в рамках автоматичного міжнародного обміну податковою інформацією?
Передаються дані по рахункам всіх фізичних та юридичних осіб — нерезидентів країни, з якою здійснюється взаємний автоматичний обмін податкової информацією.
Всі відомості збираються до податкових органів країн терміном до 31 травня року, наступного за звітним, а автоматичний обмін податковою інформацією починається з 01 серпня. Таким чином, у вашого банку чи іншої фінансової організації буде 2 місяці на те, щоб перевірити та внести зміни за вашим рахунком, якщо такі є.
Варіанти запобігання передачі інформації:
Одним з варіантів є зберігання грошей у країні, яка не приєдналася до обміну інформацією в рамках CRS. Наприклад, серед небагатьох юрисдикцій, які не приєдналися до Стандартів, є США , тобто країна не готова надавати інформацію про власників рахунків, відкритих в Американських банках.
Але, необхідно розуміти, що постійно йде приєднання наступних країн, які не приєднались.
Другий варіант — наявність статусу податкового резидента в тій країні, в якій знаходяться заощадження.
Також,
Не підлягає автоматичному обміну інформація про рахунки юридичних осіб, відкритих до початку звітного року, на яких станом на 31 грудня звітного року перебуватиме менше 250 000 доларів США, що зазначено у
Пункті А розділу 5 CRS.
Станом на 07.03.2024 року Оновлені дані про CRS в розрізі країн — www.oecd.org/...ance/crs-by-jurisdiction
Наприкінці даної статті, зупинимось на запланованих заходах щодо впровадження Плану BEPS в Україні:
До кінця поточного року МФУ затвердить усі необхідні для впровадження кроків Плану BEPS нормативно-правові акти. Зокрема, виконання заходів щодо реалізації положень Закону № 466 передбачає розробку понад 10 підзаконних нормативно-правових актів, над якими триває робота разом із ДПС.
Для цього МФУ проведе вивчення міжнародного досвіду практичного застосування правил BEPS та отримує технічну допомогу від міжнародних експертів МВФ, ОЕСР та GIZ, шляхом проведення онлайн семінарів та консультацій.
З ключовими докладними аспектами для України Плану BEPS та термінами їх впровадження можна ознайомитись на офіційному сайті МФУ:
www.mof.gov.ua/...orage/files/2020_BEPS.pdf.
Планують провести перший обмін податковою інформацією у вересні 2023 року за звітний 2022 рік.
1. mof.gov.ua/...akhunki_u_2023_rotsi-3067
2. www.oecd.org/..._medium=email&utm_content
UPD:
16.08.2022 12 серпня 2022 о 17:35 відбулася презентація проєкту змін до Податкового кодексу України у частині запровадження норм Загального стандарту звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки (CRS).
tax.gov.ua/...tsentr/novini/606248.html
tax.gov.ua/..._MoF_presentation_fin.pdf
31.08.2022 Мінфін: Україна стала на крок ближче до запровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією для податкових цілей -www.mof.gov.ua/...a_podatkovikh_tsilei-3576
10.10.2022
Друзі! Досить часто встає питання, які саме небанківські фінансові установи будуть брати участь у автоматичному обміні інформацією по рахункам, відкритим в іноземній юрисдикції. Ми докладно дослідили це питання, та пропонуємо до вашої уваги емітентів електронних грошей та інших постачальників інноваційних платіжних послуг, які будуть брати участь у обміні податковою інформацією:
AAVE LIMITED
Account Technologies
Airbnb Inc
Airwallex (UK) Limited
Allegro Group
American Express
ArcaPay Ltd
Azimo Limited
Bitpanda Payments GmbH
Bitstamp
BlaBla Connect UK Ltd
Blackhawk Network Ltd
Boku Inc
CashFlows
Circle
Citadel Commerce UK Ltd
Contis
Corner Banca SA
Crypto.com
Curve
eBay Sarl
ECOMMPAY Limited
Em@ney Plc
emerchantpay Group Ltd
ePayments Systems Limited
Etsy Ireland UC
Euronet Worldwide Inc
Facebook Payments International Ltd
Financial House Limited
First Rate Exchange Services
FIS
Flex-e-card
Flywire
Gemini
Global Currency Exchange Network
Limited
Globepay Limited
GoCardless Ltd
Google Payment Ltd
HUBUC
IDT Financial Services Limited
Imagor SA
Ixaris Systems Ltd
Modulr FS Europe Limited
MONAVATE
Moneyhub Financial Technology Ltd
Moorwand
MuchBetter
myPOS Europe Limited
NoFrixion Ltd
OFX
OKTO
One Money Mail Ltd
OpenPayd
Own.Solutions
Oxygen
Park Card Services Limited
Paydoo Payments UAB
Paymentsense Limited
Payoneer Europe Limited
PayPal Europe Ltd
Paysafe Group
Plaid
PPRO Financial Ltd
PPS
Remitly
Revolut
SafeCharge UK Limited
Securiclick Limited
Skrill Limited
Soldo Financial Services Ireland DAC
Square
Stripe
SumUp Limited
Syspay Ltd
Transact Payments Limited
TransferMate Global Payments
TrueLayer Limited
Trustly Group AB
Uber BV
Vitesse PSP Ltd
Viva Payments SA
Vivid Money Limited
Weavr Limited
WEX Europe UK Limited
Wirex Limited
Wise
WorldFirst
WorldRemit LTD
Yapily Ltd
e-ma.org/...o-OECD-CP-on-CRS-CARF.pdf
16.11.22
Ухвалено законопроект № 8131 — itd.rada.gov.ua/...billInfo/Bills/Card/40674 про зміни до Податкового кодексу, який покликаний запровадити в нашій країні міжнародні стандарти обміну інформацією про банківські рахунки.
Проектом Закону вносяться зміни до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів, якими пропонується:
щодо імплементації CRS:
уточнити визначення термінів «фінансовий рахунок», «підзвітний рахунок», «фінансовий агент», «контролююча особа», «власник рахунка» для приведення їх у відповідність до вимог Загального стандарту звітності CRS:встановити пряму вимогу для фінансових агентів застосовувати правила Загального стандарту звітності CRS, включаючи коментарі до нього, під час здійснення належної комплексної перевірки (due diligence) фінансових рахунків;
розподілити та уточнити обов’язки фінансових агентів під час здійснення ними належної комплексної перевірки фінансових рахунків та встановлення підзвітних рахунків для цілей Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень Закону США «Про податкові вимоги до іноземних рахунків» (FATCA), ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень Закону США «Про податкові вимоги до іноземних рахунків (FATCA)», та для цілей Багатосторонньої угоди CRS;
встановити вимоги щодо мінімального строку зберігання документів, що підтверджують виконання фінансовими агентами вимог Загального стандарту звітності CRS (щонайменше п’ять років);
включити правила запобігання практикам, спрямованим на ухилення від виконання фінансовими агентами та власниками фінансових рахунків вимог щодо виявлення підзвітних рахунків для цілей CRS відповідно до вимог розділу ІХ Загального стандарту звітності CRS;
у зв’язку з доповненням Податкового кодексу України статтею 393, присвяченою питанням автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки, пункт 69.8 статті 69 Податкового кодексу України виключити;
врегулювати перехідні правила для застосування Загального стандарту звітності CRS: визначити 01.01.2023 як дату, з якої фінансові установи зобов’язані застосовувати Загальний стандарт звітності CRS для цілей виконання вимог Багатосторонньої угоди CRS; визначити 31.12.2023 як граничну дату, до якої має бути завершено перевірку існуючих рахунків фізичних осіб з високою вартістю, та 31.12.2024 — для рахунків з низькою вартістю;
упровадити диференційовану систему фінансових (штрафних) санкцій для фінансових агентів, що передбачає відповідальність за різні види правопорушень, враховуючи істотність правопорушення;
передбачити порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій для власників фінансових рахунків за подання недостовірної інформації фінансовим агентам, у тому числі якщо власники рахунків є резидентами інших країн та не зареєстровані у контролюючих органах України;
ввести правила реєстрації для фінансових агентів, які відповідають критеріям підзвітної фінансової установи, для цілей Загального стандарту звітності CRS;
уточнити правила здійснення камеральних та документальних перевірок щодо фінансових агентів для контролю за своєчасністю, повнотою та достовірністю подання ними звітності, а також контролю за виконанням фінансовими агентами інших обов’язків, передбачених Загальним стандартом звітності CRS;
внести зміни до Закону України «Про банки і банківську діяльність» та Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» для приведення їх у відповідність до нових вимог до фінансових агентів (банків та інших суб’єктів первинного фінансового моніторингу) щодо розкриття інформації для цілей виконання вимог Загального стандарту звітності CRS.
Під час визначення системи відповідальності за порушення вимог Загального стандарту звітності CRS, а саме під час встановлення видів правопорушень та розмірів фінансових (штрафних) санкцій, враховувались рекомендації Глобального форуму (інформацію щодо вищезгаданих рекомендацій викладено у розділі 6.2 та Додатку С документа: www.oecd.org/...ementation-toolkit_en.pdf), а також досвід Австралії, Великої Британії, Малайзії, Сінгапуру, Канади та Норвегії;
20.03.2023
— ПРИЙНЯТО законопроект № 8131 itd.rada.gov.ua/...billInfo/Bills/Card/40674.
— Презентація запровадження АВТОМАТИЧНОГО ОБМІНУ ІНФОРМАЦІЄЮ про фінансові рахунки за стандартом CRS — mof.gov.ua/...нформаційний_бюлетень.pdf
23.06.2023
— Презентація — Зобов’язання Фінансових Установ відповідно до CRS — mof.gov.ua/...-21_06_23_українською.pdf
— Воркшоп з питань застосування Загального стандарту звітності CRS від МФУ — www.youtube.com/watch?v=hwlgFV5mO_A.
06.07.23 ДПС відповідає на найпоширеніші питання сnосовно CRS та спростовує найпоширеніші міфи по даній темі.
Міф 1: Чи може ДПС автоматично штрафувати усіх громадян, які тимчасово перебувають в інших країнах? — www.youtube.com/...внаподатковаслужбаУкраїни
Міф 2: Чи можуть банки закривати банківські рахунки громадян, які тимчасово перебувають закордоном? —
www.youtube.com/...внаподатковаслужбаУкраїни
Міф 3: Чи дізнається ДПС про всі обороти за іноземними банківськими рахунками українських громадян та нарахує на них податки? — www.youtube.com/...внаподатковаслужбаУкраїни
Міф 4: Чи правда, що в Україні скасовано банківську таємницю? — www.youtube.com/...внаподатковаслужбаУкраїни
08.07.2024 ДПС оприлюднила Перелік Підзвітних Юрисдикцій (Юрисдикцій — Учасниць) з якими Україна обмінюватиметься інформацією про підзвітні фінансові рахунки для цілей Багатосторонньої угоди CRS. Перелік Підзвітних Юрисдикцій — od.tax.gov.ua/...ews-ark/print-793825.html
Впевнені, що, в результаті даної структурованої інформації, Вам буде набагато простіше приймати відповідні правильні рішення щодо:
— відкриття бізнесу в іноземній юрисдикції;
— відкриття рахунків в іноземній юрисдикції.
Продовження даної теми:
1. ВСЕ про імплементацію CRS в Україні — itaccounting.com.ua/...ntatsiyu-crs-v-ukrayini-2
2. CARF — обмін інформацією про криптоактиви — itaccounting.com.ua/...matsiyeyu-o-kriptoaktivah
Запис на консультацію -
320 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів