Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 5
×

Як тестеру з веб сокетами взаємодіяти?

Підписуйтеся на Telegram-канал «DOU #tech», щоб не пропустити нові технічні статті

Привіт, друзі! У вас часто буває, що ви читаєте про нову технологію і думаєте: «Оце круто! Я б дуже хотів сам з таким попрацювати!»?

А потім ніколи в роботі її не зустрічаєте, бо у вас багато легасі, а ключові системи взагалі ще динозаври на коболі писали. У мене така історія з веб сокетами — часто про них чую, читаю, але в основній роботі ніколи не зустрічав (на відміну від звичайних TCP сокетів).

Сама технологія проста як табурет, і мені, як практикуючому спеціалісту, цікаво — якщо завтра вона з’явиться в моїй роботі — як мені з нею взаємодіяти?

Для HTTP в нас є ціла купа інструментів — від curl до Postman. Можна навіть JMeter використати як клієнт, чи написати свій на Python чи JS (прикладів є повно).

Перше, що я роблю, коли чогось не знаю — гуглю. Здається, знайшов кілька тулів (забігаючи на перед, скажу, що найбільше мені сподобався цей — Websocket King).

Тепер треба інструмент протестувати. І тут мені закортіло не просто підключитись та відправити повідомлення, а подивитись, як клієнт працює в різних режимах зв’язку.
Що я маю на увазі? Працюючи з HTTP, ми звикли, що на кожен запит сервер надсилає відповідь. 200 OK, 400 НЕ ОК, 500 ДУЖЕ НЕ ОК і т.д.

Веб сокети ж дозволяють пересилати дані в будь-якому порядку:

  • запит — відповідь
  • запит — дві+ відповіді
  • запит без відповіді
  • відповідь без запита

Я пошукав приклади веб сокет серверу на Python, взяв приклад тут, трохи його допрацював і в мене вийшов наступний код:

import asyncio
import websockets
import logging
from websockets import WebSocketServerProtocol

logging.basicConfig(level=logging.INFO)


class Server:
    clients = set()
    counter = 0

    async def periodic_message(self, period: int):
        while True:
            await asyncio.sleep(period)
            if self.clients:
                await self.send_2_clients(f'hello world {self.counter}')
                logging.info(f'periodic message sent {self.counter} times')
                self.counter += 1

    async def register(self, ws: WebSocketServerProtocol):
        self.clients.add(ws)
        logging.info(f'{ws.remote_address} connected')

    async def unregister(self, ws: WebSocketServerProtocol):
        self.clients.remove(ws)
        logging.info(f'{ws.remote_address} disconnected')

    async def send_2_clients(self, message: str):
        await asyncio.wait([client.send(message) for client in self.clients])

    async def distribute(self, ws: WebSocketServerProtocol):
        async for message in ws:
            if 'ignore' in message:
                logging.info('ignore response')
            elif 'double' in message:
                logging.info('double response')
                await self.send_2_clients(f'{message} #1')
                await self.send_2_clients(f'{message} #2')
            else:
                await self.send_2_clients(message)

    async def ws_handler(self, ws: WebSocketServerProtocol, uri: str):
        await self.register(ws)
        try:
            await self.distribute(ws)
        finally:
            await self.unregister(ws)


server = Server()
start_srv = websockets.serve(server.ws_handler, 'localhost', 4000)
loop1 = asyncio.get_event_loop()
loop2 = asyncio.get_event_loop()
loop1.run_until_complete(start_srv)
loop2.run_until_complete(server.periodic_message(5))
loop1.run_forever()
loop2.run_forever()
Щоб його запустити, треба мати Python 3.8+ а також виконати команду
pip install websockets

Терер відкриваємо клієнт, підключаємось за посиланням ws://localhost:4000 та починаємо посилати повідомлення.

Працює!

Але це ще не все.

Уявимо, що в нас вже є фронтенд, що взаємодіє з бекендом через веб сокети. І нам, як тестувальникам, цікаво, що ж там передається?

Для то, щоб це перевірити, зайдемо в браузері Chrome на сайт, де є вбудований тест.

  1. Перевіримо, що ваш браузер підтримує технологію
  2. Відкриємо Dev Tools (F12), вкладинку Network
  3. Вкажемо тип фільтру WS
  4. Введемо ws://localhost:4000 в Location та натиснемо Connect
  5. Тепер маємо побачити в Dev Tools, що в нас відкрито 1 з’єднання з сервером
  6. Натискаємо на нього, відкриваємо вкладинку Messages

Дивіться, всі повідомлення тут!

Власне, це все, чим я хотів поділитись. Пишіть, чи ви тестуєте ПЗ з веб сокетами? Чим користуєтесь? Які цікаві випадки у вас з ними були?

👍ПодобаєтьсяСподобалось7
До обраногоВ обраному5
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

В Windows приходилось прользоваться ARC(Advanced Rest CLient) и SocketWrench(можно хедеры добавить для подключения).
Как верно подметили ниже Gatling кроме http отлично умеет в websocket(а также sse, mqtt и некоторые другие протоколы).
На проекте с сокетама автотесты пишем на кастомном решении(по факту спринговый websocket клиент и слушатель сообщений)

Пользуюсь WebSocket King Сlient. Недавно у них вышел апдейт и теперь им даже удобно пользоваться XD Автомейшн делаю на кастомерском синтетическом скриптовом языке.

Делал когда-то API тесты на Java + RestAssured. Поскольку часть нотификаций приходила по сокетам — пришлось их поддержку впилить.
Связка выглядела примерно так: часть e2e flow была через Rest API, другая часть — слушала сокеты.

Нагрузочно тестировал (Gatling/Scala) iot-девайс с коммуникацией через websockets еще в 2017 ) там тогда, правда, была поддержка в тестовом виде, да и до сих пор не до конца все доделали. Но отправлять/получать пакеты было можно.

к слову, может будет кому интересно — есть плагин для Chrome, простой как оглобля но работает весьма ничего — Simple Web Socket Client
на проверить/потестить

Не понимаю, почему так много народу игнорируют такую няшную тулзу как wireshark?

Бо, можливо, wireshark — це як супер-бупер мікроскоп, а більшість задач потребують звичайного молотка. Можливо ще страх перед новим інструментом який здається занадто складним

про мікроскоп точніше не скажеш. Wireshark/Fiddler використовую у випадках, коли простіших варіантів нема. Наприклад: клієнт — десктоп аплікейшн, без дебаг консолі, логів та інших можливостей моніторити трафік

Бо wireshark не покаже https трафік.
Бо для встановлення та запуску wireshark можуть знадобитись права адміністратора

Бо wireshark не покаже https трафік.

Покаже

Підписатись на коментарі