Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 5
×

Реєстрація ФОП без прописки

Наразі, дуже популярними питаннями серед наших клієнтів є питання стосовно адреси фізичної особи-підприємця, що зазначається в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Питання полягають в наступному: «Чи можу я зареєструватися ФОП без прописки в паспорті?», «Чи можна змінити адресу ФОП на місце проживання», «Чи можна зареєструватися ФОП не за місцем реєстрації, а за місцем проживання».

Скажу відверто, дане питання є досить неоднозначним, через неоднакове трактування норм закону контролюючими органами.

Давайте ж розберемо дану тему шляхом надання відповідей на найпоширеніші питання клієнтів:

Чи можу я зареєструватися ФОП без місця реєстрації (прописки) в паспорті?

Так, при реєстрації ФОПа через «Дію» ви, можете зареєструватися без «прописки». Проблема тут в іншому: після такої реєстрації можуть виникнути питання з боку контролюючих органів, а саме — податкової. При перевірці вашого місця реєстрації в податковій можуть виникнути питання, на якій підставі ви зареєструвалися по тій чи іншій адресі. Звичайно, краще було б, якби в такому випадку у вас були документи, що підтверджують ваше проживання за адресою реєстрації, наприклад, якщо ви знімаєте квартиру — договір оренди, чи можливо квартира належить вам на праві власності — договір купівлі-продажу. Тому, у випадку, якщо ви не маєте прописки я раджу реєструватися за тією адресою, де ви проживаєте і маєте відповідні документи, що це підтверджують, або ж ви плануєте зареєструватися за цією адресою в майбутньому.

Чи можу я змінити адресу ФОПа через «ДІЮ»?

Ні, при внесенні змін щодо місцезнаходження фізичної особи-підприємця потрібно сплачувати адміністративний збір та подавати квитанцію про його оплату державному реєстратраторові чи нотаріусу. Тому наразі така процедура відбувається особисто виключно через державного реєстратора чи нотаріуса, хоча в майбутньому і планується проведення зміни адреси онлайн через «Дію».

Які документи потрібно подавати державному реєстратору для зміни адреси ФОПа?

Перш за все, подається заява. Заява заповнюється друкованими літерами, можна заповнити на папері можна на комп’ютері. В даній заяві потрібно буде зазначити нову адресу реєстрації.
Звертаємо вашу увагу, що разом з документами державному реєстраторові треба подати квитанцію про сплату адмінзбору, в 2021 році адміністративний збір за дану послугу коштуватиме приблизно 230 грн.

Якщо ж такі документи подає ваш представник, потрібно буде ще оформити нотаріальну довіреність на особу, яка буде займатися зміною вашої адреси.

Я хочу змінити місцезнаходження фізичної особи підприємця на адресу свого проживання, але я не зареєстрований за цією адресою. Чи можна це зробити?

Дане питання дуже неоднозначне, адже якщо зареєструватися можна через «Дію», при зміні адреси, як вже зазначалося вище — справу матимете з державним реєстратором, який може відмовити в даній процедурі. Чому? Розберемося нижче.

Для того, щоб відповісти на це питання, я зателефонувала до трьох Центрів надання адміністративних послуг в місті Києві, щоб проконсультуватися. І знаєте, я отримала три різні відповіді:
1. Ні, реєстрація фізичної особи-підприємця відбувається за адресою місця реєстрації особи. Тобто без відповідної «прописки» в паспорті — адресу реєстратор не змінить.
2. Так, адже реєстратори не перевіряють відповідність ваших документів до відомостей, які ви зазначаєте в заяві.
3. Так, проте в такому випадку ви повинні мати копії документів, що підтверджують Ваше проживання за тією чи іншою адресою (наприклад, договір оренди, договір купівлі-продажу);

Як бачите, відповіді відрізняються, проте у всіх трьох випадках мене попередили, що питання можуть виникнути в податківців.

Проте, на мою думку, в даній ситуації питань не має виникати ні в податківців, ні в реєстраторів, адже законом, під поняттям «місцезнаходження фізичної особи» розуміють «адресу місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою — підприємцем» (ст 9 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань»). Також, ст. 45.1
Податкового кодексу України вказує, що податковою адресою платника податків — фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Місце проживання, а не реєстрації! З цього випливає, що проблем при зміні адреси виникнути не має. Але ж насправді, на практиці все залежить від реєстратора, до якого ви звернетеся.

Що робити, якщо державний реєстратор відмовив мені в зміні адреси на ту, де я проживаю?

В цьому випадку вимагайте від державного реєстратора письмову відмову в проведенні реєстраційної дії, адже так ви зможете її оскаржити, з посиланням на ст. 9 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».

Що б ви порадили, чи можу я зареєструватися за місцем свого проживання?

Я вважаю, що все ж зареєструвати особу за місцем її проживання, яке не відповідає паспортним даним — можна. Проте радила б в цій ситуації реєструватися за адресою, де з вами зможуть зв’язатися контролюючі органи, де ви зможете отримувати кореспонденцію. І бажано, мати додаткові документи, що підтверджують вашу причетність до такої адреси (договір оренди, договір купівлі-продажу).

Дуже важливо при реєстрації вказувати ту адресу, де з вами зможуть зв’язатися податківці. Це має бути адреса де ви проживаєте, чи проживають ваші батьки або друзі, які зможуть передати вам кореспонденцію, що надходить на ваше ім’я. Оскільки, неотриманий лист від податкової може дуже дорого вам обійтися. Навіть позбавленням статусу платника єдиного податку.

Уявімо ситуацію, на адресу, зазначену в ЄДР податкова надсилає вам податкове повідомлення-рішення про наявність у вас податкового боргу. Але ж ви про такий лист ні сном ні духом, бо живете ви за адресою Академіка Вернадського 4, а зареєструвалися за адресою Академіка Вернадського 44. Листи ви не отримуєте, відповідно, про податковий борг ви навіть не чули, а через 6 місяців ви дізнаєтеся, що вже й не платник єдиного податку, адже через несплату вас його лишили. І нікого вже й не цікавить, чому лист ви не отримували.

Чи можна відкрити рахунок в банку без «прописки»?

Скажу відразу, не у всіх банках ви зможете відкрити рахунок фізичної особи-підприємця без «прописки». А для того, щоб дізнатися точно, чи зможете ви відкрити рахунок в тому чи іншому банку, краще зателефонувати на гарячу лінію та проконсультуватися з менеджером Банку. При можливості я раджу подавати онлайн заявку на відкриття ФОПа через сайт, а не через відділення.

Наприклад, в УкрСиббанк можливо відкрити рахунок без «прописки», але зробити це в Креді Агріколь вам навряд вийде.

Номери телефонів гарячих-ліній Банку:
Креді Агріколь 0800305555
Райффайзен Банк Аваль 0800505045
УкрСиббанк 0 800 505 800
ОщадБанк 0800210800
ПриватБанк 3700

Якщо ж відкривати рахунок фізичної особи-підприємця через відділення Банку вам знадобляться такі документи: паспорт та код.

Отже, загалом, питання реєстрації без прописки та зміни місцезнаходження ФОПа я б радила довіряти юристам, а не вирішувати самостійно. Вони зможуть проконтролювати весь процес державної реєстрації, спілкуватися з державними органами та уникнути помилок в документах. Юристи компанії bip.net.ua зроблять все, аби державна реєстрація відбулася швидко та легко.

Наталя Юдіна,Директор в bip.net.ua, t.me/bip_net_ua ; моб.: +380506290469 (telegram)

👍ПодобаєтьсяСподобалось5
До обраногоВ обраному4
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Реєстрація ФОП без прописки

В Україні вже 20 років як скасована «прописка» і замінена реєстрацією. Дивно, що ви про це не знаєте.

Добрий день. Так, ми знаємо про це, проте термін «прописка» всеодно залишається більш близьким і зрозумілим. Саме тому в топіку й зазначається «місце реєстрації (прописка)».

Коли ми тоді позбудемося ментального совка і станемо європейцями, якщо весь час буде користуватися «більш звичними» совковими термінами?

Те, що прописку тепер називають реєстрацією нічого не змінивши в самій процедурі, не наближує до європейців. Процедура совкова була і досі є. Треба змінити саму процедуру, щоб відійти від совка, щоб реєстрація була саме реєстрацією, а не модна назва совкової прописки.

Прописка — зло і корупційна годівничка. Я у власній квартирі третій рік не можу «зареєструватися», бо місцевий ЦНАП трактує наші закони, як їм хочеться (і це не так, як хочеться мені). А біля дверей того самого ЦНАПу на стовпі оголошення «реєстрація проживання у місті, за 1 день, телефонуйте...». І я впевнений, що там — зареєструють.

Відкриваємо постанову кабміну «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання» та інформаційну картку місцевого ЦНАпу по даній послузі. Там можна побачити, що в окремих випадках, у окремих категорій громадян можуть вимагатися купа різних документів. І вони таки десь вимагаються, а десь ні — це перший рівень корупції. Далі йде другий рівень — документи, видані в одній області\місті можуть не визнаватися в іншій області\місті (от у мене такий випадок). Простих рішень нема, можна або давати хабарі, або довго судитися.

Доброго дня. Можете звернутися до нас за телефоном 0689892604 і ми продумаємо варіанти виходу з даної ситуації

Дякую, я вже звертався до кількох юристів і всі сказали одне й те саме — треба довго і нудно судитися. Я не маю на це часу.

Налоговая и полиция должны знать, куда прийти в случае если вы вместо ФОП устроите конвертцентр или центр поддержки террористов.
В ближайшее время имхо нереально.

Навіщо так ускладнювати? Блокуємо рахунки і пацієнт сам прийде.

Ну если у вас конвертцентр, то, очевидно, вы об этом знаете и никуда никто не прийдет.

Ок, не прийде ніхто. І як така людина буде жити? — скрізь де треба ідентифікація в державних службах — і вже можна задавати питання особисто

Та как и до этого, под теплотрассой.

Без прописки/регистрации практически не реально открыть счет в банке. Причина простая, есть инструкция и они действуют по ней. На остальное плевать.

Добрий день. Звичайно, краще телефонувати і зв’язуватися з Банком для уточнення цього питання. Як варіант, можна відкрити рахунок «онлайн» — через сайт Банку.

З повагою, Вікторія
юрист
компанія «Бухгалтер Ідеального Підприємця»

Спасибо. Всегда раздражает фраза «В Украине отменили институт прописки», хотя эту разновидность крепостного рабства никто на самом деле не отменял.

Підписатись на коментарі