Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

Trainee developer в 34 роки, або з туризму в ІТ. Історія про те, як я став розробником програмного забезпечення

Усі статті, обговорення, новини для початківців — в одному місці. Підписуйтеся на телеграм-канал!

Стаття написана за матеріалами моїх постів в FB, тому й відповідний стиль написання.

Початок

11 березня 2020, середа, я прийшов після пар додому, ще роздумував чи взяти замовлення на екскурсію в четвер, бо люди наче адекватні були і гроші нормальні :) А потім я почув про карантин, закриття ВНЗ, шкіл, садків і всього іншого, ну ви в курсі. Написав 13 березня п. Андрію Москаленку(заступник міського голови Львова) з метою роз’яснити нам гідам, що робити, що можна, а що ні. Сказали, що не можна нам водитися з туристами, але я не сумував, оскільки вже багато років я відпустку мав хіба на папері, а вихідні були рідкістю. Ну а як інакше? В будні — пари, після пар наукова діяльність, якісь статті, підготовка до пар, сімейні клопоти (якесь не гарне слово, хай буде сімейні радощі) і т.д. В вихідні (типу в нормальних людей вихідні, а в гідів) — робота, туристи! Ну щоб не збрехати, то іноді робив собі вихідний, коли пар не було і екскурсій, то халявив :) Я собі подумав, нарешті відісплюсь і належусь вдосталь. Десь тиждень я відпочивав і нарешті нікуди не біг і не спішив. То був рай! Замовив в епіцентрі всі необхідні матеріали для шафи-полиці, про яку вже давно говорила дружина, змайстрували всією сім’єю. Потім я задумався, а що ж дальше? Що то таке той коронавірус, що буде зі світом і моєю сім’єю зокрема?

Передісторія

Мене звати Михайло Клапчук. Мені 34 роки, магістр географії, та кандидат географічних наук. Одружений двоє дітей, мешкаю у Львові. Я працював викладачем в різних ВНЗ Львова та Івано-Франківська з 2013 року, та професійним гідом-перекладачем з 2014 року (був знаним в львівських колах гідів). В туризмі я був з 2008 року в різних його сферах. Був заступником голови громадської ради при управлінні туризму департаменту розвитку Львівської міської ради. Тобто працював в туризмі у всіх можливих його проявах. Планував собі затвердити тему докторської, по-трохи її пиляти, мав ідеї для розвитку туристичного бізнесу, навіть вже почав перші успішні кроки. Почав міжнародну співпрацю з певними туристичними конгломератами зі світовим ім’ям (AirBnb, Viator, TourbyLocals, Booking.com, GetYourGuide та TripAdvisor). Планував мати гроші, успіх, самореалізацію та бути корисним суспільству через викладання в універі того, як можна бути успішним і робити те, що любиш, бути пропагандистом і лобістом свого міста та держави у світі. Проте не так склалось, як гадалось.

Ще у січні 2020 коли я ходив на роботу до туристів, дружина натякала, типу, буть обережним з китайцями, в них там якийсь вірус. Я то не сприймав всерйоз. Згодом від туристів з Азії я вперше почув серйозні розповіді про страшний вірус і пневмонії від нього. В лютому, я вже носив респіратор, та користувався антисептиком (що в принципі робив з 2014 року, ну робота з людьми, часом хворими всякими ГРВІ, то щоб до дому «нічого не принести» користувався і ефект був). Потім почав гуглити і вже розумів, що щось буде. Остаточно це зрозумів, коли Ізраїль закрив кордони (ті жуки точно щось знають, подумав собі я).

Усвідомлення

Повертаємось в березень 2020. Отже, я такий відпочивши, без екскурсій, без переміщення в просторі дальше ніж 10 метрів до кухні (а раніше я ого-го, по 15-20 тис. кроків ходив, ну не кожного дня, але часто), сидячи на парі онлайн подумав собі — Чувак, то треба щось думати, бо буде дупа (дослівно). Ну не можемо ми отак без туристів довго жити, а всі мої чуття підказували, що їх довго не буде. Потім почали скасовувати броні на травень, потім червень і згодом навіть на вересень, і це вже відбувалось в березні! Звісно я спілкувався в березні-травні з багатьма людьми зі сфери туризму (є в мене така доля — люблять люди зі мною радитись, я хз чого, то так з дитинства) і вони мені тільки підтверджували своїми спостереженнями і тим як розвивались події, що я все зрозумів у березні вірно. Також ситуація в державі важко піддається розумінню з точки зору логіки чи критичного мислення. Отже проаналізувавши всі за і проти я взявся за нього — за блокнот.

Блокнот

Блокнот — це такий психологічний трюк. Типу маю я блокнот в якому я собі записую там всі паролі від аккаунтів, пінкоди від банківських карток, там же ж я планував свої подорожі, записував прибутки і великі витрати протягом життя. Ну такий мав би мати кожен, а не дзвонити під вечір і питати «Мих, а як мені у фейсбук зайти, бо я пароль забув?».

Після революції Гідності, коли я шукав додатковий заробіток, то я в блокнот записав всі мої важливі скіли і можливі варіанти роботи. І так в мене вийшло 2 лідери у фіналі — масажист і гід :) Так я став гідом. Тому тепер я зрозумів, що час блокнота настав знову.

Сів, написав і вийшло то, що мені дуже сподобалось. Лідер був один — програмування. Що саме, яка мова, тестер, дев чи менеджер, я ще не знав. Оскільки я взагалі про програмування нічого не знав, 0, від слова зовсім! Я в школі навіть не мав уроків програмування (я на столярку ходив і вікна робив, також хороший скіл :). Ну там ігри грав, щось там у вінді трохи розбирався, перевстановити вінду вмів :) Ну і , звісно, встановити гру.

Чому програмування?

Отже я вирішив стати програмістом, але хто це і що треба робити я не знав. В мене були залізні аргументи, проти яких у мене не було серйозних контраргументів.

1. Потреба в програмістах буде рости, оскільки сфера надання послуг онлайн буде дуже зростати.
2. Криза зачепить також сферу ІТ, але восени вона почне ріст, через пункт 1.
3. Можна працювати віддалено, тобто майбутні віруси, карантини і локдауни мене не зачеплять.
4. При постійному навчанні і фаховому рості можна заробляти солідні гроші (навчатись я люблю).
5. Комп’ютер я любив з дитинства і завжди мріяв робити комп’ютерні ігри чи якісь круті програми.
6. При погіршенні політичної ситуації з цією професією я зможу працевлаштуватись в іншій державі (сумні думки, але я реаліст).
7. Мій досвід, середнє знання англійської мови, розуміння математики, логічне мислення і мої менеджерські та софтскіли явно тут будуть оцінені і затребувані.
З такими думками я підійшов до етапу організації свого навчання і, мабуть, нового життя.

Початок навчання

Кінець березня — початок квітня. Більшість людей думало (тай зараз ще багато так вважає), що скоро все знову стане так як було і наступить стабільність. То самообман, стабільними є тільки зміни. Стабільності не існує, ну подумайте ж? Час йде — все змінюється. І світ змінюється щосекунди. Так як було вже ніколи не наступить і тільки ті, хто зможуть пристосуватись до змін, ба більше їх передбачити, ті будуть успішними. А я тоді вже прийняв, що туризм вмер, відправив заупокійну (жартую) і вирішив вчитись програмуванню. Надія на університет також була дуууже маленька, оскільки онлайн-навчання та й формати його дуже змінюються, а наша вища освіта відстає. Нажаль. Мене це турбувало і турбує, так як маю шизу таку, що полюбляю вчити людей тому, що знаю (але тільки коли люди хочуть, а не так як деякі... ну оті..... знаєте? Ви вірите в бога? А візьміть книжку!).

Курси

Мабуть перше, то був SCRATCH. Попалося мені на очі в фейсбуці і я був дуже радий, що попалось. То якраз для початківців. То для загального розуміння з чим має справу.

Потім я згадав, що зареєстрований на сайті Prometheus. Знайшов там курс «Основи програмування мовою Python». Подумав, а чому ні? Там я вперше користувався консолькою, почув різні айтішні слова, типу компілер, фрон та бекенд (то направду треба словник зробити де перекладати ці айтішні слова на українську мову, а може вже є?) і мені то здавалось магією. Курс українською мовою, дуже хороший.

Потім був дуже важкий, геніальний і грунтовний курс «Основи програмування CS50 2019» від Гарвардського університету. Довго я його проходив, паралельно дивився і читав багато з інших джерел оскільки багато чого не розумів. Курс українською мовою, дуже хороший. Не просто так Малан вважається одним з найкращих лекторів.

Пізніше я почав проходити перший лернінг на sololearn.com. Там їх є багато, всі цікаві і добре зроблені, теорія поєднана з практикою. Курси на базовому рівні. Почав з SQL потім, десь через місяць я вже пройшов HTML, CSS та JavaScript. Потім, десь в травні дозрів до C#. Не згадаю точно скільки їх там пройшов, але jQuery недавно також пройшов :) Тоді ж я вирішив, що час прийшов «підключити блати».

«БлатИ»

Почав писати та дзвонити всім моїм друзям та знайомим, які працюють в сфері ІТ. Люди ставили мені конкретні питання і підштовхували в потрібному напрямку. Дякую вам всім за допомогу! Ви реально допомогли! З того, що мені допомогло з порад і , що б я вам порадив:

1. Гугл, то ваш найкращий друг
2. Англійська, то дуже важливо (забігаючи на перед, я пройшов на стажування до Softserve, а деякі мої знайомі, які були набагато сильніші в хардскілах — ні. Чому? Тому, що провалили співбесіду англійською мовою і їх навіть не допустили до технічного інтерв’ю. Отаке).
3. Дослідіть сферу ІТ загалом, щоб ви розуміли хто такий PM, Dev, QA, UI/UX і т.д., щоб потім зрозуміти, що вам ближче (я пробував читати і дивитись щось по тестерству, то не моє, хоча поріг входження в сферу там нижчий).
4. Тут можна зрозуміти, що назагал треба розробнику для того, щоб називати себе розробником в певній галузі. Ще раз — попробуйте зрозуміти собі загальну схему поділу ІТ сфери. Дивіться пункт 1.
5. Якщо ви вирішили бути розробником, то треба обрати мову, якою ви будете писати. На каналі Сергія є багато толкових відео, якраз про це.
6. Подумайте як будете вчитись, які плани у вас на майбутнє навчання і коли б ви хотіли піти на роботу. Після місяця хаотичного навчання я собі склав план так: вчився я мінімум 8 максимум 12 годин кожного дня(сюди входила обов’язково англійська, перегляд новинок ІТ сфери на ютубі, хоч іноді я нічого не розумів, але дивився, історії блогерів як стати розробником, що потрібно для цього знати, чи не пізно мені в 34 роки починати цей непростий шлях і т.д.), фактично без вихідних. Гуляв, проводив час з сім’єю, майже не приділяв час своїм іншим роботам(карантин тому сприяв). Щоб ви розуміли, що я не писав код 8 годин, навчання так не проводиться : ) Все чітко і без особливих змін, майже кожен день однаковий графік. Важко не було, бо було дууууже цікаво. І це важливо, якщо вас не пре, то навіть не пробуйте йти дальше! Ви дуже швидко вигорите і будете ненавидіти цю роботу, якщо вона вам не буде подобатись, того я вам не бажаю і не пропоную. На такому етапі це і можна дізнатись та зупинитись.
7. Фінансова подушка дуже важлива. Моя сім’я мене підтримала, що мій шлях є важливим і правильним, тому без авто ми проживемо. Мій коп’ютер був старенький, а ноут зовсім вмер. Тому взяв новий ноут і апгрейднув комп. Власне кошти, які я складав на авто і мали дати нам можливість прожити певний час без додаткового заробітку, оскільки туризм вмер, як я вже писав, а в універі зарплата на їду якраз вистачить (я мав «на руки» 6 тис грн. до вересня 2020, тоді вже було біля 7). А, і хабарі я не вимагав і не брав. Тому гроші ми почали проїдати і купка на авто почала зменшуватись. Я все розрахував і тепер вже можу сказати, що розрахував добре. Економили ми трохи і тепер ще також, але то фігня. Всі щасливі і веселі, бо ми дуже багато часу почали проводити разом і для цього грошей додаткових не треба. Звісно треба все чітко обдумати, бо є певні речі на яких не економлять — здоров’я (типу вакцинації, огляди і т.д.), навчання (до школи сину все що потрібно якісне, дочці розвиваючі книжечки ну і нам з дружиною), фізична активність, мандри (з цим тЄжко, бо карантин, але Львів ми облазили пішки за весну-осінь 2020 дуже добре).

Отже, отак я почав своє навчання. Так почався травень. Так все почалось. Потім в моє життя неочікувано прийшов Біл Гейтс і чіпував мене (жартую) через .NET/C#. Супер крутого чувака здибав, який став моїм першим вчителем в програмуванні з цього напрямку.

Основне навчання

Отже травень. Карантин в розпалі, всі ходять в масках, викидають одноразові маски після одноразового використання (не те що зараз :) ) пшикають руки перед тим я взятись за дверну ручку, потім після того як відпустили дверну ручку, після того як натиснули кнопку в ліфті, після того як відкрили двері від під’їзду, потім перед входом в автобус, після виходу з автобусу і т.д., ну ви пам’ятаєте. Туристи, які мали шанс скористатись моїм авторським туром «Find your family roots» (це коли люди з діаспори шукають свої корені, часто це були внуки тих хто звідси виїхав, чи правнуки. Ну і ми шукали живих чи померлих родичів, місця де вони живуть чи жили і тд) по All Inclusive на моєму шикарному авто, пропали як і потреба купити це шикарне авто. Бізнес план не втілився в життя. Про що не шкодую. Гроші пішли на важливіші справи. На процес переходу в іншу професію, на зміну життя. Тепер воно інакше. Мене пре :)

Назар

Одного дня подзвонила Надя (сестра моєї дружини, наша кума і колєжанка) і сказала, що Назар (її чоловік, наш колєга і мій вчитель (тільки тоді я ще цього не знав, в сенсі що він буде колєгою і вчителем. Що він був Наді чоловіком, звісно, знав, ну ви зрозуміли)) буде вчити свого племінника основам C#, чи я б не хотів попробувати? Для мене тоді шо C#, шо C++ чи C разом з Java, то було вшистко єдно. Якось перша реакція була, ай ну, то певно якесь тяжке щось. Пам’ятаю в гуртожитку в програмістів бачив грубі книжки з написом «С» і вони дуже на то плювались. Тай страшно було, знаєте. Але завжди в такі моменти вартує краще попробувати ніж відмовитись і потім жаліти, що не попробував. За секунду ці думки промайнули в голові, ну і я сказав «так». На той момент я Назара майже не знав. Познайомились. Почав нас грузити полегенько, але дуже структуровано. Мене здивувало, що випускник факультету іноземних мов може так логічно думати. Мені було дуже цікаво. З початку важко було щось зрозуміти, особливо як то створити об’єкт Car і в нього властивості color, year, model і т.д. То ж типу просто текст, як то може бути машиною, а то роком? А потім добавилось «давайте зробимо метод, який буде дозволяти машині їхати чи заправлятись». Нє, ну нормально? Ну то ж просто текст! Кароче, я то довго не розумів, доки в один момент на дитячому майданчику, коли я грався з Ігорем і Розою, я зрозумів, що то і як то. То мусить прийти. То не можливо вивчити, то треба зрозуміти. Кароче з першим вчителем мені шикарно повезло і я винен йому як земля колгоспу (кароче пиво ще з мене багато разів). Як співав Славко Вакарчук — Дякую!

Курси ООП

Тоді я вирішив, що треба ще йти на курси, бо то буде можливість попасти на роботу. Першими серйозними курсами були «Об’єктно-орієнтоване програмування мовою C#» від SoftServe IT Academy. Чого Softserve? Методом повного дослідження ринку ІТ послуг і фірм, які надають послуги з навчання, та, що важливо, є шанс потім попасти на роботу я вибирав лідера. Після дослідження лідером став саме Softserve. Мова вже обралась завдяки першому вчителю, C#. На курси я потрапив в останній вагон. Пам’ятаю, Іра Завущак подзвонила і каже, ти там заявку залишав, але ми вже перший раз збирались, то типу якщо хочеш, то приходи. І я такий, «угу». Ну і прийшов. То було дуже круто. Вперше за мої часи програмування я себе відчував повним 0. Іноді дураком :) Там я зустрів найкращого ментора у світі Іра Завущак (для декого просто, мама). Там я зустрівся вперше з людьми, які користувались LINQ і так, що я не розумів що там і до чого, людей, які вивчали ще й С++ не тільки С#. Вперше я отримав доступ до матеріалів SoftServe IT Academy і прозрів з того, скільки там корисного і власне того, що треба контенту. То реально вартує всіх грошей. Власне тоді я зрозумів, що розробників потрібно в світі багато, а добрих розробників цінують на вагу золота. Власне для того треба вчитись і пробувати те все на практиці. Вчитись я люблю, за компом сидіти також, то й вирішив я, що все вийде. Мусить. Бувало так, що ввечері коли з’являвся вільний час, щоб відпочити, а я сідав кодити. То як наркотик. Моя кохана дружина сварилась зі мною. Пропонувала пиво і закуски :) Шантажувала і т.д.

Паралельно в моє життя прийшов metanin. Тут я багато навчився. Старався всі приклади прописати собі в IDE (я користуюсь Visual Studio 2019, безкоштовно можна завантажити звідси community 2019). На метаніті є дуже багато всього для розробника, я користувався і вчився .Net/C# та SQL. Також багато всього є по фронту.

Потім я надибав ITVDN цікавий ютуб канал з величезним об’ємом контенту. Зверніть увагу на курси Олександра Шевчука по .NET/C#. Він специфічний лектор, але детально розбирає матеріал, то ще так треба вміти.

Іра

Познайомились ми з нею по телефону. То була така розмова, що після неї я сказав дружині, то певно якась моя знайома, чи шо, оскільки так гарно зі мною і привітно говорила, до такого я не звик : ) Може моя студентка колишня? : ) Іра дуже файна і добра. Чуттєва, усміхнена, освічена і мудра. Під час перших курсів дуже мене підтримувала і під час марафону ми списувались, звітували про свої успіхи, питали поради. Ну і потім попали під її крило в Пласті. Іра каже, що має таку долю, людей з універу переманювати/витягувати/спасати : ) Супер скіл, я б сказав. І так, вона робила нам демки, шукала через рекрутерів нам проекти на наступну роботу і це також її заслуга, що я вже на роботі. Дякую тобі дуже! То для мене дуже багато значить! Кароче, екскурсія на Личаків з мене : )

Отже на середину травня в мене 4 рази на тиждень заняття по мінімум годині (2 в Іри і 2 в Назара) + домашка від них же ж. Загрузили навчанням капєц. Першу книжку я прочитав десь в червні і курси також тоді закінчив. Пам’ятаю як Назар давав нам певні розділи з книги по програмуванню читати, а я в один вечір пишу, що я вже все прочитав. Він каже, читай дальше, а я кажу, я ж типу вже все прочитав і попробував, то накодити. Зробив тоді перший сайт, простенький, під копірку з ютуб відео, проте зі своїми особливостями. Зробив я туристичний сайт про Львів, де можна було вибрати тури. Постало питання, що дальше? Іра прорекламувала C# марафон. Типу крута штука.

Марафон

Я все дальше віддалявся від роботи в універі, а екскурсій не було зовсім. Зміна цінностей і пріоритетів в житті, пізнання нової реальності, розуміння справ в державі і світі, депресія і тривожність також дали про себе добре чути. От в такому стані, проте з потужною підтримкою дружини і дітей я прийшов до наступного серйозного виклику у світі ІТ.

Програмування набирало нових обертів. Марафон на C# то був дуже крутий досвід, просто шикарний! То вартує кожному розробнику таке пройти, то просто вогонь! Це незамінні емоції. Ціле літо ми марафонили. На марафоні були вже знайомі, оскільки з Іриного курсу пішло декілька людей і серед них Таня(ми з нею тісно тісно підтримуємо зв’язок і сьогодні), яка також стала розробником і пройшла майже ідентичний шлях, як і я. Також в останній день Назар надумав підтягнути теорію і пішов на марафон. То вже було веселіше. Про марафон можна говорити довго. Навіть важко зрозуміти з чого почати. Майже 2,5 місяці, 18 спринтів, командні проекти, користуючись різними технологіями. Спочатку плалінг, потім спринт, потім рев’ю, ретроспектива і знову новий планінг і тд. Робили відео звіти, демки по результатах спринту. Завдання були складні, охоплювали всю теорію .Net. Був один спринт з алгоритмічними задачами. Сидів ночами... Хотів зробити, азарт :) Що ж я навчився : Creating web-application with ASP.Net Core MVC, Git, GitHub, Working with databases (SQL, EntityFrameworkCore, Linq to SQL), Advanced topics with Collections, Generics, Linq, Delegates, Events, Interfaces, Abstract classes, polymorphism, Serialization, Multithreading and concurrency (Threads, TPL, Asynchronous programming), Reflection, Data annotations, Unit testing of web application with NUnit, SOLID principles. І це ще не все. Командна робота, грамотний менеджмент часу, вміння слухати і чути, гуглити і т.д. Думав, що напишу більше, але ні. Якось не йде, то все на рівні відчуття того часу, того літа, атмосфера була шикарна. Змагання, допитливість, підтримка, успіх, тести після спринтів, холодне пиво після спринтів :) Отут детальніше можна почитати. До речі, 05.04 стартує новий марафон, томуууу можете зголоситись, не вагайтесь. Круті ментори вам неодмінно допоможуть. За рекламу SoftServe мені не платять, якшо шо.

Під час закінчення марафону я розумів, що саме час йти на стажування, з можливістю подальшого працевлаштування. Щоб попасти на стажування точно (тобто мати бонус), треба було пройти сертифікацію. Я спробував пройти сертифікацію від SoftServe, то було не успішно. Але це був досвід. Друга спроба була у вересні.

Потужний ривок

Після першої невдалої спроби пройти сертифікацію .NET я трохи переживав і був не задоволений собою. Це було складно. Добре, що мене підтримують близькі і певні труднощі в навчанні мене спонукають до ще більшого заглиблення в питання, а не зневіра. Це важливо. Я був впевнений, що я її пройду! А на дворі початок нового навчального року, 1 вересня, студіки на лавочках, пари, лекції в шумних авдиторіях... Розмріявся! Карантин же ж. Мені це було на руку, більше часу для програмування. Суміщав й надалі. У вересні я провів останню екскурсію для американця, який шукав свої родинні корені. Чому так впевнено пишу, що останню? Бо більше за гроші їх не буде, якщо будуть, то для друзів, знайомих, рідних. Для них for free, або за пиво ; )

Пласт

Ціль в мене була потрапити на стажування на проект EPlast до Іри. Без сертифікації це було складніше, то ж почав інтенсивно готуватись до технічного інтерв’ю, бо ж розумів, що буде важко. Вчив все і про все. Мав план, зробив перелік питань, були також приблизні питання, які мали б бути темами до розгляду. Відбір також був складний. Перший етап це тестування з .NET. 40 питань, здається, загалом оцінюється в 1000 балів. Я набрав 888.89 : ) Йдемо дальше. Інтерв’ю з визначення рівня англійської мови, визначили, що в мене Intermediate Low. Йдемо дальше (отут я вперше зрозумів наскільки важливою є англійська мова в цій сфері, оскільки двоє хлопців, які також пробувались на цей проект, були на порядок краще готові до технічного інтерв’ю, не мали достатнього рівня англійської і не були допущені до технічного інтерв’ю!). Наступний крок співбесіда з ментором — Ірою. Знову я планував побути під керівництвом суперового ментора. Пройшов і це інтерв’ю. Найважливіше і найважче це інтерв’ю технічне, де була Іра, тех експерт — Тарас Смірнов, та рекрутер, якої я нажаль забув ім’я : ( Було багато питань, як особистих, так і, звичайно ж, технічні. Щось знав, що ні, ну нуб ж : ) Взяли!

Проект EPLast це написання сайту з базою даних для всеукраїнської скаутингової організації «Пласт». Нові технології, крута команда, проект вже мав досить функціоналу коли я туди потрапив. Це реальний проект де були розробники, ментор, техлід, QC, BA, product owner, DevOps. То космос! Купа коду, окремо бек окремо фронт. Очі розбігаються, руки трусяться, де тут шо незрозуміло, як то встановити на локалку не шарю, а як то працює і поготів. АЛЕ вода камінь точить. Потихенько, помаленьку і я вже пишу перші таски, юніт тести, перші таски по бек-енду. І тут прийшов він — React! Шо то таке я не знав зовсім. Як то змінна може бути хз якого типу!? То вам не C# де все чітко і строго типізовано, це JavaScript, дитинко! Знайомся! Скільки часу я потратив на те, щоб осягнути хоча б базовий рівень, то словами не передати, ні днями не вирахувати, ні ночами. АЛЕ вода що? Так, камінь точить. І я вже пишу розділ «Статистика» на фронт енді. Вийшло круто! Кольорові діаграмки, таблиці, випадаючі вікна і т.д.

Паралельно ми вчили багато теорії, мали тренінги, тестування і т.п. Також були демо після кожного спринта (так ми користувались SCRUM). Ну я ж казав — справжній, реальний проект. Всього не охопити, але досвід супер!

Спроба номер 2

Під час перебування на проекті я все ж пройшов сертифікацію. Сертифікація від SoftServe це маленький важливий нюанс, який на початку твого шляху в ІТ дає певні переваги. Складається з декількох етапів. Спочатку невеличке тестування з англійської і тільки після успішного його проходження буде можливість зареєструватись на інтерв’ю з визначення рівня англійської мови. Наступне тестування з .NET, пройшов, зареєструвався. Потім пройшов інтерв’ю з визначення рівня англійської мови — визначили, що в мене Intermediate Low. Again! І на тому thank you! Наступна частина дуже складна, як на новачка. 2 години на здачу .NET сертифікації (година тести і година задачі). Тестів здається 50, а задач 5. Ти сидиш за столом, пані, яка за тобою онлайн наглядає, просить увімкнути камеру, мікрофон, сховати все зі столу, показати стіл камерою, показати паспорт, розшерити свій екран, не можна перемикатись між вкладками, не можна юзати IDE, кароче все серйозно. Тести ніби пройшов, підійшов до задач і трохи припух зі складності двох із 5. Зрештою, 4 задачі я зробив. Разом набрав 61%, а треба було 65% : ) Подав на апеляцію по одній з тих задач, які я думав, що вирішив. Апеляцію розглядали здається 2 тижні, вирішили в мою користь. 66% і я пройшов. Наступний серйозний крок позаду.

Так пробігли 3 місяці і я вже розумів, що час закінчення навчання на проекті завершується, то й почав готуватись до можливих інтерв’ю на проекти. Писали, що криза в ІТ пройшла доволі легко, ба більше, вилилась в потужний ріст під кінець року. Тому я сподівався на успіх. На початку свого шляху, я планував отримати офер до кінця зими. Проте, сталось все швидше! Іра як могла нам допомагала.

18.12.2020

Важливий день для всіх оскільки в ночі буде ходити Миколай і всім щось принесе добре. На 18 грудня в нас була остання демка і ми готувались до неї. Так сталось, що зі мною зв’язалась рекрутер і запропонувала попробувати себе на проект. Я був дуже радий і звісно погодився. Дата, як ви здогадались, на яку призначили інтерв’ю — 18.12. Отже цей день був фантастичний — демка пройшла суперово, в сім’ї настрій і обстановка суперова, всі очікували інтерв’ю, ну і звісно Миколая. Співбесіда пройшла дуже файно, project manager Аліна провела широке інтерв’ю, де я розказав про себе, поговорили англійською, розповів про свій досвід на пласті та стек технологій, якими трохи володію, дізнався про проект, та очікував на наступному тижні на технічне інтерв’ю з техекспертом. Але під вечір написала рекрутер і така каже, ти з 6 січня можеш приступити до роботи? А я такий, всмисліЯкТоТакАІнтерв’юШоДеКоли і ше багато слів : ) радості не було меж. Під вечір я себе відчував вичавленим лимоном, ні, радше шкіркою від вичавленого лимона. Я розумів, що вся робота, всі страждання і боротьба увінчалась наступним успіхом. На той момент це був верх всіх мрій! Всі очікували Миколая, а я вже ні. Я вже мав все що треба — щаслива дружина, веселі діти і окреслений шлях в майбутнє!

Правда ввечері я собі стукнув палець і повністю відірвав зв’язку, поїхав у лікарню і там мене прооперували, закрутили туди анкер, пришили все на місце і тепер я кіборг, але під вечір я вже був дома : )

Амінь, тобто кінець! Кінець мого шляху вайтіВайті, або як я став розробником. Тепер пишеться інша історія, історія розробника, я вже майже 2 місяці як dev, розробник, програміст, інженер чи просто айтішнік : )

пс хочу вам сказати, що вчитись не став менше. То на все життя!

Прикріплюю список годноти для початківців як я.

Ще важливі канали по програмуванню в моїй сфері на ютубі, якими я активно користуюсь і вдячний людям, які їх ведуть:
Tim Corey www.youtube.com/...​/UC-ptWR16ITQyYOglXyQmpzw
freeCodeCamp www.youtube.com/...​/UC8butISFwT-Wl7EV0hUK0BQ
Mosh www.youtube.com/...​/UCWv7vMbMWH4-V0ZXdmDpPBA
Les Jacson www.youtube.com/...​/UCIMRGVXufHT69s1uaHHYJIA
Владілєн Мінін www.youtube.com/...​/UCg8ss4xW9jASrqWGP30jXiw
Євген Попов www.youtube.com/...​/UCDk5N38M8B7zkji8alcD3wQ

Dev Ed www.youtube.com/...​/UClb90NQQcskPUGDIXsQEz5Q
Kudvenkat www.youtube.com/...​torialsBlogspot/playlists
Academind www.youtube.com/c/Academind/videos
Галя Мельник www.youtube.com/...​DzspLku2XtsCQUs6Wg/videos
В’ячеслав Колдовський www.youtube.com/...​rogrammingmentorua/videos
Сергій Нємчинський www.youtube.com/...​/UCVbz7l0COUdLupcY4YtYH0w
Гоша Дударь www.youtube.com/c/gosha_dudar/videos
Geek’s Lesson www.youtube.com/c/GeeksLesson/videos
FL Developers www.youtube.com/...​lawlessProgramming/videos
Dani Krossing www.youtube.com/c/TheCharmefis/videos
Діма Малєєв www.youtube.com/...​/UC20M3T-H-Pv0FPOEfeQJtNQ
Фрілансер по життю www.youtube.com/...​/UCedskVwIKiZJsO8XdJdLKnA
Extreme Code www.youtube.com/c/ExtremeCode/playlists
Степан Береговой www.youtube.com/c/SBeregovoyRU/videos
SoftServe www.youtube.com/...​/UCVYd_qsRRTZFiRH8lPJoU3w
Microsoft VS www.youtube.com/...​/UChqrDOwARrxdJF-ykAptc7w
CS50 www.youtube.com/...​/UCcabW7890RKJzL968QWEykA
IT FuturеNext generation www.youtube.com/...​Fl10EssBhdWjtMczSg/videos

👍ПодобаєтьсяСподобалось22
До обраногоВ обраному7
LinkedIn

Найкращі коментарі пропустити

Блин, как же ж офигенно было в «мое время», когда вайти-вайти мог любой, кто осилил попасть лицом в дверной проем и написать цикл фор, без возвышенности и превозмоганий.

Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Що ж я навчився : Creating web-application with ASP.Net Core MVC, Git, GitHub, Working with databases (SQL, EntityFrameworkCore, Linq to SQL), Advanced topics with Collections, Generics, Linq, Delegates, Events, Interfaces, Abstract classes, polymorphism, Serialization, Multithreading and concurrency (Threads, TPL, Asynchronous programming), Reflection, Data annotations, Unit testing of web application with NUnit, SOLID principles. І це ще не все.

Правдиво казати отримав поверхові знання)

Скажу вам як студент цієї людини
1. Ніколи не вимагав (і не знаю випадків щоб брав) хабарів
2. Викладач який оцінював знання — а не переливання з порожнього в пусте ( як люблять впринципі викладачі)
3. Був на екскурсіях цієї людини — все що говорила — аргументувала!
4. Максимально позитивна та класна душа .
5. Коли дізнався що звільняється з універу я засумував , проте знав чому так
6. Вся стаття ( про те що я знаю) є правдою, а не «мотивуєчою історією» , тому ви там собі думайте!))))

Амінь, тобто кінець! Кінець мого шляху вайтіВайті, або як я став розробником. Тепер пишеться інша історія, історія розробника, я вже майже 2 місяці як dev, розробник, програміст, інженер чи просто айтішнік : )

Это не конец, а только первая часть введения к началу :) разработчиком вы станете через годика два, инженером — быть может ещё через 2 если склад ума соответствует. Рано вы радуетесь, ещё придётся напрягаться, работать и обучаться годами, зная что уходящий поезд догнать невозможно. в любом случае, велком в айти + удачи в пути!

Дякую! Звісно я розумію, що це не кінець. Тут я мав на увазі, що кінець входу в ІТ, тобто, що я потрапив туди, куди мріяв. Далі справа за мною, навчання, ріст, нові виклики, боротьба.

майже 2 місяці, це ще навіть випробувальний в серві не пройшли, чи не зарано писати такі статті?
як і робити висновки типу:

До того, що жоден ВУЗ чи, як тепер модно — ВНЗ, вам не дасть такої бази за 4 роки бакалаврату, як я отримав за пів року в SoftServe IT Academy. Це саме те місце де варто йти вчитись і пізніше, працювати — SoftServe.

Классика вайтишника: «я работаю уже 2 часа, мне всё нравится». А потом такие статьи: dou.ua/lenta/articles/leave-it

Не хвилюйтесь не буде іншої статті.

Конечно не будет. Мало кому хватит смелости признаться в поражении.

По собі судиш? Дивують особини, які незнаючи співбесідника роблять «глибокі висновки» і думають, що вони вміють їх робити. Багато таких бачив. Не цікаво.

Он обобщил независимо от твоих качеств, что никто в любом случае не стал бы сюда возвращаться, чтобы написать, что он не прошел испытательный срок или ему не зашло кодить.
Но я в тебя верю, anyway.

Можеш вітати, сьогодні промоутнули!

Час покаже. Я думаю, що не зарано. Ще не пройшов.

Давай на пиво? Але точно, без обманую?

Та ладно, в серва є резерв рабів (по крайній мірі був). Знаю багатьох які працювали трейняшками і проект закрився чи ще якась біда і нічо, найшли нові галери або пішли на інші проекти. Серв це ліфт. Але в любому випадку якщо правда що людина мріяла працювати в айті і не прийшла заради сирів і бабла, то чому не порадуватись за кулЄгу?

I have been considering signing up for their courses. From their website it seems like they use english as the instruction language, is it true? Thing is I don’t know Ukrainian.

From their website it seems like they use english as the instruction language, is it true?

Nope, the lessons are in Ukrainian (since all students are Ukrainians).

However, good English is one of the required skills for entering the course, so probably the lessons could be instructed in English in case there are people not from Ukraine.

Цікаво було почитати)
В мене дуже схожа історія, від роботи лікарем не «перло», тому вирішив звільнятись і займатись тим, до чого з дитинства була тяга.
Весна 2020го — самоосвіта фултайм (cs50, книги), літо — python марафон, осінь — здаю з 2го разу сертифікацію по пайтон і на Миколая отримую запрошення на співбесіду у софтсерв. І от, вже другий місяць підходить, як працюю девом на проекті.
Лікарняні п’ятихвилинки змінились на дейлі скрам, вільний час так само йде на навчання, а «пацієнти» формують набагато зрозуміліші логи без брехні і не лізуть серед ночі з кулаками)

лізуть серед ночі з кулаками

 — вот бы про это статью почитать 8))

забігаючи на перед, я пройшов на стажування до Softserve, а деякі мої знайомі, які були набагато сильніші в хардскілах — ні. Чому?

Потому что это рандом и из 27 кандидатов(дошедших до финального интервью) надо выбрать 7.
В целом, имея год опыта(ваще пофиг, хоть jsonы писал) ты сразу от никого ненужного переходишь в востребованного мидла с разрывающимся линкедином, а еще через 2 года — со скайпом, телеграммом и т.д.

Не погоджусь. Не відібрали якраз через англійську.

Ваших знакомых может быть, а тех кто с вами до финального дошел? :)

1. Потреба в програмістах буде рости, оскільки сфера надання послуг онлайн буде дуже зростати.
2. Криза зачепить також сферу ІТ, але восени вона почне ріст, через пункт 1.
3. Можна працювати віддалено, тобто майбутні віруси, карантини і локдауни мене не зачеплять.
4. При постійному навчанні і фаховому рості можна заробляти солідні гроші (навчатись я люблю).
5. Комп’ютер я любив з дитинства і завжди мріяв робити комп’ютерні ігри чи якісь круті програми.
6. При погіршенні політичної ситуації з цією професією я зможу працевлаштуватись в іншій державі (сумні думки, але я реаліст).
7. Мій досвід, середнє знання англійської мови, розуміння математики, логічне мислення і мої менеджерські та софтскіли явно тут будуть оцінені і затребувані.

Вот мега-респект!

В моем случае аргументы за занятие программированием были такие:
1. Напишу вирус, хочу соседу подляну сделать.

Вирус сделал простенький, но соседу не подсадил. Зато получил немного капусты за взлом самописной софтины для коммерции.

Так и стал программистом.

Не знаю, давно купил новую квартиру, вторую машину, на которой выезжаем только по выходным. Вобщем начать писать код это была самая важная и правильная идея в моей жизни.

Вирус, небось, на html писали ?

Верно подмечено. Вэб разработка это моя третья специализация по счету. Как подтверждение тезиса — гуд проггер должен учиться всегда.

Самое главное, это понимать что учится новому придется всегда и по чуть-чуть, так как IT-технологии имеют свойство быстро устаревать.

42!

Везде всегда нужно учиться если хочется быть классным спецом.

Не везде. Есть масса прибыльных занятий, где нет нужды в постоянном самообразование.
Банальный пример — нотариусы.

А про яку саме сертифікацію йдеться в історії?

Вітаю в SoftServe!

Головне не слухати вонюш, які з нудьги шукають зраду там, де її нема. Шуму вони створюють багато в дописах на всяких помийних.іт, але направду в ІТ найменше токсичності й найбільше прогресивності навіть порівнюючи з іншими сферами аутсорсу.

Успіхів!

Вітаю, згадав як я в свій час теж був на шляху до оферу) Бажаю успіху в подальшому :)

Поздравляю! Я уверен, у вас все получится

Цікаво було почитати, сподіваюсь на продовження історії =)

Блин, как же ж офигенно было в «мое время», когда вайти-вайти мог любой, кто осилил попасть лицом в дверной проем и написать цикл фор, без возвышенности и превозмоганий.

типа сейчас сложно это сделать

Создается впечатление что сложнее, вон в сабже автор огромную простынь накатал про тернистый путь.

но есть жирный плюс по сравнению с твоими временами это сразу сходу получить 1000$

Я получила со старта 500, вообще с практически нулевыми знаниями (учитывая инфляцию, не так далеко от нынешней тыщи). Мне кажется, сейчас 1000 просто так не дадут, надо хоть что-то уметь.

Создается впечатление что сложнее

Не создаётся а так и есть. Просто в таких историях «как я вошёл в айти», успех — это верхушка айсберга, а если начать копать, то, ВНЕЗАПНО, окажется что далеко не каждый может попасть на галеру после курсов «стань пограмиздом за 6 месяцев», но на этом не принято заострять внимание...

С другой стороны у галер острая потребность в новобранцах => то есть они охотно берут всех, кто хоть немного соответствует. Таким образом лишь видно, насколько сильно не соответствуют (проф-непригодны) те люди, которые не попали.

Я сам был в шоке кого туда только не брали, а чуть позже от того, — сколько люди наивно платят 3-им лицам, чтобы туда попасть.

Так курсы — и есть третьи лица.

они готовы взять кого угодно, кто сделает элементарное тестовое

И сделать, и нагуглить можно без особых проблем, только вот кто работать за такого «нагуглившего» будет?

В том, что в Гуглах и Ютубах только хеллоуворлды можно нагуглить, а реальный проект обычно в сотню раз сложнее обучающих видосиков.

Платные существуют для этого, бесплатные — чтобы не платить ничего до момента он-бординга на проект, что куда справедливее первого.

Так сейчас в ютубе полно шаровых видосов, само то для джуниора. Если ты поленился их посмотреть и что-то попробовать, то за какие заслуги тыщу отстегивать?

Так раньше $1000 любой продавец-консультант телефонов получал, или вожатый в детском лагере.

Вот только для продавца или вожатого это потолок, а неглупый айтишник может удвоить эту суму за год

там ещё проживание и питание бесплатное (если говорим о работе вожатым) и работа ненапряжная

за $1000 можно и поработать — отправить детей на тренеровки к тренерам, взять поехать кататься на великах, того же робота на Mindstorm NXT сделать, а не «бухать с плавруком и физруком» как в лагерях советской закалки.

лучше уж бухать с физруком чем те роботы ебанутые

Так точно, Леонід Данилович :)

Столько эмоций по такому обычному поводу, буд-то пенициллин открыли или телеграф изобрели.
Может профессиональное прошлое сказывается, хз.

Для мене це не звично. Тому стільки радості :)

Все то же самое в таком же возрасте прошёл 2 года назад и даже не дрогнуло ничего. Просто работка требующая обучения на входе, но ни разу не ядерная физика.
Впечатлительный вы. Надеюсь повсеместный говнокод вас не взволнует так же сильно, а то выгорание неминуемо.

Дякую за турбуту. Досвід в туризмі дає свої плюси, так що прорвемось. А можна вашу історію десь почитати?

Эээм. Ну пошёл на курс при галере по Java, потом — Go, зааплаился на Ruby девелопера в итоге.
От начала обучения до первого рабочего дня прошло 6 месяцев.

Я думаю после двух лет работы говорить о повсеместном говнокоде рановато. То что кажется говнокодом новичку обычно таким не является, и видится говнокодом в силу не знания некоторых концепций или не понимания) но иногда говнокод просто говнокод.

Типа 70-80 — строчные методы с 3-ой глубиной вложенных if-else, в которых (методах) потом, чтобы найти баг, надо сначала покрыть его тестами-документацией.
Отсутствующие в Ancestor Chain, но вызываемые методы, потому что человек наследовался от класса с похожим на тот, у которого этот метод есть, названием.
Валидации полей не в моделях, а в виде ветвлений в контроллере с прозаичными ’*** is invalid’ написанными вручную, вместо сгенерированных рельсой.
— да, нет. Это именно говнокод.

Скоріш, навпаки: новачок через незначний досвід не бачить говнокод в говнокоді)

Всего лишь человек умеет радоваться простым вещам.

Просто большинство айтишников зажрались и не получают радости ни от изучения чего то нового, ни от новых гаджетов и других игрушек, ни от зарплаты.

Просто большинство айтишников зажрались и не получают радости ни от изучения чего то нового, ни от новых гаджетов и других игрушек, ни от зарплаты.

не. все обычно проще, хочется ж бабла. больше и больше.
а для этого ж надо работать — больше и больше.
а не «сидеть на попе в позе лотоса», как метко заметил один в соседней теме

но вот странность то, не пойму, рецепт очевиден — работай больше, толковей, и будет тебе бабло как у гейтса — откуда стоны про овертаймы, про «млять, ночами ваши фреймворки учить? а курсы по менеджменту когда? а, а, ...»

работайте и будет вам счастье! не сидите на доу, в лотосе, в баре, на ютьюбчике... — работайте!!

работай больше, толковей, и будет тебе бабло как у гейтса

ага, ну конечно)
*анекдот про лошадь в колхозе*

не. все обычно проще, хочется ж бабла. больше и больше.
а для этого ж надо работать — больше и больше.

тре працювати менше, але ліпше

Я не про то, что айтишники зажрались. И, возможно, лично для человека — это многое значит, но на деле, это буря в стакане.

А какая зп была гидом и какая сейчас?

Гідом зарплата дуже різнилась залежно від місяця. В середньому 1000$. Зараз (звісно менша ніж була) як в середньостатистичного трейні. Проте слід врахувати, що з початком карантину зарплата гіда становила 0 грн.

Позитивная история и приятно знать что человек пришел к цели, которую хотел достичь.
Но по посылу — имхо слишком слова джуниора с горящими глазами. У многих такие эмоции были)

Кінець мого шляху вайтіВайті, або як я став розробником. Тепер пишеться інша історія, історія розробника, я вже майже 2 місяці як dev, розробник, програміст, інженер чи просто айтішнік : )

пс хочу вам сказати, що вчитись не став менше. То на все життя!

Очень пафосно. Думаю, лет через 5 в ит ваше мнение может измениться. Но это не точно.

Позитивная история и приятно знать что человек пришел к цели, которую хотел достичь.

А я сьогодні приготував дуже смачний плов

«Мы с Павлом Дуровым очень похожи. Ему 36 лет и мне 36 лет. Мы оба любим делать покупки: Павел недавно купил остров в Карибском море, и я вот иду в магазин за ряженкой.»

А чим не привід для радості — заробляти достойно і мати можливість зробити достойну кар’єру? Той же продавець АТБ про це може тільки мріяти. Все пізнається в порівнянні.

А бомжу Васі таке і не снилося

Підписатись на коментарі