Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 5
×

Сертифікації від IIBA: які бувають і як підготуватися до CBAP, CCBA

Рано чи пізно настає етап професійного життя бізнес-аналітика, коли наявність сертифікацій є дуже актуальною. Сертифікації допомагають нам виділитися на ринку праці та просунутися у грейдах.

У цій статті ми — Роман Сахаров, бізнес-аналітик з понад 12-річним досвідом в ІТ, що пройшов шлях від бізнес-аналітика до голови глобальної компетенції бізнес-аналізу в EPAM, та Володимир Довганик, Business Analyst та Product Manager з понад 11-річним досвідом в індустрії, розповімо про класичні сертифікації від IIBA, які часто рекомендують бізнес-аналітикам. А Володимир поділиться власним досвідом підготовки до складання іспиту та отримання сертифікації CBAP.

Вступне слово

З теперішньою ситуацією у світі зрозуміло, що всіх нас якимось чином зачепив локдаун — і нас, і нашого роботодавця, і наших клієнтів. Те, що на початку пандемії компанії швидко адаптувалися до ситуації та вимушено перевели всіх співробітників на роботу з дому, підштовхнуло до нової реальності, більшість з нас і досі працюють віддалено або ж відвідують офіс декілька разів на тиждень.

Також у нас збільшилася кількість інструментів та підходів для проведення воркшопів, колаборації та комунікації з командою, сидячи не в одному офісі, а у себе вдома.
Однак все це почало викликати питання глобальної конкуренції. Якщо я працюю з дому, то можу працювати на компанію, яка розташована в Каліфорнії, будь-де: безпосередньо в Каліфорнії, в іншій частині США чи в Україні. Межі щодо фізичної прив’язки до робочого місця стираються.
Звісно, це збільшує конкуренцію, і тут постає питання — а що має бути тим критерієм, через який, за інших рівних умов, мають обрати саме мене з-поміж інших кандидатів?

Безумовно, hard skills still matter. Цей критерій нікуди не зник, але разом з тим саме сертифікації стають одним з потенційних інпутів, які надають вам перевагу та показують confirmed experience.

Також вагомою причиною, чому сертифікації стають все більш актуальними, є те, що можливостей перевірити людину та її знання в особистій розмові наразі не так багато. Звісно, ми досі проводимо інтерв’ю, але все ж за годину можна проговорити не так багато або не настільки глибоко, як хотілося б. Тому в теперішніх умовах пандемії ми стараємося шукати інші способи, щоб підтвердити, що людина має ті знання, про які говорить. Один з них — сертифікації.

У чому цінність сертифікацій

  • По-перше, це можливість виділитися на ринку праці. Можливість виділити своє резюме серед інших.
  • В рамках роботи у теперішнього працедавця це можливість просуватися по грейдах. В деяких компаніях наявність сертифікації є необхідною умовою переходу на Senior/Lead позиції.
  • Фінансова мотивація. Більшість ключових компаній IT-галузі мають певну модель підвищення заробітної плати при отриманні серйозної сертифікації.
  • Особиста мотивація підтягнути теоретичну базу, яка вже є. Вичитати та зрозуміти BABOK або PMBOK — амбітна задача, але без чітких цілей та критеріїв успіху результати цього процесу губляться.
  • Перевірити себе і самоствердитися.

Що вищого рівня фахівець, то більшим буде позитивний вплив сертифікації на кар’єру — це факт, який насправді ми зараз спостерігаємо. З власних спостережень можу сказати, що навіть у межах запитів від клієнтів інколи звучать запитання: «А чи є у вас, наприклад, сертифіковані люди в цьому напрямі?». Також це впливає і на позиціювання самої компанії. Навіть якщо клієнт не питає явно про сертифікованих співробітників, стверджувати в певних матеріалах, що у вас є сертифіковані професіонали в ключових напрямках, один з яких є бізнес-аналіз — важливо, адже це теж допомагає з продажами компанії.

Важливо пам’ятати, що наявність сертифікації та саме проходження іспиту навряд чи зробить вас фахівцем, але період підготовки — від моменту, коли ви поставили ціль, і до моменту, коли вийшли з успішного іспиту — непогано прокачує теоретичні та деякі практичні навички.

Розглянемо найбільш поширені та найбільш рекомендовані сертифікації від міжнародного інституту бізнесу: International Institute of Business Analysis (IIBA), а саме ECBA/CCBA/CBAP.

На сьогодні доступні 6 сертифікацій від IIBA — 3 класичні з бізнес-аналізу та 4 спеціалізовані сертифікації (Cyber Security Analysis, Agile Analysis, Business Data Analytics, Product Ownership). Враховуючи те, що за останні три роки IIBA приблизно раз на рік анонсували нову сертифікацію, варто очікувати в майбутньому додаткових сертифікацій, наприклад на основі BA-перспективи, які описані в BABOK.

IIBA має свій стандарт — A Guide to the Business Analysis Body of Knowledge (BABOK), і їхні сертифікації базуються саме на ньому. Для спеціалізованих сертифікацій вони можуть випускати додаткові розширення, наприклад Agile Extension to the BABOK, на якій базується Agile Analysis Certification.

На сайті IIBA був анонсований четвертий рівень їхньої сертифікації з бізнес-аналізу — CBATL (Certified Business Analysis Thought Leader), але поки що він не доступний і точної інформації або вимог до учасників немає.

Розглянемо детальніше кожен з рівнів.

IIBA — ECBA (Entry Certificate in Business Analysis™)

Форма здачі: іспит
Кількість запитань: 50 (Knowledge-based)
Тривалість: 60 хвилин

Вартість:

  • Плата за подання заявки — $60.
  • Сертифікаційний збір — $235 ($110 для членів IIBA).
  • Плата за перездачу — $195 ($85 для членів IIBA).

Вимоги: наявність мінімум 21 Professional Development (PD) годин за останні 4 роки.

Базовий та доволі простий рівень сертифікації. Єдина вимога щодо наявності PDs дає змогу складати іспит одразу після здобуття потрібної кількості PDs. Питання в цій сертифікації будуть суто на знання теорії. Сертифікація не передбачає подовження, оскільки очікується, що рано чи пізно ви просто просунетеся на наступні рівні сертифікації.

IIBA — CCBA (Certification of Capability in Business Analysis™)

Форма здачі: іспит
Кількість запитань: 130 питань (Situations + Knowledge-based)
Тривалість: 180 хвилин

Вартість:

  • Плата за подання заявки — $125.
  • Сертифікаційний збір — $450 ($325 для членів IIBA).
  • Плата за перездачу — $375 ($250 для членів IIBA).
  • Плата за поновлення сертифікації (кожні 3 роки) — $120 ($85 для членів спільноти IIBA).

Вимоги: наявність мінімум 21 Professional Development (PD) годин за останні 4 роки.

  • Мінімум 3750 годин досвіду роботи з бізнес-аналізу за останні 7 років.
  • У межах цих 3750 годин — мінімум 900 годин досвіду у 2 з 6 галузей знань BABOK®. АБО мінімум 500 годин у 4 з 6 галузей знань BABOK®.
  • Два референси або від колег, або від клієнтів.

Хороший середній рівень, для якого потрібно 2–3 роки підтвердженого досвіду. Питання будуть складніші за перший рівень, окрім питань на знання теорії — з’являються ситуаційні питання. Наприклад, що варто робити в тій чи іншій ситуації вам як бізнес-аналітику.

IIBA — CBAP (Certified Business Analysis Professional)

Форма здачі: іспит
Кількість запитань: 120 питань (Case scenario + Situations)
Тривалість: 210 хвилин

Вартість:

  • Плата за подання заявки — $125.
  • Сертифікаційний збір — $450 ($325 для членів IIBA).
  • Плата за перездачу — $375 ($250 для членів IIBA).
  • Плата за поновлення сертифікації (кожні 3 роки) — $120 ($85 для членів спільноти IIBA).

Вимоги: зареєструвати мінімум 35 Professional Development (PD) годин за останні 4 роки:

  • Мінімум 7500 годин досвіду роботи з бізнес-аналізу за останні 10 років.
  • У межах цих 7500 годин — мінімум 900 годин досвіду у 4 з 6 галузей знань BABOK®.
  • Два референси або від колег, або від клієнтів.

Сертифікація орієнтована на Senior з 5+ роками досвіду. В екзамені, окрім ситуаційних питань, які описані зазвичай 3–4 реченням, з’являються питання, засновані на кейсах, які описують ситуацію на сторінку-півтори, і 3–4 питання щодо певної ситуації.

Крім різних типів питань, IIBA класифікує питання за різними галузями знань (KA, knowledge areas) відповідно до BABOK. Відсоток питань з кожної окремою предметної галузі теж відрізнятиметься, залежно від сертифікації.

Власний досвід складання та підготовки CBAP

А тепер трохи власного досвіду, як я готувався до сертифікації та що зробив би по-іншому. Я почав із самоперевірки та скористався інструментом, запропонованим IIBA, таким чином перевірив, чи задовольняю я критерії до обраної сертифікації, а саме CBAP.

Наступним кроком був тренінг для отримання PD годин. Разом із реєстрацією та часом проходження тренінгу цей етап зайняв у мене трішки більше ніж місяць.

Далі заповнення аплікаційної форми, а саме персональні дані, освіта, що доволі просто та займає хвилин 5, а ось на етапі опису свого досвіду стає складніше. Його оформлення досить індивідуальне і може зайняти від кількох хвилин до кількох днів. Оскільки я вирішив деталізувати кожен окремий проєкт, це збільшило кількість інформації для введення, і, відповідно, мене цей етап досить демотивував. Я заповнював це маленькими кроками, зі спробами вирахувати, скільки годин із кожної галузі знань у мене є накопичено в рамках кожного проєкту. Я використовував саморобну ексель-таблицю, але подібні приклади легко знайти в інтернеті.

Ну і, звичайно, референси. Мені їх надавали мій тодішній шеф та колега з попереднього місця роботи. Загалом все просто, на сайті є табличка, і людина, яка дає фідбек, ставить оцінку з кожної галузі знань. Важливо на цьому етапі пам’ятати, що люди, які дають відгук, повинні знати/працювати з вами не менше як 6 місяців та прокомунікувати, що саме BABOK розуміє під галуззю знань.

Після заповнення референсів ви нарешті подаєте заявку зі сплатою application fee. В Україні членство в IIBA коштує $50 на рік (+ $5 одноразово за подачу у перший рік членства), тому у рік, коли ви плануватимете подаватися на одну з сертифікації — рекомендуємо долучитися до спільноти IIBA.

Ви можете потрапити під аудит від IIBA, за певним принципом вони перевіряють, чи інформація, яку ви подали, відповідає дійсності. Мені тут пощастило — аудиту в мене не було, але у випадку аудиту потрібно бути готовим, що IIBA може зв’язуватися з контактними особами щодо кожного запису про досвід, який ви вказали.

Ну і, власне, про підготовку до екзамену. В мене це зайняло близько місяця чистої підготовки і близько кількох місяців моральної підготовки.

Фінально — складання іспиту. У 2018 році, коли я складав його, це відбувалося в сертифікаційному центрі в Києва. Тоді це була єдина точка в Україні, з кінця 2019 року IIBA перейшла на здачу сертифікаційних іспитів онлайн.

Коротко про те, які ще були нюанси у мене:

  • Excel для підрахунку досвіду і розбиття його за Knowledge Areas (галузями знань). На основі таблиць з інтернету я зробив свою власну і намагався порахувати свій досвід роботи, розбиваючи за галузями знань. Це займає багато часу та викликає нудьгу, але дозволяє більш точно оцінити та оформити необхідний досвід.
  • Референси — робота із людьми. З власного досвіду скажу, що моєю проблемою було те, що я не проконтролював це питання належно. Люди, які давали мені референси, це зробили швидко, але я це зрозумів за декілька тижнів, коли спитав їх. Я просто пропустив сповіщення про те, що референс наданий.

Самопідготовка. Під час підготовки я використовував таку літературу:

Я дотримуюся думки, що BABOK — це основний матеріал, завдяки якому варто готуватися та якого має бути достатньо для підготовки. Ну і реальна підготовка починається після того, як ви обрали дату екзамену. Ефект студента завжди зі мною, і, коли перед очима не стоїть дедлайн — активність значно менша. У моєму випадку після того, як я визначився з датою, робота пішла швидше, а дуже активна підготовка була у мене в останні два тижні.

Окрім самого стандарту, доступними є багато допоміжних матеріалів для підготовки, особисто я використовував watermark. Не можу сказати, що саме їх Study guide був ключовим, але в деяких моментах було корисно. Що було справді дуже корисним при підготовці, то це тестові питання від того ж watermark. Я купував підписку на місяць до пробного іспиту від watermark, він допоміг:

  • оцінити моє відчуття часу та зрозуміти, що часу на іспит абсолютно достатньо;
  • визначити галузі знань, у яких у мене є прогалини і які потрібно доопрацьовувати;

Проте варто зазначити, що тестові питання будуть відрізнятися від питань на іспиті.

Підсумок

Насамкінець хочеться сказати, що все можливо, і отримання сертифікації цілком залежить від вашої наполегливості та структурованого підходу до підготовки. Вивчайте BABOK, користуйтеся всіма можливими додатковими матеріалами, тестовими питаннями та налаштовуйтеся на те, що все обов’язково вийде. Сподіваємося, що стаття допоможе вам трохи більше орієнтуватися в сертифікаціях від IIBA та підштовхне до рішучих дій щодо отримання сертифікації та розвитку кар’єри.

👍ПодобаєтьсяСподобалось7
До обраногоВ обраному6
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Посоветуйте толковые англоязычные курсы для наработки PD для ECBA

IIBA отказался от идеи сертификации CBATL. Упор сделали на развитие специализированных сертификатов.

дякую дуже, але і шкода, все таки мати ще один рівень визнаних лідерів — було б корисно для світової спільноти БА.

Я от приглядаюсь до IIBA®-AAC.
Має сенс?

При подготовке к ААС нужно будет и с BABOK ознакомиться. Есть корневые сертификации ECBA-CCBA-CBAP, а есть ответвления. ААС — одно из этих ответвлений.

на картинке мне больше бейджики — ведерки понравились
пост не читал

Підписатись на коментарі