×

Як потрапити на стажування STEP в Google. Історія студентки з Харкова

Усі статті, обговорення, новини для початківців — в одному місці. Підписуйтеся на телеграм-канал!

Тані Раковій 19. Вона — третьокурсниця, вивчає програмування у Харківському університеті радіоелектроніки. ІТ приваблювало дівчину з дитинства: у школі вона свідомо обрала поглиблене вивчення точних наук та додаткові заняття в цьому напрямку. Зараз Таня проходить тримісячне стажування у Google. Про особистий досвід відбору, командну роботу з іншими інтернами та плани на майбутнє — дівчина розповіла журналісту Надії Сухій в інтерв’ю.

«Організаторів треба чимось зачепити»

Я пам’ятаю себе, зацікавленою в ІТ, з дитинства. Ще коли була маленькою, то любила математику. А пізніше відвідувала додаткові заняття з предмету. Курси називалися «Физматик». Там мені розповіли про «Харківський фізико-математичний ліцей № 27». Я перейшла туди навчатися після 4 класу. А потім з 6 класу ще почала відвідувати курси з програмування «Qbit». Там мені подобалося розв’язувати математичні задачі.

Під час навчання в університеті до нас приходили багато спікерів, які розповідали про можливості стажування в різних ІТ-компаніях. Та про стажування саме в Google я дізналася ще, коли ходила до школи. Мені ця ідея дуже завжди подобалася. Довгий час я дуже хотіла спробувати. І ось на другому курсі вирішила все-таки подати документи. Відстежувати інформацію про стажування у Google можна на сайті careers.google.com. Існує багато типів стажувань у Google, щорічна подача резюме для кожного різна. Напевно, більшість починається з осені. Подача резюме для STEP (стажування у країнах Европи), на яке я подавалася в минулому році, почалося у листопаді.

Чесно кажучи, навіть не думала, що можу туди пройти. Я хотіла перевірити, чи це можливо. Адже багато людей бажають стажуватися в Google. Багато потенційних учасників подають своє резюме, але його навіть не завжди розглядають. І сам процес відбору — дуже складний. Потрібно багато зусиль докласти до того, щоб тебе все ж таки взяли на стажування.

Відбір відбувається в кілька етапів. Спочатку необхідно подати своє резюме. У ньому потрібно описати найкращі якості та вміння, вказати, що тобі подобається робити. Я вважаю, потрібно обов’язково вказувати проєкти, з якими ти працював до того. Бо на одне місце подається багато людей, і організаторів треба чимось зачепити. Це можуть бути й звичайні роботи, які виконують студенти. Наприклад, курсові або щось, що робиш поза навчанням.

Я вказала посилання на свій GitHub у резюме. Там було кілька проєктів — три з них це мої курсові й лабораторні роботи з університету, а ще кілька — власні проєкти, які розробляла у вільний час. Перша курсова робота — це була розробка помічника для туристів, який надавав їм можливість переглядати та купувати тури. Друга — програма для видавництв, що зберігає всі дані про матеріали, замовлення та стан друкарських верстатів, автоматизує процес розподілення замовлень по верстатах та формує оптимальну чергу. Остання — веб гра «Alias». З інших проєктів, наприклад, були: квест-гра, що написана на С++ з використанням бібліотеки SFML, декілька консольних програм — алгоритми для олімпіадного програмування (також на C++).

У мене також була рекомендація від працівника Google. На курси з програмування, які я відвідувала ще навчаючись у школі, декілька разів приходили люди, що розповідали про стажування. Тож я попросила одного з них написати рекомендацію, бо це значно збільшує шанси на те, що твоє резюме просто хтось побачить і розгляне. Він написав. Гадаю, це зіграло свою роль.

«Просто вчити програмування мало. Потрібно бути справді зацікавленим»

Якщо пройшов етап із подачею резюме, тебе запрошують на співбесіду. Між цими етапами може минути багато часу. Також можуть дати тестове завдання. Цього року всі мої співбесіди через пандемію проходили онлайн. Їх у мене було всього три — з трьома працівниками компанії. Але іноді буває більше. Мої інтерв’ю розпочалися взимку, і тривали впродовж весни. Після всіх пройдених інтерв’ю тобі, нарешті, можуть запропонувати стажування. Мені повідомили про результат у травні.

Я вважаю, що дуже важливо, бажаючи потрапити в іноземну ІТ-компанію на стажування, — вивчати англійську мову. Бо без неї ти просто не зрозумієш процесу інтерв’ю, не зможеш збагнути суть роботи. У мене був досить добрий рівень англійської, бо я займалася додатково двічі на тиждень ще в школі. Також читала профільну літературу та робила всі запити в Google, пов’язані з програмуванням, англійською мовою. Тож я, можна сказати, звикла до неї. Мені здається, що найважливіше — це те, щоб людина могла зрозуміти завдання та вміти викладати свої думки. Граматика вже другорядна. Потрібна базова лексика та вміння складати слова в речення. Напевно, це приблизно рівень В1.

Для того, щоб логічно мислити, треба вивчати математику. Ну і, звісно, програмування. Просто вчити — мало. Потрібно бути справді в цьому зацікавленим. Бо також важливо показати, що ти це насправді любиш, що для тебе це щось особливе.

Для мене відбір був складним із моральної точки зору. Я боялася, що забуду якісь дрібниці під час інтерв’ю, як це іноді трапляється під час захисту лабораторних та курсових робіт. Треба встигнути продемонструвати, на що ти здатна за обмежений час (приблизно пів години).

Таня на заняттях у таборі з програмування «Олімп» у Кременчуці.

«У Google тобі довіряють і підтримують»

Моє стажування в Google триває три місяці. Воно стартувало у липні та закінчується у вересні. Через те, що у світі зараз пандемія, доводиться працювати з дому. Але насправді стажуватися дистанційно не дуже складно.

Я можу визначати часові межі, які будуть більш комфортними для мене. Майже всі люди в команді з різних країн, тобто проживають у різних часових поясах. Тому кожен працює, як йому зручно. Головне, щоб був результат. Стажери та команда мають змогу спілкуватися одне з одним дистанційно. До прикладу, за допомогою відеодзвінків. На жаль, я не можу багато розповідати про те, як відбувається організація процесу.

Через те, що я не вірила, що потраплю сюди, особливих сподівань щодо того, як усе буде, в мене не було. Але насправді стажуватися виявилося дуже цікаво. Мені подобається команда — усі люди дуже підтримують один одного. До неї входять як ті, що стажуються, так і звичайні працівники Google.

Проєкт, над яким я працюю, дуже цікавий. Також стажування дуже відрізняється від навчання в університеті. Тут ніхто тебе не змушує щось робити, тут усі тобі довіряють і дуже сильно підтримують. Ми часто зустрічаємося по відеодзвінках із командою, з іншими працівниками компанії, з іншими стажерами. У Google стажуються люди з усього світу. Багато програмістів із Німеччини, Франції, Польщі. З Англії також чимало. Я спілкуюся переважно з європейцями, в основному — через різницю в часових поясах. Між нами існує таке собі ком’юніті стажерів, ми й неформально спілкуємося. Зокрема, з тими, з якими я працюю близько. Гадаю, в нормальних обставинах ми б могли тісніше та ближче спілкуватися. Проте не можемо, адже зараз пандемія.

Для стажерів у Google проводиться багато різних майстер-класів. Також завжди можна ставити багато питань своїй команді. І тобі, звичайно, допомагають, підтримують.

Стажування покриває й мої фінансові потреби. Це як зарплатня, мені платять за роботу. Я не можу назвати цифру, бо це обумовлено в договорі.

«Працювати над собою — моя головна порада»

Стажування дає дуже багато практичних навичок. В університеті ми вчимо майже лише теорію. А тут можемо застосувати знання на практиці, навчитися розв’язувати проблеми, на які немає відповідей на stack overflow та гітхабі, бо ще ніхто, наприклад, цього не робив раніше. Тут ти, звісно, вивчаєш багато нових технологій, іноді нові мови програмування (і не тільки програмування).

Мені здається, що найбільше впливає на майбутнє саме спілкування з різними людьми, бо ти чуєш круті ідеї та пропозиції, зацікавлюєшся ними і починаєш глибше вивчати. Тут ти можеш знайти те, що тобі дійсно подобається у програмуванні, те, що тебе надихає. Усе залежить від проєктів, над якими ти працюєш.

Працювати в Google у майбутньому було б круто. Після першого стажування, мабуть, на роботу не запросять, бо я зараз студентка. Але після закінчення першого стажування, якщо воно пройшло успішно, тебе можуть запросити на друге. А після цього — на справжню роботу.

Тепер я б поїхала на магістратуру в іншу країну. Також я би мабуть хотіла спробувати навчання за обміном. Я вже зараз розглядаю можливості для себе. Поки не визначилася з країною, бо це дуже залежить від теми роботи проєкта для магістратури.

Як досягти здійснення своєї мрії? Я вважаю, що потрібно працювати у тій сфері, яка подобається. Це, мабуть, головне. Бо навіть у IT є багато напрямків. Наприклад, я не дуже люблю фронтенд. Для мене це якось не дуже цікаво і не мотивує. Тоді як інші якісь напрямки надихають на щось. Тож я можу витрачати багато годин на їх вивчення. Думаю, мені сподобається вивчати ML та computer vision у майбутньому. Але зараз не буду прикладати усі зусилля саме на це, бо існує ще дуже багато цікавих напрямків, які я би хотіла спробувати.

Тож працювати над собою і саме в тій сфері, яка подобається найбільше, — моя головна порада.

👍ПодобаєтьсяСподобалось1
До обраногоВ обраному1
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Свитер есть, значит настоящая программист!

Посмотрел бы на гит

Креды голышом github.com/Tetiank-a/tourist-guide

Я понимаю что тестовые но сам факт

А .exe в репо и zip’ы с сорсами типо не смутили?

Ну а что со студентов взять?
Я как вспомню свои лабы писал, то тихий ужас. Вместо switch лапшу из if/else :)

А статья сама по себе такое... Не раскрыто что из себя составляли 3 интервью, чем вы собственно на практике занимаетесь и т.д.
А читать успешный успех студента очень интересно конечно, но нет.

А по якій програмі це стажування? Щось у нас останнім часом поперли талановиті дівчата в гугл, а хлопці якось наче туповаті стали.

Вас обижает успешность девушек?

Підписатись на коментарі