«Відкати» на ноутбуках для вчителів: СБУ викрила корупційну змову на 300 млн грн
Правоохоронці виявили корупційну схему з державною субвенцією на 300 млн грн на ноутбуки для вчителів. Зокрема викрито зловмисників, які намагалися організувати механізм відкатів при закупівлі близько 60 тисяч лептопів по урядовій програмі «Ноутбук — кожному вчителю», повідомляє прес-центр Служби безпеки України.
Як стало відомо під час спільного брифінгу СБУ, Мінцифри і Міносвіти в Кабінеті міністрів, підозра виникла після того, як шахраї, називаючись представниками членів уряду, почали домовлятися про розподіл по регіонах переможців закупівель із подальшим отриманням «відкатів».
Що кажуть в СБУ
«Окремі особи хотіли забезпечити протиправну змову учасників ІT ринку та заявляли при цьому, що вони нібито уповноважені на це керівництвом Міністерства цифрової трансформації України. СБУ розкрила всі деталі „схеми“. Сума афери становила б 30% „відкатів“ від субвенції, а це — близько 300 млн грн. За ці кошти можна було б придбати ще тисячі ноутбуків вчителям», ‒ заявив тимчасово виконуючий обов’язки начальника Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.
За його словами, співробітники спецслужби попередили про схему Міністерство цифрової трансформації та Міністерство освіти України, які займаються цією субвенцією.
«Разом ми провели нараду, на яку запросили учасників ринку, а це близько 30 ІТ компаній. Ми розвіяли міф, що дану схему „кришує“ Мінцифри, і сказали фірмам відмовитися від злочинних планів, поки не пізно. Ми попередили їх, що „відкати“ неприпустимі, і якщо хтось піде на порушення закону, то реакція буде швидкою та жорсткою», ‒ наголосив Вітюк.
При цьому в відомстві стверджують, що до втручання спецслужби українські бізнесмени нібито готові були пристати на злочинні вимоги зловмисників.
Як відреагували у Мінцифрі
Як заявили в Мінцифри, наразі всі тендери відправлені на додаткову експертизу. Вона буде проведена протягом тижня. Водночас тендери залишаються активними.
Своєю чергою віце-прем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров закликав разом стежити за тим, як розподіляється державна субвенція.
«Скільки ноутбуків отримує конкретна область. Все це є на дашборді. Дашборд уже показав тендери, прописані під конкретного постачальника. Ціна питання — 8 млн грн. Завдяки дашборду контроль над субвенцією допоможе заощадити 100 млн грн або закупити ноутбуків для 5000 викладачів», — підрахував чиновник.
Що далі
В Кабміні також розповіли, що має зробити замовник після повторної експертизи. А саме:
- визначити переможця тендеру;
- опублікувати повідомлення про переможця на ProZorro;
- отримати договір, підписаний виконавцем тендеру (важливо: замовник підписує цей договір тільки після повторної експертизи);
- зібрати пакет документів для повторної експертизи: супровідний лист, технічно-економічне обґрунтування проєкту, річний план закупівлі та копію договору, що підписана виконавцем;
- відправити ці документи по СЕВ ОВВ (система електронної взаємодії органів виконавчої влади — ред.) або на електронну адресу: [email protected] з ключем електронногно підпису.
Крім того, команда Мінцифри закликала учасників тендерів довіряти лише офіційним джерелам інформації:
«Якщо під час реалізації проєкту ви натрапили на факт вимагання хабаря та заклик до незаконних дій, то просимо звернутись до правоохоронних органів».
Нагадаємо, державна субвенція «Ноутбук кожному вчителю» — це ініціатива, яка покликана допомогти забезпечити технікою вчителів по всій Україні. На неї виділені 980 млн грн із держбюджету.
14 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів