Як влаштуватися на роботу під час карантину: FAANG-like в цифрах, $260k в Дубліні та офер на $120k у Києві

Всім привіт, мене звати Саша, маю 7 років досвіду в ІТ. Я виріс у панельці в найбільш відомому спальнику Києва — Троєщині. І, на мою думку, ніколи не вирізнявся розумом і кмітливістю. Хіба тільки після 11 класу школи відразу пішов вчитись заочно в КПІ та працювати програмістом на .NET. Я не дуже розумів, що мені дасть чотири роки поспіль їздити в універ кожен день, а гроші потрібно було заробляти.

Наразі я займаюсь інжинірингом у компанії Stripe та проживаю в Дубліні. До цього відпрацював декілька років на позиціях тімліда в аутсорсингових компаніях, відомих широкому колу українських інженерів.

Також намагався побудувати стартап та спробував себе у ролі спікера на мітапах і конференціях.

Навіщо це все

Ця стаття не про історію успіху. Успіх, як на мене, — це коли ти побудував мільярдну компанію, створив робочі місця, а не просто отримав офер. Ця стаття радше про мій суб’єктивний досвід, що може зробити релокацію більш комфортною, для тих, хто її планує. А також про речі, які мене дратують у нашому з вами прекрасному ІТ.

Перше, що мене дратує, — це те, що досі є випадки, коли аутсорсингові компанії забирають пачками програмістів з України. Та й не просто забирають, а на проєкти з формочками з $115k зарплати кудись у Сан-Хосе, що після відрахування податків і оренди квартири залишається ніхіба. Чи кудись в Мюнхен на €70k чи, не дай боже, у Польщу на полуничні галери за $2k на місяць. Любі друзі, та це ж жесть, в таких умовах і про категорію «Сири за 500» говорити вже страшно!

Друга проблема виникає тоді, коли люди повертаються з таких закордонних «чудових» позицій в Україну, а співвітчизники починають кпинити. І складається помилкове враження, що повернувся — невдаха. Нічого подібного. Повернувся — красавчик. Я також планую пробути в Дубліні декілька років. Потім повернутись в Україну і будувати власний продукт вже з набутим досвідом. А якщо буде лінь, знайду віддалену роботу на $20k та зніму будинок за містом. Я щиро люблю рідний Київ і людей, з якими мені доводилось працювати, пити каву і відпускати чорні жарти, які тепер я не можу собі дозволити за кордоном :)

Перші інтерв’ю в FAANG-like компанії

Як в будь-якої людини, у мене не все вийшло з першого разу, і не з другого, геть важко порахувати, з якого саме. Тому я розпишу все коротко і з самого початку.

Все почалось 17 років тому, коли мені подарували перший комп’ютер з процесором Pentium II та 128 МБ оперативної пам’яті. Відразу, що я зробив, так це розібрав його і не зібрав назад, але тоді я і зрозумів, як він працює всередині та отримав від цього задоволення. Вже через 7 років на більш новому «залізі» я підняв сервер Lineage 2 та зловив свій перший NullPointerException. А ще через три роки, не пройшовши стажування в EPAM, пішов робити формочки на ASP.NET у PNN Soft — першу компанію, куди мене взяли на $200 у місяць. Далі все так стрімко закрутилось: медичні проєкти та фінтех у DataArt, спроби фрилансу та хакатони, виступи на мітапах та сеньйорство в аутсорсі. З часом я вийшов на кар’єрне плато, ставало все нудніше, тож вирішив спробувати пройти одненьку співбесіду в продуктову технологічну компанію. І понеслося.

Кінець 2018. Microsoft & Amazon

Microsoft, Tallinn

Мій інтерес до навколофангових компаній почався у кінці 2018-го, коли мені написала рекрутерка з Microsoft, з вакансією в Таллінн, у Skype. Мені вже тоді Skype подобався не дуже сильно, я бачив явні проблеми і подумав, що було б цікаво не жалітись на них за кавою на кухні, а прийти і спробувати вирішити. Тим більше, що мільйони користувачів, хай-лоад, великі обсяги даних. Звучить круто. І так, я тоді був досить наївним.

На той момент я непогано прокачав навички проходження співбесід в Україні, але точно знав, що того було мало. Тож я почав готуватись, дізнався про LeetCode, пройшов через всі етапи вирішення алгоритмічних задач. Одним реченням: відчував себе набагато тупішим, ніж зазвичай.

До першого технічного інтерв’ю готувався цілих два тижні! Для мене це здавалось дуже довго, бо до цього я витрачав тільки 2–3 дні. Готувався посилено, муштрував той LeetCode, наче тоді від цього залежало моє життя. Як результат, я завалив інтерв’ю. Та й так завалив, що через два роки на наступних спробах про це ще згадували :)

Amazon, Vancouver

Зразу після такого епічного (на той момент для мене) провалу з Microsoft я дізнався про те, що на початку 2019 року хлопці з компанії Джеффа планують Hiring Event у Києві. Це така подія, коли ти і ще 40 таких, як ти, приходите і вас по черзі співбесідують. Технічний скринінг відбувався віддалено, і після досвіду з Microsoft я був більш підготовлений, тож вдалось пройти на онсайт, тобто основний івент.

Онсайт складався з чотирьох інтерв’ю: алгоритми, дизайн структури даних, менеджерське інтерв’ю та дизайн високонавантажених систем. Також особливістю співбесід в Amazon є те, що першу половину кожного інтерв’ю вам ставлять запитання, що належать до 14 цінностей компанії. Мені це не дуже подобається, точніше це схоже на якусь секту, бо вони ці ідеї пропагують всюди, але не факт, що виконують.

У той самий час в Amazon одна з найцікавіших інфраструктур у світі, проєкти по роботі зі супутниками тощо. Тож якщо вам імпонують ідеї Джеффа, рекомендую починати підготовку з прочитання книги Amazon Way. Онсайт Amazon я також провалив через брак досвіду у проходженні менеджерських інтерв’ю або через те, що попхався на онсайт з поганим самопочуттям. Не знаю. Фідбеку я так і не отримав.

Літо 2020. Підготовка — це марафон, а не спринт

Минуло трохи більше як рік після моїх невдалих спроб пройти інтерв’ю в топові продуктові технологічні компанії, я час від часу відкривав LeetCode і ресурси з дизайну систем. Змінив роботу, почались перші локдауни, всі перейшли на ремоут, стало ще більш нудно.

Outtalent, remote

І ось одного ранку мені написав ексінжиніринг-менеджер з Google із запрошенням до його кар’єрного акселератора — Outtalent. Перші мої думки були на кшталт: «У чому підступ? Навіщо це треба? Як вони заробляють гроші?». Як виявилось, ніякого підступу немає, ці всі думки виникали через те, що концепція навчання для мене була тотально новою. Навпаки, як виявилось, це одна з найкращих програм для навчання та прискорення кар’єрного зростання, що я коли-небудь бачив.

Тож почалось моє навчання в Outtalent. Процес активної фази тривав приблизно чотири місяці. За цей час відвідуєш групові лекції з дизайну систем та алгоритмів. На тиждень треба приділяти мінімум 15 годин. У мене виходило в середньому 20 годин.

Алгоритми в нашій групі читав олімпіадник з програмування та за сумісництвом інженер в Google, лектор з нього, між іншим, був відмінний. Лекції з дизайну систем читали дві людини: архітектор та експрацівник Google, Microsoft, а також ексінженер зі Stripe, що нині обіймає посаду директора з інжинірингу стартапу Pipe, який оцінюють у два мільярди доларів США.

У перервах між лекціями ми з моїми одногрупниками влаштовували тренувальні інтерв’ю одне для одного з вирішенням задач з LeetCode та реальних співбесід. Нас у групі було 10, всі досить досвідчені інженери, було багато працівників «Яндексу», людей на топових інженерних позиціях у своїй країні з великим досвідом інтерв’ю. Це давало можливість прокачатись у різних напрямах: що важливо одному інтерв’юеру, може бути неважливо іншому. І так у реальному світі.

Треба завжди вчитись робити правильні акценти.

У кінці програми до цих двох типів інтерв’ю ще приєднались так звані поведінкові або менеджерські інтерв’ю, їх проводив ментор з Бразилії, що професійно займається психологією. Було корисно відкривати різні цікавинки, наприклад, з яким забарвленням розповідати ту чи іншу історію з кар’єри, залежно від того, хто проводить співбесіду. Багато наших українських інженерів нехтують підготовкою до таких інтерв’ю. Дарма, можна показати хороші результати на кодингу і дизайну систем, але наловити червоних прапорців тут і отримати відмову. Великі компанії серйозно ставляться до цього.

Скільки це коштувало під час навчання? Відповідь: 0. Навчання проходить як pay-as-you-work. Коротше, 7% (з цього літа підвищили до 10% для нових груп) від річної зарплати на новій посаді, після переїзду впродовж двох років і не враховуючи акції компанії. Для мене ця сума максимально комфортна, зважаючи на мою компенсацію.

Програма на 100% коштує того. І ось ключові моменти, чому мені вона зайшла:

  • Тренуючись у групі з 10 сеньйорних товаришів, можна прокачатись в алгоритмах, системному дизайні та проходити співбесіди швидше і якісніше.
  • З тобою працюють топові інженери з Google, Facebook, Microsoft чи Stripe. Ментори радять, що підтягнути, як дизайнити високонавантажені системи, і це все на живих прикладах.
  • Кльове ком’юніті, яке складається з топових інженерів з усього світу, що наразі працюють в найбільших технологічних компаніях. Нетворкінг, що дозволяє пограти в настолки з крутими архітекторами чи СТО великих продуктових компаній.

У такому середовищі отримати роботу в топовій технологічній компанії — це тільки сайд-ефект. Всі 100% інженерів, що були в програмі, отримали роботу, а в середньому по три офери кожний.

Також наприкінці навчання у групі для кожного проводять контрольні інтерв’ю, щоб зрозуміти, що людина справді готова. Допомагають готувати правильне резюме та наводять фінальні штрихи підготовки.

Кінець 2020. Google, Facebook, Microsoft, Stripe та інші. Фінішна пряма

Отже, моє навчання підходило до завершення, відбувся випуск моєї групи, дехто вже отримав перші офери, а я тільки починав проходити співбесіди. І першими двома компаніями були Flexport та Facebook.

Flexport, Amsterdam

Кажуть, що першою компанією для подачі треба вибирати ту, в яку ти не дуже хочеш. Але що робити, якщо під час співбесід тобі починає подобатись ця компанія? Звісно ж, спробувати здобути офер. Такою і була компанія Flexport — це, по суті, стартап з Долини з офісом в Амстердамі, він займається автоматизацією вантажоперевезень по всьому світу.

Тим більше я обожнюю Нідерланди, зокрема Амстер, ну не краса ж:

У Flexport я пройшов технічний скринінг, треба було написати логіку простої гри. Під час підготовки розв’язував задачі за допомогою Python, але чомусь на цьому інтерв’ю мене вкусив євангеліст з Microsoft і я вирішив, що я ж шарпіст, 6 років на .NET, чому б не покодити на C#? Мій розум, десь у глибині, так не думав і продовжував генерувати моментами пітоноподібний код. На 10-й хвилині годинного інтерв’ю я зрозумів, що роблю відверте лайно, перепросив у інтерв’юера, стер весь код і переписав його за три хвилини на Python.

На інтерв’ю використовуйте тільки ту мову, на якій ви готувались до інтерв’ю.

Я думав, що це фінал, що завалився, що все пропало, але все ж таки мене запросили на онсайт. Онсайт був стандартним: алгоритмічне інтерв’ю, вирішити ООП задачу, задизайнити архітектуру системи та поговорити з менеджером. Менеджерське інтерв’ю було цікавим в тому плані, що запитували про минулі проєкти та конкретні випадки в роботі.

Чесно кажучи, після успішного онсайту я був впевнений на 95%, що я отримаю офер. Я був такий упевнений, що геть почав дивитись квартири в Амстердамі поряд з майбутнім офісом. Мені вже й призначили фінальне інтерв’ю з технічним директором, але як стрімко призначили, так і стрімко скасували. Зі мною зв’язався рекрутер і повідомив, що все було добре, але вони вважають, що мені буде нудно на запропонованій позиції, а позиції вище вони відкрити не можуть. Чи це правда, чи просто я щось ляпнув зайве на інтерв’ю, не знаю. Найімовірніше, друге :)

Facebook, London

Паралельно я подався у Facebook в інфраструктурну команду у Лондоні. Інфраструктурники займаються не тільки налаштуваннями та підтримкою, а й розвитком нових сервісів, баз даних чи навіть протоколів.

Фейсбучик підходить до своїх алгоритмічних інтерв’ю досить цікаво. З ймовірністю 95% ви знайдете задачу на LeetCode перед співбесідою. У вас буде 35 хвилин, щоб оптимально вирішити, написати код і зробити фікси для двох medium-hard проблем. Це капець як мало часу. Того бажано перед співбесідою вирішити Top-50 Facebook’s проблем з таймером. Під час технічного скринінгу мене накрило емоціями, і я почав сильно хвилюватись. Проте під час розмови з інтерв’юером виявилось, що він колега мого однокурсника з КПІ.

Руслан, або, як його назвав інтерв’юер, «Раслан», злайфхачив ще краще. На першому курсі навчання він перевівся на заочку і переїхав з Booking в Амстердам й прилітав тільки на сесію. Раслан, привіт!

Тож після такого збігу я трошки заспокоївся й почав розв’язувати першу проблему. Розібрався з класичною фейсбучною задачею, і ми перейшли до другої задачі на дерева, я її вирішив так само, як і на LeetCode, але виявилось, що моє рішення недостатньо оптимальне, а час вже сплив. Якщо у вас є сильне відчуття, що інтерв’ю провалене, не соромтесь сказати про це рекрутеру та попросити поставити додатковий етап замість того, щоб отримати відмову.

Так було і в мене, але на додатковому етапі я наступив вже на інші граблі. Я розв’язав першу задачу, мені дали другу, і це була одна з 50 задач на LeetCode, котру я не розібрав. Вона була максимально задизлайкана, і я подумав: «Її мені точно не дадуть». Дали. І я не зміг її вирішити до кінця. Як результат — відмова.

Як не готуйся, але везіння ніхто не скасовував.

І саме після цього інтерв’ю я створив шпаргалки з алгоритмів та дизайну систем, які розвішував на стіні перед інтерв’ю. Можливо, комусь знадобиться.

Google, Zurich

Я подавався з сильним рефералом на позиції у двох локаціях: Цюриху та Мюнхені. Але Google довго ігнорував мене, аж поки мені не передав естафету мій товариш з групи. Він пройшов всі етапи інтерв’ю, отримав офер, але відмовився від нього через пропозицію у Flexport. Зараз у багатьох в голові могло пролунати, що ж так, це ж Google! Але ця компанія вже не та, що 10 років тому, вже багато чого придумано, можливостей менше, а конкуренції більше. Тому багато інженерів радше попрацюють в добре проінвестованому стартапі, ніж підуть у корпорацію.

Я вирішив пройти інтерв’ю і після успішного дзвінка з рекрутером відправився на технічний скринінг. Поширеною думкою є те, що скринінг можна оминути й потрапити зразу на онсайт. Так, але тільки якщо в тебе є офер з конкурентною (за талантами) компанією, наприклад, Facebook. Оскільки інтерв’ю у Facebook я завалив, у мене такої можливості не було.

Підготуватись до алгоритмічної співбесіди в Google важко, бо, найімовірніше, вас не спитають задачу, яку злили вже в інтернет. Тут задачі для інтерв’юерів весь час придумують нові. Тож і мені попалась та, яку я ніколи не бачив, але з теми дерев, яку я добре знав. Першу версію задачі розв’язав без проблем і досить швидко, але проблеми дістали мене при вирішенні додаткових умов задачі, що призвело до провалу на інтерв’ю.

Також чув, що в польський офіс Google трохи легше потрапити, але є одне але.

Як ви вже здогадались, там дуже низькі зарплати, навіть враховуючи акції. Йти в польський офіс, на мою думку, — радше стратегічне рішення, щоб потім релокуватись деінде, наприклад у США.

Microsoft, Prague

У Празі, Microsoft, як я знаю, робить декілька речей. Тут розробляють GitHub, Office 365 та більшу частину інфраструктури месенджингу для Teams та Skype. Якщо хтось є з празького офісу MS, поправляйте або доповнюйте мене. Я проходив співбесіду якраз у відділ та команду, що займається обміном повідомлень.

Що варто точно знати про процес співбесід у Microsoft — він повільний. Дуже. Від рефералу до першого контакту рекрутера пройшло близько два місяці. Хоча, можливо, це мені так «щастить».

Після розмови з ректутером я отримав посилання на Codility для виконання алгоритмічного завдання. Коли мене не зраджує пам’ять, якщо набираєш вище як 70% в тесті — автоматично потрапляєш на онсайт, якщо нижче — твоє рішення проглядає інтерв’юер і вирішує, чи пускати далі. Завдяки підготовці я набрав достатню кількість балів і пройшов зразу на онсайт.

Онсайт був в один день, Microsoft влаштував такий собі віртуальний Hiring Day, чотири інтерв’ю поспіль з перервами в 15 хвилин. Довелось брати відпустку.

Спершу треба було задизайнити одну з вищезазначених систем. Потім менеджерське інтерв’ю. Найгірше, що можна почути від менеджера після того, як 5 хвилин відповідав на питання, це: «Твоя відповідь — це не те, що я хотів почути». Тому я уточнив запитання і відповів уже більш конкретно. Ще в кінці інтерв’юер був здивований, що я закінчив університет два роки тому і маю 6 років досвіду. «Ну не знають в Європі про заочку, не важливо», — подумав я і пояснив. Третім було інтерв’ю на знання структур даних, в кінці написати реалізацію кешу з певними особливостями. Фінальним інтерв’ю було поговорити про меседжинг системи і розв’язати алгоритмічну задачу.

Після онсайту залишились змішані почуття. З одного боку, цікавий продукт, з іншого — відчуття ентерпрайзу з менеджерами в сорочках. Тим більше мені потім ще призначили додаткове інтерв’ю з іншим менеджером. За тиждень зі мною зв’язалась рекрутерка і повідомила, що я отримав офер.

Сказати, що я був радий, не можу, бо я вже знав, що працювати в Microsoft в Празі не хочу. В мене створилося враження, що в цій компанії все суперповільно, немає драйву, що не дуже підходить, коли маєш купу ентузіазму.

Stripe, Dublin

Як сказав один з директорів Facebook, Мартін Харбеч: «Many people outside tech don’t know them, but they’re now the most valuable private Silicon Valley company ever».

Ось і я нічого не знав про Stripe до приходу в Outtalent. Все починалось з платіжної системи, а зараз, наприклад, за допомогою Stripe Atlas в декілька кліків можна зареєструвати свою компанію в штаті Делавер.

Інтерв’ю тут було одне з нестандартних, в порівнянні з іншими FAANG-like компаніями. В той самий час, на мою думку, найпрактичніше. Як мінімум, там не було алгоритмічних задач. Як максимум, суперпозитивні та класні інтерв’юери. Весь процес був схожий на мій робочий день, але більш завантажений, ніж звичайно.

Треба було: зробити задачу, пофіксити баг, інтегруватись з публічним API, поговорити з менеджером за життя та задизайнити систему. І це все кожне окреме інтерв’ю в годину. Також ці 5 співбесід були розбиті на три дні, що було зручно, в порівнянні з Microsoft. Хоч і алгоритмічних задач і не було, як я зазначив вище, підготовка на LeetCode допомогла мені завчасно придумувати різні крайні випадки та дуже швидко підганяти код і писати тести.

Також одним з ключових моментів було те, що запросили контакти двох колег чи ексколег, щоб розпитати, як зі мною працюється. Я спитав кількох співробітників, чи готові вони розповісти про мене деталі. Вони згодились, і я дав їхні контакти.

Репутація — це наше все.

Менш ніж через тиждень рекрутер Stripe призначив мені зустріч та із серйозним виразом обличчя сказав щось на кшталт: «Мені завжди важко про це казати, але я мушу це зробити, ми робимо тобі офер. Вітаю!». Після цього ми розсміялись та обговорили деталі, я був дуже радий.

Miro, Amsterdam

З приходом пандемії багатьом співробітникам різних компаній треба було продовжувати комунікувати одне з одним та ще й у режимі реального часу. Тому компанія Miro показала гіперзростання у 2020/2021 роках. З погляду інженера продукт цікавий роботою над потоками даними у реальному часі.

Моє знайомство з компанією почалось незвично. Ми грали в настолки в одному з ресторанів Києва з ментором Outtalent. Він познайомив мене з Вадимом, доволі позитивною людиною. Як потім виявилось — це був CTO Miro. Мені було цікаво попрацювати над продуктом, тож я попросив у нього реферал, а він взяв і зареферив мене. Відчуття, коли тебе реферить СТО — крутезне, дякую :)

Та незалежно від рефералу мене співбесідували вздовж і впоперек. Алгоритмічна задача, яку треба було вирішити за годину, але з такими вимогами, що я б і за три години її не зробив. Витягнув я, певно, тільки дизайном систем, треба було задизайнити конкретну фічу. А мені продукт був такий цікавий, що я за кілька днів до інтерв’ю повністю продумав, як би я його робив. Тож тут пощастило. Після цих етапів було ще два менеджерських інтерв’ю і декілька «чисто познайомитись» з потенційною командою. Було складно, але цікаво. В результаті я отримав офер на позицію ліда.

Компанія кльова. По-перше, купа нової функціональності, багато ініціатив. По-друге, трансформація з маленького стартапу у велику продуктову компанію. Фінально — компанія насипає співробітникам акції. В розрізі декількох років досить, на мою думку, вигідна інвестиція.

JoyLabs, remote

Я вирішив написати про цю компанію, бо, як на мене, це цікавий стартап з Каліфорнії, який створив Ісаак Салдана. Засновник SendGrid, компанія, яку в результаті купив Twilio. Суму угоди оцінюють у три мільярди доларів США. Я поспілкувався через Zoom з Ісааком як фінальний раунд співбесіди, і у мене виникли тільки найкращі враження про компанію. Тож, якщо в майбутньому почуєте про цю компанію — рекомендую.

JoyLabs займається написанням месенджера Memo з досить крутими фічами, про які, на жаль, я не можу розповідати. Співбесіда тут була чи не найскладніша. Мені спочатку дали дві задачі з ресурсу AdventOfCode і сказали, що якщо я вирішу їх за три дні, то можна буде рухатись далі.

Задачі не стандартні, не з LeetCode. Як і на криптографію, так і на лінгвістику. Було важко, другу задачу розв’язував близько 8 годин. Через дві доби я повернувся з рішенням до інтерв’юерів. Взагалі здалося, що вони були здивовані, що так швидко. Після кількох уточнювальних питань перейшли до другого етапу: дизайну систем. Спочатку треба було задизайнити систему на високому рівні, потім схему бази даних. Після цього всього фінальне інтерв’ю з СЕО й офер.

Я був радий, що це все скінчилось.

Bolt, Lyft, Uber & TikTok

Також я співбесідувався у багато інших компаній. Десь я отримував офери (Bolt, Lyft), а десь мене реджектили ще на етапі технічного скринінгу (Uber, TikTok).

Інтерв’ю у великі технологічні компанії схожі одне на одне. Але так само і різні, залежно від того, які цінності компанія має та який продукт розробляє.

Офери: жирні й не дуже

Перше, що треба робити, як отримали офер — це відкрити Glassdoor і зразу ж його закрити. У жодному разі не орієнтуйтесь на цей ресурс. Ніколи.

Є два ресурси, які варто використовувати, щоб дивитись, чи вас хочуть намахати:

  • levels.fyi — про нього вже згадували на DOU у багатьох статтях, але варто сказати, що інколи дані там також не досить правдиві та акуратні;
  • teamblind.com — ком’юніті інженерів з топових технологічних компаній і не тільки, одне з основних правил: якщо хочеш, щоб з тобою поділились цифрами — також маєш це зробити.

Друге, що треба робити — це починати вести перемовини. Насправді вони починаються задовго до оферу. Перемовини зав’язуються з першої розмови з рекрутером, із запитання: «What are your salary expectations? Can you give me the numbers?». Так ось що я хочу сказати, що NEVER GIVE THEM NUMBERS!

Третє, що дуже допомагає в перемовинах — отримати офер від конкурентів. Цифри контроферу — це найкращий аргумент, але, на жаль, його можна використовувати лімітовану кількість разів, частіше раз. Тому завжди варто виторгувати якомога більше у кожної компанії окремо, не розкриваючи всіх карт, а потім вже говорити про зарплату від іншої компанії.

І, звісно ж, щоб зробити заголовок статті не клікбейтом, я наведу цифри від компаній, які зробили мені офери.

Дисклеймер: я майже всюди підписував NDA і, певно, так відверто розкривати деталі пропозицій — не найкраща ідея, тому я буду маніпулювати публічними даними, які я знайшов на levels.fyi.

Disclaimer: I have written down the NDA almost everywhere, opening up the details of the offers — is not the best idea. So, I manipulate public available data, which I have found on levels.fyi resource and the Internet.

Також для зручності писатиму всі цифри в доларах США та суму у gross на рік.

1. Bolt, Tallinn.

  • Removed (see update below)

2. Stripe, Dublin. Total: $264k

  • Base salary: $140k per year
  • Stock: $103k per year
  • Bonus: up to $21k per year

3. Lyft, Kyiv / Remote. Total: $93k

  • Base salary: $93k per year
  • No stock :(
  • No bonus :(

4. JoyLabs, Kyiv / Remote. Total: $120k

  • Base salary: $120k per year (initial: $60k per year)
  • Stock options: 0.5% of company
  • No bonus :(

5. Microsoft, Prague. Total: $116k

  • Base: $67k per year
  • Stock: $17k per year
  • Bonus: up to $13k per year
  • Stock bonus: up to $19k per year

6. Miro, Amsterdam. Total: $130k

  • Base salary: $130k
  • Stock options: 10k units (don’t know the valuation price)
  • No bonus :(

Після того як я отримав усі офери, трошки поторгувався, настав час обирати.

Microsoft я відмовив зразу, навіть без торгу. Іменита компанія, але ентерпрайз, багато чого вже придумано до тебе, повільна динаміка, не те що хотілося б. Bolt — хороша динаміка та багато можливостей, але маленька зарплатня у співвідношенні до обов’язків, та й розвиватись у Прибалтиці складно. У Lyft дуже маленька зарплатня, офіс у Києві, а хотілось спробувати повноцінну релокацію, тим більше пропозиції з переїздом отримав. JoyLabs — класний стартап, непогана зарплатня, відмовляти було важко, але хотілось релокуватись.

Найважчий вибір був між Stripe та Miro. В обох компаніях динаміка роботи мені підходила б ідеально. Є багато можливостей, щоб реалізувати свій потенціал та прокачати кар’єру. У Miro офіс розташований в Амстердамі, одному з моїх найулюбленіших міст. У Stripe офіс у Дубліні, де неймовірна кількість технологічних компаній.

Після тяжких днів роздумів я обрав Stripe. Фінтех ближче до душі, та й досвіду, гадаю, наберусь швидше тут.

Не шкодую, політ не просто нормальний, а нереальний космос.

Спеціально для DOU

Як бонус хочу додати таке. Пам’ятаєте, я на початку статті писав, що ніколи не вирізнявся розумом і кмітливістю. Так ось, не всі мої знайомі такі самі. Наприклад, один мій товариш отримав офер в Uber на позицію Staff Software Engineer в Данії, де можна отримувати зарплатню з приблизно такими цифрами: Total: $418k

  • Base salary: $240k per year
  • Equity: $130k per year
  • Bonus: $48k per year

І це все при оподаткуванні в 32,84% перші 7 років для експатів. Такий офер дають, коли є інший «жирний» офер, це дає змогу торгуватись і, як ви бачите, досить вдало.

Висновки

Якщо дуже коротко, між офером і фактичним виходом на роботу минуло 6 місяців. Так, такі реалії переїзду в Ірландію у локдаун. Дозвіл на роботу я чекав 10 тижнів, а ще перемовини, бекграунд-чеки, віза для мене і для дружини, документи на кота тощо. Тож треба розраховувати приблизно на такі терміни. Я гадаю, що тема переїзду варта окремої статті. Тож лишайте коментарі, якщо вам цікавий мій суб’єктивний досвід, я напишу ще одну статтю.

Складно звикнути дивитись спочатку праворуч, а потім ліворуч :)

А поки що обмежусь висновками. Куди ж без них.

По-перше, робота в топовій компанії за кордоном — це чудова можливість для інженера прокачатись. Не тільки в технічному плані, а й у комунікації в інтернаціональних командах, де у кожного своя культура та підходи до роботи. Підготовка у мене була повністю асинхронна. Я так само працював, подорожував та насолоджувався життям. Моментами було складно, але ти сам вирішуєш, куди інвестувати свій час — на підготовку чи на проходження Uncharted 4 на улюбленій консолі.

По-друге, комфорт — не менш важлива складова в житті, особливо за кордоном. Тут цифри говорять самі за себе, з $250k+ жити набагато приємніше, ніж на $80k. Так, звісно не США, але і додому ближче, навіть з погляду часових поясів. Можна в будь-який момент зателефонувати рідним і просто поговорити за життя і про те, що накипіло. Тим паче, що з досвідом роботи в іменитій компанії повернутись в Україну завжди можна і я б сказав навіть потрібно.

По-третє, нетворкінг. За час підготовки в Outtalent я познайомився з великою кількістю крутих інженерів та просто чудових людей. Всі, кого я зустрічав, переважно скромні, але досить амбітні люди, котрі через 5–10 років обійматимуть позиції С-рівня в різних компаніях. Я в цьому впевнений. Непогано будувати таке коло спілкування, адже ми є середнім арифметичним з тих людей, які нас оточують.

Мені було приємно готувати матеріал для такої файної аудиторії. Сподіваюсь, що стаття стане в пригоді усім, хто шукає шляхи для розвитку кар’єри. Бажаю гарної підготовки, успіхів з співбесідами та «жирних» оферів!

Пишіть ваші коментарі під матеріалом, намагатимусь оперативно відповідати.

UPD #1:

Через 5 годин після публікації представники Bolt звернулись до мене з проханням видалити дані про нібито їхній офер. Як я вказував вище, всі дані я брав з публічних ресурсів.
Тим не менше, з поваги до компанії Bolt, я видалив секцію, де я наводжу як приклад, яку зарплатню можна очікувати в Європі.

В той самий час, люба спільното, не соромтесь дивитись зарплатню на публічному ресурсі levels.fyi

👍ПодобаєтьсяСподобалось109
До обраногоВ обраному70
LinkedIn

Найкращі коментарі пропустити

Додам про FAANG та інших у США:

1. False Negative
У кожній з топових компаній високий рівень false negative результатів співбесід, вони і самі про це відкрито кажуть. Нескінченна черга з кандидатів робить це можливим.

2. Reference Letter
Дійсно хороший референс (реальний відгук) дозволяє пропустити скрінінг тур. Наприклад у Google це працює. Навіть пропуск скрінінг раунду має значення, бо [1]

3. Levels
Багато компаній практикують заниження рівня, при переході з іншої компанії. Таким чином вони знижують компенсацію і відносно підіймають свій середній рівень. Google досить нахабно цим корстуються за рахунок популярності. Знаю багато кейсів коли senior/tech lead з локального ринку вони брали на mid позиції.

4. Algorithms and Data Structures.
Готуватися по топ 50 задач — погана ідея, краще підійти системно і добре поставити базу. Facebook рекомендує розв’язувати дві medium/hard задачі з leetcode за 30 хвилин як критерій готовності до інтервью. З мого досвіду, такого рівня вистачить на будь-яку топову компанію, за вийнятком екстремальних випадків.
Також, я б більше орієнтувався на medium, тому що hard задачки часто ускладнюють синтетично, заточуючи їх під конкретний варіант розв’язку через обмеження рантайму та ін. Це нікому не потрібно, вам в першу чергу. Ймовірність потрапити на дуже складну (чи навмисно ускладнену) задачу і завалити все є завжди, але це вирівнюється за рахунок [9]

5. Behavioral interview
Багато хто нехтує підгтовкою до даного туру, а дарма. Декілька з моїх знайомих так втратили офери. Підготовка до раунду досить проста — погуглити некомфортні питання і нормально сформулювати сильні та слабкі сторони. Ціль — показати софт скіли.

6. System Design
Досить специфічний тур з занадто відкритими і нечіткими питаннями. Підготуватися можна по educative.io (~50$ / міс) та youtube. Даний тур ставлять виключно на senior позиції (за їх шкалою, [3]).

7. Offers
В США зп значно вищі, але вищі і затрати. Можливо за вийнятком Амстердаму, який може бути досить близьким до помірних штатів по ціні за оренду.
Оффер завжди обговорюється, бо [3]

8. Test interviews
Дуже корисно пройти декілька співбесід у менш цікаві компанії для підготовки. Я проходив близько десяти в тех та фінтех компаній, це дозволяє бути спокійним на важливих співбесідах а також звикнути до навантаження у 4 — 6 годин у надвисокому темпі.

9. Interviews
Процес підготовки до співбесід складний та довгий, тому має сенс проходити одразу у декілька компаній, бо високий false negative[1] та 6 — 12 місяців між повторними інтервью.

Приведена вище інформація базується на співбесідах у Facebook, Google, Microsoft, Amazon, LinkedIn, Bloomberg та інших. Наразі працюю у Facebook.

Класний пост, успіхів у новій компанії!

Чудова стаття, читати одне задоволення, інформативна та ще й українською мовою.

Эх, если бы все уезжашки так же писали рейты а не сопли о детских площадках и зеленых парках размазывали.

Один із кращих постів на ДОУ. Цікаво чому він не опублікований у «Стрічка».

Stripe — ракета! Классный выбор и статья зачетная :)

Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Stripe Atlas в декілька кліків можна зареєструвати свою компанію в штаті Делавер

Це найцінніша інформація у статті?
Мета цих інтерв’ю в FAANG захайрити найкращих ІТ щоб вони не змогли створити конкурента їм самим, а працювали на $200-500к пару десятків років?
З того, що вимагають на співбесідах людина може знайти ще таких самих 5-8 людей і запиляти власний стартап з доходами в десятки мільйонів, капіталізацією в сотні мільйонів.
Якщо людина потенційно може це зробити, чому з тисяч українських інженерів лише десятки це зробили за минулі 20 років?

Так, я впевнений, що для людей, які хочуть інкорпорувати бізнес в штатах — це корисна інформація :)

Мета може бути у кожного своя. В мене, наприклад, набратись досвіду та розширити коло спілкування. Навчатись за кордоном — це досить хороша практика.

А вже з набутим досвідом і нетворкінгом будувати свій продукт, а також ділитись отриманим досвідом з українськими інженерами, щоб наступні 20 років кількість мільйонних українських продуктів зросло до сотень. \о/

Який сенс втрачати 5-8 років життя на роботу в штатах? Коло спілкування, нетворкінг набирають на конференціях, коктейльних вечірках. Якщо їхати в Каліфорнію з власним стартапом, а не одним з десятків тисяч звичайних інженерів, то цього нетворкінгу буде вдосталь.
Знайти куди вкласти кілька десятків мільйонів щоб заробити мільярд більш складне завдання ніж знайти десяток інженерів.
Пітер Тіль, Ілон Маск, Цукерберг, Тім Кук, Бен Горовіц та сотні мільйонерів в Каліфорнії, а не в Дубліні.
З іншого боку правильний шлях як для інженера. Dima Maleev так само зробив.

Мета цих інтерв’ю в FAANG захайрити найкращих ІТ щоб вони не змогли створити конкурента їм самим, а працювали на $200-500к пару десятків років?

в общем фхтангам ни чего не мешает как хайрить уже не посредственно прямо из существующих стратапов так и покупать их целиком

а працювали на $200-500к пару десятків років?

здесь кстати интереснее на сколько я понимаю средний срок работы в самих фхтангах грубо 3 годов

Якщо людина потенційно може це зробити, чому з тисяч українських інженерів лише десятки це зробили за минулі 20 років?
я тебе говорил место тут проклятое а ты руки руки...

Знаю людей, які по 8-15 років там.
Хоч є й ті, хто після 3 років відкрили власний бізнес, виходить на С позиції в невеликих ІТ компаніях.

The median Facebook employee stays with the company for 2.3 years, down from 2.6 years in October 2019.

но поражает меня не это ))

Чи кудись в Мюнхен на €70k чи, не дай боже, у Польщу на полуничні галери за $2k на місяць

Ceредня зарплатня в Нiмеччинi — €70k, а от середня по Києву нещодавно дотягнула до 35 тис.грн : news.finance.ua/...​e-35-tys-grn-issledovanie. Мова йде саме про середнi зарплатнi, не медiани. Коротше, паралельна реальнicть українcького айтi. Або може це було сказано з долею iронiї, хтозна.
Всiм жирних оферiв :)

Ну по-перше середня зарплата в Німеччині біля 48 K/євро, і це ж середня з/п для software engineers. 70k це вже сіньйори.
І який сенс порівнювати це із середньої з/п по Києву?
В нас не скільки паралельна реальність айтішніків, хоча це також присутнє, а шалений generation gap між совками і новим поколінням. Серед моїх знайомих, народжених в 80-ті та початку 90тих, абсолютна більшість заробляє 2+ кілобаксів. І не лише кияни. Дуже різні професії, не лише ай ті. І якщо що немає ні чиновників, чи прокурорів, ні іншої нечисті.

Дякую за виправлення. По середній зарплаті в Німеччині я мав на увазі €45k, без прив’язки до software engineers, просто середня. My bad
Треба розділяти дві речі: суб’єктивне враження про зарплати знайомих і статистичні дані по економічно активному населенню в популяції. Ті, кого ти називаєш совками, на сьогоднішній день — люди пенсійного або передпенсійного віку. Серед зайнятого населення вони вже давно не в якійсь подавляючій більшості по відношенню до народжених в 80-ті та початку 90тих => не можуть так нещадно тягнути значення середньої зарплатні донизу.
Тому, це не про generation gap, це про паралельну реальність і про social bubble. Типу, скажи мені хто ти, і я приблизно опишу коло твоїх знайомих.

Ну так, частина молодих людей відноситься до все тих же совків. Малоініціативні, вважають, що їм хтось щось винен, дупу підняти зайвий раз не хочуть, а винні держава і всі навколо.

до народжених в 80-ті та початку 90тих => не можуть так нещадно тягнути значення середньої зарплатні донизу

вони якраз доверху тягнуть з €700 до €2000

В Німеччині бажано розмовляти німецькою. В 1930-1960 українці ще вчили німецьку, французьку в школах. З 1980-х практично у 90% англійська.

З 1980-х практично у 90% англійська.

а точніше ні яка ))

youtu.be/XT9VBW87QXw

Интересно сколько будет налогов с этих 250к+ , наверно процентов 30%. Итого получается и не слишком далеко от украинской зп..
PS.. невнимательно читал, написано же 32.5% ))

Итого получается и не слишком далеко от украинской зп.

Вообще не далеко, каких-то 3-4 часа на самолете.

В Ірландії податок більше, виходить десь 40-42%, але не тільки в грошах справа. Взагалі, щоб заробляти гроші програмісту — Україна одна з найкращих країн, знаходиш віддалену роботу на 12-20к$ і кайфуєш. Є одна проблема, таких можливостей мало, поки що, але в наших руках це змінити :)

Вы не поверите, но это одна из причин почему я хочу уехать из Канады в Украину.. Налоги в Канаде чуток ниже но все такие же высокие, поэтому зарабатывая к примеру 200 000$ в год, 60к-70к отдашь налогов

Так, має сенс, особливо, якщо пожив пару років в Канаді і набив гарний нетворкінг, можна перетягнути / організувати дев центр в Україні. Давати роботу з високими рейтами інженерам і самому гарно заробляти.
Важко правда буде знов звикати до правил, після тамтешніх.

FAANG не торгуется по цене нынче, у них есть матрица и результаты твоего собеса, не нравится — рынок большой.

це не правда, просто кажеш, що вже є конкурентний офер і хочеш подивитись де краще умови

Торгується, я знаю, як мінімум 10 успішних кейсів, треба знати як :)

прикольная статья, правда когда читаешь ощущения что все так легко шло, но скорее всего это оттого что человек кайфует от того чем занимается а за всем путем конечно стоит большой труд и часы без сна

Це найкраща історія успіху, все чітко і зрозуміло, без зайвих емоцій

Вау, декілька років тому я думала що був би крутий стартап зібрати інженерів із FAANG і зробити курси підготовки безкоштовними на етапі підготовки, але з укладанням контракту віддавати % від зп впродовж деякого періоду зазначеного у контракті(за допомогу у кар‘єрі). Я й не знала що така компанія є, дякую за круту рекомендацію. Навчання в Ottalent до речі онлайн чи оффлайн?

їх вже мільйони

Ремоут. Як мінімум, бо локдауни і група розкидана по різним країнам. Але, як виявилось, дуже часто хтось з менторів / учасників був проїздом через Київ і виходило бачитись в живу. Більше того, на скільки я знаю, планується нетворкінг оффлайн івент, щоб з усіма познайомитись в живу :)

О, це круто. Теж захотіла :)

Дублин хороший выбор, там есть офисы (почти всех) фаангов с дублинскими зарплатами если вдруг страйп не зайдет.

Offtop стосовно Польщі. Якщо брати До порівняння Microsoft, Prague. Base: $67k per year +Bonus: up to $13k per year
То це рівень сіньйорів в Кракові на умові о праці, тобто штатних працівників. 23000 злотих плюс 13 зарплата.
Останній рік в Польщі зарплати підскочили.

23000 + 2000 бонус = ~6400$ на умове о прасе це виглядає перебільшано або скоріше вийнятково.

justjoin.it/...​permanent&tab=with-salary
Proszę bardzo. В 2021 зарплати підскочили, десь на 20%. На Б2Б теж подібно.

Ну це якщо дивитись на верхню вилку. Це як наші позиції 4-8к, але на 8к очікується що зможеш зворотньо транслювати IL код в С# :) А взагалі зп такі як в нас, тільки більшість в Варшаві, а це місто на любителя.

25+ можна отримати і в Кракові. Мій комент був до того, що в східній Європі виликі зарплати можливі не тільки в FAANG.

Та воно все по виликому рахунку не особливо складне. А от людиною-оркестром бути вже важче.

Не складно для архіткта? Чи сініора?(:

Я научился когда мидлом был, но мидл тогда и сейчас сильно отличаются

Мне 22к недавно предлагали в Краков. Ничего сверх необычного, к8с, облака и т.д.

та ж фігня тільки для фронта, до 23к вже не раз писали, б2б до 25 також бачив декілька, звичний фронт з реактом
навіть вже бачив декілька вакансій до 30к, в вимогах також нічого незвичного, любий справжній сіньйор на 100% потягне без проблем

От мені цікаво звідки така впевненість, що дадуть одразу верхню межу. Скажімо якщо в опис 20-30к, то звідки впевненість, що цих 30к це не разервована сума для гуру-ніндзя ? Є конкретні офери на руках?

так є, коли дружина працює рекрутером, то іноді знаєш трішки більше інфи ніж офіційні цифри з джоб сайті

не тільки офер, але і підписана умова =)

дают тем, кто просит :)

нещодавні контакти з HR та хідхантерами:
Краків, не ФААНГ, ембедедд 18...24К злотих, на етат,
Краків, не ФААНГ, ембедед, можна з вна неньки, віддалено В2В 300євро день
польський ОЛХ, $4000 на мідла, $6000 на сенйора, Го
щодо Rust, не знаю, в з Польщі не пишуть, але на блокчейн стартапах можна мати віддалено і $8К
а так таки так, «перебільшано і вийнятково»

То твій же ембедед 300 євро день і є $8К

можливо, тільки при 300 євро в день, це 300 євро за день, як контрактору(відпустка за свій рахунок) а $8К, ти якби «свій» і купа ще бонусів, і ще про токени забув, яких насипають від душі.

32000 на умові о праці гірше ні 32000 на Б2Б, на польських форумах пораховано сто разів. Навіть якщо Б2Б без відпустки.
На умові попадаєш в другий поріг і медицина. На Б2Б, якщо зробиш IP Box, то взагалі супер, без того на ліньовому податку мінус кошти на руки лишається більше.
В Кракові знаю пару людей, хто має Б2Б 30000+ і з відпусткою. Все як писав автор, треба вміти торгуватися і себе продати.

я про B2В вна неньку, а ти мені розписуєш як то воно в Польщі... не кожному понаїху воно світить ні з боксом, ні без бокса

А з європейським паспортом світить?

Більше чим з українським (хіба там з картою поляка можна В2В комбінувати)

що таке в цьому контексті IP Box?

Google -> IP Box ulga
poradnikprzedsiebiorcy.pl/...​zasadach-jest-przyznawana

В практиці шукаєш канцелярію, яка готовить тобі документи, що ти робиш креативну діяльність і тоді оподаткування спадає до 5%, але не вього приходу, а якоїсь частини. В практиці податок спадає до 10-13% з 19%.

офтоп. Але цікаво де вищі іт зп — в Кракові чи Вроцлаві? і які перегавги Кракова перед Вроцлавом? :)

Найвищі ЗП на ремоуті.
Статистично Краків і Вроцлав на одному рівні, у Варшаві на 10% буде більше.
Краків і Вроцлав дуже подібні в плані видатків на життя, тут уже як кому зайде.

Краків ІТ столиця Польщі, а Вроцлав більш студентсько-культурне

По вакансіям абсолютний лідер по ІТ очевидно, що є Варашава. По .NET, принаймі, між Краковом і Вроцлавом приблизно одинакова кількість вакансій.

Спасибо, хорошая статья. Сам переехал в Ирландию, хоть и не в страйп, где ЗП повыше ФААНГовских. Но ничуть не жалею.

Крутяк, сорі, що так пізно відписав, але якщо що пінгуй вип’ємо Гіннесса чи кави)

Дуже дякую автору, справді цікавий досвід!

А де цифра скільки тобі дали за рекламу Outtalent ? Ну то, таке жартую. Дякую за інфу, дуже цікаво.

Круто, що сподобалось і було цікаво. Я від Outtalent‘а, крім подяки, нічого не отримав і не претендував отримати. Тут же скоріше про мій досвід, а секцію про них мені нічого не коштувало накидати. Просто програма крута, тому і рекомендую :)

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Жити на якомусь острові

ірландія не острів )) бриташка острів мальта острів канари острів кариби острів гаваї острів а ірландія ж. )) селяві

what are you talking about?
en.wikipedia.org/wiki/Ireland

бриташка

доречі ніт.

канари острів кариби острів гаваї острів

багато островів

багато островів

шо и требовалось доказать ))

ЗЫ: чув слухы буцимто у новий зэландии природа очистилась на стилькы що месни выжывши писля столить колонизации выришылы переназвати острив в орыгинали на Aotearoa

материк, інфа 146% від плоскоземельщиків

До чого тут цей злий саркастичний коментар? Чому вам доставляє задоволення писати подібні коменти в різних темах? У вас якісь проблеми в житті, що змушують виливати подібний негатив на оточуючих?
Ну і по темі, цитую автора;)

Друга проблема виникає тоді, коли люди повертаються з таких закордонних «чудових» позицій в Україну, а співвітчизники починають кпинити. І складається помилкове враження, що повернувся — невдаха. Нічого подібного. Повернувся — красавчик. Я також планую пробути в Дубліні декілька років. Потім повернутись в Україну і будувати власний продукт вже з набутим досвідом. А якщо буде лінь, знайду віддалену роботу на $20k та зніму будинок за містом. Я щиро люблю рідний Київ і людей, з якими мені доводилось працювати, пити каву і відпускати чорні жарти, які тепер я не можу собі дозволити за кордоном :)
До чого тут цей злий саркастичний коментар?

а до чого тут цей не саркастичний?

На нумбэо, частенько, цифры это сферический конь в вакууме. Каждый по своему воспринимает уровень комфорта. 260к в Ирландии — это ого-го какие деньги, значительно выше среднего и на них можно жить вполне себе комфортно и даже расчитывать на покупку жилья.

и даже расчитывать на покупку жилья.

Lol, мне кажется жилье нормальное можно купить и с зп в 2 раза меньше.

1бэдрум где-то в жопе мира или районе с наккерами вокруг?

1бэдрум где-то в жопе мира или районе с наккерами вокруг?

Не знаю, дафт показывет что-то около 300-400к за 2к бедрум в районе Дандрума \ Сэндифорда

1бэдрум где-то в жопе мира или районе с наккерами вокруг?

Не знаю, вообще читал про рул оф самб на селиться в районах, которые начинаются на бэйли***

Це тор 1% і ніяк не може бути порівняно з середньою зп

Ну і бомбить в когось, що можна заробляти 100к в рік в Україні і поки що (!) не паритись

Ну і бомбить в когось, що можна заробляти 100к в рік в Україні і поки що (!) не паритись

я бачу ти тут новенький? RTFM

100К гривень, як 2 пальці об асфальт, навіть охоронцем в АТБ (за рік )

Через 5 годин після публікації представники Bolt звернулись до мене з проханням видалити дані про нібито їхній офер

Лiл

Спасибо автору за время. Отличная статья, а не про очередной чей-то «зашквар», как кто-то не смог осилить какой-либо простой язык программирования или как быть senior architect в 29 лет. К тому же вот тут проявляется, что не особо и важно на каком языке ты кодил раньше, главное правильно решать на том языке, который удобен для этого. Хотя опять же FAANG — им все равно, на чем писал. Бо будешь писать, на чем нужно будет. Они это прекрасно понимают. Что еще хотелось бы отметить — это хороший поинт для senior и выше из аутсорсинговых компаний, что не про фреймворки будет идти разговор и прочую муть. Прочиталось на одном дыхании.

как быть senior architect в 29 лет.

А тут в чем зашквар?
Что бы стать архитектом надо выучить то, что должен знать архитект, на не сидеть, и 10-20 лет CRUD-ы писать. А нормальный техлид или даже синьор вполне сможет это выучить за год.
Потом проработать архитектом 2-3 года и идеально делая таски, и не переставать учиться, и попутно изучая Enterprise Architecture которая понадобиться на синьор архитекте, можно стать синьор архитектом.
Автор же сам писал, что архитект это не техлид++, и он не должен так же идеально знать технологии как техлид.
А если просто сидеть таски делать, на унылом проекте без облаков и возможности принимать архитектурные решения, и самому ничего не учить, то и за 20 лет архитектом не станешь.

Смотрите, вы сами превратно поняли комментарий про архитекта. Хотя я имел в виду ценность информации из той статьи и этой. Потому как живет украинский аутсорс я прекрасно осведомлен.

Дякую за чудовий матеріал та бажаю успіхів! Куди плануєте інвестувати зароблене, якщо не секрет?

Стоки, тут можна це робити з Революта, також кріпта і різні високоризикові безборгові інвестиції, поки молодий — можу дозволити собі ризикувати

Спасибо за статью. Очень круто. И за то что честно поделился таким опытом.

И да, сложилось впечатление, что автор очень сильно поскромничал :)

Lyft, Kyiv / Remote. Total: $93k

налог 20% ?

Так, Lyft, як мені відомо, працюють по КЗпП

А они сразу озвучили, или это после торгов?

так і не зрозумів, де $120К в Києві?

тепер пойняв що не на Троєщині

Молодец автор! Топовая компания, отличный пакет)))
Хорошо показывает, что такие цифры достижимы в Европе.
Но, с другой стороны, неприятно удивляют другие топовые компании, особенно с обязательным литкодом:

Microsoft, Prague. Total: $116k
Miro, Amsterdam. Total: $130k

Как бы ожидаешь большего от МС, а не несчастных 100к евро, из которых гарантированы только 70к, остальное бонусы.

Как бы ожидаешь большего от МС

почему?

как бы потому что 100к можно получить и в обычной компании без литкодов и мозговыноса.

ты не ответил на вопрос но это норм ))

Майки здивували, а Міро топчик офер був, там акцій насипали дай Боже, можливо навіть шкодувати буду через пару років

Перше, що мене дратує, — це те, що досі є випадки, коли аутсорсингові компанії забирають пачками програмістів з України. Та й не просто забирають, а на проєкти з формочками з $115k зарплати кудись у Сан-Хосе, що після відрахування податків і оренди квартири залишається ніхіба. Чи кудись в Мюнхен на €70k чи, не дай боже, у Польщу на полуничні галери за $2k на місяць.

здобули: уже з Польщі на 6Kойро ханять на ремот (біля $80К «на ренке» за рік)

Круто. Ремонти в Польщі подорожчали.

програмісти на ремоті теж (без «н», тобто віддалено),
а в статті пише про 2куя в Польщі в місяць, але я так і не зрозумів це до податку чи після,
лол

Если шо, то у нас галеры уже на эти деньги хантят

Нa B2B в Польщі вже нормою є ставка 50+ € або 220+ zł на годину. Говорю про сіньйорів, архітекти і ліди більше.

Додам про FAANG та інших у США:

1. False Negative
У кожній з топових компаній високий рівень false negative результатів співбесід, вони і самі про це відкрито кажуть. Нескінченна черга з кандидатів робить це можливим.

2. Reference Letter
Дійсно хороший референс (реальний відгук) дозволяє пропустити скрінінг тур. Наприклад у Google це працює. Навіть пропуск скрінінг раунду має значення, бо [1]

3. Levels
Багато компаній практикують заниження рівня, при переході з іншої компанії. Таким чином вони знижують компенсацію і відносно підіймають свій середній рівень. Google досить нахабно цим корстуються за рахунок популярності. Знаю багато кейсів коли senior/tech lead з локального ринку вони брали на mid позиції.

4. Algorithms and Data Structures.
Готуватися по топ 50 задач — погана ідея, краще підійти системно і добре поставити базу. Facebook рекомендує розв’язувати дві medium/hard задачі з leetcode за 30 хвилин як критерій готовності до інтервью. З мого досвіду, такого рівня вистачить на будь-яку топову компанію, за вийнятком екстремальних випадків.
Також, я б більше орієнтувався на medium, тому що hard задачки часто ускладнюють синтетично, заточуючи їх під конкретний варіант розв’язку через обмеження рантайму та ін. Це нікому не потрібно, вам в першу чергу. Ймовірність потрапити на дуже складну (чи навмисно ускладнену) задачу і завалити все є завжди, але це вирівнюється за рахунок [9]

5. Behavioral interview
Багато хто нехтує підгтовкою до даного туру, а дарма. Декілька з моїх знайомих так втратили офери. Підготовка до раунду досить проста — погуглити некомфортні питання і нормально сформулювати сильні та слабкі сторони. Ціль — показати софт скіли.

6. System Design
Досить специфічний тур з занадто відкритими і нечіткими питаннями. Підготуватися можна по educative.io (~50$ / міс) та youtube. Даний тур ставлять виключно на senior позиції (за їх шкалою, [3]).

7. Offers
В США зп значно вищі, але вищі і затрати. Можливо за вийнятком Амстердаму, який може бути досить близьким до помірних штатів по ціні за оренду.
Оффер завжди обговорюється, бо [3]

8. Test interviews
Дуже корисно пройти декілька співбесід у менш цікаві компанії для підготовки. Я проходив близько десяти в тех та фінтех компаній, це дозволяє бути спокійним на важливих співбесідах а також звикнути до навантаження у 4 — 6 годин у надвисокому темпі.

9. Interviews
Процес підготовки до співбесід складний та довгий, тому має сенс проходити одразу у декілька компаній, бо високий false negative[1] та 6 — 12 місяців між повторними інтервью.

Приведена вище інформація базується на співбесідах у Facebook, Google, Microsoft, Amazon, LinkedIn, Bloomberg та інших. Наразі працюю у Facebook.

Класний пост, успіхів у новій компанії!

3. Levels
Багато компаній практикують заниження рівня, при переході з іншої компанії. Таким чином вони знижують компенсацію і відносно підіймають свій середній рівень. Google досить нахабно цим корстуються за рахунок популярності. Знаю багато кейсів коли senior/tech lead з локального ринку вони брали на mid позиції.

якщо по з.п. не +$500, а Х2 то чому б і ні?

Тільки той же Гугл уже хантить у В-ву з Україні на релокейт в Польщу.
Мабуть, на локальному ринку остались рукожопи.

Компенсація х2 не буде, якщо переходити на нижчу позицію, за виключенням малих або ресурсних компаній, де рівні мало відповідають реальності. Я маю на увазі локальний ринок.
До того ж промоут у гігантах досить скадний, враховуючи дуже високу конкуренцію

тобто сенйор в Pupkin S.R.O. має 2Куя,
а в польському Гуглі 4Куя не дадуть, а лише два з половиною і з понижиння в званні з старпоома до матроса?

Я писав виключно про США і місцевий ринок, як відбувається в Європі коментувати не можу

Свіже м’ясо треба завжди. А місцеві зажралися, понастроїли хатів і сидять на удальонці, не хочуть в Ваву їхати і в корках стояти.

8. Test interviews
Дуже корисно пройти декілька співбесід у менш цікаві компанії для підготовки. Я проходив близько десяти в тех та фінтех компаній, це дозволяє бути спокійним на важливих співбесідах а також звикнути до навантаження у 4 — 6 годин у надвисокому темпі.

і офер мав? чому не приймав?

У мене була конкретна ціль і позиція. На той момент працював у Bloomberg досить довго, це також крута компанія, тому не було необхідності відхилятися від плану.

На той момент працював у Bloomberg досить довго, це також крута компанія, тому не було необхідності відхилятися від плану.
У мене була конкретна ціль і позиція.
Наразі працюю у Facebook.

то скільки зайняв часу перехід від моменту прийнтяння рішення і до моменту досягнення результату? і якщо вже за цифри я так розумію часткого відкриті то який +500 вийшов перехід по грошах? а стоп сорі сплутав гілки ти же ж не тс )) тож я так розумію це був Bloomberg NYC то вони там не погано платять (я чув бо пишуть час від часу «їзджай до нас у сіті») до того ж це таки сіті то таки цікаво скільки грошей у плюсі і скільки часу зайняло

... ну і так як воно далі вже після досягнення конкретної цілі і позициї ))

тож я так розумію це був Bloomberg NYC то вони там не погано платять

свіжий емейл сьогодні від рекрутерші, що хантить у Міствода (розшифруєш сам :-) ). Вони уже созрєлі до ремоуту, хоча раніше — це було кров з носу, що маєш їздити у офіс в Конектікуті.
Платять зп на рівень-два вище, ніж в FAANG. Рекрутер так і пише, що L6/7 дають (L5 — це сіньори).
Недоліки -
1) контора ібанута, з постійними репортами і оцінками/голосуванням всього
2) засновник контори про-російський.
3) вичавлюють всі соки. Взагалі про інвест-контори я не раз накидував тут комментів з teamblind.com

чет не вижу у них на левелс прям каких-то выдающихся цифр. А ну расскажи что там платят, а то прям интересно

Рік тому у жовтні мені писали таке
Це про SRE

Compensation:
As a private employee-owned company, our salaries are 100% cash-based and compare to the base+bonus+RSU packages paid by public tech companies. For these roles, we expect a compensation range of $375 — $575K. Based on requirement for the job, these roles most likely compare to L6 SRE roles at leading tech companies.

Міствода compensation principles are to pay north of fair and to pay for a person’s experience, capabilities, and credentials — never just based on a job title. We consider the external market for similar roles in addition to your expected impact (based on what we learn about you and your experiences throughout the interview process) before making a salary decision.

$375 — $575K

ну не на уровень — два больше фаанга точно, если они говорят о L6 тем более

в Фейсбуці\Гуглі 500К для техліда не стеля

какой-то очень странной просто оглушающей бес полезности чувак я даже посмотрел кем он был он был на минуточку

Senior Architect at Водамист Associates

и даже проработал там целых 2 года а до того целых 6 месяцев Director of Engineering at Snap Inc. да за него даже есть статья на википедии ровно такой же ж пустоты оглушающей бес полезности )) к.м.к. это таки очень не плохо показывается современный реальный уровень «тайтлов» и вместе с тем служит очень хорошим инструментом чтобы заранее этот «внутрикопроративный уровень» оценить

и спасибо за видео ))

Та уже давно тяжело оценивать реальные достижения людей. Каждый выделяется только за счет умения продать себя, свой опыт, откопать какие-то «достижения» и высветить под правильным углом.
Толковый, но скромный человек в сегодняшнем мире не имеет шансов быть объективно оцененным.
Вот был 6 месяцев каким-то тайтлом. И можно рассказывать что культура тебе не подошла иди там челленджа было недостаточно и нет места для импакта ©. А хер его знает как было на самом деле, может он вообще не тянул тот тайтл.

Толковый, но скромный человек в сегодняшнем мире не имеет шансов быть объективно оцененным.

Он в любом мире будет недооценен. Ну наверное кроме СССР. Хотя там скромные тоже плелись в хвосте, пока ушлые делали себя передовиками или пробивались в парторги. Надо уметь себя продавать — таковы реалии жизни.

Еще есть репутация и результаты работы, которые могут быть объективными. Но да, слишком много шума из-за чуваков, умеющих себя продавать.

надо новую должность создавать, PR Engineer Manager, чтоб он тебя правильно преподавал на собеседованиях

У нас в универе в доковидные времена как-то актера приглашали, который обучал как держаться и как выступать.

маєш їздити у офіс в Конектікуті

ну а що прикольне місто я якось дивився нашось у них там залізна дорога з мєсним вокзалом від гранд централу йде (якщо не помиляюся що до град централу) як на мене доволі мило тіко трохи дивні ціни на нерухомість плюс парове опалення ала за 2 місяці або трохи раніше там буде п.ць як гарно усюди особливо коли у складках місцевості і можна просто сісти і на цілий день втикати або машину без верху і просто їхати ну ще може мотик але тут не певен не пробував

Платять зп на рівень-два вище, ніж в FAANG.

ну я чутка сумніваюся або там фільтр не 1/100 але 1/5000 плюс конкурси реально стрьомні мені якось писали якісь лондонські типу рекрутери але трохи чорненькі ну буває але я послав на першому же ж етапі «пройди конкурс на знання сі++ у вигляді нашого чудового third party тесту на 100500 дурних питань за 5 хвилин» якось подумав що я вже за старий трохи щоб комусь там «доводити» щось там «за сі++» ))

Недоліки -

усьо так і середня ланка робітників з програмерами включно і т.п. програм манажментом рівно вкладається в твою оцінку )) вже маю навіть напрацьований досвід культурно технічно їх рішати і посилати коли треба а то понти реально але селяві нічого особистого просто бізнес

офіс в Конектікуті

ЗЫ: я вже даже знаю нью-йоркські жарти за коннектікут ))

I hear there’s wide-open spaces in Connecticut.
Міствода

Київміськводоканал?

то скільки зайняв часу перехід від моменту прийнтяння рішення і до моменту досягнення результату?

Приблизно 3-4 місяці активної підготовки, фоново — більше року

Наразі працюю у Facebook.

і як воно? бо скрізь усі розказують лише історії за те як вступити і як круто вступити але якось не дуже happily ever after ))

і жили воно недовго але нещасливо, народилася в них доця, яку назвала Вася, потім розвелися

retention rate в цілому показує тренд, але багато чого залежить від команди і продукту. для більшості людей перехід між командами менш цікавий ніж перехід між компаніями, особливо з відповідним записом у резюме. Хоча мотивація однакова.
В цілому, темп високий

Дякую за цікаве доповнення, майже повний тезко з ФБ ;-)
Особливо з false negative сподобалося :)

майже повний тезко з ФБ ;-)

Я взагалі спочатку подумав, що це ти написав.

Я й сам замислився, коли це я таке писав :-D
Ще й t з r відносно зливаються :-)

спасибо за мотивационную статью.

Lyft, Kyiv / Remote. Total: $93k
Base salary: $93k per year

Так и знал что у них фиговые ЗП.
Столько можно и в лидере рынка поучать, без всякого Литкода.

Microsoft, Prague. Total: $116k
Base: $67k per year
Stock: $17k per year
Bonus: up to $13k per year
Stock bonus: up to $19k per year

То же самое, даже при 30% налогов уже меньше 7к будет.
Автор, а почему ты в США не пробовал ехать? На достойные ЗП уже.

Далеко від дому, хочу частіше прилітати в Україну. Також був у відряджені в НЙ, не дуже сподобалось.

А сколько у тебя было приглашений на интервью с релокейтом в США?
Кто-то писал недавно, что сейчас в американские офисы FAANG-ов не приглашают тех, кто в Европе находиться.

Ні одного, я не хочу в США, тому не подавався туди :/

Так и знал что у них фиговые ЗП.

Я об этом писал тогда, когда они только начали вакансии украинские публиковать. Сюда приходят как нищие на помойку — чего-нибудь подешевле отхватить из съедобного.

Автор, а почему ты в США не пробовал ехать? На достойные ЗП уже.

Так напрямую же не везут сейчас. Лотерея H1B.

Ну так можно поучаствовать в лотерее, а если не выиграешь, то поработаешь год в Канаде или Европе.

А кто у нас лидер рынка, напомните?

NEVER GIVE THEM NUMBERS!

А почему та кстати?
Потому что в Украине все наоборот, если с первого предложения не скажешь что 7к хочешь, то через пять интервью выясниться что у них вилка до 4-х, и это крутая ЗП для синьора.

Гарне запитання. Скоріш за все, що в Україні переважають аутсорс компанії і в них верхня планка дещо фіксована (бо кастомер, бо формочки, бо маржа і т.д.), в незалежності на скільки ти крутий.

В FAANG-like та й в продукті дещо інакше, умовно, якщо ти можеш побудувати складний продукт з нуля, котрий приносить 100kk$/y, то чому б тобі не платити 1kk$/y. Я до того що верхня межа може бути дуже високою.
Питання в тому: а на скільки твою крутість оцінять на 100k$/y чи на 1kk$/y.

І дууже прям легко промахнутись, і тут питання може стояти не в 25к$/y (5-7k/mo), а 200-300k$/y. Тобто якщо ти виб’єш двері і скажеш маленьку суму, програєш, якщо дуже велику, тебе можуть не позвати на співбесіду, також програєш.

Корочше, перестає мати сенс говорити вперед. А так на компанію подивився, себе показав і можна торгуватись :)

скажеш маленьку суму, програєш

Ты же знаешь сколько ты хочешь, какой твой уровень, и сколько такому уровню на Lelels.fyi платят. Не проблема сказать нормальную ЗП.

якщо дуже велику, тебе можуть не позвати на співбесіду

Так лучше пусть сразу не позовут, чем позовут, и ты потратишь кучу времени на интервью.
А в итоге дадут меньше чем ты хотел.

Ну ок, сейчас у тебя компенсация 260k$, прошло 3 года, ты ищешь новую компанию.

NEVER GIVE THEM NUMBERS!

Повторится?

В Украине оно вероятно бесполезно пока, никто в жизни их не выдаст эти 260k.

В Украине оно вероятно бесполезно пока, никто в жизни их не выдаст эти 260k.

Да все в Украине точно так же, но есть ньюанс — потолок значительно ниже. Иногда бывает что очень низко и очень жесткий, иногда есть смысл вот по такой схеме торговаться.

В Україні стеля піднімається, тому що виходять тепер клієнти на прямий контакт з розробниками, а не через прокладки.

як я розумію скрізь у сабжах до половини брутто компенсації не прямя грошова частина плюс до того же ж провести вітчизняний фоп через бухгалтерію з американського боку не так просто як для «простого американця» тож якось воно все не так однозначно

ЗЫ: вже схоже стає звичною практикою «пропозиції ремоте» які на справді «до 100 миль від офісу і 2 дні на тиждень у офісі» тож знову все не так однозначно бо якби було то та сама долина би б винаймала би б по усіх штатах і не парилася би б але навіть це не на стільки просто як на місці у межах одного штату

ЗЫ: з іншого боку «усі стратапи» же ж інкорпоровані у тому самому же ж делавері тож якось вони питання рішають як хотят але...

насчтот старапів сьогодні один з кофандерів на інтервю сказав приблизно так що ми підняли докуя бабла могли би підняти ще це не проблема наразі але нам і так хватає,так як уже маєм прохвіт з минулого року

Під час своїх співбесід у Big Tech я казав деяким компаніям свої побажання по компенсації (високі), оскільки не був впевнений, що вони взагалі можуть забезпечити таку компенсацію. Таким чином, наприклад, я одразу виявив, що мені немає сенсу продовжувати розмову з Epic Games або Ebay, вони просто не можуть платити стільки, скільки я хотів. Але це не завжди спрацьовує, так, наприклад, Spotify сказав, що може стільки платити, а по факту запропонував на 20% менше.

Ну зато потерял время только на одну компанию, а если бы не гворил сколько хочешь, потерял бы на 3.

Фигню этот CEO говорит, если сказать:
-Я хочу от 40 до 100k, как он советует, то тебе просто 40k дадут.

Нет, я говорю всегда от какой то цифры и всегда дают больше.

Значит ты мало просишь, и тебе могут еще больше дать.

Говори, что хочеш от 7к, то есть нижнюю планку указывай, а про верхнюю, типа как пойдет

Я так и говорю всегда, комент написал потому-что не понял почему автор не советует говорить желаемую ЗП,

Я розв’язав першу задачу, мені дали другу, і це була одна з 50 задач на LeetCode, котру я не розібрав. Вона була максимально задизлайкана, і я подумав: «Її мені точно не дадуть». Дали. І я не зміг її вирішити до кінця. Як результат — відмова.

Вот это просто вся суть интервью в FAANG в двух словах:
Надо задрочить решение всех задачек на Ликтод, а если вдруг тебе попалась та, что ты не решал, то тебя не возьмут.

Ну такое, в первую очередь, у мордокниги. У меня есть теория, что, возможно, они этим проверяют насколько кандидат готов посвятить свое свободное время работе. А то если у тебя кроме работы еще и жизнь есть — то времени на такую подготовку не останется (разве что уходить с работы и делать подготовку работой). А зачем ты такой нужен, если работа — не вся твоя жизнь?

Так кандидат после получение оффера будет не работать, а наоборот половину рабочего времени решать Литкод, что бы через 1-2 года получить еще большую ЗП.
Так таски на проекте тебе никак не помогут, потом получить +100к в следующей компании, даже если «убийцу Google» напишешь.
Главное уметь задачки решать.
А так можно вообще не работать, спрашивают же только задачки.

ну маемо шо маемо. А так теоретически конечно можно получить жирный оффер надрочив задачки и построение систем а так же прохождение «а поговорить» собеседования. Тут можно либо возмущаться идиотским правилам игры или принять их и зарабатывать

Компенсация построена так, что через 2-3 года очень редко можно получить больше зарплату в другом месте в связи с рефрешами и ростом незавесченных стоков.
Хороший перформанс в компании может дать на 100-200к доход больше в год так что редко литкодят лишь бы перейти каждый год на новое место.

Вот мне например по приезду в США никто стафа не даст сразу, а поработав 1-2 года в одном FAANG синьором, я смогу пойти на стафа в другой.

Согласен, королевство бреда.

Там литкод.
Тут тараторь на изусть SOLID.

А работа всё тоже самое.

Украинские интервью просто эталон адекватности по сравнению с FAANG.
Я недавно искал работу, и получил 10 крутых офферов за месяц вообще не готовясь.
Спрашивали тупо то же самое, что я на реальном проекте делал.

Из последнего тенденция — если тех интервью на английском — я его прошел.
Если на русском с каким-то чудо архитектом, завал скорее всего.
Потому-что им шашечки, а не ехать.
Такой waste.

Ты объективно не ответил на адекватные вопросы?
Или ответил но не взяли?
Или вопросы были не адекватные?

За 3 года наверное раз 10 было когда работал после 6. Половина из них наверное можно было бы не делать. В нормальные времена офисы на 90% пустые после 5:30. Так что такая себе теория.

ну хз, я слышал и другое. Сам не могу ничего сказать — не работал там.

Скажите, насколько задачи, которые дают на собеседованиях, связаны с задачами, которые приходится выполнять уже на работе ? Потому как на обычных галерах на собеседованиях тоже могут спрашивать про алгоритмы, а по работе потом приходится обычным формошлёпством заниматься. Как с этим в FAANG-like ?

Дивлячись, що за компанія. У більшості випадків питають алгоритми, які навряд чи будуть використовуватись в реальні роботі. І так, алгоритми частіше потрібні, щоб пройти інтерв’ю (або олімпіаду). Тим не менше я розумію чому FAANG-like досі питають алгоритми. Уяви, що ти СТО і в тебе історично стек складається від JavaScript та Python до Scala і Go. А ще купа всього самописного. Як тобі організувати процес співбесіди, щоб найняти максимально правильну людину? Тому алгоритми — це щось більш універсальне. Ось така дилема і виходить. Принаймні як я це бачу :\

То есть никак не связаны вообще.

видимо пока лучшего способа не нашли как за час/за день понять что ты top skilled

так индусы задроченные на алгоритмах и проходят и выходят соответствующие продукты но пипл хавает фонда растет

Поки ми тут дивимося на фаанги, поруч працює дружня каста QA, де історично на співбесідах відбувається щось дуже подібне — на вищий рівень потрібні речі суто для співбесід, не з практики.

Тогда такой вопрос — вам встречались собеседования, где НЕ спрашивают про алгоритмы, а спрашивают именно прикладные вещи, которые будут использоваться в работе ? Речь идет про FAANG-like компании

именно прикладные вещи, которые будут использоваться в работе ? Речь идет про FAANG-like компании

вообще-то у них таких просто нет по крайней мере что относится к софт и железо r&d

в зависимости от команды и задач. Бывает но не так чтоб очень часто

Когда ты последний раз на реальном проекте дерево писал?
Иди медиану в массиве искал?
Или реверс строки в ручную делал?

Ну тут больше речь о том чтоб знать структуры данных и понимать как они внутри работают.

Одно дело знать, и уметь написать за неделю с гуглом на реальном проекте(Я смогу любую структуру тебе так написать, сделав ее потокобезопасной и оптимальной, и тп).
И со всем другое дело написать с памяти за 20 минут. Что не реально если не решал именно эту задачу раньше.
Это как сравнить решение интегралов с подсчетом сдачи в магазинах, типа и то и то матан.

вопрос был бывает ли что-то хотя-бы приближенное в реальной работе — я и говорю, бывает но не особо часто. Правильность такого рода собеседований мы тут не обсуждаем же ж

У меня текущей компании нужно было преобразовывать выражение запроса из одного вида в другой используя AST и хранение промежуточного результата в дереве.

Вообще подобные алгоритмические задачки помогают структурировать мысли и выдавать более качественный код, делать меньше багов.

Залежить від позиції. На більш спеціалізовані позиції типу Front-End, Android або iOS задачі більш практичні. Але залежить від компанії.

Респект за статью! Какой уровень нужно иметь для outtalent? А то все эти ваши алгоритмы на галерах позабывали все давно (сарказм в котором много правды)

Дякую :)
Я, чесно кажучи, сам в алгоритмах не профі, але пройшов. Не знаю як там точно зараз, краще спитати в Телеграм каналі: t.me/outtalentadmissions

Сейчас outtalent присылает помимо прочего тест на codesignal который нужно сдать не менее чем на 720 баллов. 4 задачки. Прошел пример — там в основном алгоритмические. Думал на outtalent алгоритмам научат исходя из статьи а тут уже нужно знать со старта походу)

алгоритмы на галерах позабывали все давно

а на галерах их никто и не знает, а те кто знает — они на галерах не задерживаются(или даже туда и не пойдут)

Спасибо, отличная статья
Мотивирует намного сильней, чем фриланс 100 часов в неделю в соседнем топике

Ні, буває працювати на двох-трьох роботах також варіант, але як тимчасовий. Я був у ситуації, коли паралельно ще на парт-таймі працював (звісно ж всі сторони знали про це). Якщо наприклад є куди гроші вкладати,чи будинок будуєш, чи хочеш швидше квартиру придбати. Але ну скільки так можна протягнути, 3 місяці, півроку чи рік? Вимотує капець як.

Stock options: 0.5% of company

Уверен тут ошибка. Девам столько не дают. Скорее всего не хватает нуля, что-то около 0.05% на 4 года

Ні, все правильно, половина відсотка, стартап на ранній стадії. Багато ризиків, тому так багато.

это все равно как-то очень много. Или стадия настолько ранняя, что человек 5-10 планирут только нанять

Якраз 0,5% крутому сініору або ліду це стандартна практика коли ще стартап нічого не коштує.

Ты семь лет ходил по собеседованиям и выбрал какую-то жопу, на краю Европы, вместо того, чтобы обосноваться в мегаполисе Киеве. А жить-то не забывал?

Звісно ні, я ж людина. Як я описав, що все відбувалось асинхронно. Відвідав 20 країн, багато подорожував, одружився, завів кота, моментами в чомусь себе обмежував, але в цілому мені було комфортно :)

4. JoyLabs, Kyiv / Remote. Total: $120k
Base salary: $120k per year (initial: $60k per year)
Stock options: 0.5% of company

В какой момент 60 стало 120?

Спочатку я сказав, що 60к$ це прям дуже мало і на поточному місці в мене зарплатня нааабагато вище, підняли до 96к$, а потім вже пішли в бій контр-офери.
Тобто, торгуєшься як тільки можеш, а потім відкриваєш всі карти.

Тоесть контр-офферы других стран они принимали во внимание?

JoyLabs, Kyiv / Remote. Total: $120k

О, чувак, ти молодець! Удальоночка на $120k з України в стартапчику — це шик. Особливо фоні шлаку про фпахування на двох роботах.
Якщо кому муляє недостача кілобаксів в кармані — вчіться у топікстартера як треба робити!

Так, треба залучати якомога більше продуктів / стартапів з США, там на 120-150к$ дуже важко знайти людину з експертизою трушного українського сініора

з мемасів просто волав під час читання, годний пост, дякую

Но статья крутая :) + надо добавить что equity — это количество акций ( в абсолютных величинах ) на время подписания контракта. Акции имеют свойство расти, потому 130к в год, может достаточно просто с такой компанией как страйп вырасти в 500к в год:)

конечно:) можно и так думать. но если посмотреть пример страйпа и уверенность рынка — то я думаю все шоколадно. пожно получать 80к в год, а можно постараться получать х10 в pre-ipo. С моего опыта — риск стоит вознаграждения, с предварительной подготовкой

главное не забывать что exit случается у 10% компаний, а хороший — у 1-2%

Дякую, приємно :) Не така крута, як кожний випуск Kitchen Nerd, звісно)

У страйпа якась же мутна схема з акціями, де по суті від їх росту ти нічого не отримаєш. На блайнді в народу горіло від цього десь рік тому, якісь призови до бойкоту були лол.

А можно в pre-ipo компанию пойти и сыграть в лотерею с гораздо большим выиграшем :)

Вот только какие шансы у не резедента в такую попасть и как ?

ну топик кастер же не резидент, и работает в stripe — компании с огромным потенциалом и IPO вроде как в этом году :)

Я про устроиться в компанию на раней стадии, а не в страйп с релокацией. На текущей стадии там уже так чтоб аж голова закружилась денег не накинут. Хотя офер более чем солидный в отличии от релокаций тушкой-чучелом через «лидеров рынка»

не соглашусь:) просто как пример, я пришел в компанию которая через 8 месяцев вышла на IPO. Акции выросли x10 с той цены, по которой мне предлагали. Так что тут уже дело в собственно жадности. Ну и согласитесь, очень глупо рассуждать: я не пойду получать 500к в год, потому что если бы пошел год назад — получал бы миллион. останусь на своих 80к:)

Ну и согласитесь, очень глупо рассуждать: я не пойду получать 500к в год, потому что если бы пошел год назад — получал бы миллион. останусь на своих 80к:)

Конечно глуппо. Мне просто для себя интересно насколько реально попасть на такое на удаленке или полюбому надо перезжать и быть онсайт.

Насколько я помню, стайп таки фиксирует сумму опционов в год в долларах и в след. году, если проходит переоценка, получаешь меньше опционов (но на ту же стоимость). То есть автору лучше чтоб IPO случился все-таки попозже и переоценок компании не происходило

Для справки
Политика страйпа в плане еквити не позволяет напрямую сравнивать его с традиционными стартапами. Поэтому то ипо так себе для нью хайр

Для справки
Политика страйпа в плане еквити не позволяет напрямую сравнивать его с традиционными стартапами. Поэтому то ипо так себе для нью хайр

Для справки
Политика страйпа в плане еквити не позволяет напрямую сравнивать его с традиционными стартапами. Поэтому то ипо так себе для нью хайр

А глобал в Германию на 70к зовёт, оборжаться.

Ні, це був не Глобал, а локальна німецька компанія Check24 декілька років тому. При чому, коли я назвав скільки заробляють ІТшники в Україні, в директора з інженірінгу очі на лоб повиповзали :)

При чому, коли я назвав скільки заробляють ІТшники в Україні, в директора з інженірінгу очі на лоб повиповзали :)

Так скільки?

Я не о вас, говорю как есть, недавно тут статья была, зазывают людей на 70к.

Маленькое уточнение: вас даже «Глобал в Германию на 70к» не зовёт.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Саме таких статтей останнім часом не вистачає на Доу. Дякую!

прихована реклама курсів помогал (хоча може і ні)
а так молодець

Очень классная статья, прочитал на одном дыхании! Общаюсь с ребятами из Миро — все крутые и все довольны, и продукт тоже классный. Очень понравилось открытое отношение и выводы, готовность и вернуться и делиться опытом и понимание важности нетворкинга.

Мої вітання! Страйп — топчик.
Вчився з Олександром на заочці, і повинен сказати, що він трохи прибідняється. Піти працювати відразу після школи, здаючи при цьому Владімірова (і здати :), вирости за декілька років в того самого 20-річного сеньйора з мемасіків, при чому, не для кастомера, а більш ніж чесного — далеко не всі знайдуть сили на це. Молодець!

Вова, та перестань, засмущав мене :)

Киев, 120к в год — так вот кто те люди, кого постят в отчетах Джинни с зп 10к в месяц.

І ми знаємо де вони працюють %)

Эх, если бы все уезжашки так же писали рейты а не сопли о детских площадках и зеленых парках размазывали.

Вы так говорите, будто это история про Ирландию. Нет, это история про индивидуальней успех конкретного человека. От того, что вы прочитали об этом или о «Мюнхене с 70к», конкретно для вас ничего не изменилось.

Эх, если бы все уезжашки так же писали рейты

У многих уезжашек рейты под НДА((( Как раз во избежание ситуации с Болтом, как у автора.

У многих уезжашек рейты под НДА

А после смены работы тоже нельзя рассказывать?

мою можна на levels.fyi знайти мабуть ±

Автор молодчага, скромно і без понтів все розказав-розписав. Питання- тільки мені Outtalent здається Mate Academy на стероїдах? Монетизація така ж.

Радий, що сподобалось! Ніколи не чув про них, але на скільки розібрався — вони більше для починаючих і орієнтуються на локальні компанії. В той самий час Outtalent орієнтується на глобальний ринок, саме FAANG-like компанії. І, напевно, краще підійде для людей, які вже локально вийшли на «кар’єрне плато» і хочуть розвиватись далі. Хоча можливо вже і запустили програми для новачків, не знаю.

В далекому 2019 я отримала такий імейл «Меня зовут Тилек. Я работал в Google и Google X в течение 11 лет.
Вот мое интервью на канале Виктории Бородиной на YouTube.

Мы ищем еще 10 инженеров для нашей новой программы по ускорению карьеры под названием Outtalent, и мы приглашаем лучших инженеров Hackerrank, включая Вас!

У нас есть широкая сеть связей, и мы помогаем инженерам, таким как вы, получать тренировочные интервью со старшими инженерами-программистами и убедиться в том, чтобы вы получали приглашения на собеседования в разных компаниях, таких как Airbnb, Amazon, Apple, Asana, Atlassian, Coinbase, Dropbox, Facebook, Google, LinkedIn, Lyft, Microsoft, Netflix, NVIDIA, Oracle, Palantir, Paypal, Salesforce, Samsara, Spotify, Stripe и Uber.

Если вы заинтересованы — вы можете назначить одну бесплатную 15-минутную карьерную консультацию по Skype здесь: calendly.com/tilek/15min»

Моя реакція тоді в розмові з другом: «Цей імейл в мене взагалі в спамі був. Якийсь космічний лол просто і нагадує по монетизації Mate Academy курси. Може, їм сказати під час безкоштовної консультації, що вони спамери?»

Потім я написала Тілеку, що їх імейли в спам йдуть. Вони це виправили. На цьому моє спілкування з ними припинилося.
А скільки мешканців доу отримали такого листа?

да да как сказали про процент с зарплаты сразу запахло госпожой Пыжик(Бородиной)

Стаття відповідь на запитання топіку dou.ua/forums/topic/34623

Круто, дякую за цікавий досвід!

2. Stripe, Dublin. Total: $264k
Base salary: $140k per year
Stock: $103k per year
Bonus: up to $21k per year

Автор пару лет поработает с такой компенсацией и после IPO станет сразу миллионером. Та даже без стоков вполне хорошая зарплата для Европы и не надо на трех работах по 16 часов в день работать присутствуя на двух митингах одновременно как в соседнем топике.

Со страйпом, к сожалению, не все так просто. Они фиксируют цифру в год в долларах и при переоценке компании получаешь меньше опционов (а не как большинство стартапов пишут в договоре именно кол-во опционов а не их цену). Те, что получены раньше конечно дадут хороший доход, а те, что позже — уже меньше

+ stripe сейчас дает изначальные акции не на 4 года как многие компании, а на 1 год в 4 раза меньше. Что значительно уменьшает upside.

Ну это везде так, разве нет? Оговаривается сума в долларах, а вот количество опционов получишь в зависимости от цены компании на момент раздачи опционов. Поэтому важно запрыгнуть на поезд пораньше особенно в случае быстрорастущих стартапах.

Типа дали 100к акциями с начала финансового года. Цена за акцию на начало года — $1, соответственно ты получаешь право на 100к акций. Разбивается обычно на 4 года:
Итого, первый год — 25к акций, второй год 25к акций, третий год 25к акций, 4ый год 25к акций.

Если через год акции уже стоят $2, то ты уже получишь 50к акций, а именно по 12.5к в последующие 4 года, которые плюсуются с 25к из предыдущей зарплаты, то есть 37.5к. То есть один год разницы присоединения к компании решает будешь ты получать 37.5к или 12.5к акций в год.

Ну и обычно зарплата каждый год повышается. То есть сегодня дают $100к акциями, завтра может быть $150к что компенсирует рост акций.

Нет, не так. В первые недели проходит грант на определенное кол-во на 4 года. И потом уже на эти 4 года это кол-во опционов или стоков фиксируется. Если цена растет — то растет и твоя зарплата, т.к. каждый год одно и то же число. У страйпа не так. Каждый год решают сколько дать опций в зависимости от оценки компании. То есть если цена выросла — получаешь меньше в этот год

То есть ты получаешь как бы не опцион на акции, а право купить акций на оговоренную суму в начале каждого года, а именно на $25к каждый год из примера выше. Другими словами, выцходит у страйпа стоки это как бы тоже кеш только акциями.

Да, уже не так хорошо, но все-равно 250к для Европы это дохрена.

Один із кращих постів на ДОУ. Цікаво чому він не опублікований у «Стрічка».

там все занято архітекторами з софтсерва до травня 2022 )))

У Стрічці тепер публікується виключно контент від Редакції. У Блогах — нетехнічний контент від спільноти. Вони так само рівноправно важливі, як і матеріали Стрічки :)

Один із кращих постів на ДОУ. Цікаво чому він не опублікований у «Стрічка».

до того-ж, на форумi тему можуть коментувати анонiмуси, а в стрiчцi -нi.

Bolt, Tallinn. Total: $114k
Base salary: $95k per year

как для Таллинна — то тоже очень нехило

Кажуть же, що «рукописи не горять». А в статті цей кусок вже видалений «за проханням Болту» :)

слушайте, а за нами тут реально следят
мне сегодня в linkedin влетела вакансия
и угадайте — откуда?
да — Tallinn, Harjumaa, Estonia

а за нами тут реально следят

рептилоїди

Tallinn, Harjumaa, Estonia

база 95, ітого 114

Stripe — ракета! Классный выбор и статья зачетная :)

Дякую, дуже радий, що сподобалось :)

Чудова стаття! Читається прямо на одному подиху. Класно коли люди так діляться своїм досвідом. Автору успіхів! Чекатиму ще статей.
P.S. якщо можна скільки пішло часу на приготування та написання статті?

Дякую за відгук! Писав я її, певно, місяці 2-3. Переписував декілька разів, дуже багато правив, потім ще друзів просив потестити, почитати :)

Добра робота!
От через таке відповідальне ставлення вам і вдалось багато досягти у житті.

Супер! Оффер від страйпу прямо вогінь. Цікаво що Lyft в Україні не дає ніяких бонусів, це прям пічалька. Цікаво, чи Snap або Reddit також так себе ведуть в Україні.

Стоки непубличной конторы, а base ± как и у остальных оферов.

То, что ещё непубличная, наоборот плюс.

Из-за потенциала роста?

Мои Uber и Lyft офферы который я не принял выросли в 0.8-0.9 раз за 3 года (когда собеседовался они не были публичными). Так что публичность компании это достаточно ортогональный момент от потенциала роста. Есть достаточно хороших публичных компаний. Для не публичных можно аккредитироваться и инвестировать в них.

Ну, публичная хорошо растущая лучше :)

ты про Reddit?

яку можливість втратив джіні, жалко що не через нього найняли. так би Макс кинув скрін

«Найм за 22k/month... ПОТОЛОК ПРОБИТ?»

Та нафига те 400к в Дании — там же у них высокий регистрационный сбор на авто.

Класно, дякую :-)
Є про що подумати. Дійсно, робота на подібну компанію з офісом у Європі то пахне ідеальним варіантом — локація недалеко від України, в самій Європі, з її соціалочкою, але з американськими цифрами. Живи, не хочу :-)

Чудова стаття, читати одне задоволення, інформативна та ще й українською мовою.

Українська мова для мене рідна, а тому коли читаю статті, які написані простою українською мовою, без пафосу, без політичних обіцянок чи вихвалянь то розумію, що автор вклав свій час в розвиток саме української спільноти (час який міг провести з котом).

Мені було приємно готувати матеріал для такої файної аудиторії. Сподіваюсь, що стаття стане в пригоді усім, хто шукає шляхи для розвитку кар’єри. Бажаю гарної підготовки, успіхів з співбесідами та «жирних» оферів!

Те що автор написав на завершення дійсно відчувається при читанні, а українська мова підсилює це сприйняття.

файної

тут вже проглядається окремий регіон де так кажуть

І це є добре. А ви кажіть/пишіть такою українською, якою говорять у вашому регіоні.
Будь-яка, навіть специфічна, українська мова — все рівно буде краще, ніж «ядзик» країни-агресора.

в мене вийде майже білоруська
в мене вийде пачті бєларуска тадє Ж)

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

400к в данії — ШАХ І МАТ, ХРЮШКІ І СЕОШКІ, які ниють про перегрітість )))

Це просто мрія, дайте два :)

Ви ж пройдіть співбесіду на Staff спочатку

це все питання удачі. хто пробує, тому і вдається :)

Тебе ніхто навіть не буде розглядати на таку позицію, якщо в тебе немає відповідного досвіду. Це тобі не архітект на серві, якого дають смартовим дітям замість адекватної зарплати.

я впевнений, що в серві є багато талановитих і гарних архітекторів. що вони там отримують за це — це суто їх справа. чому у нас всі оцінюють чужі зп, досягнення і таке інше?

Доречі, дуже дивно.
Данія їх, здається, не пустила свого часу.
Мабудь, таки домовились якось.

Ну так транспортный бизнес proff.dk/...​/konsulenter/0LCIKQI00NR, который, действительно, ограничили, и разработка proff.dk/...​rogrammering/0KS1DHI0C2C — это две разные вещи.

Підписатись на коментарі