В Україні очікується близько 20-30 поглинань IT-компаній до кінця року — CEO Alcor
Невеликі аутсорсери в Україні зараз починають «тонути», тож до кінця 2021 року на ринку очікується близько
За підрахунками Овчаренка, у найближчі три-чотири місяці може бути закрито
«Подробиці розкривати не можу, поки угоди під NDA. Наведу обтічний приклад: канадський інвестор зайшов в Україну та відкрив понад 280 гарячих фінтех-вакансій. Незабаром з’ясувалося, що оперативно найняти таку кількість фахівців украй складно. Їм простіше купити компанію, у якій мінімум 200 розробників. А охочих продати актив зараз чимало. Проєкт досяг якогось рівня. Кілька років засновники намагалися зростати, але не вийшло з тих чи інших причин. І вони вже готові вийти з гри або з допомогою інвестора зробити ривок», — пояснив CEO Alcor.
Чи готові розробники до укрупнення ринку
Своєю чергою засновник, президент Miratech Микола Роєнко констатував, що нині триває «висмоктування» розробників із маленьких компаній. У зв’язку з цим, вважає він, ринок незабаром переформатується.
Аналогічні міркування і в президента IT Ukraine, СEO Intellias Віталія Седлера.
«Гадаю, незабаром спостерігатимемо укрупнення ринку. Невеликим компаніям із простою моделлю бодишопінгу стає складніше зростати і конкурувати з більш технологічно розвиненими колегами, які продають експертизу, рішення тощо. Розробники переходитимуть у більш зрілі бізнеси», — переконаний він.
При цьому топи IT-компаній не називають імен кандидатів до завершення угод.
«Ще два роки тому не чув про охочих вийти з бізнесу. Зараз же в Україні вже чимало компаній, готових продаватися. На цьому хиткому ринку вони стали відчувати себе менш впевнено й почали приймати пропозиції. Думаю, незабаром буде чимало таких історій», — зазначив СEO Intellias.
Менеджери аутсорсерів припускають, що більшість угод буде укладено з невеликими компаніями, що співпрацюють зі
Хто потенційні покупці
Седлер розповів, що чув про можливих покупців із України, Польщі, країн Балтії, які думають про придбання. Наприклад, недавно Ciklum купив чеського аутсорсера CN Group.
«Угоди, про які знаю, — за участю інвесторів із США, Франції, Великобританії, Канади», — доповнив Овчаренко.
Тим часом співзасновник, член ради директорів SoftServe Тарас Кицмей (ТОП-2 в Україні) заявив, що фахівці компанії постійно моніторять привабливі активи, але поки рано говорити про укладення договору.
«По-перше, зараз ринок перегрітий, ціни дуже високі. По-друге, нас цікавлять компанії з унікальною експертизою, яка допоможе SoftServe зробити істотний ривок. А купувати активи з експертизою, яка в нас уже є, — поки не бачу сенсу. Навіть при виході на нові георинки. Зараз простіше й дешевше найняти і/або виростити фахівців нашого профілю», — пояснив Кицмей.
На його думку, ключовими покупцями українських активів, ймовірно, стануть фінансові компанії, у яких немає експертизи в розробці.
«Зате у них легкий доступ до грошей, і вони готові вливати великі інвестиції», — підкреслив він.
Чи ростуть мультиплікатори
Крім того, як розповів СEO Intellias, в IT-індустрії немає єдиної методології, за якою оцінюються активи.
«Вартість компанії може залежати від десятків факторів: обороту, маржинальності, спеціалізації, унікальності експертизи, зрізу клієнтів (компанія, якій 70% виручки приносить один замовник, буде оцінена дешевше) тощо», — пояснив Седлер.
Водночас він уточнив, що в середньому мінімальний мультиплікатор для більш-менш нормального активу — 6 ЕBITDA: «Крім того, часто невеликому активу вигідно влитися в більший і отримати частку».
За словами Овчаренка, останнім часом мультиплікатори різко підскочили за рахунок величезного дефіциту фахівців — до
«Ймовірно, через рік-два ажіотаж знизиться. Але найближчим часом фактор „скаженості“ може зіграти на руку продавцям. В оцінку закладаються не лише поточні показники, а й перспективи. А далі — чиста магія: як вдасться домовитися. Припускаю, що середній „чек“ за угодами, про які знаю, буде близько $10 млн», — заявив CEO Alcor.
Читайте також, як змінювався топ-10 ІТ-компаній України, про креативний кампус, який SoftServe збирається побудувати на території колишньої колонії у Львові, а також про те, як Ciklum купила чеського розробника програмного забезпечення.
22 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів