×

Помер винахідник домашніх комп’ютерів ZX Spectrum сер Клайв Сінклер

У віці 81 року помер сер Клайв Сінклер, британський винахідник і підприємець, який відіграв важливу роль у донесенні домашніх комп’ютерів до мас. Зокрема він помер у Лондоні після тривалої хвороби, повідомила The Guardian його донька Белінда.

Відомо, що Сінклер винайшов кишеньковий калькулятор, але був найбільш відомий тим, що популяризував домашній комп’ютер, поставляючи його в британські вуличні магазини за відносно доступними цінами.

Як наголошується, багато сучасних титанів ігрової індустрії почали свою роботу з однієї з його моделей ZX. Для певного покоління геймерів комп’ютером на вибір був або ZX Spectrum 48K, або його суперник Commodore 64.

Про кишенькові калькулятори

Сінклер після закінчення школи в 17 років чотири роки працював технічним журналістом, щоб зібрати кошти на заснування компанії Sinclair Radionics.

На початку 1970-х років він винайшов серію калькуляторів, розроблених для того, щоб бути маленькими і достатньо легкими, щоб поміститися в кишені в той час, коли більшість існуючих моделей були величезного розміру.

«Він хотів зробити речі маленькими і дешевими, щоб люди мали доступ до них», — сказала його дочка.

Перший домашній комп’ютер

Перший домашній комп’ютер Сінклера, ZX80, названий на честь року його появи, зробив революцію на ринку, хоча це було далеко від сучасних моделей. Зокрема за 79,95 фунтів стерлінгів та 99,95 фунтів стерлінгів у формі комплекту — це становило приблизно одну п’яту ціни інших домашніх комп’ютерів на той час.

Як повідомляється, він продав 50 тисяч одиниць, тоді як його наступник ZX81 коштував усього 69,95 фунтів стерлінгів. Цих комп’ютерів було продано 250 тисяч. Багато ветеранів ігрової індустрії почали друкувати програми на сенсорній клавіатурі і захопилися такими іграми, як 3D Monster Maze та Mazogs.

Наголошується, що ZX80 і ZX81 зробили Сінклера дуже багатим.

«Протягом двох-трьох років ми отримали прибуток у розмірі 14 млн фунтів стерлінгів за рік», — заявляв винахідник The Guardian у 2010 році.

У 1982 році він випустив ZX Spectrum 48K. Його гумові клавіші, дивні суперечливі візуальні ефекти та олов’яний звук не завадили йому стати ключовим у розвитку британської ігрової індустрії.

Інші винаходи Сінклера

Кишеньковий телевізор Sinclair TV80 був ще одним пристроєм, таким як C5 (електричний трибайк на батарейках, був випущений у січні 1985 року), який не прижився, хоча зараз люди регулярно переглядають програми на мобільних телефонах. І хоча вони зовсім не схожі на Sinclair C5, який згодом набув культового статусу, електромобілі сьогодні, безумовно, у моді.

«Це були ідеї, виклики, які він вважав захоплюючими. Він придумав ідею і сказав: «Немає сенсу запитувати, чи хтось цього хоче, тому що він не може цього собі уявити», — розповіла 57-річна Белінда.

Водночас сам Сінклер не користувався власними винаходами. Його донька розповіла, що, наскільки вона знала, у нього ніколи не було кишенькового калькулятора. І він говорив інтерв’юерам, що не користується ні комп’ютером, ні електронною поштою.

Як відомо, крім винахідництва, підприємець захоплювався поезією, марафонським бігом і покером.

Після смерті у Сінклера залишилася донька Белінда, сини Кріспін та Бартолом’ю, віком відповідно 55 та 52 роки, п’ятеро онуків та двоє правнуків.

👍ПодобаєтьсяСподобалось3
До обраногоВ обраному0
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Первое, во что начали играть мои дети, был Dizzy )

Учитывая что на ZX не было сейвов — теперь ему придется проходить все по-новой.

Были сейвы. В стратегиях и той же элите.

ZX Spectrum 48K

Первый кампуптер... Lode runner, Dave... :)

Згадались мікросхеми 565РУ6 і Saboteur

Ты сейчас пожелал ему отдохнуть в горохе?

www.youtube.com/watch?v=Xze0SGFH_9s

Stop ITA Express

У кого була така гра на Спектрумі?
Я все життя думав, що вона чорнобіла від природи.
Був шокований, коли знайшов її у ютубі в кольорах.

ln -s /топік/коментатори /дніпро/сплав

just to be precise
all ZX fans -> thames \ sphlaff

ln -s /топік/коментатори /дніпро/сплав

Кстати, до 61 в Украине не увольняют, еще будет возможность погамнокодить на благо Святого Американского Кастомера!

Ставимо лайк хто памятає команду: LOAD ""

Водночас сам Сінклер не користувався власними винаходами. Його донька розповіла, що, наскільки вона знала, у нього ніколи не було кишенькового калькулятора. І він говорив інтерв’юерам, що не користується ні комп’ютером, ні електронною поштою.

Когда-то в 90х читал интервью с Синклером на польском (AFAIR Bajtek журнал), где он даже вначале не понял интервьювера про что он его спрашивает, ZX Spectrum для него был ничем. ZX Spectrum был разработан от и до парой инженеров внутри компании по собственной инициативе, во внутренней иерархии Синклера это было самым ублюдочным проектом Sinclair Research Ltd. Он приложил немало усилий чтобы убрать ассоциации компании с игровой индустрией, он считал что это позорит и его и компанию и все деньги, заработанные от продаж ZX Spectrum были потрачены на создание офисного компьютера Sinclair QL и электрических машинок, которые провалились. По иронии судьбы самое нелюбимое детище принесло ему самую большую славу.

But we’re Sinclair, we’re far too good for games, games are for kids. We can’t become a games computer company. И вместо того, чтобы убрать проблемы с качеством производства ZX Spectrum Синклер сказал выпускать ZX81 и делал ставку на него вместо ZX Spectrum.

Один из отцов ZX Spectrum Richard Altwasser, который покинул Sinclair Research Ltd. после того как Синклер потерял интерес к компьютерной индустрии в 1982, как раз когда началось восхождение ZX Spectrum.

web.archive.org/...​neer-behind-the-spectrum

Altwasser’s abilities as a computer engineer can be judged by an advertisement that appeared in the national press the day after he left Sinclair. «Quite simply we are looking for the world’s best computer designer». Altwasser is too modest to suggest that Sinclair has already lost the world’s best computer designer, but he will not be easy to replace.

Я ще в радянській самвидавівській книжечці читав, що він був кепським підприємцем, тому великого успіху потім не мав.
Ігри — це ж клондайк для такого бізнесу в такий час!

винахідник домашніх комп’ютерів ZX Spectrum сер Клайв Сінклер
Когда-то в 90х читал интервью с Синклером на польском (AFAIR Bajtek журнал), где он даже вначале не понял интервьювера про что он его спрашивает, ZX Spectrum для него был ничем. ZX Spectrum был разработан от и до парой инженеров внутри компании по собственной инициативе, во внутренней иерархии Синклера это было самым ублюдочным проектом Sinclair Research Ltd.

жиза. и Деда Мороза тоже нет.

идея ПК — детище безвестных гребцов с галеры Синклера,

Моя первая осознанная програма была написана на ASMe под ZX80. Можно сказать, что без него мой путь мог быть совершенно иным. Целая эпоха...

ZX Spectrum — самые светлые воспоминания... Чудесный девайс, благодаря которому я стал программистом. Потом Поиск, и понеслось.

ZX Spectrum — то було ще те лайно, а не комп’ютер.
Добряче із ним намучився свого часу.
А чувак мав колись померти. 81 рік в час Пандемії — то ще нормально протягнув.

А чи був то ZX Spectrum? Чи дійсно якесь лайно, кривий піратський клон від безруких савєцкіх піратів, з неправильним дешифруванням портів та іншими глюками.

Яка альтернатива за ці гроші була в 1982-1985, коли _оригінальний_ Spectrum вироблявся? Чи коли мучились?

Чи клон, а чи не клон, але 30 баксів на нього пішло.
В той час то були добрі гроші.
В голодні 90-ті.

То ти ще їхній Держборг не бачив? :-)

ZX spectrum був прекрасний комп’ютер — з мінімальною складністю: що ще можна було легко клонувати десятками варіантів, які кожен міг спаяти? Навіть за совковій елементній базі, крім Z80 все можна було.

То у вас вже працює принцип, що в ті часи «І трава була зеленіша».
Запам’яталось лише добре.
А як доводилось харитись із тими зажованими касетами — ви вже точно забули???

А як доводилось харитись із тими зажованими касетами — ви вже точно забули???

а, так у тебе мафон був хреновий?
ну канешно в цьому винен комп’ютер...

А що був вартий той комп’ютер без магнітофона та телевізора?
Сама система була проблемна від початку.
Ідея переносити інформацію на касетах — це був не єдиний маразм в цій архітектурі.

А що був вартий той комп’ютер без магнітофона та телевізора?
Сама система була проблемна від початку.
Ідея переносити інформацію на касетах — це був не єдиний маразм в цій архітектурі.

ідея була забацати комп‘ютер для мас (британських), подешевше і доступніше

як видно — навіть і то недостатньо дешевим був у Совку, у мене його не було :-/

касети були на 8-бітках у купи компів, рідко хто на дискетах був (Commodore, Apple ][e)

Особисто мене змусила закинути програмування на Спеку нестача пам’яті і особливо (через першу причину, насправді) — клешинг кольорів. Це був просто жах, навіть у 1995, коли я за нього сів у віці 13 років.

Це був просто жах, навіть у 1995

o_O жаловаться спустя почти 15 лет на то что там что-то не так с цветами... Это же эра доминирования четвёрок и первых пеньков с SVGA адаптерами и поддержкой hi- and true-color. А вот посидел бы ты на 4 цветных CGA адаптерах на PC тех времён en.wikipedia.org/...​ki/Color_Graphics_Adapter — система цветовых аттрибутов спектрума была бы за счастье!

Это же эра доминирования четвёрок и первых пеньков с SVGA адаптерами и поддержкой hi- and true-color

не забуду, як колупався довгий час з класом 486-х, там відяха була з 256кб, не вистачало пам‘яті на 640*480*256 кольорів, треба було 512кб, але було тільки 256кб
груздь, пєчаль

А я делал «бизнес» на них в то время: www.vgamuseum.info/...​ask/realtek/rtg3105fb.jpg покупая убитые за копейки и продавая апгрейды памяти на панельках :D

Спектрум, разобрали мы его, так там никакого Z80 уже не было, все было в одной большой микросхеме

Неправда, там только периферия была в ULA. Процессор был не Zilog Z80, а NEC D780C.
www.extremetech.com/...​-spectrum-motherboard.jpg

Это уже врядли можно назвать оригинальным спектрумом, это было уже после продажи его Амстраду, была плохая совместимость, и там была gate array в QFP корпусе, которая убрала 2/3 рассыпухи, но ROM, CPU и музыкальный сопроцессор на месте на месте: hackaday.io/...​ival-of-the-donor-machine Я специально просмотрел все ULA, которые они использовали, по ссылке вверху самая навороченная.

А вот клоны nintendo, всякие денди использовали даже бескорпусные gate arrays, т.е. там даже платы не было, была бескорпусная микруха, залитая смолой и из этого шарика торчали 30+ проводов. Это безусловно дичная дичъ, но зато стоимость такой консоли были копеечная.

на 580 никак не могло быть, z80 совок не клонировал

на 580 никак не могло быть, z80 совок не клонировал

Могло, встречал плату расширения к Корвету, которая позволяла эмулировать Агат (он же Apple-2)
Другое дело, что это точно не было массовым явлением..

Apple II — на 6502, наследник 680x Motorola, а Z80 — Zilog (выходцы из Intel) сделали. Если б Z80 был в 580 серии, это бы все так упростило, что весь радиорынок бы только ими и торговал в начале 90-х, так что очень сомневаюсь. Да и в то время среди друзей с выходом на военку кто-то бы точно нашелся кто-то, кто сказал бы, что такое в принципе есть :)

Ключевое слово было «эмулировать», но кто ж читает до конца?))

О, а вот это я пропустил. Впрочем там годы производства 91-96..

тоже не знал, очевидно, достать «оригинал» в мое время было проще, чем найти эти аналоги.

Допустить можно что угодно. И даже гугление говорит, что в Германии (ГДР еще) делали все же клон Z80. Но я сам паял и отлаживал Ленинград 2, сидел на радиокружке с осциллографом. И доставать Z80 — это была одна поездка на кардачи в 1992. Уже не помню, сколько это стоило, но что-то пару долларов точно, и это было много! Но доступен был. Может в конце 80-х было и проблемой, но тогда совсем ребенком был :)

А-ха-хааа! Я вже таких деталей не пам’ятаю.

Если дисковода не было, то мог и не знать.

100%. Такі ж спогади залишились.
Також пам’ятаю, що мені батько перепаював телевізор.
І тоді вдалось запустити ігри в кольорі!!!
А я думав до того, що ігри всі лише чорно-білі!

П. С. У мене стабілізатор на вхід живлення стояв.
Щоби холодильника не боятись.

В Elite я наверное провёл больше времени, чем потом на ДОУ. ;-)

Про программирования, кроме gens/mons (ассемблер), я на нем подргужал pascal с кассеты, и делал олимпиадные задачки, что потом сильно помогло.

Для прог он не годился. Пытался там на Бейсике прогу по фракталам написать, идея хреновая вышла, проц часов 5 ветку папоротника пытался нарисовать.

Дратути. Я помню, как родители запускали на нём текстовый редактор и печатали документы на матричном принтере. А насчёт фракталов — можно глянуть на ютубе «zx spectrum fractals» и посмотреть демки.

або зацінити, як пацани зробили рімейк демки Second Reality з класу компів PC 80486 проців на 8-бітний Commodore 64
m.youtube.com/watch?v=W-Crwct7U0c

Если бы не Спектрум в моём детстве, я бы сейчас скорее всего не был бы программистом и не писал здесь этот комментарий...

А на мене ця халтурна залізяка не склала враження.
Не переоцінюю її значення та вплив.

Чел, ну пораскинь глазами немного. Откатись мысленно к рубежу 80-х и 90-х, и осознай, что эта железяка стоила что-то около 100 долларов (а у нас клоны и того дешевле), и позволяла домашним юзерам прикоснуться к миру компьютеров и программирования.
В то время, как Макинтоши и PC-шники тогда стоили запредельных денег и использовались лишь в бизнесе, Спектрум позволял приобщиться к компьютерной теме практически любому, вырастив целое поколение людей, которые загорелись программированием именно благодаря Спектруму. Так что значение Спектрума невозможно переоценить. Да, он был дешёвый, убогая адресация видео-памяти, позволявшая выводить только два цвета на знакоместо, мало RAM, дешёвый процессор Z80 всего на 3Мгц. Но тогда это был единственный доступный вариант домашнего компьютера.

Да, были конкуренты покруче — тот же Commodore 64, или Atari, но они были на порядок дороже, да и у наших колхозников электронщиков так и не получилось их клонировать.

Та і я через цю залізяку також доторкався через світ комп’ютерів.
Але мене весь час не покидало відчуття, що це якось насправді має працювати якось не так.
І от із першим Pentium та Windows 95 у 1995-му році я на кінець-то зрозумів, що саме мене так смущало у Спектрумі.
Це був не справжній комп’ютер!

Та і я через цю залізяку також доторкався через світ комп’ютерів.
Але мене весь час не покидало відчуття, що це якось насправді має працювати якось не так.
І от із першим Pentium та Windows 95 у 1995-му році я на кінець-то зрозумів, що саме мене так смущало у Спектрумі.
Це був не справжній комп’ютер!

Чувак, не трож 8-бітки :-)
Порівняв, блін, Spectrum і одразу Pentium. Квантовий стрибок.
А де страждання, де ігри на Atari, Spectrum, Apple ][e (Правец-8C), Правец-8Д?
Де модифіковані ігрові апарати на монети з Spectrum всередині?
Де «Поиск»?
Де 286-і компи з дискетами, де падіння щелепи від intro/demo з говорящими через PC-speaker?
І потім 386, 486?
Де падіння щелепи від демушки Second Reality?
Pentium, блін...

Нє-нє-нє. Після Спектрума вирішив більше не морочитись із тим хламом і одразу перейшов на справжній комп’ютер.
Пентіум + Віндовс 95
Тільки хардкор.
Навіть не питайте скільки це тоді коштувало.
Із старшим братом ціле літо працювали у дрібному бізнесі на цей комп’ютер.
І то лише половину грошей змогли заробити.
В той час добру машину можна було купити чи маленьку квартиру за ті гроші.

Так, на момент існування Windows95 (в 1995-му, єгеж!) ZX Spectrum зразка 1986 року був вже рарітетом і «хламом». Як можна їх взагалі порівнювати? Давайте повернемося краще до 1990-го року, коли в Україні з компьютерного заліза майже нічого не було, і тому ZX Spectrum виглядав дуже розкішно: з тисячами іграшок, редакторами, та іншими утілітами. Хто мав час та натхнення, той прикладав руки до ZX Spectrum, і отримував результати навіть на такому «хламі»: я, наприклад, на ньому розводив 2-шарові печатні електронні плати для курсових робіт в технікумі для всієї групи, писав нескладні мелодії в музичному редакторі (повторював різні хіти Сектору Газа, як варіант), грався з Асемблером та Бейсіком. До речі, Windows95 в той час це показник ламерства та непрофесіоналізма, а ніяк не хардкор. На ній сиділи хіба що офісний планктон та школота. Профі використовувати WindowsNT, IBM OS/2 та Linux (трохи пізніше з 1997) — ось це і були справжні іграшки для дорослих чоловіків в той час, хехе.

Одразу видно що пан має трохи розмиті спогади про ті роки.
В час коли справжній комп’ютер був вдома в 1-2 сімей на район стверджувати ще Windows 95 у 1995-му є ламерством — то якесь чисте показушництво.
NT 4.0 також був. Але трохи пізніше. Із 1996-го чи 1997-го.
Так що — на все свій час.

Мова йшла про Windows NT 3.0 зразка 1993 року. Ви хоч би Wiki почитайте, якщо не маєте досвіду та знань.

Почитав перед тим як писати.
Було б смішно побачити учня початкової школи який серйозно б працював із Windows NT 3.0 у 1993 році. :-)

Я реально жалею, что первый комп, с которым пришось работать, уже имел Windows и свистоперделки. Это дало неправильное представление о том, что такое компьютер (ака белая коробка, внутри которой происходит неебическая хрень, которая рисует красивую картинку на мониторе).

Мне потребовалось 20 лет, чтоб от этого прийти до понимания базовых принципов работы компьютера и из-за этого лучшие годы карьеры потрачены на формошлеперство, ибо ни на что иное я не был способен.

Начинал бы со спектрума или чего-то подобного, все бы было лучше.

Урок освоен: мои дети будут начинать не с айпада или нинтендо, а с коробки с микросхемами дискретной логики и DIY игровой консолью.

А діти захочуть? У тебе смартфон є, з яскравими іконками?

Ідея хороша, сам купив Raspberry 400 для малого.

— Daddy, can we get a game console?
— No, we have game console at home
Game console at home: res.cloudinary.com/...​rops/ocmul9ruablzdulkb6dl

Я реально жалею, что первый комп, с которым пришось работать, уже имел Windows и свистоперделки. Это дало неправильное представление о том, что такое компьютер (ака белая коробка, внутри которой происходит неебическая хрень, которая рисует красивую картинку на мониторе).
Мне потребовалось 20 лет, чтоб от этого прийти до понимания базовых принципов работы компьютера и из-за этого лучшие годы карьеры потрачены на формошлеперство, ибо ни на что иное я не был способен.
Начинал бы со спектрума или чего-то подобного, все бы было лучше.
Урок освоен: мои дети будут начинать не с айпада или нинтендо, а с коробки с микросхемами дискретной логики и DIY игровой консолью.

ще одна штука, що була у 8-біток — це включаєш комп — а там Basic одразу, і впірьод, програмуй

на IBM PS/2 model 25 (чи 30), 80286 процесор, якщо не було системної досівської дискети (і потім запускати gwbasic.exe чи basica.exe) — то можна було жмякнути F1 і попасти в Basic з BIOS і програмити там

на Windows 95 — уже Х.З, важче і дальше від програмування, qbasic.exe шукати і запускати, чи у браузері JavaScript консольку якусь

КОЗАК ЦПУ :D

со спектрумом конечно пришлось веселиться, вычисляя тайминг каждой инструкции, чтобы на бордюре экрана рисовать нужную картинку, синхронизируя execution с построчной разверткой телевизора. Там приходилось делать нетривиальный loop unrolling на асме.

Из других забавных штук: я догадался, как хакнуть «Элиту» (игру), сделав дифф сейв-файла после набора некоторого количества денег, чтобы понять, как эти деньги там увеличить. Дифф пришлось, конечно, написать самому. А сейв-файлы — на магнитофоне, так что попотеть пришлось даже для этого. Самый смак в том, что никто такого не подсказывал, и подсказать не мог.

В мене було декілька пристроїв як до ZX, так і після, на яких я намагався програмувати — думаю, ZX був найяскравішим з них :)

CRACKED BY BILL GILBERT © 1991

CRACKED BY BILL GILBERT © 1991

Меня поразило как он делал свой красивый (тогда всё было красивое) шрифт в две операции. Вот такой, это с его блога: 1.bp.blogspot.com/...​8wYDHs/s1600/HS2-Pic1.png

Брал обычный стандартный 8×8 знакогенератор, пропускал первые байта, а на вторых четырёх делал смещение вправо и OR с оригинальным значением. Получалось первая половина тоненькая, а нижняя половина bold. А если свиг влево, то получался курсив.

Если бы не Спектрум в моём детстве, я бы сейчас скорее всего не был бы программистом и не писал здесь этот комментарий...

The same shit, bro....

Світла пам‘ять...
Не перший мій комп (першим був Радіо РК-86), другий, але перший, на якому я почав програмувати, ZX Spectrum, незабутні часи...

сини Кріспін та Варфоломій

Бартолом‘ю?
" Sinclair had three children: Crispin, Bartholomew and Belinda".

Прямий переклад українською — Варфоломій. Хоча в цьому контексті дійсно доцільніше Бартолом’ю, тому поправив.) Дякую за уважність!

Прямий переклад українською — Варфоломій

Имена собственные не переводятся. Максимум — транслитерируются. Но если не уверены, оставьте оригинал, тут все поймут.

Ну я прозрів, м’яко кажучи. Думав, росіяни влізли в рід Синклерів :-)
Не треба так, ім‘я несе контекст. Як українець, я Сергій, як відомо хто Сєрґєй, як поляк Серґіуш, ще є Серхіо, Серджіо, Сержиу, Серж, Сердж... І куди то все перекладати?

Підписатись на коментарі