Як стати тімлідом в IT: 6 якостей ідеального лідера
Мене звати Єгор Горячкін, і я керівник офісів розробки в Forte Group, IT-аутсорсинг компанії.
В IT-індустрії я з
Хто такий тімлід? Як ним стати або зрозуміти, що це не ваше? Чи потрібна лідеру ІТ команди спеціальна освіта? І чому на тімліда завжди буде попит? Відповіді на ці запитання ви знайдете нижче.
Ця стаття буде корисною тим, хто відчуває в собі лідерський потенціал, але не знає, як втілити амбіції, та що для цього потрібно.
Ілюстрація Аліни Самолюк
Потреба в лідерах існувала завжди, і можу гарантувати, що ніколи не зникне, навіть у такій високоосвіченій індустрії, як IT. Потреба об’єднання в групи була невіддільною частиною розвитку людської цивілізації. А для того, щоб ці групи не тільки виживали, а й розвивалися і перемагали, лідерство було критично важливим фактором.
Як доказ незамінності лідерства можна навести експеримент Project Oxygen by Google. Компанія Google спробувала позбутися менеджменту в деяких своїх командах, однак через кілька місяців ці команди перестали перформити, і це, по суті, довело зворотне — менеджмент необхідний.
Цей експеримент показав, що навіть в IT-індустрії команди без лідерів не можуть ефективно працювати. Завдяки цим дослідженням в Google сформулювали 10 необхідних рис хорошого менеджера, які згодом допомогли поліпшити показники плинності та задоволеності співробітників всередині компанії.
Тімлід у Software-індустрії
Роль тімліда актуальна для всіх видів інженерних команд, а не тільки програмістів, зокрема для DevOps, тестувальників та всіх інших, що працюють в галузі Software.
Я вважаю, що для того, щоб бути успішним менеджером і якісно виконувати свою роль, тімліду необхідно:
- бути основним сполучником між командою і зовнішнім середовищем (наприклад, керівництво, клієнт та інші стейкхолдери). Тімлід — це голос команди зовні, своєрідний буфер між зовнішнім середовищем і командою, який розподіляє завдання, стежить за навантаженням, через якого зручно спілкуватися і якому можна довіряти. Тімлід представляє єдину думку команди і забезпечує комфортне середовище для злагодженої роботи всіх її членів;
- виконувати функцію people management. Тімліди курують, спрямовують і надихають, слугуючи не тільки технічними експертами, а й рольовою моделлю для інших членів команди. Наприклад, у проєктах Forte Group тімліди самостійно опитують людей і наймають команду «під себе», щоб збігатися на культурному і ціннісному рівні;
- володіти інструментами та методологіями, за якими працює команда. Наприклад, якщо команда використовує Scrum у процесах, тімлід повинен в цьому добре розбиратися;
- розуміти весь цикл розробки. Не потрібно бути експертом у всіх сферах, але тімлід має знати всі компоненти Software Development Life Cycle (SDLC), починаючи з моменту появи завдань у беклозі та завершуючи релізом артефакту на продакшн. Необхідно мати розуміння як повної картини, так і її складових: дизайн, розробка, контроль якості, інфраструктура, реліз, бізнес-аналітика тощо;
- брати на себе відповідальність за те, що команда як юніт працює в тому форматі, який від неї очікують, робить це передбачувано, ефективно, якісно, в рамках процесів, інструментів і правил, ухвалених в організації.
Моїм найкращим тімлідом був на початку
Профіль тімліда
У процесі своєї роботи я довго спостерігав за людьми, за їхнім розвитком і становленням як тімліда. Це допомогло мені сформувати 6 рис ідеального Team Lead в IT-індустрії:
1. Passion, або поєднання щирого інтересу до своєї роботи та готовності пожертвувати чимось особистим на користь оточення. Якщо жертви у вигляді власного часу або комфорту викликають у вас почуття несправедливості й ви до них не готові, тоді роль тімліда не зробить вас щасливими.
2. Комунікативність.Тімлід повинен бути професійним комунікатором. Хороша новина: це не означає, що обов’язково потрібно бути екстравертом. Тімлід має вміти структурно викладати свої думки, швидко відповідати, відчувати контекст.
Тут дам невелику пораду щодо грамотного фідбеку. Я вважаю, що ідеальних людей не буває, тому важливо вибудовувати відносини так, щоб максимально «вмикати» позитивні риси людини та нівелювати негативні. При потребі підкоригувати чиюсь роботу та дати зворотний зв’язок, який можуть сприйняти як негативний, варто приготувати заздалегідь щось хороше для відгуку та завжди завершувати розмову на позитивній ноті. Це маленька маніпуляція, але вона добре працює в житті :)
3. Ментальна «maturity» (зрілість) і стабільність у стресових ситуаціях. Відповідальність і стресові ситуації йдуть пліч-о-пліч, а тому неминучі. Якщо вам складно впоратися із сильним стресом, він негативно впливає на ваше здоров’я, наприклад, з’явився тремор в руках або залежність від кави, варто тверезо оцінити свої навички стресостійкості та зрозуміти, чи можете ви їх прокачати без шкоди для здоров’я, або піти на більш спокійну роль.
4. Вміння давати зворотний зв’язок і навчати оточення. Лідер, який не працює у дві сторони, не вміє доносити ідеї та не дає зворотний зв’язок, не зможе побудувати ефективну команду.
5. Не боятися конкуренції. Якщо фахівець переходить на лідерську позицію, він повинен бути готовий до атмосфери суперництва. На ролі мідл- і топменеджменту часто заходять люди з генами «альфа», тому змагальний момент у цьому середовищі є природним фактором.
6. Професіоналізм в технічній сфері. Тренди змінюються, однак впевнене володіння хард-скілами (чи це Front-end, Back-end або DevOps) — необхідна умова. Без високого рівня знань вам важко буде завоювати авторитет в команді крутих фахівців.
Найважливіше та найскладніше, на мій погляд, що повинен робити будь-який лідер — це розвивати свою команду. Вона складається з індивідуальностей, кожен зі своїм життєвим досвідом, особливостями сприйняття і здібностями до розвитку.
«М’яз», який мені вдалося накачати — це здатність працювати з широким діапазоном людей із різних культур, релігій, країн, які поділяють різні системи цінностей. Мені приємно спостерігати, коли мої співробітники розвиваються. І навіть якщо їм стає тісно в моїй команді і вони йдуть туди, де є більше простору для самореалізації, мені приємно бачити їхній успіх.
Ким тімлід не є
- Не РМ. Тімлід не зобов’язаний планувати обсяги робіт або відповідати за бюджети, однак може брати на себе частини функції проєктного менеджера. РМ — це окрема роль, адже проєкт завжди має початок і закінчення, а тімлід залишається з командою постійно.
- Не Scrum-майстер. Розбиратися в Scrum-методології, тому що це стандарт в IT-індустрії на сьогодні, обов’язково, однак якщо пірнати в усі нюанси Agile, фокус тімліда розмиється.
- Не toastmaster. Тімлід — не тамада, який розважає свою команду. Якщо ви веселий хлопець-координатор, у якого вийшло об’єднати навколо себе людей — це радше компроміс, ніж професійне лідерство.
- Не старший розробник у команді, який пише найскладніший або найоб’ємніший код. Тімлід — це повнометражна професія, де на перший план виходять комунікації та people-менеджмент. Тому фахівцям, які планують стати тімлідами, розробкою доведеться пожертвувати.
- Не архітектор. Знання побудови архітектури важливе, але воно не є критично необхідним. Архітектуру можна зробити колективно, і часто буває, що архітектор — окрема роль в команді або на кілька команд.
Одного разу я знехтував власним правилом і поплатився за це. Був один випадок в молодості, коли моїй команді доручили зробити редизайн сайту компанії. А я, скориставшись високим ступенем автономності в ухваленні рішень, взяв на себе роль продакт-оунера, не уточнивши заздалегідь реальні цілі редизайну та очікування бізнесу. У підсумку наш прототип був беззаперечно відхилений, тобто півтора місяця (!) роботи команди пішло в сміття. Урок я засвоїв!
Як стати тімлідом
Тімліди, яких я зустрічав під час своєї практики, можна розділити на дві категорії:
- Ті, що зробили себе самі, завдяки особистісному зростанню та інвестиціям в освіту.
- Ті, хто народився з лідерським потенціалом і мають сильну внутрішню мотивацію, бажання керувати іншими, вести за собою.
На зорі індустрії лідерами команд ставали люди із вродженим потенціалом, тому що не існувало підходів, вимог до освіти, не були налагоджені процеси. Зараз IT-сфера істотно ускладнилася. Щоб бути хорошим лідером, потрібна освіта, треба навчитися працювати менеджером в Agile-середовищі, бути готовим до постійного розвитку.
Люди, які просунулися на менеджерські позиції, але не пройшли навчання, не дотягують до своїх колег з освітою. У них є «вогонь» і проактивність, однак рівень культури залишає бажати кращого, професіоналізм часто на рівні «3 з 5». В інженерній індустрії професіонал з необхідною освітою має авторитет апріорі, завдяки чому значно зростає ефективність команди з таким лідером.
Запам’ятайте: ні вік, ні стать у кар’єрі тімліда не мають такого значення, як розвинені особистісні якості та знання, які перераховані вище.
І останнє: якщо ви хочете стати успішним тімлідом, почніть думати про IT-індустрію як про бізнес. Про це часто забувають. Зрештою, ми працюємо в компанії, основною метою якої є успіх на ринку і прибуток. Коли ви розробник або тестувальник, то ви ізольовані від бізнес-середовища, але, потрапляючи в менеджмент, опиняєтесь в групі людей, на яких компанія спирається при ухваленні важливих рішень щодо просування бізнесу.
Сподіваюся, мої думки та досвід, якими я поділився в цій статті, допоможуть вам сформувати правильний образ тімліда і вирішити для себе, чи готові ви до такого виклику. Успіхів!
43 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів