×

Навчатися за кордоном простіше, ніж здається. Порівнюємо виші

Якщо ви читаєте цю статтю, значить тема навчання за кордоном є для вас цікавою. Я навчався на магістратурі в трьох закордонних університетах безкоштовно і хочу поділитися своїм досвідом. Спробую розкрити такі теми, як вступ, фінансування, студентське життя та навчальний процес. А також коротко порівняю освіту в закордонних вишах та вітчизняних і розпишу, що я отримав від кожного університету.

Моя мета — поінформувати читача та бути максимально об’єктивним у позитивних і негативних моментах, які я вважаю важливими.

Стаття може бути корисною кожному, хто задумується про здобуття вищої (першої або другої) освіти.

КПІ ім. Ігоря Сікорського, Київ, Україна

Перед зануренням у навчання за кордоном я вважаю доцільним поділитись своїм досвідом навчання в КПІ на факультеті електроніки. Відразу ж додам, що це мій погляд на процеси на факультеті в період 2009–2015 рр., і я не знаю, які зміни відбулися останнім часом.

Перед вступом, як і більшість абітурієнтів, я не був впевнений, що саме хочу вивчати. Але оскільки з дитинства мене цікавила електроніка, то вирішив опанувати цю галузь. Звісно ж, я був дещо наївним і не задумувався про перспективи працевлаштування.

Проживання в студмістечку

З переїздом і пошуком житла в КПІ все було просто. Ви можете винаймати квартиру або поселитися в студентському гуртожитку. Життя в останньому — це унікальний досвід. Якщо вам пощастить знайти підхожих сусідів, це може бути дуже весело і цікаво. Проте іноді розділяти кімнату з кількома людьми незручно, але якщо фінанси обмежені, то це найкращий варіант.

Оскільки всі гуртожитки КПІ розташовані на території кампуса (студентського містечка), ви будете за 5–10 хвилин ходьби від усіх корпусів і це вам збереже багато часу та сил. Один з моментів, які мені сподобались у гуртожитку, — це наявність спортзалу. Ви можете займатись у будь-який час і майже безкоштовно.

Студентське життя

Хочу сказати кілька слів про студентське життя в КПІ, адже, на мою думку, воно є не менш важливе за саме навчання. Загалом студентське життя може бути дуже різноманітним. Тут організовують багато заходів, де вдасться весело провести час (день радіо, день факультету тощо). Якщо ви активні, можете спробувати себе в різних ролях у студентській профспілці, в BEST (Board of European Students of Technology) чи іншій організації. BEST — це студентська організація, яка вже понад століття надає можливість співпраці та обміну студентам по всій Європі. Іронічно, що про BEST я дізнався, коли навчався у Фінляндії, і шкодую, що не приєднався до них ще в КПІ.

Навчальний процес

Перша половина навчання на бакалавраті в КПІ була відносно складною і цікавою, адже ми опановували базові дисципліни, які корисні всім інженерам. Серед них фізика, математичний аналіз, тригонометрія, теорія електричних кіл, програмування та інші. Звісно ж, ви навряд чи будете використовувати все це на практиці, але ці предмети є фундаментальними блоками в усіх технічних університетах.

Я був задоволений рівнем викладання і глибиною отриманих знань. Єдине, що можу зауважити: не було можливості вибирати предмети (що є нормою за кордоном). Після другого курсу стартували більш фахові дисципліни, і я почав розуміти, що вони, на превеликий жаль, переважно не є актуальними. Більшість лекцій побудовано на застарілих матеріалах, і викладачі аргументували це тим, що «базові» знання залишаються незмінними. Але, на мою думку, це не зовсім так.

В закордонних університетах предмети щороку ітеруються і вдосконалюються, і це хотілося б бачити у нас. Як результат, «застарілі» лекції нудно слухати студентам і ще нудніше читати самим викладачам. І це не може не впливати на атмосферу і якість навчання. Напевно, це один з факторів, чому так мало випускників працюють за спеціальністю. Але це залежить не тільки від університету, а й від стану індустрії.

Підбиваючи підсумки про навчання: загалом я отримав більше користі від бакалаврату, ніж від магістратури. Але саме як магістр я отримав можливість навчатися в університеті Аалто, Фінляндія, про що розповім далі.

Університет Аалто, Фінляндія (112th QS Ranking)

Збір та подання документів на навчання за обміном

Ще під час бакалаврату я задумувався, як це — навчатися в закордонному виші, але тоді це здавалось складним і незрозумілим.

Все змінилося, коли мій одногрупник виграв грант на навчання за обміном в Instituto Superior Técnico, University of Lisbon за програмою ЄС Erasmus Mundus Action 2 EUROEAST (зараз «Erasmus+»).

Певною мірою це продемонструвало, що з адекватним рівнем знання англійської мови та більш-менш нормальними оцінками все дуже навіть можливо. І слугувало мотивацією почати вивчати англійську з розрахунком на те, щоб спробувати податись на цю ж програму наступного року. Для подачі заявки потрібно було принести:

  1. Заповнену та підписану заяву-анкету.
  2. Копію навчальної картки (або диплома).
  3. Сертифікат про знання відповідної іноземної мови.
  4. Підтвердження досягнень.
  5. Мотиваційний лист.
  6. План навчання.

Хоч набір документів стосується КПІ, він є більш-менш схожим для інших університетів також або може бути навіть спрощеним.

Для аспірантів список документів дещо відрізняється.

Копію навчальної картки видає деканат із вказанням середнього бала (повинен бути не меншим як 75% від максимуму).

З навчальною карткою все було просто, але не із сертифікатом про знання іноземної мови (у моєму випадку англійської). Мені потрібно було складати TOEFL чи IELTS, до яких я зовсім не був готовий. Наприкінці подачі я дізнався, що в деяких випадках (залежно від вимог університету-партнера) можна принести сертифікат про знання іноземної мови КПІ, чим я і скористався.

Цей сертифікат був останнім документом, який я мав зробити. Я дуже вдячний своїй викладачці англійської мови, яка допомогла мені його отримати в останні дні перед дедлайном. Моя порада, звісно ж, це планувати такі речі заздалегідь, щоб дати собі час добре підготуватися.

Підтвердження досягнень — це про будь-які досягнення (публікації, конференції, статті тощо), які дають додаткові бали, але цей пункт не є обов’язковим, і я навіть не пам’ятаю, чи щось сюди вносив. Загалом ці пункти можуть допомогти, але не є першочерговими в моєму досвіді.

До мотиваційного листа я поставився серйозно та доклав зусиль і часу, щоб написати його добре. Завжди складайте його під вимоги програми. В інтернеті є багато прикладів, як краще це зробити.

Не забудьте запитати поради у ваших університетських координаторів, можливо, вони зможуть його перевірити. Оскільки я писав лист для навчання за обміном, то робив акцент не тільки на отриманні знань, а й на здобутті культурного та соціального досвіду. Лист займає всього півтори-дві сторінки, однак має важливе значення.

Я також попросив рекомендаційні листи у кількох викладачів. Думаю, що це теж допомогло. Навіть якщо ви не впевнені, що вас хтось може порекомендувати, все одно запитайте, найімовірніше, така людина знайдеться.

План навчання складається для конкретного університету. З усіх доступних вишів я обрав два, які мені підійшли найкраще. Це були університети Аалто у Фінляндії та Міланська політехніка в Італії.

В навчальному плані вказують предмети, які ви будете вивчати.

Для затвердження навчального плану треба було вибрати певну кількість предметів, які могли перезарахувати в КПІ. Звісно ж, на практиці не всі викладачі в КПІ хотіли перезараховувати пройдені предмети (багато з них чули про це вперше), але я дуже сподіваюсь, що сьогодні цей механізм працює краще.

Я пам’ятаю, що по приїзду в закордонний університет навчальний план можна було змінювати, що досить зручно. Ви можете спробувати кілька різних предметів і внести в план саме той, який вам сподобався найбільше.

Документи потрібно було надсилати онлайн, і, як я знаю, співвідношення між кількістю охочих і кількістю місць було 10 до 1. Тобто це було конкурентно, оскільки програма передбачала стипендію. В багатьох інших програмах ситуація може значно відрізнятися, і у вас може бути навіть гарантія участі. Тому завжди цікавтесь статистикою у своїх координаторів або шукайте її онлайн.

За результатами відбору я пройшов в університет Аалто. Це були по-справжньому радісні новини, адже це коштувало чималих зусиль. Але воно було того варте на 100%.

Університет Аалто охоплює шість шкіл: School of Engineering, School of Business, School of Chemical Engineering, School of Science, School of Electrical Engineering, School of Arts, Design and Architecture. Я навчався в School of Electrical Engineering, яка розташована біля головного кампуса університету в Отаніємі, Еспо.

Фото J-P Kärnä, Отаніємі, Еспо

Приїзд в університет

Перед приїздом треба було знайти житло. Оскільки сам університет з цим не допомагає, я думав, що буду змушений шукати його сам. На щастя, при університеті було кілька організацій, які цим займаються: Foundation for Student Housing in the Helsinki Region HOAS (hoas.fi) та Aalto University Student Union AYY (ayy.fi).

Шукати потрібно починати заздалегідь, адже охочих жити на кампусі багато і місць на всіх не вистачає. Мені пощастило отримати кімнату в AYY за 350 євро за місяць (стипендія становила 1000 євро на місяць, тож це було доволі доступно). Деякі з моїх знайомих, які також брали участь, отримали житло за 450 і навіть 600 євро. Тобто є різні опції залежно від вашого бюджету та удачі.

Щодо витрат на їжу, то продукти у Фінляндії не дешеві, але все одно є багато доступних варіантів і можна купувати їжу без надмірних витрат. Одна з улюблених особливостей університету — чудові й доступні їдальні. Зазвичай студентський обід коштував 2,50–2,70 євро і складався з теплої їжі, різних варіантів салатів, хліба та напоїв (вода/молоко/сік). Завжди давали на вибір м’ясні або вегетаріанські позиції. Можна було замовити страви з меню приблизно за 5 євро (піца, гамбургери та стейки). Їжа була смачною та органічною. Забігаючи наперед, скажу, що з усіх університетів, де я навчався, Аалто має найкращі їдальні.

Орієнтаційний тиждень

Традиційно навчальний рік в Аалто починається з орієнтаційного тижня. Це дуже насичений період. Перший день — церемонія відкриття та інформаційно-розважальні стенди від спільнот університету та студентських гільдій на площі Альварі (головній площі університету). Студентські гільдії в Аалто — це студентські угруповання від кожної зі шкіл, мають свою форму та символіку.

Розваги є важливою частиною орієнтаційного тижня. Я був у захваті від побаченого. Університет був наповнений студентами зі всього світу, і все було зовсім новим і незвичним.

У перші місяці мені було трохи складно спілкуватися англійською мовою, але з часом я втягнувся та почав насолоджуватися процесом. Того, що я не міг досягнути за 10 років вивчення англійської мови в школі та університеті (хоча я не можу сказати, що старався), я досягнув за пів року в Аалто — підняв свій рівень до С1. І ключовим фактором тут було саме живе спілкування.

Загалом у великих містах часто організовують зустрічі з іноземцями, і я дуже рекомендую брати в них участь усім, хто хоче удосконалити свої знання іноземної мови. Якщо ви не живете у великому місті, то можна знайти партнера для мовного обміну онлайн і допомагати одне одному.

Фото Mikko Raskinen / Aalto University

Студентське життя

Перш ніж перейти до навчального процесу в Аалто, хотів би трішки більше розповісти про студентське життя.

Як я уже казав, у кожної гільдії університету є своя форма — комбінезон (overalls). Вона є символом для студентів у різних школах та вишах Фінляндії. Судячи з кольору та тексту на комбінезоні, ви можете визначити, звідки студент і що він вивчає. Наприклад, гільдія архітектури в Аалто має білу форму, а гільдія механічної інженерії — рожеву.

Дуже популярним є прикрашання комбінезонів різними нашивками, які студенти отримують на заходах. Що більше у вас унікальних нашивок, то крутішою є форма.

Форма студентських гільдій в університеті Аалто. Джерело

На фото ви можете побачити, що, окрім комбінезона, студенти носять білу шапку з чорним козирком (teekkari cap). Teekkari — це студент, який навчається в технічному університеті. Але щоб отримати teekkari cap, її потрібно заслужити, виконуючи різні завдання для першокурсників і проявляючи ініціативу.

У кожної гільдії є свої «секретні» кімнати та бари на території кампуса і багато різних традицій та розваг.

Окрім гільдій, в Аалто були студентські організації, наприклад BEST та ESN (Erasmus Student Network). Вони часто влаштовували екскурсії та заходи для іноземних студентів.

Напевно, з усіх університетів студентське життя в Аалто для мене було найцікавішим і найбагатограннішим.

Навчальний процес

Навчання тут високоякісне. Предмети на магістратурі викладають англійською мовою, що робить університет привабливим для міжнародних студентів. Замість двох семестрів, як у КПІ, Університет Аалто має п’ять періодів. Деякі предмети можуть тривати протягом одного періоду, водночас інші протягом усіх п’яти.

На відміну від КПІ, значну частину предметів тут можна вибирати на свій смак (electives). Як на мене, то це є одним з найбільших плюсів багатьох закордонних вишів. Такий підхід додатково стимулює викладачів робити подачу своїх предметів більш інформативною та цікавою, щоб більше студентів їх вибирали.

Тут відчувається більш лояльне ставлення до студентів, ніж було у КПІ, і більш гнучкий графік навчання, якщо ви його потребуєте. Зокрема, якщо в Аалто ви не закриваєте всі предмети за навчальний рік, то можете це зробити наступного року без особливих проблем. Лише ваш період навчання збільшиться. Якщо студент не закриває всі предмети в КПІ, то його, наскільки я пам’ятаю, відраховують або переводять на платну форму.

Університет Аалто дав мені нагоду спробувати предмети з різних сфер. Я вивчав робототехніку, телекомунікації, відновлювальну енергетику тощо. Це допомогло визначитись з тим, що саме мені цікаво в майбутньому. Сесії були частішими, але не потрібно було готуватися до всіх предметів одночасно, і мені такий підхід сподобався.

Навчальні простори та кімнати були в кожному кампусі університету, і деякі з них мали цікавий дизайн.

Протягом усього періоду навчання в Аалто потрібно було фокусуватися і на деяких предметах в КПІ і протягом останніх кількох місяців приділяти увагу дипломній роботі. Працювати в такому режимі було складно, але якщо добре організовувати час, то цілком можливо.

Подання документів та вибір університетів в EIT Digital

Мотивація для навчання

Під кінець мого навчання в Аалто і, відповідно, КПІ я більш детально ознайомився з напрямом Embedded Systems і вирішив, що саме цим хочу займатися в майбутньому.

Оскільки мій головний напрям навчання відрізнявся від Embedded Systems, я задумався над можливістю поглиблення своїх знань. Деякі студенти, яких я зустрів в Аалто, навчались на програмі подвійного диплома магістра від EIT Digital, і у них якраз був напрям Embedded Systems. Саме ця програма привернула мою увагу, і я вирішив взяти в ній участь. Окрім навчального аспекту, вона давала можливість ознайомитись з двома країнами та здобути унікальний досвід.

Про EIT Digital

EIT Digital — це спільнота провідних технічних вишів та організацій, яка займається розв’язанням цифрових проблем Європи. EIT Digital пропонує програму подвійного диплома між двома провідними університетами-партнерами. Програма надає комбінацію технічних і підприємницьких предметів, що робить навчання більш насиченим і прикладним. Понад те, з програмою співпрацюють багато стартап-акселераторів та партнерів з індустрії, які можуть допомогти втілити вашу бізнес-ідею в життя.

Вибір напрямів і подання документів

Серед напрямів навчання: Autonomous Systems, Cyber Security, Embedded Systems, Human Computer Interaction and Design, Cloud and Network Infrastructures, Data Science, and Fintech. Залежно від напряму (в моєму випадку Embedded Systems) студент може вибирати між «вхідним» університетом та «вихідним» університетом зі списку. Оскільки мене зацікавив Cyber Physical Systems, я обрав своїм «вхідним» університетом Eindhoven University of Technology, Нідерланди, а «вихідним» — University of Trento, Італія. В той час дуже хотів після проживання в Фінляндії спробувати привітніший клімат, і погода в Італії не розчарувала.

Для подачі потрібні такі документи:

  1. Диплом мовою оригіналу та переклад англійською мовою.
  2. Офіційний та проштампований транскрипт оцінок мовою оригіналу та переклад англійською мовою.
  3. Доказ знання англійської мови.
  4. Резюме з інформацією про академічну та професійну кар’єру.
  5. Мотиваційний лист, де ви доводите свій інноваційний потенціал, розкриваючи інноваційну ідею чи проєкт.
  6. Паспорт або національне ID.
  7. Додатково можна прикріпити документ про середній бал навчання.

Загалом перелік документів схожий на список для навчання за обміном. За результатами відбору я був зарахований в програму та отримав повну стипендію EIT Digital на навчання на два роки.

Якщо ви зробите хорошу аплікацію, то у вас буде шанс отримати стипендію на навчання, яка частково чи повністю покриє витрати. Після зарахування вам напише «вхідний» університет з подальшими інструкціями.

EIT Digital, Eindhoven University of Technology, Netherlands

Після закінчення навчання в Аалто я взяв участь у програмі подвійного диплома від EIT Digital. Саме тут я вирішив сфокусуватись на вивченні Embedded Systems — напряму, який зацікавив мене найбільше.

Переїзд в Ейндговен

Перед приїздом на навчання мені було потрібно знайти житло, бо отримати кімнату на кампусі не вдалося. На перший час я зупинився в студентському хостелі та у товариша. За кілька тижнів я знайшов кімнату в приватному секторі за 15–20 хвилин на велосипеді від університету. Саме так у Нідерландах вимірюють відстань — у хвилинах їзди на велосипеді, адже велосипед — найпоширеніший вид транспорту.

Щодо ситуації з житлом, то вона трохи складна. Особливо якщо у вас обмежений бюджет, починати шукати потрібно заздалегідь. Проживання на кампусі також можливе, але, наскільки я пам’ятаю, перевагу віддають студентам, які навчаються там на повній основі (я навчався тільки рік, згідно з EIT Digital).

Про витрати: вони були співмірні з витратами у Фінляндії, якщо жити скромно. Мої витрати були в розмірі 700–800 євро. Щодо їдалень, то вони були дорожчі, а їжа — більш «швидкого» приготування, в порівнянні з Аалто. Наприклад, в Аалто мені ніколи не було потрібно приносити собі обід, водночас у TU/e я це робив майже постійно.

Орієнтаційний тиждень

Навчання в Eindhoven University of Technology теж починається з орієнтаційного тижня. На відміну від Аалто, багато заходів не є безкоштовними й потрібно сплачувати певну суму за участь. На жаль, я приїхав в університет після орієнтаційного тижня, тому не долучався. З розповідей чув, що це класний період.

Студентське життя

Студентське життя в TU/e активне, і протягом навчального року тут влаштовують різні івенти та події на території кампуса. Зі студентських організацій пригадую COSMOS. Вона готує різні заходи для іноземних студентів. Оскільки навантаження на моїй програмі було високе, то часу на розваги залишалося небагато, але все ж студенти завжди його знаходять :)

Навчальний процес

Навчальний рік поділений на чотири чверті й у цьому схожий на Аалто. Якість навчання висока, предмети — актуальні. У студентів є можливість вибрати частину предметів. Загалом навчання в Аалто мені сподобалось більше, ніж у TU/e. Можу пояснити це частково тим, що в Аалто я був за обміном і навчальна програма була більш гнучкою.

Головний кампус університету Ейндговен. Джерело

Оскільки я брав участь у програмі EIT Digital, то, крім стандартних дисциплін, вивчав бізнес- та економічні предмети, а також проходив зимову та літню школи. В кожній зі шкіл покривається певна бізнес- і стартап-тематика з воркшопами та презентаціями.

EIT Digital, University of Trento, Italy

Другий рік навчання в EIT Digital був в Університеті Тренто, Італія. Тренто — це невелике містечко на півночі країни, оточене Альпами.

Тренто, краєвид на частину міста. Джерело

Переїзд

Переїзд у Тренто був дуже зручний, адже, на відміну від TU/e, мені не довелось шукати житло. Більшість іноземних студентів забезпечують житлом Opera Universitaria за помірну ціну у 330 євро. Це блоки з кухнею та окремими кімнатами із вбудованою ванною і балконом. Напевно, балкон був моїм улюбленим місцем, адже з нього відкривався чудовий краєвид на долину міста та гори навколо.

Їдальні в університеті Тренто були гіршими від тих, що в Аалто, за якістю і ціною, але кращими від TU/e. Середня ціна на обід становила 3–4 євро.

Студентське життя

В будівлях від Opera Universitaria проживало багато іноземних та італійських студентів. Загалом мені там сподобалося. Студенти часто організовували вечірки. Як і в Aalto, місцева студентська організація ESN та університет влаштовували безкоштовні екскурсії та візити в Трентіно, регіон, до якого належить місто.

Навчальний процес

Навчання складалося з двох семестрів, і в цьому плані організація була більш схожою до вітчизняної, але можна було вибирати певну кількість предметів. Загалом саме навчання нічим особливо не відрізнялося від TU/e чи Aalto, але атмосфера була більш розслабленою, навантаження — меншим. Екзамени були відносні прості, а викладачі привітні.

Скрізь відчувався розмірений та спокійний темп гірського містечка. У порівнянні з TU/e чи Aalto, іноземних студентів у Тренто було менше, особливо на моїй спеціальності, і навчальні групи в основному складалися з італійців.

Після закриття усіх предметів університет вимагав обов’язкове стажування, яке можна було поєднати з дипломною роботою. В університеті є відділ, який допомагає студентам знайти місце стажування, але можна шукати й самостійно.

Стажування можна було проходити не тільки в Італії, а й в інших країнах. Багато компаній шукає у цей період студентів на стажування, і високий середній бал і гарні знання базових дисциплін відіграють велику роль. Мене порекомендував в STMicroelectronics співробітник програми, де я навчався. Я вдячний за цю рекомендацію, адже моя професійна кар’єра почалась саме з цього.

Стажування дало мені можливість працювати над інноваційним проєктом у сфері IoT та predictive maintenance. Йшлося про використання новітніх мікрофонів для відстеження шуму двигунів та моніторингу їхньої роботи та запобігання будь-яким проблемам у реальному часі. Для цього я розробив друковану плату з необхідними елементами, яка під’єднується до STM32 Nucleo плат і дозволяє записувати звук в ультразвуковому діапазоні. Ця інформація обробляється за допомогою алгоритмів, які визначали стан двигуна. Зрештою, захист диплома пройшов чудово.

Протягом певного часу після захисту я також отримав диплом від TU/e та EIT Digital.

Компанія була розташована в Agrate Brianza, біля Мілана. Італійська мова є необхідною для проживання в Італії, адже англійська мова не є поширеною. Більшість італійців нею не володіють, але Мілан — це одне з міст, де ситуація не є особливо критичною. Знайти житло в Мілані було складно, особливо якщо у вас обмежений бюджет і низький рівень володіння італійською мовою.

Життя в Мілані кардинально відрізняється від життя в Тренто. Передусім Мілан набагато більший, і в соціальному плані тут є більше активностей. Однак у Тренто неймовірна природа.

Працевлаштування

Якщо ви закінчуєте європейський університет, у вас є рік на пошук роботи. Якщо вже є певний досвід, це підвищить ваші шанси, тому завжди старайтесь постажуватись чи попрацювати над проєктом у компаніях.

Після закінчення університету в Італії я здобув свій перший досвід роботи в консалтинговій компанії. Це одна зі сфер, де постійно потрібні нові співробітники, і якщо ви хочете почати працювати швидко, це хороший варіант.

Загалом в Італії ринок праці не в найкращому стані та знайти роботу тільки з англійською мовою буває складно. Щодо Нідерландів, то там ситуація, як на мене, дещо краща і знання нідерландської мови не таке необхідне. Мені важко щось сказати за Фінляндію, але якщо ви хочете працювати в технічному напрямі й у вас є певний досвід, то ваші шанси точно не нульові.

Підсумки

Навчання за кордоном — це унікальний досвід, який може вас різнобічно збагатити. Тут є і плюси, і мінуси, тож це справа особистого бажання і смаку.

Я можу з упевненістю сказати, що якщо ви можете навчатись у вітчизняному виші, то зможете і в більшості закордонних. Звісно ж, деякі речі будуть складнішими (інша мова, культура, люди), але й винагорода буде більшою.

У статті я поділився своїм обмеженим досвідом, і дещо могло змінитися, тому для більш точної інформації звертайтеся до офіційних джерел університетів та студентів, які там навчаються зараз.

👍ПодобаєтьсяСподобалось8
До обраногоВ обраному2
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Зачем вообще после КПИ «Электроника» идти куда-то терять время учиться? Ты и так уже все знаешь, а на работе ничего сложнее не будет вообще в принципе, даже близко.

в КПІ все було просто. Ви можете винаймати квартиру або поселитися в студентському гуртожитку. Життя в останньому — це унікальний досвід.

sport.znaj.ua/...​kazaky-ti-povelitel-bolyu

Класно написано. Часи, коли я навчалась в університетах закордоном, були одними із моїх улюблених :)

Де би ви вибрали жити з сім’єю в Тренто чи в Мілані? За умови віддаленої роботи?

Думаю в Тренто :)

Якщо ви закінчуєте європейський університет, у вас є рік на пошук роботи. Якщо вже є певний досвід, це підвищить ваші шанси, тому завжди старайтесь постажуватись чи попрацювати над проєктом у компаніях.

А в Европе нет co-op програм в университетах? Например, обучение 5 лет, но из них минимум 3-4, максимум 5-6 семестров — это co-op программы. Для пример, что это такое: uwaterloo.ca/future-students/co-op . По сути после окончания универа работу даже искать особо не нужно.

Можливо є, але я невпевнений.

В Германии есть duales Studium, очень похоже.

Моя мета — поінформувати читача та бути максимально об’єктивним у позитивних і негативних моментах, які я вважаю важливими.

Стаття може бути корисною кожному, хто задумується про здобуття вищої (першої або другої) освіти.

ну ок с мэтою статти понятно а какая была мэта

Я навчався на магістратурі в трьох закордонних університетах безкоштовно

Підписатись на коментарі