Чому JavaScript — перспективна мова програмування? Поради початківцям
Привіт! Мене звати Інна Іващук, і я Senior Software Engineer у GlobalLogic. Впевнена, ви помітили, наскільки зросла кількість веб-продуктів за останні 10 років. Це викликало активний розвиток веб-технологій та основної мови веб-програмування JavaScript, яка дозволяє створювати застосунки та сайти за сучасними стандартами.
Вона вже виходить за межі браузера і застосовується для написання мобільних та десктопних застосунків, веб-серверів тощо. Тож JavaScript має перспективи й залишається однією з найпопулярніших для старту кар’єри в програмуванні. В першу чергу, завдяки своїй універсальності та відносній простоті написання програмних інструкцій, адже для запуску першого рядка коду фахівцю знадобиться тільки браузер.
Детальніше про те, як розвиватись початківцю у JavaScript-напрямку без метушні й штудіювання тони теорії, розповім на прикладах в матеріалі. Ці поради стануть у пригоді спеціалістам, які почали вивчати чи тільки мають намір вивчити цю мову, і не мають комерційного досвіду на проєктах.
Що таке JavaScript
JavaScript — високорівнева мова програмування, яка підтримує імперативний, функціональний, подієво-орієнтований підходи. Вона має динамічну типізацію та застосовується для запису послідовних операцій — «сценаріїв» чи «скриптів». Такі послідовності зазвичай інтерпретуються, а не компілюються, а тому не потребують додаткових програм чи інструментів перетворення в інший рівень кодування.
Кожен веб-застосунок чи сайт побудований з використанням трьох технологій — HTML, CSS та JavaScript. Остання виступає «мозком» розробки й відповідає за інтерактивність й взаємодію з користувачем.
Варто зазначити, що все частіше компанії не обмежуються роботою із JavaScript лише в браузері, а й користуються платформою Node.js, середовищем виконання JavaScript-коду, для написання серверних застосунків. Яскравими прикладами проєктів за такої комбінації є Netflix та PayPal.
Тож багатоплановість застосування — це ще кілька балів до перспективності JavaScript.
Історія довжиною у чверть століття
Як все починалось? 1995 рік. Компанія Netscape Communications прокладає собі стежку у сфері веб-технологій й відвойовує позиції у першого браузера NCSA Mosaic. Веб потребував легкої мови, якою просто програмувати. Так з’явилася ідея скриптової мови Mocha, з якою можна працювати в браузері.
Водночас Sun Microsystems завершувала роботу над своєю мовою програмування Java. І Netscape були готові інтегрувати їхню мову у свій браузер. Але Java призначалася для більш обізнаної в програмуванні аудиторії. Це суперечило призначенню Mocha, що мала стати провідником між Java і користувачами, які потребували її для розробки веб-сайтів.
Після доопрацювання прототип Mocha почали використовувати в Netscape Communicator й він отримав назву LiveScript. А у грудні 1995 року угода між Netscape Communications і Sun була закрита. Так народилася мова JavaScript, а Java служила для створення складних компонентів у браузері.
У
У 2020 році JavaScript вперше випередила Java, і стала найпопулярнішою мовою програмування. Згідно з рейтингом DOU, у 2021 році цією мовою пишуть 18% розробників, і вона залишається на першому місці.
Динамічність та універсальність — переваги й будова JavaScript
HTML, CSS, JavaScript — це три кити, на яких працюють веб-застосунки. HTML — каркас, CSS — приємне візуальне оформлення (в CSS3 з’явилась можливість реалізовувати й анімації), а JavaScript — логіка, інтерактивність та взаємодія з користувачем. Коли на сторінці ви бачите динамічні елементи, з якими можна взаємодіяти — вмикати аудіо- або відеопрогравач, будувати маршрут на карті тощо — можете бути певні, що не обійшлося без JavaScript. Тож Front-end або JavaScript-інженеру (розробнику) потрібні всі три технології. Але давайте спершу розглянемо детальніше JavaScript.
Основні особливості цієї мови — динамічність, гнучкість роботи з функціями та універсальність. Вона підтримується всіма сучасними браузерами, легко інтегрується з версткою (HTML) та дає змогу налаштувати комунікацію з сервером. Серед інших переваг:
- Тип даних визначається, коли змінній або константі присвоюється значення.
- В JavaScript функції можна як виконувати, так і повертати, передавати їх як параметри іншим функціями і привласнювати як значення змінних.
- Методологія об’єктно-орієнтованого програмування дає змогу представити програму у вигляді сукупності об’єктів.
- Дозволяє частково перенести бізнес-логіку із сервера на сторону користувача, тобто виконувати код в браузері, що своєю чергою зменшує навантаження на сервери.
- JavaScript має розвинену інфраструктуру та активну спільноту. Так, веб-розробники можуть працювати з великою кількістю бібліотек і фреймворків як React, Angular і Vue, декількома пакувальниками, як Webpack, Gulp, та допоміжними бібліотеками як Lodash, axios, та іншими.
Недоліки: оновлення, файли та інтерпретація
З одного боку, JavaScript — це просто, оскільки вже в браузері можна побачити результат. З іншого — це постійні оновлення, за якими потрібно слідкувати.
Варто вказати й на декілька обмежень. Основне — це робота з файловою системою, тобто недоступне зчитування файлів. Крім того, JavaScript не підтримує віддалений доступ до системи, а тому мову незручно використовувати для мережевих застосунків.
Особливу увагу потрібно звертати на захист на стороні клієнта, адже деякі недогляди й помилки в коді можуть використати зловмисники.
Крім того, код JavaScript також може по-різному інтерпретуватися браузерами, а старі версії як IE 9 (Internet Explorer 9) взагалі не підтримує. Через те, що деякі браузери зчитують JavaScript-код дещо інакше, сайт чи веб-застосунок може некоректно відображатися чи працювати. Динамічну типізацію також іноді вважають недоліком. Але це можна виправити, використовуючи TypeScript (транспайлер для JavaScript).
Навчатися можна будь-де: рекомендації початківцям
На старті вивчення мов програмування початківців лякає складність. Наприклад, використання компіляторів, як в інших популярних мовах програмування — Java, C#. На відміну від інших, JavaScript не потребує компіляції коду для його виконання в браузері, а тому вважається однією з найпростіших мов для старту. Виглядає все приблизно так: написали код у файлі з розширенням .js й підключили його до файлу з розширенням .html. А потім відкрили в браузері й побачили результат.
Можна починати вчити JavaScript хоч зі школи. А для мотивації — буквально кілька місяців тому до нас на проєкт потрапив
Вчити програмування на JavaScript відносно легко — навіть для того, хто раніше не стикався із розробкою. Багато дій візуалізуються в процесі, написання програм швидке, а обсяг коду менший порівняно з іншими мовами. До того ж, існують бібліотеки й фреймворки для роботи із JavaScript, які дозволяють писати більш гнучкий код. І якщо спочатку JavaScript-інженери працювали виключно з самою мовою, то сьогодні доступні додаткові інструменти.
Для успішного старту в ІТ початківцю бажано отримати базові технічні знання — наприклад, знати, що таке алгоритми та структури даних, й загалом орієнтуватися в галузі. Оскільки це веб-розробка, інженер має розуміти HTML, CSS, JavaScript та обрати один із популярних фреймворків/бібліотек — React, Vue або Angular.
Навчатись можна будь-де — університет, кемпи, самоосвіта. Але якщо є бажання все-таки пройти курс і отримати сертифікат, тоді рекомендую шукати курси або тренінги від IT-компаній, які досить часто абсолютно безкоштовні. Основна мета таких тренінгів — це навчання нових спеціалістів, які потенційно можуть приєднатись до компанії, а не виключно проведення курсів.
Якщо ви обираєте самонавчання, то рекомендую такі платформи як Udemy, Coursera чи той же YouTube — він безкоштовний і переповнений інформацією про те, з чого почати вчити JavaScript. Тут можна знайти й чимало тренінгів для початківців.
Надавати перевагу варто англомовному контенту, оскільки одразу зростає його якість. Чого тільки вартий курс про алгоритми і структури даних CS50, створений в Гарварді.
Студентам і колегам завжди раджу вчити й покращувати англійську мову. Загалом якісного контенту, що пов’язаний із веб-напрямком, та документації англійською набагато більше. Тож зі знанням мови перед вами відкривається більше можливостей в ІТ. Навіть код писати набагато простіше!
Варто зазначити, що програмісту не завадить бути посидючим та вміти концентруватись. Спочатку вам доведеться читати багато технічної літератури й переглядати тренінги, курси, а потім — повторювати на практиці й навчатись, створювати свої прості або складні проєкти. Тому, щоб зберігати мотивацію й зосереджуватись на задачах, важливо розуміти, для чого вам мова JavaScript.
Перспективи JavaScript
Кожна компанія хоче бути представленою в інтернеті й вирізнятися серед інших. Для цього їм потрібен зручний та інтерактивний сайт. Готові шаблони не такі цікаві, тому верстку і наповнення довіряють програмістам. На JavaScript можна писати будь-які веб-застосунки. І це значно збільшує попит на JavaScript-програмістів — пропозицій для них у середньому в чотири рази більше, ніж для Java або 1С — близько 22% відкритих позицій у 2021 році.
З JavaScript працює 60% інженерів, а завдяки зрозумілості й багатоплановості цієї мови, її обирає більшість молодих спеціалістів без комерційного досвіду. Хтось далі заглиблюється у тонкощі веб-розробки, а хтось отримує базові навички в програмуванні та починає вивчати мови на кшталт Java, Python, C++, щоб спробувати свої сили в інших напрямках.
Якщо навіть з часом популярність JavaScript зменшиться, завжди можна вивчити іншу мову програмування і поєднувати інструменти. Розробники — постійні студенти. Наприклад, поява нової бібліотеки вимагає певного часу на її опанування. Тому спеціаліст, котрий засвоїв базові принципи програмування, може швидко опанувати іншу мову. Як кожна професія змінюється й адаптується під потреби суспільства, так і мови програмування вдосконалюються згідно з новими технологічними задачами на ринку.
Більше досвіду — більше знань
Сфера JavaScript-розробки швидко розвивається. За останні п’ять років з’явилось стільки бібліотек й фреймворків, що фізично не вистачає часу все спробувати. Навіть є меми про те, що кожного дня з’являється новий JavaScript-фреймворк. Це підтверджує попит на мову з боку клієнтів та компаній, а отже спеціалісти ще мають, куди розвиватись у професії.
Починати завжди страшно. Проте не варто хвилюватись й судомно 24/7 займатись програмуванням (хоча часом корисно). Ви зможете вивчити цю професію. Варто лише докласти зусилля — вчитися та практикуватися. Рекомендую також для мотивації придумати свій власний проєкт, який можна буде використовувати як місце, де буде поєднуватись пройдена теорія з практикою. Так ви матимете свій власний проєкт, який можна показати на інтерв’ю, а далі — розвиватимете навички на комерційних проєктах та нарощуватимете експертизу, щоб відкривати нові двері в ІТ.
Рухатися кар’єрними сходами можна в різних напрямках. Наприклад, спеціаліст може вирости до Senior або стати Team Lead і займатися організаційними завданнями, допомагаючи команді. Або стати крутим архітектором і проєктувати нові веб-застосунки, враховуючи всі деталі й нюанси.
А у стосунках із JavaScript сценарій базовий — чим більше досвіду, тим більше знань.
179 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів