Мої п’ять копійок про біткойни
(Спочатку писав коментар для сусідньої теми про біткойни, а тоді побачив що захопився і написав вже на цілу окрему тему)
Я зовсім не фінансовий експерт, але якісь елементарні знання в цьому плані таки маю.
Емісія грошей завжди повинна прив’язуватись до чогось цінного, в противному разі, рано чи пізно, ці гроші перетворяться на непотріб.
Бартер
У історії розвитку грошей є цікаві факти. Бартер по формулі «товар за товар» — це мабуть найтриваліша форма торгівлі за всю історію людства.
На певному етапі розвитку торгівлі, за товар почали давати теж товар, але у вигляді монет із коштовних матеріалів. Тому такі монети могли легко використовуватись в різних країнах, навіть якщо користувачі цих грошей не знали де їх виготовили. Це важливий момент, оскільки країна-виробник монет, грубо кажучи, могла зникнути, а її монети успішно продовжували б свою місію.
Потім монети поступово ставали дорожчими за вартість матеріалу, з якого вони були виготовлені (ставали дорожчими за собівартість). Це стало можливим завдяки довірі до цих грошей, а довіра виникає завдяки стабільності їх використання. У свою чергу, така стабільність може забезпечуватись завдяки заходам урядів країн-виробників (емітентів) грошей, щоб ці гроші приймались у будь-яких банках, магазинах, базарах тощо. Таким чином, гроші стали називатись «фіатними».
Фіатні гроші
З моменту, коли гроші стали фіатними, стабільність їх використання вже почала залежати від країн-емітентів. Кожна країна-емітент повинна дотримуватись балансу маси товарів і послуг, на противагу грошовій масі, де ходить їхня валюта. Наприклад, якщо на ринку є товари та послуги на суму 100 одиниць грошей, а у покупців є 80 одиниць, то уряд країни повинен надрукувати 20 одиниць грошей, та вивести їх на ринок щоб ціни були стабільними. Надмірна маса грошей призводить до інфляції (подорожчання товарів та послуг), недостатня маса грошей призводить до дефляції (здешевлення товарів та послуг).
Таким чином, країни-емітенти завжди прив’язують свої валюти до товарів та послуг на тому ринку, де ходить їхня валюта. Це теж дуже важливий момент, бо через довіру до певної валюти, міжнародна торгівля відтягує на міжнародний ринок певну масу грошей з країни-емітента. В такому разі, потрібно друкувати гроші як для внутрішнього, так і для зовнішнього ринку. Після чого цей уряд, відповідно, має право за ці гроші щось купити як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку.
Інфляція долара США
Якщо не помиляюсь, за останній рік уряд США надрукував 20% доларів від усієї маси доларів у світі, але у них інфляція зараз складає біля 5%. Тобто, якщо б усі користувачі доларів США знаходились виключно у США, то можна було б очікувати інфляцію на рівні 20% річних, але вони мають всього 5% річних.
Повторюсь — я не експерт, але думаю що довіра до валюти США дуже сильно допомогла згладити інфляцію за рахунок міжнародного ринку. Іншими словами, усі хто тримає свої збереження у доларах США, дуже допомогли людям у США =).
Біткойн
Емісія біткойнів обмежується виключно можливостями майнерів та лімітом, закладеним у алгоритм їх добування. Ця валюта є віртуальною, не прив’язується до товарів та послуг на тому ринку, де ходять біткойни, через що ніхто не може розраховувати на їхню стабільність.
Читав багато разів у коментарях на ДОУ, що біткойни можна прирівняти до акцій. Типу: «Акції теж виставляються на біржах і вони теж дуже волатильні, тому біткойни — це ті самі акції». Але ж — ні! Курс акцій прив’язується до успіху компаній-емітентів, а ці показники значно більш очевидніші та прогнозованіші, ніж курс біткойна!
Також читав у коментарях, що усе тримається на довірі до біткойна. Типу: «Він ніколи не впаде, бо алгоритм його добування математично обмежений певною кількістю біткойнів». Але ж інфляція валюти буває не лише за рахунок надлишкової емісії, вона буває через недовіру та відсутність директиви приймати цю валюту на певному ринку (біткойн — це нефіатна валюта).
Ну і не менш важлива річ — уряди декількох країн вже почали проектувати чи навіть і впроваджувати цифрові валюти. Думаю, ці валюти незрівнянно є перспективнішими, ніж біткойн.
42 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів