Кіберполіція викрила другий випадок підробки «Дії»: «хакером» виявився 17-річний житель Харкова
Кіберполіція зафіксувала другий випадок підробки урядового мобільного застосунку «Дія». У цьому правоохоронці викрили
Що відомо про нову підробку
Як встановили слідчі,
За умови передплати хлопець надавав користувачам посилання на свою розробку через бот у месенджері. За цим посиланням громадяни могли власноруч створити документи, які відображалися у підробленій «Дії».
Крім цього, вебплатформа генерувала підробний QR-код, який після сканування навіть демонстрував сторінку його успішної валідації.
Як монетизувалася фейкова «Дія»
«Підписка коштувала 200 грн. Також за 200 грн користувачі мали можливість згенерувати фейковий паспорт громадянина України, 300 грн коштував фіктивний COVID-сертифікат, 100 грн — посвідчення водія», — йдеться в повідомленні.
При цьому в боті правопорушника авторизувалися вже понад 20 тисяч користувачів. Наразі бот заблоковано. Кіберполіція встановлює осіб, котрі безпосередньо використовували підроблені документи.
«Багаті талантами українці. Шкода, що свої здібності використовують у злочинних цілях. Минулого тижня ми обговорювали юного умільця, який створив фейкову „Дію“. Як виявилося, він такий не один. Кіберполіція у Харкові викрила17-річного хлопця, який не просто підробив „Дію“, а й створив найбільший канал розповсюдження підробки. На його телеграм-бот і канал, які вже заблоковані, було підписано понад 20 тисяч осіб», — зазначив голова Нацполіції Ігор Клименко в Facebook.
За його словами, система працювала за концептуально новою схемою: дані користувачів зберігалися на сервері, що генерував імітуючу веб-сторінку застосунку «Дія», і там можна було змінювати будь-яку інформацію про себе.
«Визнаю, це чудова робота юного хакера. І навіть наша публікація виглядає як своєрідна реклама його навичок. Але принцип невідворотності покарання має працювати: він порушив закон, спекулюючи на складній ситуації в державі, тож має понести відповідне покарання», — резюмував Клименко.
Відомо, що за місцем проживання фігуранта правоохоронці провели обшук. Вони вилучили жорсткий диск, смартфони та банківські картки, які використовувалися у протиправній діяльності. До проведення обшуків також було залучено працівників полку поліції особливого призначення Харківської області.
За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 325 (порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням) Кримінального кодексу України. Максимальне покарання, яке може загрожувати зловмиснику — до 3 років позбавлення волі. Нині слідчі дії тривають.
Що було з першим «хакером»
Раніше
Розробника фейкового застосунку дуже швидко затримали правоохоронці. Згодом вони передали молодого програміста Міністерству цифрової трансформації, щоб той до суду пройшов «перевиховання в ІТ», працюючи над соціальними проєктами в Мінцифрі.
Як повідомлялося, 2 листопада 2021 року в роботі урядового застосунку «Дія» стався збій. Зокрема, користувачі втратили доступ до наявних у застосунку електронних документів, у тому числі до COVID-сертифікатів.
Нагадаємо, протягом
Перед цим керівник команди мобільної розробки в «Дії» Євгеній Горбачов в інтерв’ю для DOU розповідав, як запускали перший державний IT-стартап і створювали in-house команду розробки.
Найкращі коментарі пропустити