Як рахувати дохід від іноземних замовників для ФОП на єдиному податку

Всім привіт! Сьогодні розкрию питання, які досить часто задають підприємці:

  • Як потрібно рахувати дохід, отриманий від іноземних замовників?
  • Чи включається до доходу ФОП — платника єдинного податку позитивна різниця від продажу банком іноземної валюти за дорученням такої особи?

Як завжди, розкрию дану тему з посиланнями на нормативні акти, щоб підприємці були впевнені в своєї позиції при веденні свого ФОП.

Так ось, офіціальне роз"яснення податківців по даним питанням — zir.tax.gov.ua/...​/view/?src=ques&id=10994

Коротка:
Усі вартісні показники, що включаються до доходу фізичної особи — підприємця відображаються у національній валюті України, при цьому показники, виражені в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Позитивна різниця від продажу банком іноземної валюти за дорученням фізичної особи — підприємця не є доходом фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку.
Повна:
Відповідно до п. 291.2 ст. 291 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ) спрощена система оподаткування, обліку та звітності — особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених гл. 1 розд. ХІV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Згідно з п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом для фізичної особи — підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.
При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 ПКУ).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).
Тобто усі вартісні показники, що включаються до доходу фізичної особи — підприємця відображаються у національній валюті України, при цьому показники, виражені в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу також є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
Позитивна різниця від продажу банком іноземної валюти за дорученням фізичної особи — підприємця не є доходом фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку.

CEO IT ACCOUNTING — Наталия Лозко

Бухгалтерское, юридическое сопровождение Вашего бизнеса,
запись по телефону — 097 0 900 300 (Telegram, Viber)

👍НравитсяПонравилось7
В избранноеВ избранном5
LinkedIn
Допустимые теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Допустимые теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

не будет ли такое, что я, к примеру, решу не считать курсовую разницу, опираясь на вот этот топик, а потом налоговая при проверке какой-нибудь будет настаивать на том, что надо было считать? Пыталась получить консультацию, 14.12 был отправлен запрос, пока ни на электронную почту, ни бумажную ответа не поступало. К тому же в тех же просторах интернета пишут, что даже полученная консультация не освободит от ответственности потом, если она появится.

Добрый день! В топике

офіціальне роз"яснення податківців

Наталія, вітаю вас із прийдешнім! Дякую вам за корисні топіки. Підкажіть будь ласка, при розрахунку прибутку курс НБУ береться до другого чи четвертого знаку? Чи регламентується це десь?

Добрий день! Дякую, Вас також вітаю зі святами!)
Курс потрібно брати повністю, ніколи не округляючи. Округлюється лише отриманий результат доходу у гривні (курс валюти помножений на дохід в іноземній валюті) до двох знаків.

В сапорте таксера ответили что нужно считать позитивную разницу курса как доход. Плюс вот нашел на бухгалтерском форуме где тоже говорят что нужно считать как доход buhgalter911.com/...​opic.php?p=701706#p701706

А Вы считаете, какому источнику стоит доверять — таксеру или налоговой?

Вот есть письмо от налоговой sfs.gov.ua/...​nih-osib/print-64166.html

«Таким чином, інформація, яка розміщена в „ЗІР“, містить загальну позицію ДФС із застосування норм податкового законодавства без врахування особливостей конкретного платника податків та специфіки конкретних ситуацій, а отже не є податковою консультацією в розумінні глави 3 „Податкова консультація“ Кодексу та не спричиняє правових наслідків, передбачених ст. 53 Кодексу.»

и плюс то что налоговая озвучивает

«До складу доходу платника єдиного податку не включається ряд сум (що вказані в п. 292.11 ст. 292 Податкового кодексу України), серед яких не зазначається сума позитивної курсової різниці.

Позитивна курсова різниця не є пасивним доходом і не входить до переліку сум, які не включаються до складу доходу. »

я не пытаюсь спорить, просто хочу уже для себя выяснить что делать то с курсовой разницей чтобы потом не было последствий

и плюс то что налоговая озвучивает

«До складу доходу платника єдиного податку не включається ряд сум (що вказані в п. 292.11 ст. 292 Податкового кодексу України), серед яких не зазначається сума позитивної курсової різниці.
Позитивна курсова різниця не є пасивним доходом і не входить до переліку сум, які не включаються до складу доходу. »

А можно ссылку на это разъяснение?

я не пытаюсь спорить, просто хочу уже для себя выяснить что делать то с курсовой разницей чтобы потом не было последствий

Вы же понимаете, что разъяснение налоговой инспекцией статей Налогового Кодекса является самой точной информацией, и точнее Вы ничего не найдете?

А можно ссылку на это разъяснение?

я нечаянно захватил часть которую таксер, люди на форумах сами додумали, вот эту

Позитивна курсова різниця не є пасивним доходом і не входить до переліку сум, які не включаються до складу доходу

это я так понимаю люди сами дошли к такому выводу так как в 292.1 в списке нет валютной разницы

Ясно). Этот топик для этого и создавался, чтобы предприниматели имели возможность видеть первоисточник, а не частные выводы ;) Если будут еще вопросы — пишите )

Сразу же, как будут компенсировать негативную разницу из бюджета.

Спасибі за розгорнуту відповідь з посиланнями.

Будь ласка).

Я купляв платну підписку Таксера щоб взнати це)

Так, цю інформацію із зазначенням законодавчих актів справді не так просто знайти підприємцям.

мне в моно показывает сколько сумма в $$ будет в гривнах и какой курс, когда составляю документ в «кабинете платника податкив» просто сумирую числа из моно. Что тут сложного?

Что тут сложного?

Во-первых, покажите в топике фразу, где указано, что это сложно.
Во-вторых, в моно все супер упрощенно, конечно, но в моно главное считайте вручную доход, а не итоговую сумму вверху ;)

не понятно что вы имеете в виду под:

а не итоговую сумму вверху ;)

при каждом поступлении в $$ мне моно выдает сколько это будет в гривнах и по какому курсу (берется текущий курс НБУ, на момент поступления). когда нужно составлять документ в налоговую я просто сумирую все поступления в перерасчете в гривнах, которые моно для меня готовит, за нужный мне период времени, ну и высчитываю проценты и тд, все что требуется в документе для заполнения.

В каком месте тут нужны консультанты?

Стас, вы очень оригинально задаете вопросы )

В каком месте тут нужны консультанты?

Если вы четко уверены в своей правоте, то они вам не нужны, все верно.
Топик создан для тех кто сомневается — как правильно считать.
Если вы не сомневаетесь, эта тема не для вас ;)

я пока искал материал по этой теме, нашел вот под этим видео www.youtube.com/watch?v=CBcuvlMA7EI что моно не правильно валютный курс отображал в выписках, так что проверьте у себя

Подписаться на комментарии