Україна відмовилась від податку на виведений капітал, але в Дія City він працюватиме: як це можливо
Україна відмовляється від податку на виведений капітал, про що свідчить підписаний із МВФ меморандум. Цей податок — один із бонусів для резидентів режиму Дія City, який планують запустити в січні 2022 року. Водночас у Мінцифрі запевнили, що цей бонус нікуди не зникне, пише AIN.
Про відмову від ПнВК
Україна 24 листопада 2021 року отримала транш у розмірі $700 млн від Міжнародного валютного фонду та підписала меморандум про економічну й фінансову політику. При цьому в документі зазначено, що Україна не змінюватиме податок на прибуток податком на виведений капітал (ПнВК).
«Після детального технічного вивчення ми не будемо здійснювати кроки щодо заміни чинного податку на прибуток підприємств податком на розподілений прибуток або податком на виведений капітал», — йдеться в меморандумі.
Що кажуть у Мінцифрі
Відомо, що ПнВК є однією з ключових переваг правового режиму Дія City. Його пропонують резидентам як один із податків на вибір. Відповідні зміни описані в законопроєкті № 5376, який є податковою частиною спеціального правового режиму Дія Сity. На момент підписання меморандуму його ще не ухвалили в другому читанні. Очікується, що депутати розглядатимуть цей закон 14 грудня.
У Міністерстві цифрової трансформації запевнили видання, що норму про ПнВК не будуть прибирати з проєкту № 5376, бо угода з МВФ нібито не розповсюджується на умови Дія City.
«Оскільки ми не змінюємо податок на прибуток податком на виведений капітал, а пропонуємо резидентам спецрежиму різні моделі оподаткування на вибір. Тому податкова частина Дія City залишається незмінною», — заявили в Мінцифрі.
Спеціальні умови оподаткування в Дія City
Дія City — це правовий режим, який діятиме для української IT-індустрії. Компанія, яка відповідає переліку вимог, може добровільно стати резидентом Дія City.
При цьому передбачаються такі особливості режиму:
- резиденти спецрежиму зможуть на власний розсуд вибирати, який корпоративний податок сплачувати: податок на виведений капітал (ПнВК) у розмірі 9% чи податок на прибуток (18%);
- будуть звільнені від оподаткування доходи фізичних осіб у вигляді дивідендів, які нараховані компанією-резидентом, за умови їх виплати не частіше одного разу на два роки;
- діятиме податкова знижка для фізосіб у разі придбання частки в компанії-стартапі, що є резидентом Дія City;
- доходи працівників та гіг-спеціалістів резидентів Дія City оподатковуватимуться: ПДФО — 5%, ЄСВ — 22% від мінімальної зарплати, військовий збір — 1,5% (від зарплати працівника чи винагороди гіг-працівника);
- якщо фахівець отримує понад 240 тисяч євро на рік, то весь дохід вище цього ліміту оподатковуватиметься 18% ПДФО.
«Епопея» з Дія City
Як відомо, представники IT-індустрії та влада шукали компроміс щодо Дія City у двох законопроєктах, один із яких — № 5376 — стосується податків. Його ухвалили в першому читанні 2 червня 2021 року.
Однак 6 жовтня 2021 року комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики почав ініціювати внесення у нього правок, які, на думку IT-спільноти, нівелюють саму ідею проєкту.
Йдеться, зокрема, про підвищення податкового навантаження майже вдвічі, пільгові ставки лише для вузької групи IT-спеціалістів, усунення норми про незмінність податкових умов протягом 25 років, скорочення перехідного періоду для тих, хто обирає ПнВК тощо.
Редакція DOU також зібрала думки топменеджерів українських IT-компаній та позицію замглави Мінцифри Олександра Борнякова, аби зрозуміти, як до цих рішень ставляться компанії і що робитимуть у разі схвалення ініціатив.
Як повідомлялося, Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики на засіданні 12 жовтня 2021 року розглянув і рекомендував парламенту ухвалити в другому читанні й у цілому законопроєкт № 5376. При цьому наголошувалося, що правки, які ставили під сумнів переваги проєкту, відхилили, і нібито вдалося зберегти ідеологію концепції спецрежиму Дія City та ключові умови, що були напрацьовані та погоджені з IT-індустрією.
Згодом на сайті Ради опублікували підготовлений до розгляду в другому читанні й ухвалення в цілому законопроєкт № 5376, який є податковою частиною спеціального правового режиму Дія Сity. Там також показали порівняльну таблицю до проєкту з версіями в першому читанні й підготовлену до другого.
Нагадаємо, 15 липня 2021 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні № 4303 у другому читанні та в цілому 262 голосами «за».
Редакція DOU зібрала думки учасників ринку: як вони ставляться до Дія City та які у законопроєкті є переваги й недоліки.
69 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів