Застосування РРО ФОП в сфері IT в 2022 році
Всім привіт!
Сьогодні розповімо, яка саме ситуація чекає підприємців в сфері IT в 2022 році касаємо касових апаратів ((П)РРО). — Станом на 30.12.2021 року
Мабуть, всі вже чули, що з 01.01.2022 року значно розширюється коло ФОПів, які мають застосовувати реєстратори розрахункових операцій — РРО та/або програмні реєстратори розрахункових операцій — (П)РРО.
Саме з 01.01.2022 року закінчується перехідний період (п. 61 підрозділу 10 Розділу ХХ ПКУ) і застосування РРО та/або ПРРО платниками єдиного податку другої-четвертої груп стане обов’язковим.
Основа даних змін: Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО).
Хто з суб’єктів господарювання може не застосовувати РРО в 2022 році?
Умовно такі СГ можна розділити на 4 категорії:
- Особи, які займаються незалежною професійною діяльністю (адвокати, нотаріуси і т.п.);
- ФОП 1ої групи (п.296.10 ПКУ);
- ФОПи без розрахункових операцій;
- Сфери діяльності, які зазначені у ст.9 та ст.10 Закону про РРО.
З 1 та 2 категоріями все зрозуміло та вони ніяк не відносяться до сфери IT. Розберемо більш детально 3 та 4 категорії.
3. ФОПи без розрахункових операцій
Найголовніше, що треба розуміти, це те, що, якщо у Вас не має розрахункових операцій, то Вам не потрібно РРО і до 01.01.2022 року і після 01.01.2022 року. Фіскальні чеки видаються тільки на розрахункові операції.
Ст. 2 Закону про РРО, дає визначенння, що саме є розрахунковою операцією -
розрахункова операція — приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця;
Згідно ст. 3 Закону про РРО —
застосування РРО та/або ПРРО є обов`язковим для тих суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу.
Таким чином, згідно даного Закону, а також багаточислених роз’яснень податківців, до розрахункових операцій відносяться слідуючі операції:
- розрахунки готівкою;
- оплата картою через POS-термінали;
- оплата картою через різні електронні платіжні сервіси та системи (LiqPay, WayForPay, EasyPay, Fondy та інші) судове рішення
- оплата картою через інтернет-банкінг.
До нерозрахункових операцій операцій відносяться слідуючі операції:
- з поточного рахунку IBAN на поточний рахунок IBAN;
- з каси банку чи банковського терміналу самообслуговування на поточний рахунок IBAN;
- з терміналу самообслуговування фінансової установи на поточний рахунок IBAN;
- накладеним платежом від NOVAPAY.
4. Сфери діяльності, які зазначені у ст.9 та ст.10 Закона про РРО
В даних статтях зазначен великий перелік виключень СГ, які можуть не застосовувати РРО. Зупинимося на найпоширенішому випадку.
Стаття 9. Реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, та розрахункові книжки не застосовуються:
14) при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.
Також, з цього приводу є роз’яснення податківців:
При наданні інформаційно-консультаційних послуг, з використанням комп’ютерних та інших програм за допомогою мережі Інтернет, РРО та/або ПРРО не використовуються, у разі якщо не визначено місце проведення розрахунків, сплачених на підставі рахунку у безготівковій формі.
Оновлення, 30.12.2021 року.
У зв’язку з новими роз’ясненням, повідомляємо:
Щоб отримати звільнення із п. 14 ст. 9 Закону про РРО потрібно, щоб за послугу розраховувалися з вами за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.
Які системи оплат є дистанційними, розповів Нацбанк у листі від 13.01.2021 № 57-0010/2314.
Він зазначив, що визначення:
— «Система дистанційного обслуговування» охоплює системи типу «Клієнт-Банк», «Клієнт-Інтернет-Банк», «телефонний банкінг», «платіжний додаток» та інші (гл. 10 Інструкції № 22). До таких систем Нацбанк відносить, зокрема, Приват24, Ощад 24/7 тощо;
— «Сервіс переказу коштів», послуги банків (LiqPay тощо) та/або небанківських фінансових установ (Portmone, iPay, WayForPay, EasyPay тощо), які мають на це ліцензію Нацбанку.
Тобто, Нацбанк вважає, що під дистанційною оплатою слід розуміти оплату за допомогою інтернет-банкінгу та інтернет-еквайрингу.
З цим погоджуються і ДПСУ (лист ДПСУ від 27.05.2021 № 2105/ІПК/99-00-07-05-01-06, лист ГУ ДПС у м. Києві від 08.11.2021 № 4232/ІПК/26-15-07 −07-01-14 тощо).
Але, щоб отримати звільнення при наданні послуг, розрахунки за послуги повинні проводитися винятково дистанційно.
Що означає винятково?
Відповідно до п. 14 ст. 9 Закону про РРО, щоб отримати це РРО-звільнення за всі послуги, слід приймати оплату лише дистанційно.
Тому, якщо за якісь послуги оплату отримують готівкою або з використанням POS-терміналу, уникнути РРО не вдасться. Те саме стосується й випадку, коли, наприклад, аванс отримали за послугу дистанційно, а остаточна оплата відбулася готівкою (див. лист ДПСУ № 4242/ІПК/99-00-07-05-01-06).
Водночас, податківці досить часто спекулюють на тому, що у п. 14 ст. 9 Закону про РРО згадано про винятковість оплат. Так, вони іноді вважають, що застосовувати визволення із п. 14 ст. 9 Закону про РРО мають право лише ті суб’єкти, які надають лише послуги. Якщо суб’єкт у тому числі здійснює реалізацію товарів, то РРО-звільнення для послуг не має (лист ДПСУ від 18.11.2021 № 4415/ІПК/99-00-07-05-01-06).
ВИСНОВКИ:
- Підприємці, які реалізують ТОВАРИ — якщо є РОЗРАХУНКОВІ ОПЕРАЦІЇ, з 01.01.2022 року ЗАСТОСОВУЮТЬ (П)РРО, якщо не має РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ — НЕ ЗАСТОСОВУЮТЬ (П)РРО.
- Підприємці, які реалізують ПОСЛУГИ та відповідають вимогам п.14 ст.9 Закона об РРО — НЕ ЗАСТОСОВУЮТЬ (П)РРО.
Які штрафи при застосуванні (П)РРО:
З 01 січня 2022 року санкції, визначені ст. 17 Закону про РРО, а саме у разі проведення розрахункових операцій з використанням РРО, ПРРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); не проведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті такого суб’єкта господарювання, застосовуються у таких розмірах:
- 100% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) — за порушення, вчинене вперше;
- 150% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) — за кожне порушення, яке вчинене повторно.
Докладний інструктаж податкової про РРО
P.S. УВАГА!
Друзі, за індивідуальними ситуаціями, в яких є СУПЕРЕЧЛИВІ питання щодо РРО, не прописані ЧІТКО у законодавчих актах,
рекомендуємо отримати письмову ІНДИВІДУАЛЬНУ ПОДАТКОВУ КОНСУЛЬТАЦІЮ в своєму Е-кабінеті.
Так Ви будете захищені на 100%.
Оновлення 01.02 — P.S. На території України у сферах, визначених Законом № 265, дозволено реалізовувати та застосовувати лише ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру РРО, конструкція і програмне забезпечення яких відповідають конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника — ст. 12 Закону № 265. —
kyivobl.tax.gov.ua/...-ark/news-ark/562576.html
tax.gov.ua/...relik/reestri/320822.html
08.12.22 УВАГА! ДПС зазначила — У ДПС є право проводити перевірки СГ під час дії воєнного стану, так і після його завершення. Період їх господарської діяльності з 24 лютого 2022 року по день закінчення воєнного стану перевіряється у загальному порядку. — https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=31776
09.12.2022 У випадку нестворення (несвоєчасного створення) щоденних Z-звітів на реєстраторах розрахункових операцій (далі — РРО) або програмних РРО, з причин потенційного/аварійного відключення електроенергії, суб’єкти господарювання не нестимуть відповідальності за умови підтвердження такого факту належними доказами, зокрема, інформацією, розміщеною на вебпорталах, енергопостачальних компаній про відключення електроенергії у відповідній місцевості чи неможливості її постачання через пошкодження енергетичних мереж, тощо. — https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=31780
Якщо у Вас є питання на дану тему, пишіть у коментарях.
Якщо Вам потрібна консультація або бухгалтерський,
юридичний супровід, звертайтесь — +38 097 0 900 300 (Telegram, Viber)
Засновник та Керівник IT ACCOUNTING itaccounting.com.ua — Наталія Лозко.
165 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів