Податкова нарахувала MySales Labs 2,6 млн грн штрафів. Компанія вимушено перевелася в Британію
В українському стартапі MySales Labs, який займається розробкою рішень для прогнозування продажів для роздрібних мереж, заявили про вимагання з них 2,6 млн грн із боку Державної податкової служби. Засновник цієї компанії Олексій Івасюк повідомив DOU деталі інциденту.
Зокрема, він розповів, що є айтішником із 1994 року, а ФОПом — із
«Я обмежив себе у доходах, але ми почали інвестувати прибуток та платити близько200-300 тисяч грн податку на прибуток, платити іншим ФОП-ам компенсації. Тобто почали платити податків більше, а не менше! І ось покарання за це!» — поскаржився ІТ-підприємець.
Із чого все почалося
Івасюк розповів, що податкова прийшла в компанію і цілеспрямовано перевіряла трьох осіб, яким були виплати на ФОП за підтримку та розробку програмного забезпечення. Водночас, за його словами, ці спеціалісти перебували у штаті компанії певний час лише на 0,25 ставки, поки їх не звільнили.
При цьому податкова перевірка мала бути у 2020 році, але відбулася в листопаді-грудні
«Ми надали посадові інструкції людей, які вважалися в штаті. Там і близько нічого не було пов’язаного з розробкою програмного забезпечення, що очевидно навіть за назвою посад. Адже ми — невелика компанія, і кожен у нас — на всі руки майстер», — зазначив засновник MySales Labs.
Він уточнив, що вказані фахівці були оформлені в штат після того, як почали одержувати виплати на ФОП.
Як це інтерпретували в податковій
«Однак податкова вдала, що ми їй не надали ці документи, про що написала в акті, незважаючи на підписані нею реєстри наданих статутних документів. Також передали їм усі пояснення та навіть впроваджені раніше судові рішення, але вони в акті написали, що ми цього не надали», — заявив Івасюк.
У розпорядженні DOU є документи, про які згадується в новині.
«На підставі нібито ненадання їм документів податківці трактують виплати ФОП-ам за підтримку та розробку ПЗ як трудові відносини, донарахувавши 2,6 млн грн, причому з 2017 року, тобто за 5 років! Натомість нам усі юристи в один голос кажуть, що трудові відносини тут не можуть бути застосовані, і люди мають право поєднувати роботу в штаті на чверть ставки та ФОПу», — підкреслив ІТ-бізнесмен.
На його думку, фактично, податкова не розглянула їхні доводи, а «взяла лише ті, що їм були зручні, і впаяла донарахування та штрафи на повну».
«Перед тим, як відправляти акт, нам зателефонували і сказали: «Ми розуміємо, що, можливо, ви і маєте рацію, але керівництво вимагає. Подавайте до суду», — додав Івасюк.
Що далі
Засновник компанії зізнався, що для його стартапу, який хоч уже й вийшов на прибуток, це дуже велика сума (2,6 млн грн), і він не зможе її виплатити.
«Європейські країни пропонують нам гранти та податкові пільги, дають візи для особливо талановитих людей. Дайте ж просто спокійно вести бізнес та легально платити податки! Не треба нас виживати з країни! Якщо дісталися вже до нас, то треба готуватися всім!» — переконаний він.
При цьому наголосив, що йому вже телефонують інші підприємці та запитують, «що і як, чого не треба робити».
«Пояснюю: щоб ви не робили, там правил немає... У вас тупо документи не знайдуть, і на цій підставі все випишуть...», — сказав Івасюк.
Він також повідомив, що вже всі контракти компанії вимушено перевели до Великобританії, а в Україні залишили тільки R&D-центр. Вважає, що фактично в Україні неможливо вести продуктовий ІТ-бізнес: як із погляду податків, так і з погляду захисту прав інтелектуальної власності.
«Тому ми всі контракти у 2020 році перевели на UK-компанію, де регулювання це передбачає. А в Україні залишився лише R&D-центр, який усе, що розробляє, продає до Великобританії, де регулювання пристосоване для такого виду бізнесу», — резюмував ІТ-підприємець.
Нагадаємо, раніше слідчі Державного бюро розслідувань задокументували злочинну діяльність керівника одного з адвокатських об’єднань столиці, який вимагав у подружжя програмістів $400 тисяч. Гроші або дві квартири в Києві вимагалися за вирішення проблем потерпілих із законом, які, за попередньою інформацією, адвокат сам і створив.
Згодом суд заарештував керівника адвокатського об’єднання LBA — Law Business Association — Дениса Федоркіна, якого підозрюють у вимаганні у подружжя програмістів $400 тисяч. Проте дружина заарештованого адвоката внесла за нього 8 млн грн застави і його випустили з СІЗО.
Найкращі коментарі пропустити