Чим Львів приваблює айтішників
Вітаю! Мене звати Степан Веселовський. Останні вісім років я — СЕО Львівського ІТ Кластеру, спільноти, яка об’єднала майже 180 ІТ-компаній. Цього року нашій спільноті виповнюється 10 років. За цей час нам вдалося не просто стати помітним гравцем ІТ-індустрії, а запустити змінотворчі процеси в технологічній галузі Львова, що привертає увагу ІТ-спеціалістів з усієї країни.
Як нам це вдалося, та чому варто розглянути Львів, якщо ви ІТ-фахівець і хочете переїхати в нове місто, розкажу далі.
У Львові живе близько 30 тисяч ІТ-спеціалістів. А кількість компаній у місті сягає понад 500. За даними IT Research, дослідження яке проводить Львівський IT Кластер, ще п’ять років тому і компаній, і фахівців галузі в місті було майже вдвічі менше. 23 компанії з рейтингу ТОП-50 найбільших згідно DOU, мають офіси у Львові.
Розбираємося, як за останні 10 років Львову вдалося стати провідним тех-хабом і ІТ-столицею Західної України.
ІТ-сфера разом із туризмом у 2010 році внесена до Стратегії конкурентоспроможності Львова. Тобто місцева влада, бізнес та громадськість об’єдналися задля розвитку галузі. Через рік у місті створили Львівський ІТ Кластер. Він уже 10 років реалізовує проекти, націлені на розвиток освіти, промоцію міста, покращення інфраструктури та створення комфортних умов для життя та роботи ІТ-спеціалістів. Успішна діяльність Кластеру у Львові надихнула інші міста на створення ІТ-кластерів у себе. Зокрема, ІТ-спільноти за схожою моделлю з’явились у Харкові, Дніпрі та інших містах.
Комфортні умови: хороші зарплати, житло для айтішників та програми лояльності
Львів незмінно очолює рейтинги, які стосуються ІТ-сфери України. У проекті DOU «Де в Україні айтішнику жити добре», під час якого опитали 4 тисячі спеціалістів, Львів посів друге місце у рейтингу найкомфортніших міст. Айтішники високо оцінили міжнародне та міжміське транспортне сполучення, інфраструктуру та розвиток сфер торгівлі й послуг.
Вести комфортне життя у Львові працівникам ІТ-сфери дозволяє не лише міська інфраструктура, а й достойний рівень доходу. За останні 6 років медіана зарплата фахівців цієї галузі зросла на 600 доларів, у 2021 сягнула $2102.
Першим інфраструктурним проектом Кластеру став IT House. За даними IT Research за 2018 рік, 41% від усіх львівських спеціалістів галузі проживали в орендованому житлі. ІТ House мінімально задовольнив запит на власну домівку. Більш важливим став його промоційний ефект, коли Україною поширились новини, що у Львові навіть будинки для айтішників будують.
Житловий будинок на 72 квартири здали в 2018 році. В домі передбачили серверну, кімнату для зустрічей, дитячу, велопаркінг, підземний паркінг та терасу на даху — тобто усе для комфортного відпочинку і роботи, що особливо актуально в час дистанційної роботи.
У Кластері кажуть, головна ідея такого дому — це побудова спільноти, де сусіди знають імена одне одного, проводять разом час та ухвалюють спільно рішення, які стосуються будинку.
Ця ідея лягла також у створення заміського житлового простору — ІТ Village. Це містечко на 134 будинки різного типу для ІТ-спеціалістів, яке будують в передмісті Львова. Проєкт має кілька цілей. По-перше, вкотре довести, що Львів — місто айтішників. По-друге, створити комфортні умови для життя та роботи віддалено. Адже через COVID-19 індустрія перейшла на новий формат роботи: стало більше ремоуту і айтішники більше часу проводять вдома.
Компанії створили комфортні умови для роботи в офісах, але більшість працівників не мають відповідних умов для роботи вдома. Очевидно, що компанії не можуть забезпечити таке ж плідне середовище однодумців, як в офісі поза його межами. А IT Village ці потреби «закриває». Адже допомагає створити спільноту «своїх» людей поза офісом, забезпечує комфортні умови для роботи з дому та створює інфраструктуру для приємного і зручного життя.
Купити ділянку в IT Village можуть лише працівники ІТ-індустрії. Будинки зводять в одному стилі, але вони різні за площею та дизайном.
Далі варто згадати, що Львів є також привабливим туристичним центром. Приваблює він не лише своєю історичною спадщиною, а й різномаїттям своїх кав’ярень і ресторанів. В більшості львівських закладів для IT-спільноти діє унікальна програма лояльності IT Club. Це картка, яка дає доступ до широкої партнерської мережі зі знижками та бонусами для працівників ІТ-сфери. Власники картки можуть економити як на дрібних покупках, наприклад в кафе, магазинах чи спортзалах, так і на вагомих, як от купівля авто, облаштування інтер’єру чи ремонт житла. Загалом у програми більше 900 партнерів. За останні роки програма лояльності розширила свою географію на 11 міст, щоб айтішники мали доступ до знижок і бонусів у різних куточках країни.
Нетворкінг: профільні конференції, мітапи та фестивалі
У рейтингу міст від DOU Львів — у трійці міст за кількістю профільних заходів. Вони розраховані на спеціалістів різних напрямів: від стартаперів та розробників програмного забезпечення до ТОП-менеджерів.
Візитівкою Львова та України у тех-спільноті стала IT Arena — масштабна щорічна конференція, яка проходить восени. Кількість учасників сягає 5000, для них виступає сотня відомих спікерів протягом трьох днів. Цьогорічна IT Arena пройшла у гібридному форматі. У Львові слухали спічі Бет Енн Кац з Microsoft, Колін Грането з Airbnb, доктора Шаміра Хадера із AstraZeneca та Френка Баха із Headspace.
Конференція зосереджена на 4 напрямах: технології, бізнес, продукти, стартапи. Також у рамках IT Arena проходить Startup Competition. Ця подія збирає разом підприємців, інвесторів та бізнес ангелів. Учасники мають змогу презентувати й валідувати свою ідею та й одразу знайти інвестора для стартапу. Цьогоріч загальний призовий фонд Startup Competition становив 170 тисяч доларів. Серед переможців різних років були Legal Nodes, Tradomatic, Nuka, Axdraft та Liki.24. Останній стартап у
Ще одна подія, яка допомагає налагодити зв’язок між підприємцями, інвесторами та владою міста — конференція IT Jazz. Вона проходить під час музичного фестивалю Leopolis Jazz Fest. Шість років поспіль нетворкінг збирає визначних тех-підприємців та представників влади, які обговорюють розвиток та подальший рух ІТ-індустрії у Львові та Україні. На цій невеликій конференції на 200 учасників відбуваються видатні речі. Кластеру вдалося об’єднати інвесторів, які проінвестували 200 мільйонів доларів для реалізації важливого для Львова проєкту Innovation District IT Park.
Сучасна освіта: актуальні знання й навчальні програми
Можна стверджувати, що у Львові високий рівень профільної технічної освіти. П’ять років тому у місті почали масштабне оновлення навчальних програм технічних спеціальностей в університетах. Мета — підготувати студентів до роботи в ІТ-компаніях з сучасними технологіями. За останні роки також з’явилося чимало галузевих курсів та програм для ІТ-спеціалістів.
В межах проекту IT Expert, Львівський ІТ Кластер створив та запустив 17 бакалаврських програм, на яких навчається понад чотири тисячі студентів у трьох університетах міста. Кожна навчальна програма створена відповідно до запитів ринку. Напрямки, за якими навчаються студенти охоплюють сфери від Інтернету речей, Штучного інтелекту, Робототехніки до HR, IT Sales менеджменту та DevOps. Деякі випускники перших бакалаврських програмах вже працюють в ІТ.
Викладають тут не тільки професори. У якості менторів залучаються фахівці з компаній ІТ Кластеру. Щороку понад 100 менторів працює зі студентами та допомагає їм у розробці практичних проектів. Щоб підтримати менторів, у Львівському ІТ Кластері запустили програму підтримки спеціалістів, які долучаються до покращення навчального процесу у профільних вишах. Це робить співпрацю освіти і бізнесу ще тіснішою. Програма підтримки менторства популяризує наставництво, як важливий етап особистого професійного розвитку наставника, дає компаніям інструменти для мотивації працівників, які залучені у освітні ініціативи.
Відзначивши прогрес у вищій освіті, Львівський ІТ Кластер розпочав модернізацію професійної технічної освіти. Спільно з експертами компаній оновили програму тех-спрямування в одному з училищ Львова. Там вдосконалили викладання та першу навчальну програму та обладнали два комп’ютерні класи.
Це роблять для того, щоб підсилити ще одне джерело підготовки кадрів для ІТ-галузі, а також скоротити час підготовки фахівців. Таким чином через 3 роки після вступу до училища, ринок отримує молодого фахівця, який може або почати працювати в ІТ, або продовжити навчання на одній з 17 створених Кластером навчальних програм.
Перспективи: вигідне розташування та динамічний розвиток
Львів консолідував довкола себе велику кількість людей, які сприяють розвитку галузі. Це мотивує айтішників розглядати Львів як місто для релокейту. Згідно з дослідженням IT Research, в місті найвища частка ІТ-фахівців на кількість населення в Україні. Середній вік ІТ-фахівця у Львові — 29 років.
За даними дослідження IT Research,загальний економічний ефект від діяльності ІТ-сфери у Львові у 2019 році становив майже 1,3 мільярда доларів. У 2020 ця цифра дещо зменшилась через пандемію. Частка ІТ-галузі складає 20% від усього ВРП міста.
Вигідним є і саме географічне розташування Львова. Близькість до ЄС та авіарейси на понад 60 напрямків приваблюють підприємців, молодих спеціалістів та інвесторів.
Над чим Львову ще треба попрацювати
Висока вартість життя та погана транспортна інфраструктура — те, на що нарікають айтішники. Львів — у лідерах міст із найдорожчим житлом. Вартість квартири у новобудові стартує від 18 000 гривень за метр квадратний, а середня ціна близька до $1000. Вартість орендованого житла восени 2021 підвищилася на 10% у порівнянні з літом, і є найвищою у західному регіоні.
За тим же дослідженням Львівського ІТ Кластеру, 45% айтішників мають власне авто. Але через погану міську транспортну інфраструктуру, багато часу проводять в заторах. Також айтішники Львова нарікають на погану роботу громадського транспорту та недопрацьовану схему велодоріжок міста.
Попри це, стрімкий розвиток галузі привертає все більше уваги ІТ-спеціалістів з різних міст. А за Львовом закріпився статус ІТ-столиці Західної України. Але амбіції міста націлені далі — стати одним із найпомітніших тех-хабів Європи. У цьому нам допомагають якісні сервіси. Вони задовольняють потребу у розвитку, професійному рості, забезпечують сприятливе бізнес-середовище та створюють комфортні умови для роботи та життя. Це і є тим, що спонукає розглядати Львів як вигідний варіант для переїзду.
Найкращі коментарі пропустити