Як ІТ-спеціалісту самостійно вести свій ФОП. Поради фінансового консультанта
Мене звати Маріанна Савицька і я співпрацюю з продуктовою ІТ-компанією Sisense в ролі фінансового консультанта, моя суперсила — перекладаю з бухгалтерської на просту мову. Сьогодні хочу поділитися порадами на тему як ІТ-спеціалісту самостійно вести свій ФОП.
Чому ІТ-спеціалісти не бажають розбиратися з питаннями бухгалтерського обліку і податками
У боротьбі за прихильність кращих фахівців сучасна ІТ-індустрія пропонує все нові і нові «плюшки». Одна з стандартних, must have «плюшок», бухгалтерський супровід ФОП. Це одна з основних причин, чому ІТ-спеціалісти не бажають розбиратися з питаннями бухгалтерського обліку і податками ФОП. Відомі випадки, коли відсутність бухгалтерського супроводу змушували кандидатів відмовлятися від оферу.
Інша поширена причина: всі ми чули історії знайомих та друзів, що бухгалтерський облік займає багато часу та потребує особистого візиту до державних установ.
Декілька років назад усе було саме так. ФОПу або бухгалтеру потрібно було особисто йти до податкової інспекції. При цьому витрачалось чимало зусиль, щоб прокинутися рано вранці, постояти у заторах, потім вистояти чергу до кабінету спеціаліста, особисто спілкуватися з держслужбовцями та не завжди розуміти, що саме їм потрібно від вас. Причому, якщо вам вдалося вирішити питання з першого разу, — це був успіх. Зазвичай, всі дії потрібно було повторювати неодноразово.
Зараз є можливість вирішувати онлайн майже 90% питань, пов’язаних з ФОП-діяльністю. Все стало набагато швидше та зручніше. Онлайн можливо: відкрити/закрити ФОП, змінити систему оподаткування (змінити групу), додати нові КВЕДи, подати квартальні звіти, оформити декретну відпустку для ФОП тощо. В епоху інформаційних технологій Україна взяла курс на цифровізацію всіх державних послуг — це стосується і бухгалтерського обліку ФОП. З’явилося багато зручних державних сервісів, таких як:
- ДІЯ;
- Кабінет платників податків;
- Державний реєстр фізичних осіб-підприємців (мінюст);
- Опендатабот тощо.
Фінансовий облік ФОП та податки — це складно й нудно. Це ще одна причина, чому ІТ-спеціалісти не цікавляться питаннями ведення ФОП. Насправді ведення обліку фінансів і подача звітів відбувається доволі просто. Вам необхідно розібратись і зрозуміти:
- що таке ФОП;
- які основні пункти фінансового обліку ФОП;
- які є податкові особливості (що таке спрощена система оподаткування, ЄСВ та єдиний податок);
- як виконувати вимоги законодавства та слідкувати за змінами.
Більш детально про все це буде трохи згодом.
Які наслідки для ФОП, якщо віддати бухгалтерський облік на аутсорс
Accounting support — це додаткові витрати, і тому у деяких IT-компаніях ця опція може бути відсутньою. У таких випадках IT-спеціалісту потрібно самостійно вести ФОП або делегувати їх бухгалтеру на аутсорс (послуги фріланс-бухгалтера зазвичай оплачуються за власні кошти). Але слід пам’ятати, що за неправильні дії відповідальність несе саме підприємець, а не бухгалтер.
Найголовніший ризик в діяльності ФОП — це відповідальність усім своїм майном. Якщо у Вас як у ФОП є борги перед державою або перед партнерами, з’являється ризик, що ваше майно арештують або заберуть в судовому порядку. Наявність боргів також може призвести до арешту рахунків та до заборони виїзду за кордон.
Я рекомендую кожному IT-спеціалісту хоча б поверхово розібратись в особливостях системи оподаткування ФОП, щоб бути впевненим, що бухгалтер працює коректно.
Не завадить час від часу перевіряти діяльність свого бухгалтера. Ви повинні знати, на якій системі оподаткування ваш ФОП, розуміти, чому саме ця група ФОП, які її особливості, які ставки податку на вашій групі. Також ви повинні знати про існування кабінету платників податків (це електронний кабінет податкової), як туди зайти; знати про існування стану розрахунків з бюджетом, де ви можете переглянути, в якому обсязі та чи в строк сплачені податки або своєчасно побачити, що вашому ФОП нарахований штраф/пеня/недоїмка.
Які ще наслідки можуть бути для підприємця, якщо не слідкувати за веденням ФОПу? Розглянемо найтиповіші проблеми та як їх можна уникнути.
Ситуації бувають різні і всі кейси не прописати. Тому, незалежно від того, чи спеціаліст веде свій ФОП самотужки чи делегував це штатному бухгалтеру або на аутсорс/фріланс, підприємець зобов’язаний знати базові поняття про ФОП.
Які базові поняття про ФОП повинен знати кожен IT-спеціаліст та чи складно вести свій ФОП самостійно
Фізична особа-підприємець (ФОП) — це найпростіша організаційно-правова форма суб‘єкта господарської діяльності. Якщо зовсім просто — то це фізична особа, що зареєстрована як підприємець.
Як вести бухгалтерський облік? Щоб ефективно керувати фінансами, потрібно розібратися з наступними пунктами фінансового обліку ФОП:
- облік доходів та витрат;
- оформлення первинних документів;
- оподаткування;
- терміни здачі звітності та сплати податків.
Далі розповімо все на прикладі ФОП третьої групи, що є найрозповсюдженішою серед ІТ-спеціалістів завдяки її спрощеній системі оподаткування та можливості надавати послуги НЕ єдинниками (в тому числі іноземним компаніям).
Облік доходів та витрат
Ведення обліку доходів є обов’язковим для ФОП. З 2021 року в Україні скасовано реєстрацію книги обліку доходів та витрат в податковій. Тепер ФОПи можуть вести бухгалтерський облік у довільній формі (наприклад, вести таблицю в excel чи в традиційному форматі паперової книги/блокнота тощо).
Якщо ви вирішили перейти на електронну таблицю (приклад таблиці), то не поспішайте позбавлятися від книги обліку доходів. Спочатку необхідно подати заяву про скасування її реєстрації і потім зберігати книгу протягом
Головна умова ведення обліку доходів: у вільному реєстрі необхідно показати свої місячні обороти, які відповідають первинним документам.
Оформлення первинних документів
Що ж таке первинні документи? ФОП, який надає послуги та отримує оплату у безготівковій формі, повинен мати наступні документи:
- банківську виписку;
- договір з компанією, якій ви надаєте послуги як ФОП, підписаний двома сторонами;
- рахунок-фактуру за виконані роботи (цей документ ще називають «інвойс»).
Первинні документи повинні бути з кожним контрагентом. Їх належить зберігати протягом трьох років на випадок податкової перевірки. Якщо контролюючі органи не побачать первинні документи про походження коштів, це може стати підставою переходу на загальну систему «заднім» числом.
Оподаткування
Спрощена система оподаткування — одна з основних переваг обрання ФОП третьої групи. На спрощеній системі оподаткування потрібно сплачувати єдиний податок та ЄСВ.
Єдиний податок — це податок, який сплачується суб‘єктами господарської діяльності на спрощеній системі оподаткування. Для ІТ-спеціаліста зазвичай це 5% від доходу, за умови що підприємець не сплачує ПДВ.
Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) — це консолідований страховий внесок в Україні, збір якого здійснюється в обов‘язковому порядку і на регулярній основі. ЄСВ дає право підприємцю на отримання лікарняних, декретних виплат і соцдопомоги, а також державної пенсії. ЄСВ — це податок з фіксованою сумою, 22% від мінімальної заробітної плати.
Терміни здачі звітності та сплати податків
ФОП |
Періодичність |
Терміни здачі звітності та сплати податків |
ЄСВ-податок |
сплачує щоквартально |
до |
Податкова декларація |
подає щоквартально |
впродовж |
Єдиний податок |
сплачує щоквартально |
впродовж |
Сплачувати податки та подавати звіти можна онлайн в особистому кабінеті платника податків — це безкоштовно. Підприємцям слід дотримуватися термінів сплати податків та надання звітів, щоб уникнути штрафів.
ФОП | |
Ліміт доходу на рік (з 01.01.2022 до 31.12.2022) |
7 млн 585,5 тис. грн. |
Єдиний податок (ЄП) |
5% від доходу для неплатників ПДВ 3% від доходу для платників ПДВ |
ЄСВ |
З 1 січня 2022 сплата ЄСВ = 1430,0 грн./міс 4290 грн за З 1 жовтня 2022 сплата ЄСВ = 1474,0 грн./міс 4422 грн за 4 квартал 2022 року |
Контрагенти та клієнти |
На ФОП-рахунок ФОПу можна отримувати від: — звичайної фізособи; — платники єдиного податку; — ФОП та юрособи на загальній системі; — іноземних компаній та фізособ. Отримувати дохід можна у гривні та у валюті. |
Види діяльності |
Всі види діяльності, крім заборонених 291.5 ПКУ |
КВЕДи для ІТ-спеціалістів |
58.21 Видання комп‘ютерних ігор 58.29 Видання іншого програмного забезпечення 62.01 Комп‘ютерне програмування 62.02 Консультування з питань інформатизації 62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп‘ютерних систем 63.11 Обробка даних, розміщення інформації на веб-вузлах 63.12 Веб-портали 63.99 Надання інших інформаційних послуг 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності та управління 74.10 Спеціалізована діяльність із дизайну |
Крім своєчасної сплати податків та надання звітності, ФОП має слідкувати за обсягом річного заробітку (ліміт доходу на рік). Якщо ви перевищили ліміт, необхідно перейти на загальну систему оподаткування з
Зверніть увагу! Мало хто знає, що після закриття ФОПу, повторно відкрити ФОП на спрощеній системі можна буде лише с початком наступного календарного року — тобто з 1 січня наступного року. Траплялися випадки, коли через необачність спеціалісти закривали свій ФОП на початку року і потім стикалися з проблемою повторного відкриття ФОП.
Отож, у веденні ФОП немає нічого важкого. Розібравшись у всіх нюансах, кожен може займатися цим самостійно.
Які інструменти необхідні для самостійного ведення ФОПу
Назва |
Опис |
Ключ КЕП (кваліфікований електронний підпис) |
КЕП забезпечує цілісність документів та ідентифікує особу. За допомогою електронного підпису можна підписувати електронні документи, реєструватися на державних порталах, користуватися електронними послугами тощо. Документи з цим підписом мають таку саму юридичну силу, як і документи, підписані власноруч. Отримати ключ КЕП можна як офлайн, так і онлайн. Якщо ви клієнт ПриватБанку — то можете безкоштовно згенерувати ключ КЕП через особистий кабінет. Також можна отримати електронний підпис від «Дія». |
Сервіс Дія |
дозволяє віддалено зареєструвати або закрити ФОП, внести зміни (додати новий КВЕД). |
Реєстр платників єдиного податку |
Це державний сайт, який допоможе перевірити, чи ваш ФОП знаходиться в Реєстрі платників єдиного податку (тобто на спрощеній системі оподаткування). Ви можете зробити безкоштовний запит — для цього потрібно ввести тільки ваш Податковий номер (вказувати ПІБ не потрібно) та натиснути кнопку [пошук]. Обов’язково звертайте увагу на поле «Дата виключення з реєстру» — якщо навпроти цього поля є дата — то ваш ФОП вже знаходиться на загальній системі оподаткування. Загальна система означає, що тепер ви повинні сплачувати податок 18% ПДФО + 1,5% військовий збір + ЄСВ 22% від чистого доходу, замість 5% єдиного податку. Також інша система звітності та інші строки сплати податків. Рекомендуємо регулярно перевіряти, що ваш ФОП знаходиться в Реєстрі платників єдиного податку, щоб уникнути неприємних сюрпризів. |
Електронний кабінет платників податків |
Дозволяє віддалено здати звіти та переглянути попередню звітність, перевірити наявність боргів, своєчасність прийняття звітів та вести переписку з податковою службою. Особливу увагу звертайте на нарахування боргових зобов’язань та на своєчасність прийняття звітів. |
Облік доходів ФОП |
Ресурси, які можуть допомогти у веденні ФОП
Я підібрала для вас перевірені ресурси (спеціалізовані сайти, бухгалтерські блоги та корисні ютуб-канали) і рекомендую слідкувати за всіма актуальними новинами щодо бухгалтерського обліку ФОП.
Ресурси, які можуть допомогти у веденні ФОП | |
Сайти з корисними статтями | |
Унікальний посібник від Fairo. Зібрали найактуальніші відповіді на всі можливі запитання: як відкрити ФОП, як взаємодіяти з податковою та навіть як подати річний звіт. | |
Блог від Fairo — підказки, лайфхаки, ресурси для фрілансерів та ФОПів. | |
Онлайн-журнал для підприємців. Просто та зрозуміло про ведення бізнесу, облік, податки, відносини зі співробітниками. | |
Блог спеціалізується в маркетингу та бухгалтерії для малого та середнього бізнесу. Готові рішення, прості інструкції та віддалена підтримка. | |
Бухгалтерські блоги в Instagram | |
Бухгалтер для ФОПів Перекладає закони на ПРОСТУ мову | |
Бухгалтер для ФОПів, що є платниками єдиного податку | |
Супровід ФОП онлайн | |
Школа Бухгалтерії | |
Бухгалтерські блоги в Youtube | |
Корисні відеоінструкції та пояснення про бухгалтерський облік ФОП. Інформація про те, як працює податкова. Про нововведення в законодавстві, зміни в механізмах податкової та багато іншого. | |
Бухгалтер для малого бізнесу. Про бухгалтерський супровід: реєстрація ФОП, обслуговування ФОП, здача звітів тощо. | |
Адвокат Богдан Янків на своєму каналі розповідає про все, що потрібно знати про податки ФОП. | |
Готові рішення для автоматизації бухгалтерії для ФОП | |
За допомогою сервісу Taxer можна формувати звітні та платіжні документи для сплати податків та ЄСВ, користуватися податковим календарем тощо. Є безкоштовний та платний пакети. | |
Податковий додаток для ФОП з автоматизованою бухгалтерією та банкінгом. Сервіс платний — 199 грн на місяць. | |
Чат-бот Державної податкової служби України. За допомогою InfoTAX можна отримати інформацію про стан розрахунків з бюджетом, реєстраційні та облікові дані, результати обробки документів, виникнення податкового боргу, строки подання звітності та сплати податків тощо. | |
Телеграм-бот вміє розраховувати та сплачувати податки, а також подавати звіти до держорганів. Нагадує підприємцям про крайні терміни подання звітності та податкових платежів. |
Я поділилася власним досвідом та актуальними порадами щодо ведення ФОПу й сподіваюсь, що ця стаття була для вас корисною.
Лише вам вирішувати: чи скористатися послугами бухгалтера чи вести свій ФОП самостійно. Але пам’ятайте, що відповідальність за ФОП несе саме підприємець. Тому я рекомендую кожному IT-спеціалісту хоча б поверхово розібратись в бухгалтерії ФОП.
Найкращі коментарі пропустити