Обираємо сертифікацію ISTQB після базового рівня. Core та Agile-напрямки
Привіт! Я QA Team Lead з
У межах своєї компанії, а також в QA-ком’юніті загалом, поширюю ідею сертифікації, допомагаю порадами всім охочим скласти іспит та отримати сертифікат. Також беру активну участь у вебінарах спільно з ISQI, де розповідаю про свій досвід підготовки до іспитів, успішне складання та фейли, про застосування отриманих знань на практиці.
Ця стаття буде цікавою тестувальникам, які вже мають Foundation level сертифікат, але вагаються, який напрямок краще обрати для складання Advanced Level, або дивляться в бік Agile напрямку.
Раніше я вже описувала можливості, які постають перед тестувальниками, хто вже має Foundation Level сертифікат. В тій статті ми познайомилися з напрямками Specialist і розібрали кожен з них, щоб полегшити подальший вибір для бажаючих продовжити сертифікації.
Цього разу хочеться приділити увагу напрямкам Core-рівня, а саме Advanced Level, окрім того бонусом розглянемо Agile-напрямок, який зараз теж активно розвивається. Часті питання від слухачів, які задають про Advanced level — «З якого напрямку краще почати, якщо я хочу Full Advanced Level?», «Який напрямок найбільше підійде мені, якщо я займаюся/хочу займатися (далі бажані, або вже наявні обов’язки) ... ? », «Який з іспитів Advanced Level найскладніший?». Саме через ці часті запитання виникла ідея вебінару, а також статті, бо, як завжди, іноді прочитати краще, ніж почути, і навпаки.
Короткий огляд ISTQB® Product Portfolio
Звернемося до ISTQB® Product Portfolio, що наглядно ілюструє ієрархію іспитів та напрямів підготовки спеціалістів:
Core та Agile напрями ISTQB® зосереджені на такому:
Core-модулі відповідають «історичним» сертифікатам ISTQB®, тому вони:
- висвітлюють тему тестування програмного забезпечення широко, а також у деталях залежно від обраного рівня;
- дійсні для будь-якої технології/методології/галузі застосування;
- дають змогу досягти спільного розуміння і QA-спеціалістам розмовляти однією мовою, використовуючи однакову термінологію.
Agile-модулі стосуються практики тестування спеціально для Agile SDLC:
- ISTQB® визнає важливість практики Agile, яка стала фактичним стандартом у багатьох контекстах;
- беручи до уваги видатний успіх сертифікаційного модуля Agile Tester Foundation, ISTQB® доповнює наявний модуль розширеними модулями, охоплюючи як організаційні, так і технічні особливості тестування в контексті Agile.
Напрямки Core-рівня
Для початку пропоную зупинитися на основних напрямках підготовки, які містить Core-рівень.
Більшість фахівців після складання початкового іспиту опиняються перед відчиненими дверими і багато хто починає одразу замислюватися, а що ж далі? Який іспит буде корисним саме для мене і як мені отримати той самий знаменитий Full Advanced?
Вибір наступного іспиту може залежати від одного чи декількох чинників, як наприклад, рівень загальної технічної підготовки тестувальника, його досвід роботи з різними продуктами, командами в різних умовах тощо. Також має вплив бажаний напрямок розвитку (хочу бути менеджером/класним функціональним тестувальником/більш технічним спеціалістом). Тож якщо ви поки ще не хочете все і відразу, давайте розбиратися, який з напрямків Core-рівня підійде саме вам,
Advanced Level Technical Test Analyst
Technical Test Analyst є найбільш технічним з трьох напрямів підготовки і може бути хорошим вибором для тих, хто цікавиться більш відокремленими типами тестування, як наприклад тестування безпек, надійності, портативності і таке інше. Одразу хочу зазначити, що підготовка і складання такого іспиту може бути надто складною для тестувальників із замалим технічним бекграундом, тому що для виконання деяких завдань знадобиться вміння читати код (у запитаннях до іспиту використовується не конкретна мова програмування, а уривки псевдокоду, який може описувати певні алгоритми і дії). З мого особистого досвіду цей іспит найпростіший з трьох, але тільки за умови хорошої технічної підготовки. Частіше за все я рекомендую починати саме з цього іспиту тим людям, хто бажає скласти всі три Advanced іспити і отримати повний рівень.
Після підготовки і складання іспиту Technical Test Analyst зможе :
- розпізнавати та класифікувати типові ризики, пов’язані з продуктивністю, безпекою, надійністю (Reliability), портативністю (Portability) та ремонтопридатністю (Maintainability) програмних систем;
- забезпечувати технічні елементи для планування, проєктування та виконання тестів для зменшення ризиків продуктивності, безпеки, надійності, портативності та ремонтопридатності;
- вибрати та застосувати відповідні методи тестування «білого ящика», щоб гарантувати, що тести забезпечують достатній рівень впевненості на основі охоплення проєктом;
- ефективно брати участь у рев’ю з розробниками та архітекторами програмного забезпечення, застосовуючи знання про типові дефекти в коді та архітектурі;
- покращити якісні характеристики коду та архітектури, використовуючи різні методи аналізу;
- окреслити витрати та вигоди, які можна очікувати від впровадження окремих видів автоматизації тестування.
- вибрати відповідні інструменти для автоматизації завдань технічного тестування;
- зрозуміти технічні проблеми та концепції застосування автоматизації тестування.
Детально ознайомитися з навчальними цілями, а також скачати силабуси і приклади тестів можно на офіційному сайті ISTQB.
Advanced Level Test Analyst
Test Analyst — це чарівник у сфері тест-дизайну, а також функціонального та Usability тестування.
За особистими відчуттями, цей іспит є складнішим за попередній, але це також можна пов’язати з більш великою кількістю матеріалів для вивчення. Підійде для спеціалістів, які хотіли би поглибитись в техніки тест-дизайну, а також навчитися оцінювати ризики і пропонувати найкращі стратегії використання тестових технік відповідно до ситуації.
Після підготовки і складання іспиту Test Analyst зможе:
- виконувати відповідні тестові активності спираючись на конкретний етап життєвого циклу розробки програмного забезпечення (SDLC);
- визначити належний пріоритет тестових активностей на основі інформації, наданої аналізом ризиків;
- вибрати та застосувати відповідні методи тестування, щоб гарантувати, що тести забезпечують достатній рівень надійності на основі визначених критеріїв покриття;
- забезпечити належний рівень документації, що стосується їх діяльності з тестування;
- визначити відповідні види функціонального тестування, які необхідно провести;
- ефективно працювати в команді з тестування юзабіліті;
- ефективно брати участь у розгляді вимог/сторіз користувачів із зацікавленими сторонами, застосовуючи знання типових помилок, допущених у робочих продуктах;
- підвищити ефективність процесу тестування за допомогою інструментарію.
Детально ознайомитися з навчальними цілями, а також скачати силабуси і приклади тестів можно на офіційному сайті ISTQB.
Advanced Level Test Manager
Найскладніший, найкомплексніший та найсуб’єктивніший з усіх трьох Advanced Level іспитів. Одним досвідом тут точно не впоратись, треба дуже ретельно готуватися, використовуючи літературу. Якщо ви не маєте на меті стати саме тест-менеджером і наразі не працюєте на такій посаді, то такий іспит краще за все відкласті на останнє. Можливо, взагалі не знадобиться його складати. Чинним тест-менеджерам дуже його рекомендую, навіть якщо не вдасться скласти з першої спроби, завжди є друга, і вивчений матеріал точно стане у нагоді під час реальної роботи на ваших проєктах. Суто менеджерський напрям підготовки, який висвітлює багато важливих тем, включаючи роботу з командами і професійний розвиток членів команди.
Після підготовки і складання іспиту Test Manager зможе:
- Керувати проєктом тестування, реалізуючи місію, цілі та процеси тестування, встановлені для організації тестування.
- Організовувати та проводити сеанси ідентифікації ризиків та аналізу ризиків та використовувати результати таких сеансів для оцінки тестів, планування, моніторингу та контролю.
- Створювати та впроваджувати плани тестування відповідно до організаційних політик та стратегій тестування.
- Постійно контролювати та контролювати тестові дії для досягнення цілей проєкту.
- Оцінювати та повідомляти зацікавлені сторони проєкту про відповідний і своєчасний статус тестування.
- Визначати прогалини в навичках та ресурсах у команді тестування та брати участь у пошуку відповідних ресурсів.
- Визначати та планувати розвиток необхідних навичок у команді тестування
- Пропонувати бізнес-обгрунтування для тестових активностей, яке окреслює очікувані витрати та вигоди.
- Забезпечити належну комунікацію в групі тестування та з іншими зацікавленими сторонами проєкту.
Foundation Level Agile Tester
Наостанок пропоную також розглянути зовсім простенький іспит Foundation Level Agile Tester.
Називаючи його простеньким, я маю на увазі те, що він дуже схожий на Foundation, але з нахилом до Agile. Буде корисним тим тестувальникам, хто хотів би скласти щось не дуже складне, а також освіжити свої знання з теорії гнучким методологій і роботи в Scrum-командах.
Після підготовки і складання іспиту Agile Tester зможе:
- Ефективно працювати у багатофункціональній команді Agile, ознайомленої з принципами та основними методами розробки програмного забезпечення Agile.
- Адаптувати наявний досвід тестування та знання до цінностей і принципів Agile.
- Підтримувати команду Agile у плануванні заходів, пов’язаних із тестуванням.
- Застосовувати відповідні методи та прийоми для тестування в Agile-проєкті.
- Допомагати команді Agile у роботі з автоматизації тестування.
- Допомагати зацікавленим сторонам бізнесу у визначенні зрозумілих і перевірених юзер сторіз, сценаріїв, вимог і критеріїв прийняття, якщо це необхідно.
- Працювати та ділитися інформацією з іншими членами команди, використовуючи ефективні стилі та канали спілкування.
Детально ознайомитися з навчальними цілями, а також скачати силабуси і приклади тестів можно на офіційному сайті ISTQB.
В напрямку Agile також є Advanced рівень, але поки що на ньому доступний для складання тільки один екзамен — Advanced Level Agile Technical Tester, який має за мету поглиблення технічних знань з тестування і використання їх під час роботи в Scrum-командах.
Після підготовки і складання іспиту Agile Technical Tester зможе:
- Застосовувати методи Agile, щоб забезпечити достатнє тестове покриття
- Визначати тестові вимоги в Agile Team.
- Створювати та впроваджувати різні підходи Agile Testing, використовуючи відповідні методи.
- Підтримувати та сприяти автоматизації тестування в Agile-проєкті.
- Підтримувати постійну інтеграцію в Agile командах.
- Підтримувати CI/CD підходи в Agile команді.
- Вивчати концепції віртуалізації послуг.
- Працювати та ділитися інформацією з іншими членами команди, використовуючи ефективні стилі та канали спілкування.
Детально ознайомитися з навчальними цілями, а також скачати силабуси і приклади тестів можно на офіційному сайті ISTQB.
Для кожного із зазначений вище напрямів є обов’язковою вимога мати сертифікат ISTQB Foundation Level і для деяких зазначають три роки практичного досвіду у тестуванні (як, наприклад, для складання іспитів Advanced level). Але я не впевнена, що це якось спеціально будуть перевіряти, зі мною та моїми колегами такого не траплялося.
У середньому, кількість питань за модулями Core-напряму — 45, окрім модуля Test Manager, який має 65 запитань. Модулі Advanced Test Analyst та Advanced Technical Test Analyst мають по дві редакції і на момент написання статті стара і нова редакція доступні для складання (різняться кількістю запитань). Найпростішим із розглянутого списку є Agile-напрямок, за часом і кількістю запитань повторює Foundation level.
Як і для інших іспитів, є можливість отримати 25% додаткового часу, якщо екзамен проводиться не вашою рідною мовою.
На офіційному сайті USQB — Ukrainian Software Quality Board, є детальна інформація, де можна ознайомитися з датами майбутніх іспитів по Україні, дізнатися контакти тренінг-провайдерів та отримати іншу корисну інформацію.
Бажаю всім мотивації та наснаги, а також успішної підготовки та складання іспитів.
2 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів