Мінцифри планує вивести «Дію» на IPO
У Міністерстві цифрової трансформації мають намір трансформувати «Дію» з державного підприємства у щось на зразок ПрАТ. Мало того, в перспективі відомство розраховує вийти на IPO з «Дією». Про це заявив заступник глави Мінцифри Олексій Вискуб в інтерв’ю dev.ua. Подаємо найцікавіші тези з його розповіді.
«Дію» хочуть зробити великим прибутковим підприємством
«Взагалі велика мета, яку ми хочемо досягти, вона, можливо, звучить трохи фантастично, але ми хочемо, щоб „Дія“ була трансформована з ДП в щось на зразок ПрАТ. І взагалі наша мета — вихід на IPO», — заявив заступник міністра.
При цьому, за його словами, буде дуже багато аудитів і внутрішніх модернізацій.
«Через два роки ми про це (IPO) мріємо», — уточнив Вискуб.
Він повідомив, що перший аудит почнуть уже в 2022 році. При цьому в Мінцифри впевнені, що велика частина акцій (50%+1 акція) повинна належати державі, однак хочуть створити міжнародний борд, «щоб отримати незалежність і стійкість».
Також замміністра розповів, що «Дія Підпис» дає великі можливості для банків і «на цьому тільки можна будувати модель монетизації». За його словами, міністерству надходить багато пропозицій з ринку від клієнтів, які готові платити за транзакцію.
«Це буде гривня, 10 копійок або подібна сума, але на обсягах ми можемо підняти дуже великі гроші. Зараз формуємо бачення. Але те, що бізнес-монетизація запрацює до кінця року — ми в цьому впевнені. Якщо „Дія“ вийде за рахунок бізнесу на самоокупність — це вже буде велика перемога. Наш віце-прем’єр бачить, що „Дія“ може стати великим прибутковим підприємством», — наголосив Вискуб.
Для перепису населення у Apple придбають 40 тисяч планшетів
Заступник міністра цифрової трансформації повідомив, що американська корпорація Apple зараз їм допомагає побудувати правильну концепцію оффлайн-перепису населення України, запланованого на 2023 рік.
Загалом, як уточнив чиновник, весь проєкт складатиметься з трьох етапів:
- реєстровий перепис (за рахунок зіставлення даних у різних реєстрах хочуть отримати найбільш актуальну і релевантну базу всіх місць реєстрації громадян);
- інтернет-раунд (громадянам запропонують зробити електронний самоперепис — заповнити анкету на порталі «Дія»);
- офлайн-перепис (метод обходу людей — до дверей).
«І якраз тут нам допомагає Apple. Там є багато технічних нюансів: наприклад, коли наш співробітник приходить до людини, доступ до його форми вмикається по геотаргетингу. Крім того, оффлайн-перепис ми плануємо зробити з використанням планшетів Apple», — заявив Вискуб.
Він інформував, що перше ТЕО перепису було розраховано на 5 млрд грн, так як обхід ногами коштує дорого. Натомість у відомстві нібито хочуть цю цифру в кілька разів зменшити за рахунок оптимізації технічних процесів і щоб процес, його методологію, одночасно визнали в Євросоюзі та інших країнах.
Щодо ролі й зацікавленості Apple замміністра пояснив, що зараз компанія надає Україні насамперед експертну консультацію, та згодом «може надати істотні знижки» на свої планшети. Наразі міністерство намагається розрахувати, скільки iPad потрібно для перепису.
«Спочатку планувалося, що в проєкті знадобиться більше 100 тисяч планшетів. Зараз ми хочемо зменшити цю цифру до30-40 тисяч. Згідно з законом, ці планшети після проведення перепису повинні відійти в школи та інші освітні об’єкти. Це не марна трата грошей на одиничний проєкт. Планшети допоможуть в освіті та соцпроєктах», — запевнив урядовець.
Відомо також інформував, що в анкеті, яка буде використовуватися під час перепису, вже скоротили кількість запитань із
За проєктом є-Смартфон перші телефони почнуть роздавати влітку і їх не можна буде продати
Як повідомив Вискуб, із 8,5 млн людей старше 60 років в Україні лише 3,5 млн осіб мають вакцинацію. Смартфони ж держава у рамках проєкту є-Смартфон планує видавати тільки вакцинованим, щоб стимулювати громадян робити щеплення.
Заступник міністра уточнив, що в квітні планують почати збирати заявки від українців на отримання смартфону.
«Літо — роздача перших смартфонів. Весь проєкт — до трьох років. Цього року (2022) хочемо роздати кілька мільйонів смартфонів», — заявив чиновник.
За його словами, партнерами проєкту будуть банки. Не виключено, що користувачі приходитимуть за отриманням смартфона відразу в банк, де їм буде надаватися певний пакет послуг: навчання, заміна сім-карти тощо.
Щодо закупівлі самих смартфонів, то влада нібито веде переговори з компанією Samsung, а також «з українськими внутрішніми виробниками». При цьому від однієї компанії є пропозиція зробити спеціальну модель під це замовлення.
«Хочемо, щоб смартфон обійшовся не дорожче 5000 грн. Ми хотіли б, звичайно, влізти до 4000 грн. Час покаже», — наголосив Вискуб.
Він підкреслив, що міністерство виставило потенційним виробникам смартфонів початкові вимоги. Попередньо відомо, що на телефонах має бути NFC, а eSIM поки прибрали, адже це істотно здорожчує закупівлю.
Водночас, як зауважив урядовець, eSIM би вирішив багато проблем із точки зору прив’язки до конкретного абонента.
«Хтось захоче ж передавати ці смартфони іншим. Але ми з мобільними операторами знайшли інший спосіб контролю. І точно забезпечимо те, щоб бабуся чи дідусь не змогли передати свій смартфон комусь іншому. Сім-карта буде прив’язана, наприклад, до IMEI телефону і зареєстрована на паспорт. А номер стане відразу фінансовим номером, прив’язаним до паспорта для мінімізації шахрайства», — розповів замглави Мінцифри.
Крім того, додав він, мобільні оператори пропонують встановити спеціальний застосунок, який дозволить контролювати незмінність користування пристроєм.
Нагадаємо, протягом
Раніше керівник команди мобільної розробки в «Дії» Євгеній Горбачов в інтерв’ю для DOU розповів, як запускали перший державний IT-стартап і створювали in-house команду розробки.
69 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів