×

Як правильно звільнитися, щоб не заподіяти шкоди компанії і не зіпсувати репутацію собі

Всім привіт, мене звати Денис Ювженко, я працюю в ІТ вже понад 10 років, за цей час пройшов шлях від trainee до team/tech lead з одного боку та до засновника стартапу з іншого.

За 10+ років мені довелося змінити вже 7 компаній, доводилося багато дивитися на процеси найму та звільнення як ззовні, так і зсередини, свої думки з цього приводу хочу викласти у статті.

На написання цього тексту мене надихнула тема і мій найбільш залайканий коментар в ній: «Как уйти из ИТ?». А також останні тенденції ринку, коли рідко який український айтішник затримується на одному місці понад рік, а дехто в своїх стрибках не тримається і декількох місяців.

Описані мною думки для когось можуть здатися банальними та очевидними, але якщо я чогось і навчився за 10 років в індустрії, так це того, що очевидне й зрозуміле для одного може бути темним лісом для іншого.

Перш ніж розбирати сценарії, зазначу, що як в житті, так і в роботі я прихильник Win-Win стратегії, тобто такого підходу, коли кожна сторона отримує свої плюси від співпраці або хоча б збитки кожної за сторін зводяться до мінімуму.

Свою персональну філософію я б описав як «Попередження конфліктів до їхнього виникнення та намагання завжди зберегти хороші відносини». Тому всі описані далі методи я буду розбирати саме з цієї позиції.

Ви вирішили звільнятися, пройдімося по списку причин для пошуку найкращого сценарію, при якому ви та компанія досягнуть поставлених цілей.

Фінансові причини

Хочеться більше грошей. Мабуть, найпопулярніша причина, особливо на сучасному Bull Market. Особливо, коли не абстрактно хочеться, а прямо вже контора через дорогу пропонує +500 чи навіть в рази більше (згадуємо колегу, який за рік виріс з 3,5 до 8 тисяч).

Цей перший пункт буде тією чи іншою мірою підсилювати всі наступні причини, адже коли просто звільняєшся і звільняєшся, знаючи, що майже гарантовано отримаєш підвищення на новому місці, це, як у нас кажуть, «две большие разницы» :)

Бажання більше заробляти є природним і зрозумілим, але я хочу, аби ви поглянули на ситуацію ширше і переконались, чи перехід на +ХХХ дійсно вартує того і чи поточне робоче місце не принесе вам в перспективі більше. Як мінімум, нова робота в тій чи іншій формі може обходитись вам дорожче, що нівелює прибавку.

Більші фінансові та часові витрати на транспорт (якщо ви досі в 2022 році в офісі), відсутність плюшок (обіди, страхування, техніка, масаж, оплата навчання і спорту тощо), за що ви раніше не платили, а зараз будете за свої. Коротше, банально за 15 хв порахувати дебет з кредитом на листочку. Якщо тут все норм, то рухаємось далі.

Потенціал росту в теперішній конторі. Якщо ви сеньйор, який має $5000, і у вас є офер на $6000, але через 6-12 місяців ви на поточному місці можете стати солюшн-архітектом із зарплатою 7000-8000, то чи варто поспішати зараз?
Варто брати в розрахунок не тільки поточну ситуацію, а й моделювати можливі сценарії розвитку як на новому, так і на поточному місці.

На етапі інтервʼю в нову компанію варто максимально детально розпитати про проєкт, куди ви йдете. На якому етапі проєкт, стек технологій, розмір та сеньйорність команди, графік роботи, овертайми, хто кастомер тощо.

По-перше, це додасть вам балів на інтервʼю та створить уявлення, що ви дійсно зацікавились проєктом і компанією (навіть якщо це не так), а по-друге дасть змогу скласти обʼктивну картину.

Зважаючи на інформацію, яку ви отримали, може виявитися, що ви йдете з проєкту, що активно розвивається на стадії девелопменту, в 15-річне легасі УГ із застарілим стеком, і вся ваша робота буде складатися з читання логів та мінорних фіксів.

Як на мене, +500 того не варті, тому що дивіться вище, через рік на активному проєкті ви зможете претендувати на +2000, а не +500 зараз. Якщо офер Х2, то можна подумати.

Ну ок, ви зважили все вищеописане і вирішили звільнятися, що тоді? Для початку перечитайте ваш договір (якщо він є), досі існують компанії, які змушують працівників повідомляти за 2 і більше місяців про звільнення, можливо, на новому місці не можуть стільки чекати і від оферу доведеться відмовитись? Можливо, є ще якісь екзотичні штуки, про які ви забули і які ускладнять нове працевлаштування.

Наступним кроком має бути розмова з менеджером або тим, хто виконує функції вашого керівника.

Це, однозначно, не найпростіша розмова. Тут все індивідуально, але я б почав з того, що попросив би менеджера про фідбек про свою роботу і того, наскільки вами задоволені. Якщо фідбек буде позитивним, то варто сказати, що хочете порушити питання підвищення. Цілком можливо, якщо в компанії все гаразд і ви цінний працівник, то вам навіть не доведеться говорити про офер, вам піднімуть ЗП, і все буде чудово, але ми ж розуміємо, що це найпозитивніший з усіх сценаріїв :)

По-перше, апрайзал зазвичай в рамках 10-20%, це може перекрити офер, а може й ні, але якщо ви отримаєте підвищення і різниця буде меншою за 200 баксів, на мою думку, варто лишитись. Окремо варто зазначити, що підняття ЗП може бути зумовлене більшою завантаженістю чи відкладене у часі, тут кожен випадок індивідуальний, і думайте, чи вам таке ок.

По-друге, фідбек менеджера може бути не дуже райдужним, як мінімум, не настільки позитивним, аби підняти вам компенсацію на +20%.
Тут два варіанти:

  • Якщо ви цінуєте своє поточне місце, варто попросити розгорнутий фідбек з рекомендаціями щодо кожного пункту, яким менеджер незадоволений. Скажіть, що хочете розвиватися, і це буде на користь як вам, так і проекту в цілому.
    В такому варіанті можливе підвищення компенсації «авансом», адекватний менеджер мав би піти на зустріч. Розмову про офер можна також не починати.
  • Розказати про офер і що ви звільнитесь у випадку відсутності підвищення. Ситуація погана з низки причин, перш за все, тому що в цьому разі не вийде вже зберегти хороші партнерські відносини, і все переходить в площину, яку можна описати цитатою Отто Бермана «Nothing personal, it’s just business». Сьогодні ви викрутили руки конторі і змусили дати підвищення, а завтра ситуація може змінитись і вас можуть звільнити, щойно ви станете менш корисним. В інтернеті й тут на форумі досить багато писали про недоліки контр-оферів.

Ну і по-третє, ви можете отримати найкращі фідбеки і рекомендації, але підвищення може не бути через банальний бюджет. Про те, як менеджеру зберегти працівника в цій ситуації, можу розповісти в наступній статті, якщо набереться достатньо лайків ;)

В цьому разі варто спокійно сказати, що у вас є пропозиція на цікавіші гроші, яку ви змушені прийняти, і ви прийшли обговорити умови вашого виходу.

Звільнення з причини вигорання чи просто моральної незадоволеності проєктом

Вигорання. Про вигорання не писав тільки лінивий, всі ± розуміють, що це таке, хтось навіть відчув своєю власною шкурою.

Коли вигорів, ненавидиш роботу настільки сильно, що твій колись здоровий організм починає ламатися і хворіти, тільки аби не йти в офіс або не підключатися на ранковий стендап, то треба щось міняти.

Якщо ж на проєкті токсична атмосфера, овертайми, вас не цінують або просто робота остогидла — варто звільнятись. Знову ж таки, адекватний менеджер повинен зрозуміти, що ви втомилися і хочете іншого, навіть апрайзал тут не допоможе.

Але є одне «але», про яке треба памʼятати.

Спробуйте максимально обʼєктивно розібратись, чи дійсно ви вигоріли від проєкту чи причина в чомусь іншому? Можливо, ви вже понад рік не ходили у відпустку чи вас кинула дівчина і ви сумуєте через це, а може проблема у вашому організмі й варто відвідати психіатра вже? За запитом «Депресія» тільки на DOU є до десятка статей і тем на форумі, варто памʼятати, що від себе не втечеш і якщо виявиться, що проблема не в поточному проєкті, то ситуація дуже скоро повториться на новому місці.

В будь-якому разі, збираєтесь ви звільнятись, чи ні, але якщо вам некомфортно працювати, щось дратує чи перманентно заважає, раджу якомога скоріше комунікувати про це з менеджментом і шукати шляхи вирішення. Закривати очі на проблему і терпіти, поки вона не стане критичною, це шлях в нікуди, перевірено на собі.

Відсутність професійного та карʼєрного розвитку

В цей пункт я включаю як відсутність технічного розвитку, коли ви довгий час виконуєте одну й ту ж рутинну роботу, не дізнаєтесь і не вчите нічого нового, а також відсутність карʼєрного росту, коли хочеться бути лідом, архітектором, менеджером чи СТО, а в рамках поточного проєкту цього немає і не буде. Цей поінт, як на мене, найлегше пофіксити без звільнення.

По-перше, переконайтесь, чи ви дійсно взяли все необхідне з поточного місця. Навіть в рамках однієї технології можна розвиватись досить глибоко. Переконайтесь, що ви володієте теоретичним підґрунтям того, чим займаєтесь, а не просто копіпастите код зі стековерфлоу і тупо імпортуєте модуль заради однієї функції, не розуміючи, як воно все працює «під капотом». Такі знання ніколи не бувають зайвими і часто допомагають якісно виділитись на фоні групи «формошльоперів».

По-друге багато компаній, особливо великих аутсорсерів, заснували те, що називається «Center of excellence», в рамках якого можна як знайти собі ментора з напрямку, що вас цікавить, так і поменторити самому когось, адже насправді розумієш щось тільки тоді, коли навчив цьому когось іншого.

В будь-якому разі тут також варто поговорити зі своїм лідом чи керівництвом, озвучити бажання щодо розвитку, сформувати мапу і рухатися згідно з нею.
Іншим позитивним аспектом великих компаній є можливість переходу між проєктами, і таким чином рости в професійному й карʼєрному плані.

Підсумовуючи цей пункт, я б радив «витиснути» максимум зі свого поточного проєкту та компанії, і вже потім змінювати дислокацію.

Вас звільняють

На жаль, на домінуючому ринку кандидата про це не прийнято говорити багато, ніхто не хоче розповідати про те, як він облажався чи йому просто не пощастило.

Всяке буває, хтось обвалив сервіс кастомера на проді; хтось цілеспрямовано хотів помайнити бітки на ресурсах замовника; хтось просто лоуперформив; когось продали як сеньйора, коли людина була джуном, і про це дізнались з того боку; все могло бути норм, але проект завершився і нового немає; врешті-решт в компанії могли закінчитися гроші на вас. І це далеко не повний список, чому пересічного айтішника вирішили звільнити.

Мабуть, це найгірший сценарій як для працівника, так і для компанії.
Для працівника — це стресс, негативні емоції, не найкращий досвід. Для компанії — це репутаційні втрати перед замовником, що вони знайшли непідходящого кандидата та фінансові й часові втрати.

Тут, як ніде, необхідна розмова з керівництвом та лідом, аби розставити всі крапки над «і», зрозуміти всі причини, свою роль в усій ситуації, та не потрапляти в таке в майбутньому.

Звільнення і початок власної справи

Мало розповсюджене явище у нас, але тим не менше: ви звільняєтесь, бо відкриваєте власну справу чи засновуєте стартап.

Я все ж виокремлюю це в окремий пункт, оскільки тут є ідеологічна відмінність між переходом від «Робота на дядю» і до «Робота на себе».

Зазвичай, всі все розуміють і тримати вас не будуть, тому що, як каже нам Євангеліє від Луки 16: «Не може слуга служити двом господарям, бо зненавидить одного й полюбить іншого або буде відданий одному і зневажатиме іншого».

Зрозуміло, що ви не будете ефективно працювати, коли горите іншою ідеєю.

Компанія не виконує свої зобовʼязання

Цей пункт — це єдине, коли я не буду радити «притримати коней» :)

Неприємно, що у 2022 році ми досі досить часто чуємо про такі випадки. Систематичні затримки чи навіть невиплати зарплати, постійні овертайми не з вашої вини, продаж одного спеціаліста на декілька проєктів за одну зарплату, навішування багатьох додаткових обовʼязків, які не були обумовлені спочатку, і багато чого іншого. Вважаю, що це причина, аби сказати, що ви відпрацьовуєте два тижні та йдете з компанії.

Особливо, якщо це починається відразу після вашого працевлаштування, памʼятайте, випробувальний термін працює в два боки, і щодо компанії також.

Отож, ви все ж таки звільняєтесь.


Як зробити це, зберегти здорові ділові відносини та враження про себе?

0. Не ухвалюйте рішень імпульсивно та на емоціях. Подумайте декілька днів, зважте всі плюси та мінуси, займіться саморефлексією, визначіть для себе чи дійсно звільнення — це те, що вам потрібно чи причина іншому, й ви насправді хочете іншого. Дуже хорошою практикою є «метод 5 чому». Якщо тут все ок, і бажання валити досі є, рухаємось далі.

1. Поговоріть з вашим менеджментом. Чітко сформулюйте свою позицію та свої цілі, якщо боїтеся відкритої розмови, можна написати лист чи повідомлення в месенджер. Але пишіть весь текст відразу, а не по декілька слів.

2. Домовтеся про комфортний для обох сторін графік вашого виходу з проєкту, аби ви могли передати свої справи. Подумайте, чи зможете/захочете ви консультувати вже своїх колишніх колег щодо вашої роботи, чи зможуть вони писати вам листи або в месенджер.

У мене був випадок, коли колишній роботодавець запропонував погодинну оплату в наступних декілька місяців після мого виходу з проєкту, я витрачав 5-10 годин на тиждень, переважно на консультації, наступні два місяці, поки команда повноцінно не запрацювала без мене.

3. Обговоріть, які артефакти мають залишитися після вашого виходу, що стосувались вашої роботи. Доки, схеми, інші ресурси, доступи, контакти, записи КТ-сесій тощо. Це дуже спростить роботу людям, які залишаться.

4. Зробіть анонімний опитувальник для команди щодо вашої співпраці, наприклад, на базі гугл-форми. Ця форма може містити запитання на кшталт: що вам сподобалось в роботі зі мною, що ні, що покращити, які побажання тощо. Оскільки це анонімно, і ви вже йдете, з великою вірогідністю люди напишуть правду. Розсилати варто в останній день.

Наостанок скажу, що бачив людей, які звільнялись одним днем або просто банально переставали ходити в офіс та відповідати на дзвінки, просто зникали, причому зникали як 19-річні студенти, так і 40-річні мужики. Ніколи так не робіть, завжди варто поводитись адекватно і прогнозовано, розвивайте персональний бренд і репутацію.

P.S. Так, ми досі працюємо над нашим стартапом, все скоро буде, ми просто трохи ліниві :)

👍ПодобаєтьсяСподобалось36
До обраногоВ обраному10
LinkedIn

Найкращі коментарі пропустити

Якщо ви сеньйор, який має $5000, і у вас є офер на $6000, але через 6-12 місяців ви на поточному місці можете стати солюшн-архітектом із зарплатою 7000-8000, то чи варто поспішати зараз?

спасибо поржал, кто ж будет поднимать зп существенно если раб и так веслает )

Щодо фінансових причин із більшістю незгоден особливо «потенційних» підвищень у майбутньому. Обіцяти на значить одружуватися. Відкинувши привабливий оффер заради обіцянок, можна дуже пошкодувати і тут прийде тема — Вас звільняють. Проте треба робити рішення зваженно, розсудливо та без емоцій.

Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

умови для продовження чи припинення співпраці бувають необхіді і достатні. до необхідних відносяться: поточна компенсація не нижче медіани ринку та виконання зобов’язань, які на себе взяв замовник. якщо необхідні умови не виконані, то немає сенсу переходити до розгляду умов достатніх.

що стосується обіцянок підвищити з наступного кварталу/року/п’ятирічки, то в умовах українського аутсорсу/аутстафу вони не варті нічого. іноді на короткому часі (пара місяців) можна спробувати зіграти в цю гру, але результат буде 50/50 :). розглядати байки про +50% через рік може лише невиправний оптиміст

Коли уже буде

Про те, як менеджеру зберегти працівника в цій ситуації, можу розповісти в наступній статті, якщо набереться достатньо лайків ;)

???

Автор крутий. Давно уже помітив коментарі його, а їх не мало не багато аж 4 тисячі, радий що вийшов на білу сторону😀

Дякую, заради таких коментів все і робиться)

Коли уже буде

Ще трохи підзбираю матеріалу і буде, спробую в березні оформити в статтю.

Ми досі чекаєм на статтю про менеджера🤨👀

Я сподівався, що про це ніхто не згадає))
Треба в свій планер ще й це додати))

Скільки звільнявся — николи не було проблем. Чому точно не можу сказати, я не планував таке особливо, але з огляду фактів можна сказати що є 2 принципи яким я вірний:
1) звільнятись так щоб ти завжди міг повернутись назад без проблем (якщо захочеш звістно). Це порядність, виконання зобов’язань, дружні стосунки, прозорізсть, максимальна підтримка з моєї сторони.
2) працювати треба так я самурай, що будь коли готовий до смерті, тобто завжди готовий до звільнення, будь-який день добрий для цього. Наприклад, як в БА — в мене немає боргів\"хвостів" з вимогами, документацією, тобто звично 1-2 тижнів достатньо щоб закрити ВСІ питання.
Тобто якщо ти професіонал в своїй справі, та ще й поводитися професійно в будь-яких ситуаціях — не повинно бути проблем зі звільненням.

Очень грамотно написанная, глубокая и устьевая статья! Полностью разделяю дальновидность стратегии автора и предлагаемые методы.

Якщо ви сеньйор, який має $5000, і у вас є офер на $6000, але через 6-12 місяців ви на поточному місці можете стати солюшн-архітектом із зарплатою 7000-8000

После Senior идет Lead, а не Solution Architect.
Может у вас в «солюшн-архітект» берут без разбору, смотря какого качества архитектура вам нужна. Кто знает...

как раз на галерах процес асесмента на Solution Architect достаточно хорошо формализирован и описан в деталях.

Обычно архитект это просто наиболее скилованный программист который прорабатывает ребования, ревьюыит код, помогает со сложными решениями, думает и говорит о возможных последствиях на неск месяцев вперед при больших изменениях. Не редко на проекте манагер и архитект или лид и архитект, архитект в таком случае занимается сугубо техническими вещами, а вот коммуникацией, огранизационными моментами, пипл менджментов уже меджер и/или лид.

На проектах с большим техническим долгом, или просто весьма сложный проект то ставят архитекта чтобы перекрывать недостаточный кровень квалификации остальных разработчиков.

ну это правдв для простых стандартных проектов, бывает такое что тебе попал проект после двух неуспешных попыток реализации индусами и китайцами. У тут романтика уже пропадает на самом старте.

Лид это про отвественность за команду, Архитектор это отвественность за принимаемые решения на более высоком уровне.

Solution Architect — це інший напрям, з іншими задачами та іншими цілями ніж сініор чи лід девелопер і це може бути не найскіловіший розробник, хоча це однозначно має бути технічно дуже добре підкована людина з широкою експертизою.

Цю позицію я просто навів як приклад, не варто сприймати це як обовʼязковий трек розвитку технічного спеціаліста.

требования к Senior Developer и Solution Architect отличаются если не на порядок, то в несколько раз. Вероятность того что вы пройдете этот путь за год стремится к 0. Вам конечно могут дать с натяжкой и кредитом доверия тайтл Solution Architect, но сомневаюсь что доверят проект даже среднего уровня сложности. Сейчас все умеют считать риски.

Нема сенсу в лоба порівнювати ці дві позиції.
Архітект це про, внєзапна, архітектуру, вибір інструментів, те, що на заході називається System Design та рівень комунікації на якому ти можеш захистити і продати свої рішення.

Сініор девелопер це, перш за все, про імплементацію рішень прийнятих архітектором. Якщо сініор девелопер має необхідні знання про побудову систем та має хорошу технічну експертизу «в ширину», то він архітектором може стати навіть менше як за рік.

В европейских концернах, где чела невозможно уводилить до пенсии (из-за местных КЗОТов) — в архитекты часто перекидывают тех, кто уже не может педалить код.
В итоге, выглядит это так: сидит тётка предпенсионного возраста, по лычке «архитект», в основном проводит время за питьём кофеёв и прочими разговорами у окна/в кафешках/столовке, иногда тихо сидит за компом, результатов её труда никто не видит, но числится. :)

Попадаются и толковые архитекты — но на них, как правило, навешивают команды (т.е. они же выступают в командах и «продакт овнерами»). При этом, архитект может даже не особо кодить (но основы коденья/ООП/паттерны знает)

В Українських галерах архітект в 90% випадків це тіп який приймає участь в пресейлі нового проекту, розповідає що і як вони будуть робити, може накидати пруф оф концепт, намалювати діаграми, розписати що, де і як буде хоститись, які дані будуть бігати, може стартанути проект з командою, а потім переключається на наступний пресейл.
В рідкісних випадках лишається на імплементацію проекту.

Solution делает распределенные системы: выбирает между Кафкой и не Кафкой, между MySQL, Postgress, или нужным NoSQL. И разгребает результаты неправильного выбора, чтобы вовремя перескочить на другую технологию. Также пытается разбить или не разбить на микросервисы.

Software думает, как внутри монолита все так понастраивать, чтобы оно не тормозило, не выжрало всю оперативу, и не сдохло от лапши за 3 года разработки.

То есть, Солюшн — это по распределенным системам и на грани Девопс. Софтварь — это по локальным прогам где купа паттернов и O(N) алгоритмов.

Ходят слухи, что на галерах архитекты больше продажники.

Ну я бы сказал, что это от того, что обычно заказчик в аутстаффе уже имеет продукт, приносящий деньги. И набирает неквалифицированную рабочую силу на его поддержку.

С другой стороны — был случай, когда рокстара выперли с проекта именно потому, что взял на себя слишком много, и архитекты у заказчика испугались (своей ненужности). Правда, он и не был официально архитектом — лидом был.

На 97% архитект это лычка всего навсего. Галера не предполагает разработку собственного продукта. В целом по Де Марко, и тут я его поддерживаю, задача архитектора — убедится что задействованные команды выполняют все процедуры по проектированию выполняют бест практики, CI/CD, Cide review и т.д. и делают это правильно, решает технические конфликты между командами и т.д.. Задача галеры наставить по больше людей на подольше. Поэтому архитект на стороне галеры — это чаще всего просто продажник, ну или Тим лид которому дали лычку чтобы по зарплате конкурентными быть ибо по лидской вилке скажем в Киеве никто не придет работать. Задача продажника нарисовать картинок по красивее и выдать Рав эстимейт т.д. А поработать дизайн может и должны синиоры, это и есть их задача. Потом согласуют архитектуру между собой при участии того же архитекта и сделают систему.

На заході для таких людей трек виглядає так: Senior -> Principal -> Fellow

Наприклад, Лінус Торвальдс виступає як Fellow в Linux Foundation
www.linkedin.com/in/linustorvalds
А Стів Возняк Fellow в Apple

В українських конторах сініор який не хоче ставати тімлідом або вище і гратися в менеджмент, зазвичай просто лишається сініором, в рідкісних випадках може бути техлідом в паралель до тімліда, але зазвичай ці дві ролі вішають на одного.

Fellow це Google назва. Як я позумію за нею будь хто з C левел може бути. І якийсь директор продуктового департаменту тобто product manager, і CTO цього департаменту тощо.

И Микрософт, и аппле, и много кто.
А если абстрагироваться от названия, то аналог есть почти у всех. А у кого нет те осталые.
Современная тенденция это иметь длинную technical ladder параллельную вплоть до вице президентов. Названия могут меняться.

Я думаю многие тайтл «архитект» сильно переоценивают, ну и не стоит забывать что это пожалуй одна из самых отличающихся позиций от проекта к проекту, даже в рамках одной компании.

Ну так, є як-би два варіанта розвику (деталі можуть відрізнятись в залежності від компанії) — в сторону тех скілів і в сторону менеджмент скілів
1) сіньйор -> тех лід -> архітект
2) сіньйор -> тім лід -> делівері/інжиніринг менеджер

Щодо фінансових причин із більшістю незгоден особливо «потенційних» підвищень у майбутньому. Обіцяти на значить одружуватися. Відкинувши привабливий оффер заради обіцянок, можна дуже пошкодувати і тут прийде тема — Вас звільняють. Проте треба робити рішення зваженно, розсудливо та без емоцій.

Вважаю, що ліпше рішення з емоціями, аніж відсутність рішення та довге стримування емоцій.

Затягувати теж не потрібно, але емоції треба контролювати. Приймати рішення на холодну голову

З роками розумієш, що те занадто нудно tenor.com/...​cowboy-bebop-gif-18745491

Я не видел. Если кастомер биллится — то лов перформер лучше, чем хай перформер (лов больше денег из кастомера вытянет).
Видел, как после 2008 сокращали команды. Тогда крутых перевели на другие проекты, слабых выгнали, среднячок — оставили.

Ищи +500 через дорогу.
Ты получил опыт с текущего проекта, и может даже не успел впахать лишнего.
Тимлиду потом спасибо скажешь за повышение зарплаты и интересную новую работу)

Хинт: всегда пытайся найти больше денег, чем было на предыдущем месте. Лучше посидеть дома пару месяцев подтянуть алгоритмы и найти работу покруче, чем сразу влезть куда подряд.

Вот за отказ и уволили.

Так +500 через дорогу, только не бросайся сразу на что попало — история любит повторяться.

а так сразу на амбразуру

Дык, это нормально, Если ты хочешь хороший баблос — должен зарекомендовать/проявить себя быстро. Иначе, нафига ты нужен?

На то, чтобы полгода в тему въезжать — есть другие, с оплатой в 3 раза меньше, чем у тебя. Или без оплаты вовсе.

Ты кажется отказался от хорошего опыта.

Ога и потом в your achievements в резюме нечего написать будет

Как все просто у вас. Вот совсем недавно даже была статейка как человек в Amazon подал на перевод в другой проект из за конфликта с начальником. Тот узнал и поставил его на PIP (выговор и рекомендация к увольнению). Реальность такова что политика в карьере весит в разы больше чем перформинг. Вплоть до того что тех кто сильно выделяется в положительном плане перед остальными, запросто могут по сговору убрать, как угрозу, чтобы не мешал карьеру делать.

За ошибку найма. Как понять что человек не тянет — если он ничего не успел сделать ? Обычно не тянет когда делает или очень не то, или очень некачественно. А это как обычно тимлида заставили взять человека который ему не подходит, через какое то время он от него избавился.

затеяли именно в тот момент когда я пришел жёсткую архитектурную переделку, где я отказался участвовать

Это именно тот инфантилизм современных кодерков, из-за которого заказчики меня любят. Иногда приходится браться за такой адкий трэш, что другие не возьмутся — и его тянуть.

С другой стороны, на доработку этого адского трэша до релиза — баблос есть, даже довольно-таки щедрый. На переписывания «с нуля», по-правильному — баблоса нет.
Если берёшься и тянешь (т.е. успеваешь фичи более-менее в срок) — заказчик смотрит на тебя как на небожителя и оплачивает все запрошенные часы.

Личное я отказывась лишь от того, что совсем не укладывается в мой опыт. Веб-фронтэнд (жабоскрипт/css, никогда в них не углублялся), да жёсткое «firmware» (совсем близкие к железякам cи/плюсы/ассемблер, паяльники, осциллографы, и всякое такое). Остальное обсуждаемо.

В конце-концов, кто-то должен будет взяться. И далеко не факт, что взявшийся окажется лучшим спецом, чем ты.

И далеко не факт, что взявшийся окажется лучшим спецом, чем ты.

Но далеко не факт, что тебе будет приятнее это ковырять, чем ему)

Мне приятно ковырять любой код, если 1) это полная удалёнка 2) платят мой часовой рейт. :)

Я готов получать оплату и ввиде помесячных платежей (скажем, за 150-200 чаcов работы).
Но боюсь, мой часовой рейт — несколько выше чем тот, что укро-галеры выставляют своим клиентам :)

Так як ти тут анонімус, то може напишеш свій рейт і стек з яким працюєш?
Думаю дуже багатьом цікаво)

Основной опыт: C, C++, C#, индастри/медицина/автомотив, сервак/десктоп, уи (куча разных фреймворков, начиная с турбо-вижн и заканчивая впф, включая qt/opengl и прочее), интеграция с оборудованием, винда/линуксы-юниксы, возможен мобайл (андроид/иос).
Беру сейчас 75-80/час за новые проекты — но только полную удалёнку.

Дякую, а проживаєш в Україні? Маєш повне фуллтайм( 8 годин ) завантаження?

Дякую, а проживаєш в Україні?

Не. Сомневаюсь, что в Украину заплатят 75/80 полному удалёнщику-индивидуалу.

Скажем, часто клиенты шлют прямо на дом оборудование (некрупное, понятно), с которым нужно работать. В Украину это было бы нереально.

80 дійсно навряд заплатять, а 50 нині дуже реально за крутого сініора чи ліда.

Если без оборудования и всяких clearance/background check — то заплатят и больше.

Не согласен. Тут проблема в менеджменте. Точнее в его отсутствие. Ибо с хорошим менеджментом комфортно работать даже с Легаси на perl. И наоборот.

Тут проблема в менеджменте. Точнее в его отсутствие.

Зачем менеджмент? Менeджмент лишь отвлекает от работы.

Чтоб ты не делал задачу, которую уже сделали в другой команде, например.

А есть ли бабулес? Есть ли время ? Реально ли это все вообще ? Вполне возможно человек как раз очень разумно поступил отказавшись от безнадежной авантюры. Мы не в контексте, поэтому сложно ответить. Как раз те кто бездумно сигают в омут больше всего опасений вызывают, неменуему думаешь — а не дурак ли это ? Причем частенько так оно и есть.

затеяли именно в тот момент когда я пришел жёсткую архитектурную переделку

been there. Ще й потрапив у платформенну команду, де я по факту сам мав цю міграцію з порогу тягнути. Сам втік через 3 місяці 🙂

Девелопер, который любит легаси и против переделок — на вес золота. Приходи к нам! Просто ищи вакансию с VB6 в требованиях — думаю таких немного. Там проекту 20 лет — это была моя первая работа. Проект до сих пор жив и клиенты — англичане не дают ничего переделывать! Там реально музейные технологии: табличная верстка, ифреймы, привязка под IE, комы, на проде стоят модемы(!) и софт который ими управляет.

реально музейные технологии

за освоение старых технологий — должны платить больше
потому что это риск дисквалификации для разработчика

но прикол в том что у бизнеса — обратное мнение :)
поэтому за всякую кафку +500
а вот за VB6 −500, хотя должно быт +1000, для такого проекта.

тут интересно только что людей они таки находят, при таком подходе...

Находят. Реально есть девелоперы, которые не любят изучать новое и развиваться. Для них уныло ковырять старое легаси — работа мечты. Тем более от мертвой лошади никто не ждет перфоманса — большую часть работы можно делать не просыпаясь, на спинно-мозговых рефлексах.

Ну а почему нет? Покрасить кнопку в среднем на таком проекте неделя, так как ты «уже часть корабля» для тебя это займет пара дней, таску делаеешь два дня, три лня еплуешь, в дидру рипортишь пять дней. Все довольны :-)

Ну це після того як ти в цому легасі розберешся. А на це часто треба багато часу. Тому заходити на легасі проект де інфраструктурні зміни не плануються — таке собі задоволення (хіба що за великі гроші).
Хоча я недавно на новому проекті дурнею займався — крім бека пиляв ще й фронт на JSF.
От і вивчив нову технологію яка хз коли в подальшому пригодиться.
P.S.
до теми про «архітектів» (замовника):
— а фронтенд у нас буде на JSF
— why?! давайте візьмемо пару фронтендерів і зробимо на ангуларі чи реакті
— ніт! у нас в компанії JSF корпоративний стандарт
(приблизно рік по тому, майже в кінці проекту)
— а ще треба було б фронт на ангулар переробити
— 0.0 ну це вже без нас

Ну типова ситуація, там не просто стек технологій legacy. Там legacy mindset це має всеосяжне охоплення, абсолютно все в таких проектах і застаріле і бюрократичне. В них нічого не міняють не тому що не треба, як раз було б дуже доречно зробити інноваційний стрибок, а тому що якийсь бюрократ не дає.

Да хрен там. Эта ацкая работа с жадюгами которым все надо на вчера, бесплатно а то и с доплатой, и при этом всем оно ещё и было стильно модно молодежно. А так же чтобы делалось с той же скоростью как с новыми стеками технологий. Вместе с искренним возмущением что за нельзя суда прикрутить интернационализацию, SPA, Responsive Design, Mobile и прочие фишки которые очень надо бизнесу. В тот же момент это старье даже не сапортит UNICODE, так что французские символы ломают всю систему (и настолько плохо все бывает). Нормального человека вскоре после легаси настолько блюёт, что он готов выучит все что угодно лишь бы сбежать с этой камеры пыток. P.S. Забыл добавить что всегда ещё воюешь чтобы хотябы енв дали на CI/CD, чтобы тестировщику хотябы было где тестировать, а не занимать твою дев машину на два дня пока регрессия идёт, потому что и на энв нет бюджета. Что для людей у кого скажем Kubernetes и любой клауд — это маразм. Легаси это по существу характеристика заказчику, чем стек технологий как таковой.

за VB6×2 за фокс и турбовижн х3

Но пофакту не так оно работает. Платят больше там где больше спрос и меньше предложение. Предложение на COBOL рынке безусловно мизерное, но и спрос ничтожный поэтому и зарплата так себе. Как правило суда попадают люди без особого опыта, какое то время разбираются со всем этим, начинают работать, проходит время смотрят на DOU среднюю зарплату и уходят. Следующий студент и так до тех пор пока уже совсем некого найти, когда молва пошла что туда не ходи ибо снег в бошка попадет. В целом сильно не рекомендую заниматься сапортом легаси типа: JEE, ATG, VB, perl, foxpro и т.п. не стоит оно того. Гарантирую по деньгам меньше будет ещё и кровушку попьет в три раза больше чем на нормальном стеке технологий.

Хм. В 2008 у нас наоборот по-моему было, сократили лидов с архитекторами, ведущих сейлов в общем всех у кого была большая зарплата. Джунам с мидлами подрезали зарплату до никчемушней, но в кризис вообще хорошо было иметь зарплату. Контора выжила, правда как кризис кончился с нее народ дружно повалил в разные стороны.

Бачив таке, але обґрунтовувалось не конкретними цифрами і метриками, а «кастомеру здається, що ти недостатньо ефективний».

Хоча в команді дійсно були ± відчуття, що людина недопрацьовує.
Десь років 6 тому було в одному з топ аутсорсерів.

На всіх роботах, де працював, були працівники яких звільняли. У продуктових організаціях їх просто звільняли, у великій аутсорс організації намагалися підшукати їм інший проект, частіше за все успішно.

меня «попросил» клиент за лоуперформинг.
на проекте тимлид может это сделать, было пару кейсов в тиме, не со мной.
сама галера — на знаю таких случаев

Есть ситуации на безнадёжных проектах когда менеджер у заказчика или локальный становится кровожадным. Тоесть ему виновата вся команда, а не он сам. Вот тут легко может пол команды уволить, а вторая с этого самодурства самостоятельно подаст в отставку и так продолжается пока самого менеджера сверху не уберут. К сожалению очень часто такое бывает.

Та у постоянные скачки между проектами имеют только одну причину — бабки. Пока типы на хайпе, они скачут за зпшкой, как только рынок стабилизируется, никто скакать не будет (не вечно же 23 летним сеньйорам повышать зпху), без резкой на то причины.

бебібумери уходять на пенсію і за ними яма
Не впевнений, що «стабілізація» буде взагалі

Та будет, потому что всратый it рынок Украины убивает другие сферы. И рано или поздно зарплата взлетит где-то в другом месте. Потому что надвигается деглобализация, и без своих спецов в разных сферах, будет трудно.

Цікаво де ви побачили деглобалізацію
І чому не бачите, що кваліфіковані працівники в інших сферах вже давно мають норм зп

Не мають, потому что самих работников нету, нет кадров, нет достаточного набора в вузы на технические специальности помимо 121 и её вариаций. Хотя из инженера, программиста сделать легче, чем из программиста инженера.

Тобто ви кажете, що при збільшенні попиту ціна не збільшується

А на то что деглобализация близко, указывает риторика ведущих государств мира. Торговая война США и Китая, законы которые принимает Европарламент, да и общая картина мира, где международное право вроде как существует, но на него всем насрать, а обстановка накаляется с каждым годом.

Риторика може бути будь-яка, питання чи вона підтверджується цифрами

Наприклад ви досліджували, що стоїть насправді за «торговою війною»

законы которые принимает Европарламент

Наприклад.

обстановка накаляется с каждым годом

Чого вона буде напружуватись в вашій моделі, якщо всі розлазяться по своїх кутках?

За 10+ років мені довелося змінити вже 7 компаній

То есть 10/7 в среднем по 1.4 года в компании. Это успех, однозначно. Из этого можно сделать вывод — тебя «сильно ценили» и твой мастер-класс по переговорам действительно работал. Ржу...

з.ы. Не хочу выглядить язвительным, но доу, такой доу.

Ну или 2 по 3 года и 5 по пол-года. Как у меня.

5 по пол-года

Не знаю специфику embedded, но если, допустим, человек засылает CV и оно попадает на review в нашу команду (скажем менеджеру). 99% из 100% это будет сразу reject (особенно если 5 по пол-года это не старт карьеры, а дело недавних событий), нет смысла нанимать человека который с большой вероятностью уйдет через 6 месяцев. За это время он не сможет толком изучить проект и стать полезным для команды (люди будут тратить много времени на его обучение, чем он реально будет контрибутить).

Очевидно же, что Ваш менеджмент при этом подразумевает, что Ваша контора не является одной из тех, в которых сотруднику может быть комфортно проработать 3 года.

Менеджмент считает, что если ты не поработал хотя бы 1.5-2 года, то ты не получишь даже доступ к каким-то production вещам. Цена ошибка сильно высокая и тебе нужно сильно долго подверждать свою адекватность и уменее иметь дело с продакшин.

И да, по финансовым вопросам нет смысла работать меньше чем 1 год, потому что ты не получишь бонус и RSU.

ты не получишь бонус и RSU.

Это что такое? Ни разу не слышал за 13 лет.
Ну и прода в эмбедеде тоже нет. Типа запилили прошивку, продали железки. Если с обновлениями налажали — все железки у пользователей окирпичились.

если ты не поработал хотя бы 1.5-2 года, то ты не получишь даже доступ к каким-то production веща

Скажем, в одном из крупных и дорогостоящих проектов софта для томографии (в компании, которую все знают) — я получил доступ к одному из ключевых «ноу-хау» (библиотеки для базовых алгоритмов/зависимостей тамошних томографов + описание) через полгода работы на проекте. Это, будучи сторонним контрактором.

Доступ мне давал менеджер подсистемы с порядка 30 тушек в подчинении (у этих тушек, постоянных работников компании — доступа к этим библиотекам не было).

При этом, самая длинная занятость/самый длинный проект за последние лет 15 — у меня был 2,5 лет. А были и проекты в 7 месяцев...

У вас в компании, что-то сильно важнее/ответственнее?

А они уже контракторов используют?

Разумеется. Кто-то ведь работать должен. :)

нет смысла нанимать человека который с большой вероятностью уйдет через 6 месяцев. За это время он не сможет толком изучить проект и стать полезным для команды

6 месяцев для того, чтобы стать полезным для проекта челом? Могу себе представить, уровень спецов в этом проекте и уровень оплаты в нём (с такими-то спецами). :)

Реально зависит. На крупном легаси 6 месяцев — не срок.

На крупном легаси 6 месяцев — не срок.

Нет таких проектов. Есть ленивые тушки — им и на освоение «хелло-уорлд» в 200 строк понадобится год.

Но им обычно и платят соответственно.

Смотри. Есть:
1) Синтаксис SQL с сотнями кейвордов
2) Кастомная система типов на темплейтах, в которую это преобразуется
3) Генератор кастомного кода, который из этого компилится
Угадай, сколько надо, чтобы такое вкурить, когда оно вперемешку в коде?
Хинт: индексер Эклипса на этом виснет.
Ответ: не знаю.

Я работал в проекте с самой крупной кодо-базой (Codebase) в мире C#. Опять-таки, в концене который все знают.
Багофикс в той теме которой я занимался (UI, уходящий в глубины бизнес-логики) — был возможен после 2-недельного въезда в проект/код.

На другом похожем проекте (с меньшим количеством кода, но всё равно это десятки млн строк) и с существенно большими ожиданиями ко мне (за мой запрошенный рейт) — через 2 недели ознакомления с кодом, я ещё за 2 недели выкатил нехилую фичу (бизнес-логика + фронтэнд).
После чего, мне не задавали каких-либо вопросов всё время на этом проекте, лишь подписывали и оплачивали все часы моей отчётности.

В общем, слабо представляю себе проект, в который нужно въезжать полгода.

Я тоже за неделю фиксил рендерер в Хромике (10MLoC тогда). Поверь, бывают проекты хуже.

Отож. Неделя-две на въезд в новый код (если его реально много) — это куда ни шло. Но чел выше пишет о полгода... :)

Полгода о выходе на скорость, как-то сопоставимую со старожилами. Когда ты не 2 недели в баг втыкаешь, а 2 дня. Вот тогда конторе выгоднее тебя держать, чем 5 джунов.

Полгода о выходе на скорость, как-то сопоставимую со старожилами. Когда ты не 2 недели в баг втыкаешь, а 2 дня.

Часто на багофикс ищут людей, для скорого релиза. И тут чел должен именно быстро въехать в код и начать фиксить. Старожилы на этих проектах есть, но их не хватает — оттого нанимают спецов с очень приличной оплатой, со стороны.

А джуны там вообще ни к чему — т.к. им-то как раз полгода-год на въезжание и потребуется (если вообще въедут). А столько времени нет.

В общем, слабо представляю себе проект, в который нужно въезжать полгода.

Оракл.
habr.com/ru/post/429946

Добавление даже небольшой новой фичи вроде нового режима аутентификации может занимать от 6 месяцев до года, в особо запущенных случаях — до двух лет.
В общем, слабо представляю себе проект, в который нужно въезжать полгода

Пацаны в соседнем тиме уже допиливают тут одну фичку по совместимости двух медиа стеков, уже почти допилили, потратили всего 2 года. До этого с год над этим работала другая команда...

Ностальгия)))
Прошлые 6.5 лет совокуплял SIP, DECT и FXS.

Пацаны в соседнем тиме уже допиливают тут одну фичку по совместимости двух медиа стеков, уже почти допилили, потратили всего 2 года.

Я на проектах встречал людей даже с отрицательным перфомансом. Так что, неудивлён.

сказал Юай девелопер.

Ты не понимаешь, что такое Winforms/WPF UI — в проекте с сотней (если не сотнями) лимонов строк кода.

нет уж лучше MFC

Кстати, лучше. В "плюсы«/МФЦ гораздо выше порог входа — соответственно, код на выходе получается куда вменяемее чем то, что получается в мире «шарпа».

Одно лишь наличие рефлекшена чего стоит. Люди часто недооценивают то, что джуны могут им делать на проектах, и что попадает в продакт код (даже очень крупных и ответственных проектов).

Нет таких проектов. Есть ленивые тушки — им и на освоение «хелло-уорлд» в 200 строк понадобится год.

Обычный юношеский максимализм умноженный на n на фоне анонимности аккаунта.
Вот тебе пример:
www.chicagofed.org/...​e-street/us-reg-authority

Более конкретно диаграмма как это устроенно в США:
www.chicagofed.org/...​ettlement-systems-jpg.jpg

Ты быстро разберешся с системой которая умеет с этим работать и при этом не сделаешь убытки для компании в 10-тки годовых твоих зарплат? Ну-ну. А это только вершина айсеберга. Сколько это в строчках кода — не знаю, но явно миллионы.

В финтехе я не работал — но по отзывам работающих приятелей, задачи там локальнее/обозримее того, что творится в индастри/автомотиве или медицине.
В том числе, из-за большей распределённости систем — когда отдельные системы/программы решают отдельные задачи, с ясно и подробно прописанными интерфейсами наружу.

В общем, врабатывание в такое (чтобы начaть педалить код) — должно быть быстрым. А полгода, это уже чтобы стать спецом предметной области.

им и на освоение «хелло-уорлд» в 200 строк

Хелло-уорд в 200 строк? Тут я задумался.

Я вже з кимось тут чи на лінці дискутував про те, що в сучасному ІТ дивитись на те, скільки людина пропрацювала і не дивитись на контекст при якому ця людина звільнялася це як читати статті тільки по заголовкам.

Скажімо, в моїй карʼєрі я двічі звільнявся по закінченню проекту і переведенню його в стадію: «Сиди і просто відповідай на листи, раз в місяць щось пофіксай», двічі звільнявся через відсутність апрайзалу аби недостатній його рівень, ще двічі через відсутність карʼєрного росту і наявність такого в конкурентів, один раз мене звільнили не по моїй волі.
Найкоротший мій проект був 7 місяців, найдовший 2 роки.
І вангую, що схожі причини будуть в 99% інший айтівців.

Якщо є якийсь проактивний тіп, як вчиться, росте, чесно працює, а компанія загнала його в робочі та фінансові рамки які явно менше його можливостей, чому такий працівник має сидіти і терпіти ? Аби якийсь наймар з синдромом вахтера погрозив його резюме пальчиком)))?
Окрема історія, коли людина приходить на посаду, на інтервʼю пообіцяли одне, а з часом розумієш, що буде геть інше, тут також сидіти і терпіти аби не псувати статистику?

Отже, якщо є якась компанія яка відсіює по самому факту звільнення без контексту і деталей — краще в такій компанії не працювати.

У мене був випадок, коли колишній роботодавець запропонував погодинну оплату в наступних декілька місяців після мого виходу з проєкту, я витрачав 5-10 годин на тиждень, переважно на консультації, наступні два місяці, поки команда повноцінно не запрацювала без мене.

Мій улюблений сценарій припинення співпраці

Я не ухожу с проекта, пока меня с него не «просят» сами заказчики.

«Просят», как правило, в связи с окончанием проекта/самых сложных вещей (на которые меня приглашали) — т.к. больше нет задач под требуемый мною рейт. При этом, выдают хорошую рекомендацию, в надежде вспользоваться моими услугами ещё (если понадобится).

Якщо ви сеньйор, який має $5000, і у вас є офер на $6000, але через 6-12 місяців ви на поточному місці можете стати солюшн-архітектом із зарплатою 7000-8000, то чи варто поспішати зараз?

спасибо поржал, кто ж будет поднимать зп существенно если раб и так веслает )

В цьому місці мав на увазі те, що лишаючись на місці, спеціаліст зможе прокачатися до суттєво кращого рівня, ніж вакансія на яку йому прийшов офер, того ж Солюшн Архітекта, але це якщо є така можливість, звісно, якщо ж нема, то цей аргумент не застосовуваний.
А потім, вже маючи відповідні навики, можна торгуватися з поточною компанією або йти шукати щось назовні. В сучасних реаліях компанії також не зацікавлені в тому, аби їх працівники були суттєво недооплачувані.

Одна з ключових ідей, які я хотів донести цією статтею, це що не варто звільнятися відразу в момент отримання цікавішої пропозиції за поточну, а, процитую сам себе:

переконайтесь, чи ви дійсно взяли все необхідне з поточного місця
В сучасних реаліях компанії також не зацікавлені в тому, аби їх працівники були суттєво недооплачувані.

*компанії зацікавлені платити мінімум, який достатній щоб працівник не пішов від них

Коли описуються такі приклади, то краще приводити це в вигляді «Descartes Square» model

Тоді у вас з’явиться варіант — залишився на місці на тій самій позиції без підвищення і без знань

Так, мінімум достатній для того аби людина не пішла, але мінімум це не −50%, це має бути близька до ринкової ЗП цифра, просто на декілька % нижча, аби людині за пару сотень баксів не було сенсу морочити собі голову.

Продовжуючи мій приклад з Архітектом, якщо в компанії буде Арх з просто ринковою зарплатою сініора, з якого він виріс, то такий тіп легко за тиждень знайде собі ЗП на +2к$, а це вже хороший мотиватор підняти зад.
Але в той же час якщо офер конкурентів буде всього лиш на +300$, то це може й не зрушити із зони комфорту, при решті рівних умов, само собою.

але мінімум це не —50%,

Мінімум немає нижньої межі
Тут же ж була стаття в якій «підприємець» наймав джунів, які йому платили

.

Глобально це все впирається в питання — «чи мають обидві сторони однакову інформацію» і відповідь рідко позитивна
Просто спитайте себе, як часто у вас є знання про те скільки максимально фірма може вам платити

.

Архітектом

Ми будемо сперечатись, що шильдики нічого не означають і є ще одним методом недоплатити?

.

то такий тіп легко

А тепер візьмемо мою тезу про неповноту інформації і припустимо, що
— він вже має гроші на все, що хоче
— не має інформації, що йому можуть платити більше
Чи повинні менеджери самостійно проінспектувати його і підвищити йому зп (якщо потрібно і на 2к) чи ні?

так, лейбочку з сініора на архітекта швидко піднімають. Але щоб зразку накинули хоча б 2К — нє. Зазвичай треба шукати іншу компанію, пакувати речі, тоді може 1К додадуть ще до тих 500, на які підняли

Якщо ви сеньйор, який має $5000, і у вас є офер на $6000, але через 6-12 місяців ви на поточному місці можете стати солюшн-архітектом із зарплатою 7000-8000, то чи варто поспішати зараз?

Можуть усі, стане один (Highlander). Чи воно того варте?

через рік на активному проєкті ви зможете претендувати на +2000, а не +500 зараз.

За 13 років в ІТ не бачив жодного разу. Сподіватись можна хіба що на +200 коли раптом в ПМа гарний настрій в той день.

Для початку перечитайте ваш договір (якщо він є), досі існують компанії, які змушують працівників повідомляти за 2 і більше місяців про звільнення, можливо, на новому місці не можуть стільки чекати і від оферу доведеться відмовитись?

Можна так відпрацьовувати, що контора тебе вижене за 2 тижні щоб гроші не витрачати.

Це, однозначно, не найпростіша розмова. Тут все індивідуально, але я б почав з того, що попросив би менеджера про фідбек про свою роботу і того, наскільки вами задоволені. Якщо фідбек буде позитивним, то варто сказати, що хочете порушити питання підвищення. Цілком можливо, якщо в компанії все гаразд і ви цінний працівник, то вам навіть не доведеться говорити про офер, вам піднімуть ЗП, і все буде чудово, але ми ж розуміємо, що це найпозитивніший з усіх сценаріїв :)

В реалі — це негативний сценарій, бо тебе потім звільняють як ненадійного під час відпустки, щойно знайшли когось на заміну.

Якщо ви цінуєте своє поточне місце, варто попросити розгорнутий фідбек з рекомендаціями щодо кожного пункту, яким менеджер незадоволений. Скажіть, що хочете розвиватися, і це буде на користь як вам, так і проекту в цілому.

Просто спроба переконати Вас, що Ви коштуєте суттєво менше, аніж вже пропонує інша контора. Що є очевидною неправдою.

Спробуйте максимально обʼєктивно розібратись, чи дійсно ви вигоріли від проєкту чи причина в чомусь іншому?

Це ні на що не впливає та нічого не змінить.

В будь-якому разі, збираєтесь ви звільнятись, чи ні, але якщо вам некомфортно працювати, щось дратує чи перманентно заважає, раджу якомога скоріше комунікувати про це з менеджментом і шукати шляхи вирішення.

Зазвичай менеджер одразу почне шукать тобі заміну. А коли знайде — не буде витрачати бюджет на двох дорогих спеціалістів. Вгадай, кого звільнять?

По-перше, переконайтесь, чи ви дійсно взяли все необхідне з поточного місця. ... Такі знання ніколи не бувають зайвими і часто допомагають якісно виділитись на фоні групи «формошльоперів».

Усе має ціну. Неефективно вкладати час, щоб вичавити останні 5% знань з поточного проекту, коли можна перекинутись до іншої контори й отримувати 100% свіжих знань та технологій.

В будь-якому разі тут також варто поговорити зі своїм лідом чи керівництвом, озвучити бажання щодо розвитку, сформувати мапу і рухатися згідно з нею.

Тобі промиють мозок, посидиш ще рік на старій зарплатні, а потім — знов розкажуть, що ти ще недостатньо вивчив.

Мабуть, це найгірший сценарій як для працівника, так і для компанії. ...
Тут, як ніде, необхідна розмова з керівництвом та лідом, аби розставити всі крапки над «і», зрозуміти всі причини, свою роль в усій ситуації, та не потрапляти в таке в майбутньому.

Абсолютно звичний сценарій — мене, наприклад, з половини робіт звільняли. І тут нема про що розмовляти — просто ти десь з кимось з керівництва посперечався. Керівництво такого не любить. Плюс в тому, що тобі мають виплатити за notification period. І ситуація менш стресова, аніж коли потрібно самому вирішувати, чи кинути проект напризволяще.

Це, однозначно, не найпростіша розмова. Тут все індивідуально, але я б почав з того, що попросив би менеджера про фідбек про свою роботу і того, наскільки вами задоволені. Якщо фідбек буде позитивним, то варто сказати, що хочете порушити питання підвищення. Цілком можливо, якщо в компанії все гаразд і ви цінний працівник, то вам навіть не доведеться говорити про офер, вам піднімуть ЗП, і все буде чудово, але ми ж розуміємо, що це найпозитивніший з усіх сценаріїв :)
В реалі — це негативний сценарій, бо тебе потім звільняють як ненадійного під час відпустки, щойно знайшли когось на заміну.

Это вообще походу нерабочий сценарий. Офер, особенно хороший, особенно в наших аутсорс условиях как правило имеет «дату пригодности» как правило достаточно короткую. А путь «поговорить с менеджером и попросить фидбек про свою работу» до получения райза займет больше времени чем «срок годности» практически любого офера. Даже если менеджер и не думает сопротивлятся, даже если у конторы есть деньги на райз и она готова их к вам применить...

Теоретически такой разговор провести можна, но делать это надо задолго до получения лучшего офера.. можно начинать за пару недель — месяц до поиска новой работы. Тогда теоретически есть шансы что к часу Ч вы успеете получить какой-то вменяемый апдейт по вашему вопросу от текущей конторы..

Офер, особенно хороший, особенно в наших аутсорс условиях как правило имеет «дату пригодности» как правило достаточно короткую.

2 — 3 месяца. Примерно столько рекрутеры на нашей галере закрывают синьорские позиции (и то в итоге берут мидл+ потому что ждать больше не могут) .
По факту синьора с 5+ годами опыта возьмут большнинство крупных галер, даже если сейчас вакансий нет. Выгоднее держать его в резерве и платить из своего кармана что бы потом сходу стартовать проект, чем потерять очередного клиента потому что не смогли набрать команду (очень частый сценарий в последнее время).

Не знаю. То ли конторы жадные, то ли я жадный. Что-то давно не вижу вот этих вот вокруг.

потерять очередного клиента потому что не смогли набрать команду (очень частый сценарий в последнее время).

Я бы в это верил, если бы в 12 году в Инновексе за месяц на нашли 10 опытных кернельщиков на собеседование с заказчиком. При том, что в конторе не было ни С++, ни эмбеддеда. Так что — желание начальства и баблос решают.

2 — 3 месяца.

«Это фантастика».
В жизни такого не видел, особенно в аутсорсе.

Ну хз, як на мене, написати менеджеру, що хочеш 1-1 мітинг на 20хв і провести його в той же день, цілком реально. На цій зустрічі поговорити за життя і запитати чи тобою банально задоволені чи є скарги, побажанн і т.д. А далі вже по контексту, якщо так — говорити про апрайзал, якщо ні — питати чого і говорити про офер від сусідів.
Підвищення ЗП на поточному місці може дійсно затягнутися, але провести мітинг і прощупати почву на предмет того чи реально в прицнипі отримати підвищення — можна за день-два.

провести мітинг і прощупати почву на предмет того чи реально в прицнипі отримати підвищення

Твої враження від мітінгу та реальність можуть суттєво відрізнятись)

Ну хз, як на мене, написати менеджеру, що хочеш 1-1 мітинг на 20хв і провести його в той же день, цілком реально.

Це можливо, але не гарантованно.

і запитати чи тобою банально задоволені чи є скарги, побажанн і т.д

Коротка відповідь «так все нормально». То вже достатньо щоб просити апрайзал?

Треба більше деталей? А не проблема але менеджеру треба підготуватись, «а давай проведемо тобі формальний перфоманс евалюейшен? Тобі пришлюсть бланки щоб ти заповнив зі своєї сторони, а менеджер зі своєї, і поговоримо детально через 2-3 тижня.»

А далі вже по контексту, якщо так — говорити про апрайзал

Ок.. припустимо нам вистачило «все нормально» і ми питаємо про апрайзал.
Менеджер «Так, я думаю цю тему можна обговорити. Але я не готовий дати відповідь прям зараз, я мушу подивитись що в мене з бюджетом на апрайзали, обговорити то з ХР, своїм менеджером, призраком батька Гамлєта, улюбленною кішкою (потрібне підкреслити). Давай я подивлюсь що семе я можу зараз зробити і дам тобі знати про то ПІЗНІШЕ».

якщо ні — питати чого і говорити про офер від сусідів

І або менеджер затягує ситуацію легко і невимушенно до півроку часу, або приходимо до підпункту — дістати офер від сусідів і поставити менеджера перед фактом, ой як же не добре так робити :)

Підвищення ЗП на поточному місці може дійсно затягнутися, але провести мітинг і прощупати почву на предмет того чи реально в прицнипі отримати підвищення — можна за день-два

Провести мітинг — легко, прощупати почву — легко і невимушенно при бажанні розтягується на місяць часу.

Підписатись на коментарі