В Україні створюють кібервійська: для чого вони і хто може долучитися
В Україні будуть власні кібервійська, які відповідатимуть за інформаційну безпеку, захист критичної інфраструктури та розвідку, заявив заступник секретаря РНБО Сергій Демедюк в інтервʼю Forbes. Попередньо вони називатимуться Сили кібероборони, а вступити до лав нового формування нібито можна вже зараз.
Коли створять кібервійська
Відомо, що ще в серпні 2021 року президент України Володимир Зеленський підписав указ про створення кібервійськ, мета яких — реагувати на загрози у кіберпросторі.
Наразі, за словами Демедюка, Національний координаційний центр кібербезпеки перебуває «на фінальному етапі» розробки законодавчих нормативних актів, що, зокрема, визначатимуть структуру кібервійськ.
«Кібервійська — це просто ще один рід військ. Ми не створюємо нічого нового, ми робимо перерозподіл уже існуючого складу військ і набираємо нових людей», — уточнив представник керівництва РНБО.
Своєю чергою міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що в указі президента йдеться про створення кібервійськ, але в Міноборони після консультацій з експертами вирішили, щоб це були Сили кібероборони. Мовляв, «це дає додаткові юридичні можливості, трохи ширше ніж у військ».
«Ми зараз працюємо над нормативно-правовою базою. У законі буде записано, як ці Сили будуть виглядати, яка у них структура і тоді буде зрозуміло, яке на це є фінансування і за який час їх можна розгорнути», — зазначив міністр в інтерв’ю «РБК-Україна».
Хто може потрапити до кібервійськ
За даними РНБО, у війська вже почали набирати резервістів — ними можуть стати фахівці з ІТ-спеціальністю. Заявки приймає Національний координаційний центр кібербезпеки, який працює на території Київського центру «Парковий».
Набір у кібервійська почали раніше, щоб «не втрачати час», адже загроза інформаційній безпеці України вже існує, пояснив Демедюк.
Він додав, що нині за кібербезпеку України відповідають підрозділи девʼяти державних органів, зокрема Держспецзв’язку та НБУ. Проте терміну «кібервійська» в українському законодавстві немає, а, отже, для них немає й окремого фінансування, підготовки та набору. Натомість мати окремий набір, стверджує Демедюк, дуже важливо.
«Тоді спеціаліст, який володіє ІТ-навичками, не піде воювати, копати окопи чи займатися артилерією, а працюватиме за своїм напрямом. Це підвищує мотивацію», — підкреслив замглави РНБО.
Передбачається, що учасників майбутніх кібервійськ розподілять між держорганами, які відповідають за кібербезпеку — СБУ, Держспецзв’язку, Кіберполіція, РНБО, НБУ, Мінцифри, Міністерство оборони, Збройні Сили та розвідувальні органи. Обрати напрям можна самостійно, залежно від навичок та знань.
Як відомо, подібні підрозділи кібервійськ уже діють у Польщі, Німеччині, Естонії, Ізраїлі. У 2017 році Росія також визнала, що має «війська інформаційних операцій» — вони займаються контрпропагандою та протидією втручання в інформаційні системи.
Нагадаємо, в ніч на 14 січня 2022 року Україну накрили масовані хакерські атаки. Зокрема, кібератак зазнали більшість урядових сайтів, у тому числі портал «Дія».
Цікаво дізнатися, чи плануєте ви долучатися до українських кібервійськ і в якій формі? Пишіть у коментарях.
28 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів