Які санкції у сфері технологій можуть чекати Росію
Ми зібрали інформацію з заяв держав, які висловили намір ввести санкції проти Росії за вторгнення в Україну. Поки що жодні з них не ухвалені, проте — можливі. Та спершу розберемось, чим санкції в сфері технологій можуть бути неприємними для РФ.
Чи боїться Росія санкцій у сфері технологій
У той час як світ спостерігає за розгортанням російських військ біля кордону України, найбільші російські компанії та банки з однаковим хвилюванням дивляться на власні технічні відділи, — пише у своєму матеріалі аналітичний центр CEPA. Нижче у цьому розділі — переклад матеріалу.
США дали зрозуміти, що нові санкції вплинуть на імпорт технологій в Росію. На перший погляд, Росія добре підготовлена до такого роду санкцій: Кремль роками домагався імпортозаміщення західних технологій, запроваджуючи з 2015 року всілякі стимули та покарання для державних корпорацій та державних установ, щоб спонукати їх до міграції на програмне та апаратне забезпечення російського виробництва.
Є певні результати — державні органи та корпорації вже зараз вишиковуються, щоб перевірити апаратні рішення на базі мікропроцесорів «Байкал-М» російського виробництва та розробки.
Але в той же час Сбербанк, найбільший державний банк Росії, моделює наслідки розширених західних санкцій: що станеться, якщо технічна інфраструктура банку буде відрізана від програмної та апаратної підтримки з боку таких гігантів, як Microsoft, Oracle, Intel і SAP.
Результати, мабуть, були настільки неоднозначними, що Сбер вирішив придбати величезну кількість західного обладнання, серверів, обладнання для зберігання даних, програмного забезпечення, коли вони ще доступні, ще до накладення санкцій. Сбер не втрачає часу: вже відомо, що банк виділив 31,8 млн доларів лише на продукти Vmware, постачальника промислового хмарного програмного забезпечення.
Сбербанк — це не просто найбільший російський банк. Його очолює Герман Греф, один із найближчих соратників Володимира Путіна. Греф є близьким до Кремля, який вірить, що цифровізація може виправити речі, з якими традиційна російська бюрократія не впорається, і він використовує весь свій вплив, щоб здійснити російську цифровізацію.
І він не єдиний скептично ставиться до російського програмного та апаратного забезпечення. Багато великих корпорацій відкрито висловлювали свою стурбованість тим, що російські комп’ютери недостатньо надійні для використання у великих промислових рішеннях.
Отже, яка найбільша технічна проблема Росії?
Вузьким місцем є масштаб: програмне та апаратне забезпечення російського виробництва добре використовуються в малих і середніх компаніях, але коли мова йде про великі компанії, тобто величезні обсяги трафіку та даних, виникають проблеми.
Ларрі Еллісон, засновник Oracle, одного разу сказав: «Єдиний спосіб, яким Oracle коли-небудь буде доставлено до Росії, — це ядерна боєголовка». Це зауваження було зроблено в розпал Холодної війни.
Ситуація змінилася з
Суворо регульована технологічна галузь Росії сьогодні дотримується встановлених урядом квот для поступового імпортозаміщення державних компаній та державних організацій: у 2021 році відсоток російського обладнання становив 50% (не всі компанії дотримувалися їх навіть під величезним тиском уряду), цього року планується досягти 60%, а наступного — 70%.
Але навіть цей сценарій дає зрозуміти, що з нинішніми західними санкціями підконтрольний уряду сектор залишиться високим і сухим, щоб забезпечити принаймні 40% їхніх технологічних потреб.
Це величезний розрив. Навіть якщо китайські фірми отримають зелене світло, китайські компанії не зможуть його швидко заповнити. Є багато факторів, які Путін повинен враховувати, перш ніж розпочати чергове вторгнення в Україну: це, безумовно, один з них.
Можливі санкції
Японія
Японія у вівторок заявила, що готова приєднатися до Сполучених Штатів та інших промислово розвинених країн G7 у введенні санкцій проти Росії, якщо президент Володимир Путін почне вторгнення в Україну.
Нові санкції Японії, які доповнять санкції, введені проти Росії в 2014 році після окупації Криму, включають заборону на експорт напівпровідникових мікросхем та інших ключових технологій, а також жорсткіші обмеження для російських банків. Хоча Японія більше не є великим експортером напівпровідників з часткою лише 10% світового ринку мікросхем, вона є ключовим виробником спеціалізованих електронних компонентів, таких як автомобільні мікросхеми та датчики зображення, і домінує в інших галузях промисловості, таких як високотехнологічне виробниче обладнання.
ЄС
Урсула фон дер Ляєн, голова Виконавчої комісії ЄС, зазначила: «У разі атаки Росії ми обмежимо доступ до фінансових ринків для російської економіки та запровадимо експортний контроль, який забере у Росії можливість модернізувати та диверсифікувати свою економіку. У нас є багато високотехнологічних товарів, де ми маємо глобальне домінування, які є абсолютно необхідними для Росії і не можуть бути легко замінені».
Захід може обмежити експорт основних товарів до Росії. США можуть заборонити компаніям продавати будь-які товари, що містять американські технології, програмне забезпечення або обладнання, в Росію.
США
Схоже, США розглядають можливість застосування до Росії нової доктрини. Вперше висунуте під час адміністрації Трампа правило: згідно із законодавством США, якщо будь-яка організація у світі продає Росії високотехнологічне обладнання, і це обладнання було виготовлено або випробувано за допомогою американських технологій, — буде незаконним.
Теоретично це може стосуватися будь-якого продукту в світі, що містить напівпровідники, враховуючи поширеність американських технологій і програмного забезпечення, залученого до процесу виробництва пристроїв.
У США є широкий спектр варіантів, коли справа доходить до блокування передачі технологій до Росії, як щодо суб’єктів в Росії, на які впливають санкції, так і компаній за межами Росії, які підпадають під них. (США вже ввели експортний контроль, спрямований на оборонний сектор Росії, тому все, що адміністрація Байдена застосує, буде доповненням до цих існуючих санкцій.)
Якщо Сполучені Штати просунуться вперед із застосуванням широких технологічних санкцій проти Росії, Москві буде важко заповнити прогалину внутрішнім виробництвом.
«Росія завжди була досить слабкою, коли справа доходить до таких речей, як мікрочіпи, мікроелектроніка та електроніка загалом», — сказав Джефрі Едмондс, senior analyst аналітичного центру CNA. «Голосу Америки». «Це в поєднанні з тим, що в Росії дуже слабка система підприємництва, оскільки більшість технологічних компаній у всьому цьому секторі справді керуються спонсорованими урядом організаціями, які дуже неефективні та схильні до високого рівня корупції».
Результатом може стати підштовхування Москви до Китаю, який уже працює над створенням внутрішньої виробничої бази, яка в майбутньому зможе надати Росії власне обладнання, яке зробить санкції США неефективними.
Аналітики-дослідники Меган Хоган і Ебігейл Дальман з Інституту міжнародної економіки Петерсона зазначили, що дані ООН свідчать про те, що Росія вже імпортує близько 68% своїх споживчих ІТ-продуктів з Китаю.
43 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів