Правила інформаційної гігієни. Як фільтрувати фейки
Привіт! Ділюсь з вами кількома порадами, як сприймати нескінченній потік новин та фільтрувати факти з-поміж неправдивих новин та джерел.
Дезінформація — неправдива інформація, яка розповсюджується з певною метою (дуже часто, щоб вплинути на людину, яка буде її отримувати). У воєнний час вона несе особливу загрозу, поширюйте лише офіційно підтверджену та перевірену інформацію, а ще краще разом з посиланням на неї.
Як боротися з дезінформацією
У боротьбі з дезінформацією дуже важливо, щоб різні ресурси пояснювали та показували реальну картину подій, аби люди у підсумку самостійно могли ухвалювати для себе рішення та бачити, що є фактом, а що — міфом.
- Перевірте першоджерело, а ще краще — якщо інформація присутня в декількох незалежних джерелах. Перш ніж розцінювати інформацію як неправдиву — переконайтесь самостійно у фактах.
- Якщо хтось поширює дезінформацію:
- Не навмисно — тоді пояснюєте один раз, с проханням видалення інформації.
- Навмисно або при повторному поширенню — скарга на видалення недостовірної інформації з публічного доступу до адміністрації ресурсу і запит на блокування користувача.
- Навмисно, при загрозливому для життя характеру інформації — в поліцію (102) або альтернативним каналам зв’язку з органами правопорядку у разі перевантаження лінії.
- Коли знаходите канал дезінформації (диверсійний ресурс) оскаржте його та додайте в telegram бот @stopdrugsbot, щоб інші користувачі могли оскаржити.
- Допомогти спільноті в боротьбі з блокування фейків можна приєднавшись до telegram каналу StopRussiaChannel, де публікуються ресурси розповсюджувачі фейків та інструкції по протидії.
- Пишіть для іноземної аудиторії для поширення фактів. Якщо ви володієте іноземними мовами — робіть публікації й ними, щоб жителі інших країн також знали про те, що насправді відбувається в Україні.
- У випадку отримання підозрілих повідомлень від когось знайомого, спробуйте зв’язатися з цією людиною іншим шляхом та виконайте голосову перевірку. Якщо з голосом щось не те, то перевірте певними голосовими запитаннями, відповідь на які знає лише ваш знайомий. При відсутності відповідей, вважайте цей обліковий запис скомпрометованим та заблокуйте його до кінця воєнних дій.
Як не стати жертвою дезінформації?
Джерело: Telegram / 10 Порад від ДСНС України як не стати жертвою дезінформації
- Мета дезінформації — посіяти паніку, послабити нашу волю до оборони. Не допомагайте їм: зберігайте самоконтроль. І не поширюйте інформацію емоційного характеру в соцмережах.
- Найбільш поширені фейки оперативно виявляються та публікуються на офіційному telegram каналі Центру Протидії Дезінформації
- Україна захищається та продовжує боротьбу за свою територію. Якщо ви чуєте протилежне — це неправда. Вас хочуть деморалізувати.
- Не вірте й не поширюйте інформацію із сумнівних джерел. Достовірна інформація — на офіційних сторінках і каналах державних органів та Суспільного мовлення.
- Жодним чином не поширюйте інформацію про переміщення українських військ. Ви можете нашкодити тим, хто захищає нас та державу.
- Україна веде оборонну війну на своїй території. Повідомлення про нібито обстріли мирного населення українськими військовими — неправда. Ворог хоче підірвати вашу довіру до власних захисників.
- Агресор поширюватиме чутки про військово-політичне керівництво, аби українці не довіряли йому. Але ворог поширює те, що неможливо перевірити. Звіряйте кожну новину з офіційним джерелом.
- Інформацією про втрати можуть володіти лише органи безпека та оборони України. Інформація на приватних облікових записах може не відповідати дійсності.
- Доповнення: у воєнний час точний підрахунок жертв з тієї чи іншої сторони конфлікту не є можливим.
- Мета ворога — розколоти українське суспільство зсередини. Так, ми різні та наші погляди можуть не збігатися, але наша спільна справа — дати відсіч окупанту. Єднаймося й підтримуємо один одного.
- Якщо перервався інтернет-зв’язок або сторінки державних органів зламані, звертайтеся за інформацією до Суспільного мовлення. Якщо не працює і телебачення — вмикайте абонентську радіоточку.
Якщо ваш обліковий запис скомпрометований
- Ваш обліковий запис можуть використовувати для розповсюдження дезінформації, особливо вашим друзям у мережі. У випадку, якщо є підозра на подібну активність — негайно зверніться до адміністрації ресурсу, в якому зареєстрований обліковий запис, і повідомте про втрату доступу до свого профілю. Повідомте користувачів, які могли отримати повідомлення, про факт злому вашого профілю.
- Якщо ви лишилися вашого телефона та SIM-карти:
- Якомога швидше повідомте про це своєму мобільному оператору в контактному центрі або через альтернативні канали зв’язку :
- Vodafone — 111
- Київстар — 466
- lifecell — 5433
- Заблокуйте мобільний пристрій віддалено, якщо така можливість підтримуються пристроєм.
- Перевірте доступ до облікових записів, застосованих на мобільному пристрої, скасуйте активні сесії та оновіть паролі до них.
- Якомога швидше повідомте про це своєму мобільному оператору в контактному центрі або через альтернативні канали зв’язку :
Офіційні джерела
Facebook сторінки
- Центр протидії дезінформації
- Офіс Президента України
- Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine
- Кабінет Міністрів України
- Міністерство оборони України
- МВС України
- Національна поліція України
- ДСНС України
- Державна прикордонна служба України
- Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки
- Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України
- Сухопутні війська ЗС України
- ВМС ЗС України
- Територіальна оборона ЗС України
Див. також Офіційні державні канали для отримання інформації
Telegram-канали
УВАГА: Обов’язково вмикайте у Telegram двоетапну перевірку. Для цього: перейдіть у налаштування > приватність та безпека > двоетапна перевірка. Це мінімальна міра безпеки для запобігання втрати власного облікового запису, див. подробиці — бот-взламувач облікових записів telegram.
- Zelenskiy / Official
- Офіційні telegram канали голів облдержадміністрацій
- ЦЕНТР ПРОТИДІЇ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ
- Держспецзв’язку
- SPRAVDI
- Верховна Рада України
- МВС України
- ДСНС України
Мирного неба та добрих новин! 🇺🇦
Немає коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів