Що робити у разі відсутності інтернету, мобільного зв’язку, ТБ? Готуємось до offline
Усі статті, обговорення, новини про Mobile — в одному місці. Підписуйтеся на телеграм-канал!
Привіт, мене звати Іван Макаров і в мирному житті я працюю Software Engineering Manager. Але зараз я, як і всі ми, дуже залежу від інтернет-підключення та різних онлайн-продуктів. Багато з нас звикли до постійного та безперебійного доступу до інтернету. Втім, під час війни під загрозою опиняється уся інфраструктура, що забезпечує домівки електроенергією, роботу мережі для доступу в інтернет та мобільного зв’язку.
Тож варто підготуватися до сценаріїв переходу на альтернативні джерела інформації та способи комунікації:
- Підготувати мобільний телефон та інші портативні пристрої для роботи offline;
- Ознайомитись з налаштуваннями власних девайсів для роботи в режимі енергозбереження у разі відсутності можливості зарядки від мережі;
- Роздрукувати чи переписати важливу інформацію та контакти;
- Ознайомитись з рекомендованими планами дій у надзвичайних ситуаціях;
Матеріал оновлюється. Якщо в Вас є додаткова інформація по темі, пишіть в коментарях Dou, або у коментарях відповідного посту в Facebook. Дуже вдячний всім, хто приймає участь!
Кожен додаток, уточнення та рекомендація, який Ви поширюєте в коментарях — перевіряється та роглядається як кандидат освітлення у топіку.
Мобільні додатки
- Радіо. Додаток встановлений за замовчанням, особливо поширений на старих пристроях (навіть у «кнопкових» телефонах). Дозволяє приймати AM/FM сигнал та, як правило, потребує підключених дротових навушників, які виконують роль антени. Альтернативний варіант для отримання останніх новин та сповіщень у разі втрати зв’язку з мережею. Також може працювати у місцях, де мобільний зв’язок погано працює чи повністю відсутній (напр. бомбосховище).
- Дія (web, Andoid, iOS). Окрім резервного цифрового посвідчення та доступу до державних сервісів, нещодавно також додано ТБ у додаток, що може бути корисно у разі відсутності ефірного телебачення (телевежі та захоплення віщання є однією із цілей окупантів).
- RadioPlayer (web, Android, iOS). Українські новини 24/7 без тарифікації українськими мобільними операторами (на жаль працює лише за наявності інтернету).
- Bridgefy (web, Android, iOS). Автономний месенджер через Bluetooth. Дає можливість спілкуватись з іншими користувачами додатку на відстані до 100 м (при наявності перешкод реальна відстань близька 10 м). Також підтримує можливість трансляції всім користувачам у радіусі сигналу.
Offline мапи
- OsmAnd (web, Android, IOS). Гідна альтернатива колишньому MapsMe. Також базується на картах від OpenStreetMap, але ще й Open Source (github). Підтримує завантаження карт всієї країни, якісний offline пошук. Також команда OsmAnd має офіс в Києві та підтримує Україну.
- Mapy.cz (web, Android, IOS). Поширені карти в першу чергу в Чехії (чеські розробники Seznam.cz), але також працюють і в Україні, скоріш за все через OpenStreetMap. Менш детальні ніж OsmAnd, але з якісною роботою offline та високою репутацією додатку.
- Google Maps (web, Android, IOS). Підтримує завантаження offline карт (іконка профілю → карти офлайн → завантажити карти області), але завантажується лише лімітована по площі мапа (напр. мапу України завантажити можна лише в 3 заходи). З власного досвіду в offline працює менш точно та зручно, ніж у додатках орієнтованих в першу чергу на роботу в offline.
- Паперова мапа. Не є додатком, але в кризовій ситуації найнадійніша альтернатива.
Кілька слів про Maps.me
UPD від
- Належав до MailRu Group до листопада 2020, а на даний час власник — корейська компанія Daegu Limited;
- У нової компанії головний фокус — монетизація додатку (це її основний профіль ПЗ);
- Наразі кодова база закрита і склад команди невідомий, та досі є діючий офіс в Москві;
Більше деталей на Habr у топіках Владельцы MAPS.ME отменили изменения и вернули старое приложение. Надолго ли, Смерть MAPS.ME?, та коменті під цим топіком.
Мобільний зв’язок
Якщо мережа вашого оператора недоступна, можна переключатися на мережу інших операторів.
Тестовий національний роумінг запускають оператори Vodafone, Київстар та lifecell спільно з Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України, Міністерством цифрової трансформації, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку.
Як підключитись до мережі іншого оператора. Всі пункти обов’язкові:
- Відключити автовибір мережі:
- на Android: Налаштування — Мобільна мережа (чи Підключення) — Оператор
- на iOS: Параметри — Стільникові дані — Вибір мережі
- Знайти й вибрати доступну мережу: Vodafone UA, UA-KYIVSTAR чи LIFECELL
- Якщо зареєструватися не вдалось, спробувати ще раз або вибрати іншу мережу
- Перевірити можливість вихідного дзвінка, SMS
Портативні пристрої
- Радіоприймач. Бажано на батарейках, для забезпечення автономної роботи в будь-яких умовах.
- Рація. Див. статтю Декілька слів про цивільний радіозв’язок в умовах війни
- Ліхтарик. Бажано на батарейках. Окрім прямого застосування, може використовуватись для подачі сигналу рятувальникам у разі завалу (деякі моделі підтримують роботу в режимі SOS, що також подовжує час роботи від батарейок).
- Power Bank. Окрім прямого призначення, деяку навіть мають вбудований ліхтарик, який завдяки місткій батареї може забезпечити десятки годин роботи.
- Зарядка від авто. Найпростіший варіант — перехідник до «прикурювача». У разі зникнення зв’язку велика ймовірність й відсутності електроенергії, тому важливо забезпечити себе можливістю зарядити пристрій у польових умовах.
Інформація та інструкції
Варто потурбуватися заздалегідь та зберегти на фізичні носії інструкції та корисну інформацію, як діяти у надзвичайних ситуаціях (на «флешку», диск ноутбуку, пам’ять телефону або роздрукувати).
Телеграм-боти з корисними інструкціями:
- Online: @Hotovyi_do_vsioho_bot
- Offline: див. «Чат-бот-тексти-з-телеграму_нові.pdf» у файлах бота @Hotovyi_do_vsioho_bot (Info → Files)
29 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів