Як ФСБ переслідувало топ-менеджерів Google та Apple, ще до війни
У своїй статті Washington Post описує, який тиск зазнавали західні тех-гіганти, ще до початку війни з боку російського режиму. Щоб домогтися видалення додатку фонду Навального з Google Play, російські силовики прийшли до Юлії Соловйової, керівника московського офісу Google, додому і попередили, що вона буде заарештована протягом доби, якщо додаток не видалять. Коли компанія під псевдонімом поселила її у готель, співробітники ФСБ завітали до неї і там, повідомивши, що «часики тикают». У підсумку програма була видалена.
У Washington Post уточнюють, що схожі способи тиску здійснювалися і на співробітників Apple, хоч і не наводить подробиць. Протягом кількох годин після описаних подій з магазинів обох компаній зник додаток, де були списки підтриманих «Розумним голосуванням» кандидатів.
Публікуємо скорочений переклад зі статті Washington Post про переслідування путіним західних компаній.
Що створило основу для вторгнення в Україну
Путін вирішив привернути увагу іноземних технологічних компаній. Москва, ще до війни розпочала дії, щоб погіршити або навіть заблокувати доступ росіян до Facebook і Twitter, наклала штрафи на загальну суму 120 мільйонів доларів на компанії, звинувачені у киданні виклику кремлівській цензурі. До того всього уряд росії наказав 13 найбільшим світовим технологічним компаніям утримувати співробітників всередині країни і таким чином піддаватися ризику потенційного арешту або іншого покарання за дії своїх роботодавців. Такі кроки росії американські керівники називали «законом про заручників».
Самі по собі ці кроки розглядали як різні ознаки падіння росії до авторитаризму. Але вони також заклали основу для радянського придушення свободи вираження поглядів, яке зараз триває в росії. Це так само, як багато місячне нарощування військ на кордоні, створило основу для вторгнення в Україну.
Репресії путіна прискорилися останніми тижнями. Уряд закрив доступ до Facebook і Twitter для мільйонів росіян. Видання, які роками піддавалися путінським репресіям, закрилися цього місяця через новий закон, який передбачає до 15 років ув’язнення за поширення «фейкових» новин — що розуміють як щось, що суперечить опису кремля про проведення «спеціальної військової операції». Для російських активістів цей вплив був руйнівним.
«Кожний значущий, практичний шлях для інакомислення систематично закривається», — сказав Павло Ходорковський, засновник нью-йоркського Інституту сучасної росії, чий батько був одним із перших російських олігархів, який провів десятиліття у в’язниці після протистояння путіну через корупцію.
Компроміси американських тех-гігантів
Але американські технологічні компанії також пішли на численні компроміси з кремлем за останні роки. Ці дії обмежили доступ росіян до надійної інформації та ускладнили роботу незалежних активістів.
За словами знайомих керівників галузі, навіть після загрози керівництву, Google утримував своїх співробітників в росії і продовжував вести переговори з кремлем про шляхи дотримання так званого «закону про заручників», піддаючи тим самим посадовців компанії ризику арешту або іншого покарання. Ці переговори навіть тривали в той час, як американські офіційні особи попередили, що російське вторгнення в Україну неминуче.
Apple так само залишила співробітників у росії та вжила інших заходів, щоб заспокоїти кремль. Минулого року компанія почала налаштовувати iPhone, що продається в росії, для просування підтримуваних кремлем соціальних мереж, дозволяючи користувачам активувати їх одним кліком. За словами російських аналітиків, це те, що Apple рідко робила деінде. Такі дії компанії просували мету путіна щодо міграції росіян на платформи, контрольовані урядом.
Серед них «ВКонтакте», аналог Facebook, який у грудні став мажоритарною власністю державного енергетичного гіганта «Газпром».
Apple також ще не надала російським користувачам доступ до нового інструменту безпеки Private Relay, який міг би допомогти росіянам охопити іноземні новини та інший контент, який уряд вважає незаконним. Ця функція, розроблена для того, щоб зробити веб-перегляд невідстежуваним, попередньо встановлена на нових телефонах у Сполучених Штатах та інших ринках. Але тим, хто намагається активувати її в росії, приходить повідомлення про те, що в цій країні програма «не підтримується».
Рішення Apple збентежило російських аналітиків. «Яка причина в даний момент погодитися з російським урядом?» — запитав Сергій Санович, докторант Прінстонського університету, який відстежує розгін кремля. «Я не впевнений, що [Apple] має в росії, що вони намагаються захистити на даний момент».
Apple через свого представника відмовилася відповідати на запитання The Post або коментувати цю статтю. Google не відповів безпосередньо на запитання, але направив The Post на веб-сайт, де компанія перераховує свої відповіді на кризу в Україні.
Опір американських тех-гігантів
Роками американські технологічні компанії йшли вузьким шляхом у відносинах з кремлем. Google та інші чинили опір деяким з найбільш агресивних вимог, включаючи закон, який вимагає зберігання даних користувачів на серверах в росії, які, швидше за все, будуть порушені урядом. Але компанії надали поступки в інших сферах частково для збереження доступу на російський ринок.
«Багато технологічних компаній зіграли з російським урядом», — сказав Ендрю Вайс, колишній чиновник Білого дому, який курує дослідження росії в Фонді Карнегі за міжнародний мир.
Війна в Україні порушила ці розрахунки і, принаймні, в деяких коридорах Силіконової долини, призвела до нападів здогадок.
«Є занепокоєння щодо співробітників, які у нас там є», — сказав керівник однієї з компаній, яка була об’єктом тиску з боку кремля. «Можливо настане момент, коли [моя] компанія вирішить, що це більше того не варте, і просто повністю підвищить ставки». Він та інші говорили на умовах анонімності, посилаючись на чутливість ситуації.
Навіть критики американських технологічних компаній визнають, що відхід на таких умовах може бути шкідливим для інтересів США і вигідним для путіна.
Пристрої та платформи, надані американськими технологічними фірмами, функціонували як канали незалежної інформації та ідей для мільйонів росіян. Ця американська технологія була вирішальною для протестних рухів і прихильників реформ, дозволяючи таким групам збирати гроші, створювати підтримку та планувати стратегію на зашифрованих каналах, які російським спецслужбам складніше контролювати.
3 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів