«Айтішники за перші 10 днів надали понад $24 млн». Як уладнати протиріччя між обороною та економікою — інтерв’ю з виконавчим директором асоціації IT Ukraine
Видання Forbes опублікувало інтерв’ю із Костянтином Васюком, виконавчим директором Асоціації IT Ukraine про те, як IT-індустрія залежить від кадрів та приносить понад $6 млрд експортної виручки. Публікуємо найголовніше.
В галузі IT задіяно понад 300 000 спеціалістів, з них 75% — чоловіки із медіанним віком у 28 років, свідчить аналітика DOU. У грудні 2021 року медіанна зарплата українського айтішника становила $2500, а загалом країна отримала $6,8 млрд експортної виручки від сектора.
11 березня Міністерство цифрової трансформації опублікувало лист, де зазначалася пропозиція уточнення процесу призову до лав ЗСУ представників українського IT. Михайло Федоров, голова Мінцифри, висловив думку, що варто розуміти і зважати на важливість IT для економіки країни, але і розробити механізм, який би перешкоджав ухилу від служби.
Про лист Міністерства цифрової трансформації простими словами
Лист Мінцифри говорить про дуже важливу річ: IT — єдина експортна галузь України, що працює на повну. А приносити сюди гроші — свого роду наше мобілізаційне завдання.
Уже 2% спеціалістів із галузі доєдналося до лав ЗСУ, що може означати лиш одне — айтішники не відмовляються йти на фронт. У ЗСУ наразі немає нестачі у людях. Поки йде призов із першої та другої черги оперативного резерву. Тобто кличуть людей із бойовим досвідом та підготовкою.
Петиції щодо послаблення виїзду за кордон для чоловіків в умовах воєнного стану
Власюк розповів, що петиції не варто обговорювати як дієвий метод впливу на уряд. Такий формат і в мирний час не дуже працював, а за умов кризи та потоку нагальних питань, на нього зовсім не варто розраховувати.
Чому уряд має прислухатися до пропозиції Мінцифри?
Насамперед, представники українського IT ведуть активну боротьбу у лавах кібервійськ, перераховують значні суми коштів на потреби армії (лише за перші 10 днів надали понад $24 млн), постачають дрони, рації, техніку, підтримують волонтерів і переселенців — такий внесок дуже суттєвий. Минулого року IT-індустрія лише напряму принесла понад 23 млрд грн податків. Костянтин Васюк розраховує, що за результатами цього вдастся видати десь 80% (близько 20 млрд грн.). До того ж, працюючий айтішник приносить гроші у економіку, забезпечує свою родину та знімає навантаження із структур соціальної підтримки, бо він її зовсім не потребує.
Настрій клієнтів і чи готові вони співпрацювати з Україною в таких умовах
За даними опитування асоціації IT Ukraine, 92% компаній впровадили та виконали BCP — Business Continuity Plans, тобто план із продовження роботи у екстремальних ситуаціях. Також Васюк зазначає, що клієнти сприйняли це дуже позитивно, до того ж це дозволило значно зменшити ризики, перевезти декого за кордон. Поки ситуація не критична, але нові контракти компаніям укладати важко, оскільки клієнти хочуть гарантій щодо строків виконання, захисту персоналу та даних. Але уже укладені домовленості ніхто не розриває.
12 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів