Через західні санкції технічні таланти тікають з росії

Видання TechCrunch опублікувало матеріал, в якому розповіло історії програмістів, які через санкції Заходу емігрували з росії. Публікуємо скорочений переклад від імені автора.

росія спостерігає відтік підприємців, програмістів, а також інших освічених громадян середнього класу, оскільки санкції Заходу та політична нестабільність унеможливлюють ведення міжнародного бізнесу в країні.

Тригери

Оскільки росія продовжувала накопичувати війська на кордоні з Україною, в середині лютого, Євген Конаш, співробітники якого в росії працювали віддалено для його лондонської ігрової студії Dc1ab , все більше хвилювався. Але, як і багато інших, він не очікував повномасштабного вторгнення.

Його надії на згасання напруженості незабаром випарувалися. Коли стало зрозуміло, що росія веде повномасштабну війну проти України, західні країни почали вводити проти росії санкції. Підприємства відразу відчули вплив.

Один із співробітників Конаша виявив, що їхній банк потрапив під санкції, заблокувавши міжнародні перекази на його рахунок. Коли рубль обвалився, перед банками в росії утворилися довгі черги, в яких громадяни намагалися конвертувати свої заощадження в долари.

Переломний момент для Конаша настав, коли інвестори сказали йому, що його стартап буде непридатним для інвестування, якщо він і надалі матиме таку значну присутність в росії. Його російська команда погодилася, що настав час піти.

«Хлопці, які ще місяць тому сказали, що ні за яких обставин не виїдуть з росії, на днях, взяли свої речі і поїхали до Казахстану, щоб перетнути сухопутний кордон, тому що квитки на вихід були або розпродані, або були дуже дорогі». — сказав Конаш.

Переломний момент

Після вторгнення до Криму сім років тому багато російських компаній почали об’єднуватися в інших країнах, намагаючись заспокоїти інвесторів, які сумніваються щодо політичних ризиків, пов’язаної з підтримкою російських компаній. Раніше багато з цих фірм працювали за межами країни лише на папері, а їхні команди часто повністю все ще базувалися в росії. Але повномасштабне вторгнення в Україну перетворило внесло свої корективи.

«Після 2015 року компанії легально виходили з росії», – зауважив інвестор венчурної компанії, яка нещодавно перевезла свою московську команду з країни. Навіть до нападу росії на Україну компанія підтримувала б російський стартап лише в тому випадку, якщо він був зареєстрований за межами країни та мав міжнародний фокус.

Життя стартапу за кордоном, але робота в самій москві донедавна звучали досить весело, сказав Нікіта Блан, який чотири роки тому змінив своє прізвище на Акімов. Його компанія Heyeveryone, яка створює інструмент для автоматизації управління відносинами з інвесторами, заснувалася в Делавері.

Втеча

Підприємницьке життя Бланків, які насолоджувалися життям, раптово обірвалося нападом росії на Україну. Через три дні після вторгнення дружина Микити Валентина лежала в ліжку спустошена, побачивши, що її країна розпадається. Вона вирішила, що пора їхати.

«На роботі я нічого не могла робити. Частина моєї родини з України», – розповіла вона. «З дитиною було б важко тікати, але я розуміла, що ситуація зміниться. Тож кожен з нас зібрав по 23 кілограми багажу та купив квиток в один кінець».

Пара переїхала зі своєю маленькою донькою до Грузії, одного з найбільших напрямків для нинішнього відтоку талантів з росії. Це одна з найпопулярніших країн, поряд з Туреччиною, Вірменією, Казахстаном і Таїландом, які є відносно доступними і легкими для в’їзду росіянам.

Венчурний фонд, який нещодавно покинув москву, протягом останніх кількох тижнів витягував із країни сотні російських громадян, переважно власних співробітників і портфельні компанії. По всьому Інтернету розрослися групи Telegram з десятками тисяч росіян, які обговорюють плани втечі з країни.

«Ми, росіяни, зневажені»

Потенційним емігрантам доводиться миттєво планувати втечу, оскільки санкції проти росії щодня посилюються.

Санкції продовжують впливати на росіян після того, як вони втекли за кордон, і навіть на тих, хто виїхав давно. Відомі постачальники фінансової інфраструктури, такі як PayPal, Mastercard і Visa, вже призупинили свою діяльність в росії, що означає, що емігранти, які використовують російські банки, не можуть використовувати свої картки за кордоном.

Масштаб цієї хвилі санкцій спонукає деяких відмовитися від своїх російських паспортів. Народжений у сибірі ігровий інвестор хоче отримати сінгапурське громадянство, побоюючись, що російське громадянство може відрізати його від фінансової системи, заснованої на доларах США.

«Українців у всьому світі приймають як біженців, а нас, росіян, зневажають», – нарікав інвестор.

Інші роблять ставку на те, що криптовалюта може допомогти їм обійти санкції, як-от Бланк, який вклав велику частину своїх активів у криптовалюту п’ять років тому. Конаш, ігровий підприємець, очікував, що біткойн та Ethereum стануть останнім засобом для транскордонних платежів, якщо його співробітники надовго застрягнуть в росії.

Але регулятори ЄС продовжують стверджувати, що санкції, запроваджені проти росії та білорусі, поширюються на всі криптоактиви. Законодавці США закликали Мінфін гарантувати, що росія не може використовувати криптовалюту для ухилення від санкцій.

«Спокій – нова валюта»

Ті, хто залишає росію, стикаються з очевидною трудністю: різницею в сприйнятті останніх подій зі сім’єю та друзями, які залишаються у них на батьківщині.

«Наші батьки та родичі постійно говорять нам, щоб ми поверталися, кажучи: «Тут все добре». росія велика», — сказав Блан з недовірою, але сумною ноткою.

Емігранти на кшталт Бланків цілком можуть стати останньою хвилею еміграції технічних талантів з росії, яка тягнеться десятиліттями.

«Мені стало зрозуміло те, чому всі чудові інженери та наукові таланти, які були вродженцями радянського союзу та росії, залишали срср при кожній нагоді», – сказав Конаш.

«Для мене ця остання хвиля еміграції — це смерть для освіти та культурно-наукової діяльності, яка, мабуть, є однією з небагатьох позитивних речей, які вийшли з радянського союзу».

Як ви думаєте, що чекає на ІТ-індустрію в росії (без головної складової - професійних кадрів)?

26%
10%
30%
34%
👍ПодобаєтьсяСподобалось3
До обраногоВ обраному1
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

В них же кордон чоловікам теж закритий. Втекти тільки на фронт можна

був ряд мітингів на підтримку росії.
також бачив немало нарікань що чого це в грузії, вірменії, туречині et cetera нема написів російською мовою. ( вони реально як чума і колорадські жуки)

У німечинні частина рос діаспори взагалі кидається на людей з укр символікою та учасників про укр мітингів

извечная кацапская традиция — любить родину на расстоянии. причем чем дальше — тем сильнее любить.

Підписатись на коментарі