Гайд для переселенців, які надовго у Польщу
Привіт, мене звати Максим Бугай і я вже більш як 3 роки проживаю в польському Кракові. Оскільки через війну в Польщі значно збільшилась кількість українців, вважаю, мій досвід та знання можуть стати в пригоді іншим.
Ця стаття буде цікавою і корисною тим, хто планує залишитися в Польщі на тривалий час і оформити своє проживання та роботу в ІТ офіційно.
Дисклеймер від редакції: оскільки правила швидко змінюються, рекомендуємо слідкувати за оновленнями на офіційних ресурсах.
Кордон і як його перетинати
На сьогодні кордон можуть перетинати жінки, діти і чоловіки, які мають білий білет. Інколи чіпляються і до білого білету і не хочуть випускати. Можна проїхати як на своєму авто, тоді можна проїхати через малі пункти (типу кордону біля Грушова) і без черг, так і через Медику, але тут будуть великі черги, особливо в обід і пізніше.
Після кордону на великих пунктах є медичні та волонтерські організації, які можуть нагодувати та дати речі, якщо потрібно. Далі, якщо потрібно, організована мережа довозу до міст, куди їдете. Такі довози (автобуси) курсують через хаби (тобто вас везуть в одне місто, а далі пересідаєте на другий автобус у ваше місто), але все доволі цивільно і волонтери, як наші громадяни, так і поляки, сильно і щиро допомагають. Заїхати на території республіки можна як по біометричному паспорту, так і по будь-якому документу де є фото. Звісно, біометричний паспорт краще.
Що зараз є в Польщі для українців
Зараз для всіх українців, які приїхали в республіку після 24 лютого (включно) діють програми допомоги (з тих, що я знаю), а саме:
- безкоштовний проїзд в громадському транспорті. Вам не треба нічого платити, тільки при перевірці показати паспорт України і підтвердити, що ви заїхали після 24 лютого;
- безкоштовні поїзди, але слід зауважити, що білети безкоштовні по території Польщі;
- безкоштовний паркінг по містам (точно в Кракові це працює). Необхідно звернутись в місцевий орган, де видають білети на паркування, і вам на місяць дадуть картку, з якою можна паркуватись;
- деякі фірми/ магазини теж дають знижки і безкоштовні послуги. Наприклад мережа магазинів, яка займається окулярами і контактними лінзами Vision Express, якщо ви покажете паспорт, може перевірити вам зір і видати контактні лінзи або зробити під вас окуляри. Звісно оправа буде найпростіша, але по формі є вибір.
Житло і порядок оренди
Я беспосередньо проживаю в Кракові, тому можу зорієнтувати по цьому місту. З житлом зараз вже проблема, і доволі серйозна. 95% житла вже зайнято, орендувати доволі тяжко, тому краще шукати житло подалі від центру міста чи в ближніх селах і містах.
Принцип оренди житла наступний (це звичайні умови, довоєнні): є декілька сайтів, типу olx.pl чи otodom.pl (трешові типу gumtree.pl не рекомендую), там дивитесь варіанти, ціни, завдаток, терміни. Є такі поняття, як кауція — це аналог залогової суми, дорівнює зазвичай місячній платі, чинж — це комунальні платежі та адміністраційний збір (опалення в Польщі рівномірно ділиться на 12 місяців), електрика (так електрика рахується окремо) і ще може бути окремо медіа — це ТВ і інтернет.
Більшість квартир здаються через рієлторів, і сума рієлтору 100% місячного платежу. Тому зазвичай треба відразу заплатити місячний платіж, кауцію, медіа і суму рієлтору. Звичайний термін договору на один рік, але можна домовитись, що якщо ви виїжджаєте, то можна і через пів року, попередивши за один місяць.
Можна знайти і квартиру і без рієлтора, бо договір підписаний вами і власником квартири являється тут документом серйозним, але треба все добре перевірити, щоб не було проблем.
Перегляд квартир відбувається зазвичай швидко: дзвониш, питаєш деталі і протягом дня-двух переглядаєш. Після перегляду дають в середньому добу на «подумати». Якщо все влаштовує, просто телефонуєте і кажете, що готові підписувати, а вже через
Важливий нюанс: більшість житла здається від перших чисел (бо так зазвичай виїзжають попередні орендарі). Тому на початку місяця квартир більше, а в кінці місяця — що залишилось.
❗️ Треба завжди знати адресу, де ви живете, і обов’язково ZIP code — це аналог нашої поштової адреси, але тут вона обов’язкова, без неї нікуди.
Що треба зробити в Польщі
Коли приїжджає не як турист, а будете жити в Польщі, треба обов’язково зробити місцеву сім-карту, песель і, можливо, відкрити рахунок в банку. Мабуть, з усього цього найголовніше песель — це аналог нашого ІНН, він потрібен майже скрізь. Йдеш до лікаря, відкриваєш рахунок в банку, потрібні будь-які адмін послуги і т.д.
Робота для IT
В Польщі багато IT компаній, але вони все ж більш розташовані в Гданську, Вроцлаві, Варшаві. В Кракові є, але їх трохи менше. Більшість компаній пропонують remote чи частковий remote.
Відповідають на резюме по-різному, може бути все як швидко, так і розтягуватись на місяці. Найбільш популярні методи оформлення або «umowa o prace» (аналог нашого оформлення за трудовим договором), або b2b.
- «Умова о праце» має свої переваги, оскільки ти соціально захищений і у випадку надзвичайної ситуації або й просто відпустки отримаєш зп. Мінус такого працевлаштування — великі податки, і при зп більше ніж 120к злотих в рік вони ще збільшуються;
- b2b («business to business») — це аналог нашої схеми роботи через ФОП, але ти не захищений соціально і відповідно можеш втратити роботу швидко і в більшості випадків оплата рахується погодинно, про свята і відпустки можна забути (офіційно їх нема, але це ще й залежить від компанії) + треба вести бухгалтерію всю, чи наймати людину, яка буде вести.
Як через b2b — ви можете відкрити «спулку єдноособову» (аналог нашого ФОП), маючи карту сталого побуту. А її можна отримати через 5 років перебування в Польщі, при тому що за територією республіки ви перебували не більше 6 чи 10 місяців (не пам’ятаю точно) або через «бізнес інкубатор». Це фірми, з якими ви можете підписати договір, через які ви можете працювати і отримувати зп від вашого роботодавця. Тобто ці фірми являються «посередниками» у ваших відносинах з вашим роботодавцем. Найбільш популярна на зараз TwojStartup.
Але особисто я б рекомендував саме «Умова о праце», оскільки ви будете соціально захищені, з цим менше проблем, простіше і безпечніше. А інші схеми потребують більше знань і все детально треба вивчати, контролювати.
❗️ UPD: відповідно до нового закону від 12 березня 2022 року громадяни України матимуть можливість розпочинати та займатися підприємницькою діяльністю на таких самих засадах, як це роблять громадяни Польщі — умовою є отримання персонального номера PESEL.
До речі, поляки значно спростили зараз процедуру роботи, раніше треба було при зміні роботодавця сповіщати «уженд» (місцева адміністрація) і заново подаватись на карту (блю кард через 2 роки, інша ситуація), а зараз просто треба сповістити уженд і все.
Карти побиту
Зараз все швидко змінюється, тому що буде завтра і чи потрібно всім робити карти побиту, хто приїхав — невідомо. Наче зараз непотрібно тим, хто приїхав як біженець її робити. А взагалі є декілька можливих варіантів:
- звичайна карта побиту (з прив’язкою до роботодавця чи прив’язка до бізнесу)
- блю кард
- карта по возз’єднанню сімʼї
Карта побиту — це дозвіл на проживання і роботу. Зазвичай прив’язується до роботодавця або фірми, якщо ви є власником або співвласником бізнесу. Але зараз карти по бізнесу видаються дуже проблемно, тому краще подаватись на звичайну карту з прив’язкою до роботодавця.
Для подачі на карту потрібно дозвіл на роботу (зараз скасували це через війну), перекладені документи про вашу освіту (переводити потрібно документи у «присяжного», сертифікованого перекладача, який поставить печатки і підписи, що переклад вірний), заповнену анкету і фото.
Розглядають документи на карту декілька місяців, а потім просять або щось дослати/ донести, або сповіщають про результат і якщо все ок, роблять карту (треба ще сплатити за друк карти, або за реквізитами, або при отриманні). В різних містах ситуація різна, в Кракові робили орієнтовно протягом 6 місяців, а в Гданську — понад рік. Але пів року тому скоротили терміни на розгляд справ і час очікування потроху зменшується. Карта видається на 1 чи 3 роки. Зараз видають майже завжди на 3 роки, особливо для IT. Мінус карти — якщо втратили роботу, потрібно знайти наступну упродовж одного місяця.
Блю кард — це та ж карта побиту, але на неї може податись людина, яка отримує зп наче більше ніж 86к злотих в рік. Переваги — 3 місяці на пошук роботи і через 2 роки не потрібно переробляти карту, якщо змінюєш роботодавця. Також зможеш подаватись на карту сталого побуту через наче 3 роки (карта сталого побуту видається, коли прожив в Польщі понад 5 років + склав екзамен на знання польської мови).
Карта по возз’єднанню сімʼї — це коли подаєшся на карту з прив’язкою до свого чоловіка/ дружини. Маєш доступ до ринку праці і можеш як працювати, так і взагалі не працювати.
Український ФОП — чи можливо через нього працювати
Якщо проживаєш в Польщі в календарний рік понад 183 днів — стаєш «резидентом налоговим» в Польщі, відповідно, і податки ти повинен сплачувати тут. Між Польщею і Україною є договір про уникнення подвійного оподаткування, згідно з яким якщо ти податки сплатив в іншій країні, відмінній від тої, де ти «резидент налоговий» цього року, то ти повинен доплатити різницю або отримати переплату.
Тобто в нашому випадку якщо отримуєш гроші на ФОП, то ти повинен їх декларувати і далі доплачувати податки в Польщі. Так, деякі люди кажуть, що гроші в Україні отримує юрособа (ФОП) і тому нічого доплачувати не треба. Втім, місцеві юристи в області податків «doradca podatkowy» вам повідомляють, що це дійсно так, але коли гроші ви переводите з ФОП на свої карти, то це вже ваші гроші і за них треба платити податки.
Ще є дуже важливим, що для того, щоб підтвердити, що ви сплатили частину податку в Україні, у вас можуть витребувати довідку з нашої податкової, переведену на польську мову. Тому схема з ФОП не дуже хороша тут, оскільки можна отримати зайві проблеми з податковою.
Ну, а якщо не подати дані про прибутки на ФОП, то якщо податкова це помітить — штраф і сплата податків по цих сумах. Якщо є питання або хочете детальніше дізнатись по всім питанням податків — шукайте «doradca podatkowy» в інтернеті, резервуйте візит або пишіть їм на емейл.
Мови
Якщо погано знаєте польську мову або взагалі не знаєте — використовуйте українську, але говоріть дуже повільно. Поляки за бажання на асоціаціях контекст зрозуміють.
Англійський знають не скрізь (як-от магазини продуктові, ринки тощо не використовують), але кафе, ресторани — більш менш знають.
Якщо трохи знаєте польську — це краще. Щодо вимови... Не хвилюйтесь, навіть якщо проживете 10 років, вас на другому ж реченні спіймають, що ви іноземець. У нас інші букви та вимова, наприклад, у поляків нема твердої «Л», вони всі кажуть «Ль». Тому пробуйте — все буде ок.
Помилка, яку бажано не робити
У більшості українців, хто приїхав жити в Польщу, є одна і та сама помилка: через мовний бар’єр, культуру, ментальність тощо вони спілкуються зі своїми земляками в більшості випадків, таким чином, дуже сильно звужуючи коло своїх інтересів і можливостей.
P.S.
Щодо життя в Польщі, хотів би зазначити от що особисто від себе. Воно доволі сильно відрізняється від життя в Україні. Темп життя зовсім інший, якщо звикли до швидкого темпу — це треба жити в Варшаві, або коло неї.
Краків — ідеальне місто для життя з сім’єю, багато дитячих шкіл, парків та багата інфраструктура для сімейного життя + поруч гори. Гданськ, Гдиня, Сопот — аналог нашої Одеси, але тільки море дууууже холодне, навіть влітку. Вроцлав — гарне місто з великою кількістю українців і IT-компаній.
Так, в Польщі зп приблизно такі як і в Києві в сфері IT, але податки набагато вищі. Але тут інші трохи пріоритети і цілі. Наприклад, тобі не треба збирати 100% суми на квартиру, або брати на виплат на 1 рік. Тобі треба мати 10% і далі просто в банку взяти кредит на 30 років під
Також тобі для купівлі авто не треба збирати всю суму, якщо є стабільна робота (з «умова о праце» кредити дають охочіше), то можеш взяти в лізинг на
Не можу сказати, що життя в Польщі ідеальне, але все непогано і майже все за законом. Хтось через пів року вирішує, що це його країна, хтось їде далі в Європу, але і у багатьох дім залишається в Україні.
42 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів