Досвід підключення до Starlink: процедура, налаштування, швидкість
Однією зі стратегічно важливих новин останніх кількох тижнів під час масштабного російського вторгнення на територію України є підключення до сервісу супутникового інтернету Starlink.
Мене звати Роман Кізима, я — Director of Infrastructure & IT Operations в Agiliway. Компанія в рамках імплементації Business Continuity Plan (BCP), вже встановив антену Starlink у своєму львівському офісі. Я хочу поділитися нашим досвідом підключення до сервісу супутникового інтернету Starlink, і як взагалі це стало можливим в рамках BCP.
Коли восени минулого року європейські та американські ЗМІ почали поширювати інформацію стосовно можливості повномасштабного російського вторгнення в Україну, менеджмент компанії почав працювати над комплексним BCP.
У рамках його імплементації, під час роботи над одним з пунктів, ми почали підбір інтернет-провайдерів. Тому далі розповім про наш шлях, про підключення до Starlink і на чому варто зосередити увагу нашим колегам з інших компаній.
Головна задача: забезпечення надійного інтернет-зв’язку
Оскільки Київ з самого початку був під загрозою вторгнення окупантських військ, а деякі центральні вузли інтернет-провайдерів України зав’язані там, то одним з наших основних завдань став аудит всіх інтернет-підключень та пошук альтернативи для забезпечення компанії доступом до мережі у випадку відключення інтернету.
Проаналізувавши ситуацію, ми побачили, що не всі наші провайдери забезпечені резервним живленням, на кшталт генераторів, а деякі, на випадок відключення живлення, використовують UPS, який дозволяє пропрацювати ще годину чи півтори.
Зрозуміло, що цього було недостатньо. Ми шукали варіанти, які могли б забезпечити нам подачу інтернету до офісу впродовж мінімум 2 годин. Це стало пріоритетом для подальшої роботи для забезпечення інтернетом наших офісів.
Наступним кроком стали перемовини з провайдерами, де ми обговорили всі можливі варіанти і наші побажання стосовно резервного забезпечення. Наприклад, у львівському і чернівецькому офісах нам довелося змінити деяких провайдерів, оскільки їхні комунікаційні мережі не дозволяли встановити дизель-генератори на певних вузлах. Тому ми замінили їх на тих, які надавали нам лінію безпосередньо до своїх data-центрів, які вже були забезпечені дизель-генераторами і безперебійним живленням.
По-друге, ми проаналізували будову мереж наявних та потенційних провайдерів і які підключення за межі України в них є, зокрема в Угорщину і Польщу. Це завдання було для нас ключовим, адже у випадку відключення мережі інтернет на території України, ми шукали альтернативи, щоби забезпечити повноцінну роботу команди.
Ми розуміли, що втрата якості передачі даних буде, оскільки при пошкодженні будь-якого з вузлів, система перебудовується, втрачаються пакети і т.д. Наприклад, для відео- чи аудіоконференцій зв’язок може погіршуватися, але для комунікації через месенджери чи електронну пошту, а також вивантаження чи завантаження файлів цього буде достатньо.
З допомогою мережевих засобів troubleshooting ми проаналізували канали трафіку і через які європейські хаби передається сигнал. Ми покроково дослідили, які data-центри виходять за межі України та маршрут передачі даних через Європу до країн Північної Америки.
Початок Starlink в Україні
До того, як ми розглядали варіант підключення Starlink, на третьому етапі, ми досліджували можливість підключення до супутникового інтернету в межах України, які є провайдери і що вони пропонують. Такий two-way internet в Україні надається двома провайдерами. Проте в них є один важливий недолік: їхні data-центри розташовані неподалік від Києва. Ще одним недоліком супутникового інтернету є його якість.
Гарантована якість, яку надає супутниковий провайдер, є відносно низькою. Відповідно, затримки і швидкість передачі даних, комунікація voice, навіть при ідеальних погодних умовах, теж буде низькою. Для офісу орієнтовна швидкість буде 50 Mbps на download і близько
Тому наступний варіант — це підключення супутникового зв’язку Starlink з-за кордону, і самостійне налаштування його для України. Технічні можливості в нас були, але все ж було два основні недоліки:
- якість сигналу залежить від погодних умов;
- місцезнаходження антени, яка приймає сигнал, чітко визначається договором і переміщувати її заборонено. При порушенні цієї умови можуть бути впроваджені своєрідні санкції і зв’язок буде відключено.
Спроби потестувати польський Starlink
На той момент продажі Starlink в Польщі здійснювалися ще з березня 2021 року. Проте були затримки з поставками Starlink kits, в деяких випадках до 6 місяців. Все ж компанія прийняла рішення замовити kit і очікувати на його доставку.
Основною проблемою для підключення сервісу стало те, що його було заборонено використовувати за межами території покриття, оскільки для комунікації використовуються наземні станції, розташовані на території Європи. Окрім цього, відстань від антени до власне цього наземного хабу не повинна перевищувати 900 км.
В нашому випадку, ми мали значну перевагу, оскільки Львів підпадав під межі покриття з Польщі. Проте, офіційно сервіс в Україні не надавався. Тому підключення ми відтермінували, адже розуміли, що рано чи пізно, Starlink запрацює і в нас.
Наша технічна команда почала проводити тестування в різних точках: з офісу і біля кордону України з Польщею. Тоді ми почали комунікувати з командою підтримки Starlink, щоби нам надали можливість протестувати наш kit, але безрезультатно. Менеджмент Agiliway прийняв рішення поки залишити цю ідею і чекати офіційного запуску сервісу в Україні.
Звісно, хотілося б аби цей запуск пройшов у мирний час. Ми вдячні, що Ілон Макс відгукнувся на звернення Міністра з цифрових трансформацій. Але й після цього виникли певні труднощі із підключенням.
Особливості роботі з Starlink kits
Згідно з домовленостями, працювати могли тільки нові Starlink kits, придбані після запуску сервісу в Україні. Ми знову звернулися до команди підтримки, і впродовж трьох днів працювали над вирішенням проблеми: наш kit віддалено перепрошили, оптимізували і нарешті 2 березня 2022 року сервіс офіційно запрацював в нашому офісі у Львові.
Після тестових запусків швидкість передачі даних становила понад 298 Mbps на download і 40 Mbps на upload.
Далі ми продовжили перемовини аби закупити ще устаткування. З цим складнощів не виникало, адже будь-який придбаний на території Європи kit можна підключити на території України. Зона дії сервісу в 900 км до базової наземної станції зберігається, але чим далі від неї, тим гіршою буде якість зв’язку.
У рамках забезпечення безперервності підключення до мережі інтернет основною ціллю було знайти провайдерів, розташування data-центрів яких буде максимально близько до Львова, а також, із власними підключеннями (у провайдера) через наземні лінії із західними провайдерами.
На цей час, ми вже замовили та плануємо також встановити Starlink kit в офісі в Чернівцях.
58 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів