Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 5
×

Вікно Овертона і спілкування в соцмережах

Останнім часом я не міг знайти кращого способу допомогти країні, ніж писати статті та коментарі в соцмережах та робочих чатах та групах. І я підозрюю, що я не один такий. На жаль, багато хто з наших колег стикається з проблемою того, що їх пости видаляють, на їх профілі скаржаться, та вони втрачають доступ до соціальних мереж. Ось кілька прикладів:

Якщо припустити, що ми пишемо коментарі в соцмережах з метою вплинути на інформаційний простір поза Україною, то треба максимізувати ефективність нашої комунікації. Для цього я би радив писати не те, що у вас на думці, а те, що може максимально ефективно змінити думку оточуючих. Ті, хто знають, що таке вікно Овертона, можуть далі не читати, а для тих, хто не знає, оось лінк.

Я спробую пояснити як цей принцип працює в умовах соцмереж.

Перше. Сам принцип.

Якщо говорити про сукупність думок людей з певної теми, то вони будуть «кучкуватися» навколо певного значення, яке можна назвати Нормою. БілГоловне — кажіть правду, бо вона на нашому боціьшість уявлень людей не будуть співпадати з цією Нормою, але будуть не сильно далеко. Назвемо їх Прийнятними думками. В достатньо великому колективі завжди будуть Радикальні (значні) відхилення в той чи інший бік, але їх буде небагато. Якщо ми хочемо змінити публічну думку з цього предмета (зсунути вікно Овертона), треба створити ще більш Радикальні думки і, вказуючи на них, зробити просто Радикальні Прийнятними. Creeping normality.

Приклад: ціни на коньяк в магазині в діапазоні між 300 і 2000грн за пляшку і ще один вид за 5000. Більшість покупців куплятиме щось середнє і коньяк за 5К ніхто не купить. Але якщо поруч поставити пляшку за 40,000грн, і збільшити асортимент між 2000 і 5000грн, то 3000грн вже не здаватимуться такою великою сумою.

Друге. Обмеження соцмереж

Більшість соцмереж мають певні правила для контенту. Ці правила зазвичай дуже чітко прописані і весь час змінюються. Через це їх майже ніколи не публікують і звичайні користувачі (та навіть більшість співробітників які розробляють ці соцмережі) цих правил не знають. Модерування контенту відбувається в першу чергу автоматично та колабораційно (якщо люди скаржаться на пост, його можна зняти), а вже в другу чергу людьми. Ці люди — зазвичай підрядники компаній з розробки і вони дуже сильно бояться за свої робочі місця, а їх начальники сильо бояться втратити контракти на модерацію, тому правила модерації рідко порушуються.

Третє. Як перші два пункти поєднуються

Якщо ми хочемо зсунути вікно Овертона щодо того, як іноземці бачать Україну та їхні погляди на війну, то нам треба робити 2 речі:

  • бути радикальнішими ніж до того, але в межах правил соцмережі, щоб запобігти блокуванням
  • потроху зсувати дискурс і робити прийнятними погляди які ще вчора були поза межами прийнятності

Повірте, правила соцмереж теж адаптуються під зміни дискурсу і останній місяць ці зміни грали нам на руку. Враховуйте особливості мережі: те, що може бути в Ютюбі, не завжди пройде в ФБ або Лінкедині.

Єдина складність полягає в тому, що якщо зробити перше без другого, то зміни дискурсу не відбудеться і вас вважатимуть радикалом і не будуть серйозно ставитись до вашої позиції. Крім того, людей, які роблять друге, має бути більше, ніж тих, хто робить перше.

Take it one step at a time.

Четверте. Культурні відмінності

Коли ви намагаєтесь оцінити, де є Норма і які думки є Прийнятними, враховуйте культурний контекст. Якщо ви спілкуєтесь з німцями, зробіть поправку на їх піїтет до росіян, бо перших з дитинства виховують з почуттям провини. Багато французів захоплюються російською літературою та жінками, а в Швейцарії стоять пам’ятники Суворову, який їх звільнив від французів. При цьому британці, голландці, чи шведи не відчувають жодного культурного зв’язку, а поляки чи естонці ще можуть нам фору дати в своєму ставленні до східних сусідів.

П’яте та останнє. Конкретні тези

  1. Казати що ВСІ росіяни винні — супер радикальна ідея. Не на всіх платформах її навіть вдасться запостити, та і не факт, що варто. А якщо і варто, то точно не масово.
  2. Казати, що росіяни, що мовчать, винні — радикально, зсуває вікно, але не всім треба це казати
  3. Казати, що винна росія, а не лише путін — на межі прийнятності, давіть на це
  4. Робіть упор на наші жертви. Розказуйте особисті історії, підтверджену (краще не свіжу) інфу з офіційних джерел, головне — не постити фейки.
  5. На звинувачення в дискримінації та ще чомусь, що важко заперечувати, не заперечуйте і не підтверджуйте, зводьте дискусію до жахіть влаштованих росіянами.
  6. Головне — кажіть правду, бо вона на нашому боці

А у вас які думки з цього приводу?

👍ПодобаєтьсяСподобалось4
До обраногоВ обраному0
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

У мене занадто радикальні думки про всіх росіян, незалежно від віку і статі. Оце думаю, чи є десь яка підпільна організація, щоб туди вступити і make dreams come true. Правий сектор — вони воюють, мене більше цікавить диверсія. Чи, може, доведеться створити таку організацію (замріяно)...

Підписатись на коментарі