Увійти в ІТ під час війни: які кроки допоможуть підготуватись до зміни професії
Привіт! Мене звати Уляна Мовчан, я PR-менеджерка онлайн-університету Choice31 (Netpeak Group). Оскільки наша місія — допомагати людям безпечно змінювати професію, хочу поділитися порадами, як треба підготуватись до цього і що варто зробити в першу чергу.
Ще до війни 87% українських громадян планували зміну професії. 52% з них, за результатами опитування кар’єрного порталу rabota.ua, були готовими змінити спеціалізацію прямо зараз. Війна призвела до того, що багато українців в один момент втратили свою роботу. І цей катастрофічний привід декому став додатковим стимулом, щоб світчитись.
Найбільшу роль в опануванні нової професії відіграють особисті зусилля людини, яких вона докладає у процесі навчання та практики. У зв’язку з втратою роботи і бажанням перемикнутися від стресу, зараз люди, які змінюють професію, готові приділяти навчанню рекордну кількість часу.
Знаю випадки людей, які, перебуваючи зараз у відносній безпеці та втративши свою роботу, готові приділяти навчанню
Як підійти до зміни професії
- Проаналізуйте, що вам не подобається у вашій поточній професії.
Без цього аналізу перехід в ІТ може не вдатися. Адже, можливо, ви незадоволені не безпосередньо професією, а чимось іншим? Ми в курсі з профорієнтації радимо використовувати вправу «Моя склянка». Дайте собі відповідь на питання: які речі вас наповнюють, а які — навпаки, спустошують? Подібне питання варто поставити і щодо людей довкола, балансу життя і роботи, грошей. Важливо спитати себе: чи відчуваєте ви себе вільними? Чи є інші важливі для вас фактори, наприклад, відчуття реалізованості?
Для більшості українців перехід до нової професії пов’язаний із поточним безробіттям або бажанням рухатися до віддаленого формату роботи.
«Я не працюю, перебуваю вдома по догляду за дитиною з інвалідністю. Взагалі мріємо з чоловіком купити своє житло, але, оскільки в країні війна, скоріше за все, це не вдасться. Прагну почати вчитися, завершити навчання та знайти віддалену роботу. До повномасштабного вторгнення були цілі завершити 10 сесій із коучем, відсвяткувати свято букварика сина, мали поїхати на відпочинок... Щиро вірю, що ми переможемо і все це зробимо!» — це лише один з прикладів від нашої студентки, Мирослави з Житомира, яка зараз опановує професію SEO-фахівця.
- Підготуйте перелік різних варіантів, чим вам хотілося б займатися і чому.
Часто трапляється так, що під час пошуку роботи людина сама не розуміє, куди рухається і до якої галузі хоче приєднатися.
«Якщо людина не аналізувала, наскільки їй підходить новий напрям, ми точно не зійдемося» — це слова Марини Білецької, лідерки команди рекрутменту Netpeak Group.
Варто відповісти собі на питання, чому ви хочете стати фахівцем саме у цій сфері? Що вас справді приваблює? Аналогічні питання, до слова, вам можуть поставити і під час співбесіди.
Якщо ви розумієте, що вас приваблює галузь digital або IT — складіть конкретний перелік професій, які вас цікавлять. Адже ці дві сфери є всеохопними і дуже широкими. Варто також проаналізувати, які digital-навички у вас вже є, це також допоможе визначитись, що робити далі.
- Розробіть свою стратегію переходу до нової професії.
Дослідіть, де можна отримати потрібні вам навички, що для цього необхідно, встановіть самі собі терміни. Стратегія також має значення. Умовно, можна виділити на перехід до digital-професії від 3 до 6 місяців. За цей час можливо:
— пройти платні чи безкоштовні курси
— знайти ментора
— відвідати навчальні заходи
— почитати практичні поради у професійних групах
— створити перше портфоліо
Рекрутери діляться, що для них має значення досвід людини у проходженні курсів, тож, можливо, варто почати навчання новій професії саме з цього. Для рекрутерів наявність пройдених курсів в досвіді людини означає, що у неї вже був певний період адаптації у новій професії. А от чи були це платні курси чи ні — особливої ролі не відіграє.
Як ставляться до світчерів на ринку праці
Більшість професійних рекрутерів не мають жодних стереотипів щодо світчерів і розглядають таких кандидатів на роботу так само, як інших. Набагато більше рекрутерів цікавить, якими власне навичками володіє людина і що вона може дати компанії.
Мотивуючий факт: при зміні професії людина може розраховувати не лише на молодшу (junior) позицію, а іноді навіть на вищу. В тій же Netpeak Group, штат якої складає близько 900 людей, є випадки приходу світчерів навіть на позиції середнього рівня (middle).
Раніше до зміни професії спонукали такі фактори, як дефіцит вакансій, низька оплата праці, відсутність перспектив у побудові кар’єри та професійне вигорання. Тепер чи не головною причиною світчерства є війна.
Робота в IT і digital загалом дозволяє віднайти гнучкість, яка, у зв’язку з війною, стала особливо важливою для фахівців у різних сферах. Саме ті професіонали, які працювали віддалено, у значній кількості випадків змогли продовжити свою роботу. Натомість у класичних «офісних працівників» робота зазнала суттєвих змін, вона або була призупинена, або навіть відбулися звільнення.
Якщо ви прагнете змінити своє життя і розпочати з роботи — усе можливо. Бажаю усім знайти місце втіленню своїх мрій навіть під час війни.
2 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів