«Здатність тренувати та перенавчати моделі AI на льоту стане важливою перевагою в майбутніх війнах», — Шон Гурлі, гендиректор Primer
У матеріалі Wired йдеться про інструменти штучного інтелекту та їхнє використання в російсько-українській війні. Публікуємо основні тези.
Обговорюємо в коментарях: чи стане Україна активно використовувати можливості AI у війні?
Інструменти AI здатні автоматично записувати, транскрибувати, перекладати та аналізувати розмови військових, що здійснюються через радіозв’язок. Використання систем штучного інтелекту для спостереження за російською армією свідчить про зростаючу важливість розвідувальних даних із відкритим кодом у військових конфліктах.
Інструмент, розроблений Primer, показує, наскільки цінним може стати машинне навчання для аналізу інформації. За останнє десятиліття відбувся значний прогрес у можливостях AI щодо розпізнавання зображень, транскрипції мовлення, перекладу та обробки мови завдяки великим алгоритмам нейронної мережі, які навчаються на величезних траншах навчальних даних. Готовий код і API, які використовують AI, тепер можуть транскрибувати мовлення, ідентифікувати обличчя та виконувати інші завдання, часто з високою точністю. З огляду на численні та артилерійські переваги Росії, перехоплення комунікацій цілком може мати значення для українських військ.
«Здатність тренувати та перенавчати моделі AI на льоту стане важливою перевагою в майбутніх війнах»
Primer вже продає алгоритми штучного інтелекту, навчені транскрибувати та перекладати телефонні дзвінки, а також ті, які можуть «витягувати» ключові слова чи фрази.
Шон Гурлі, генеральний директор Primer, каже, що інженери компанії модифікували ці інструменти для виконання чотирьох нових завдань:
- зібрати аудіо, що транслюють повідомлення, записані за допомогою програмного забезпечення, яке емулює апаратне забезпечення радіоприймача;
- усунути шуми, в тому числі фоновий балаган і музику;
- транскрибувати та перекладати російську мову;
- висвітлити ключові твердження, що стосуються ситуації на полі бою. У деяких випадках це передбачало перенавчання моделей машинного навчання для розпізнавання розмовних термінів для військової техніки або зброї.
Здатність тренувати та перенавчати моделі AI на льоту стане важливою перевагою в майбутніх війнах, каже Гурлі. Він зазначає, що компанія надала інструмент стороннім особам, але відмовляється сказати, кому саме. «Ми не будемо говорити, хто це використовує або для чого вони його використовують», — каже Гурлі. Кілька інших американських компаній передали Україні технології, інформацію та досвід у боротьбі з російськими загарбниками.
Той факт, що частина російських військових використовує незахищені радіоканали, здивував військових аналітиків. «Здається, це вказує на недостатнє фінансування та недостатню підготовку операції», — каже Пітер В. Сінгер, старший науковий співробітник аналітичного центру New America, який спеціалізується на сучасній війні. «Росія використовувала перехоплення відкритих комунікацій, щоб поцілити у своїх ворогів у минулих конфліктах, як-от Чечня, тому вони повинні були знати про ризики», — каже Сінгер.
«Вторгнення в Україну показує, наскільки цінною стала інформація з відкритих джерел для оперативників розвідки»
Колдер Волтон, що вивчає історію шпигунства у Гарварді, каже, що вторгнення в Україну показує, наскільки цінною стала інформація з відкритих джерел для оперативників розвідки.
Він зазначає, що АНБ, головне розвідувальне агентство США, а також GCHQ, британський еквівалент, швидше за все, мають певні версії інструментів, що використовує Primer. Але Primer є однією з зростаючого числа компаній, які можуть зробити ці технології доступнішими для тих, хто займається обороною та приватною промисловістю.
«Обсяг інформації з відкритим кодом неможливо обробити»
Використання розвідувальних даних з відкритим вихідним кодом означає відсіювання величезної кількості інформації. «Обсяг інформації з відкритим кодом неможливо обробити», — каже Емілі Гардінг, старший науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень. Хардінг каже, що світ розвідки став краще аналізувати зображення за допомогою інструментів машинного навчання. Класифікація вмісту зображень була одним із перших завдань, які продемонстрували силу сучасного ШІ. Гардінг каже, що Primer відзначився своєю здатністю аналізувати мову.
Нещодавній прогрес у галузі штучного інтелекту може призвести до того, що технологія стане потужнішим інструментом для аналізу тексту та мовлення. В останні роки ШІ навчився узагальнювати або відповідати на запитання за допомогою тексту завдяки особливому типу великої моделі машинного навчання, відомої як трансформатор. Цей тип моделі штучного інтелекту краще сприймає введені дані, наприклад, довгий рядок слів у реченні. Трансформери створили програми штучного інтелекту, які здатні генерувати узгоджені статті новин або навіть писати комп’ютерний код для виконання певного завдання.
Однак Хардінг зазначає, що розвідувальній спільноті доведеться боротися з тими ж проблемами, які заважають розгортанню ШІ в інших місцях, наприклад, алгоритмічне упередження, викликане низькою якістю або нерепрезентативними навчальними даними.
А оскільки алгоритми машинного навчання часто працюють непрозоро, за словами Хардінга, співробітникам розвідки потрібно буде знайти способи підвищити якість висновків, які роблять ці програми. Звісно, неправильно зашифроване повідомлення може мати смертельні наслідки на полі бою, наприклад, відправити солдатів у небезпечну дорогу або неправильно спрямувати ракетний удар.
4 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів