Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

IT діяльність і тимчасовий захист для ФОП

Всім привіт! Можливо хтось вже має якусь інформацію на тему того, чи можна продовжувати легально працювати як ФОП в Україні, знаходячись в Європі під тимчасовим захистом? Дякую за будь-яку інформацію!

👍ПодобаєтьсяСподобалось0
До обраногоВ обраному0
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Критерії, за якими визначається податкове резидентство, можна знайти у декількох джерелах: у національному законодавстві — Податковому кодексі України; у міжнародних угодах — Конвенціях про уникнення подвійного оподаткування, що мають вищу юридичну силу над національним законодавством.
Наразі Україна уклала такі Конвенції з 74 урядами інших країн. Із детальним переліком цих актів можна ознайомитись на сайті Державної податкової служби. Значна частина текстів таких Конвенцій складена на основі модельної угоди, тож їхні умови практично ідентичні.
Попри всілякі упередження, оподаткування доходів ФОП не зазнає будь-яких змін у разі перебування особи в іншій країні та ведення нею господарської діяльності з-за кордону.
Тобто, не зважаючи на отримання тимчасового захисту за кордоном в країні-учасниці відповідної Конвенції про уникнення подвійного оподаткування, особа (ФОП) буде визнаватися податковим резидентом тієї країни, в якій вона зареєстрована та має громадянство.
Підсумовуючи, ФОП може працювати, надавати послуги/виконувати роботи, укладати контракти (у тому числі з іноземними субʼєктами), отримувати прибуток з будь-якої точки світу із подальшим декларуванням та сплатою нарахованих податків в розмірі, встановленому Податковим кодексом України і не матиме обов’язку сплачувати будь-які податки у країні фактичного місцезнаходження.

Дякую за розгорнуту відповідь!

А як щодо 183 дні і все таке?

Добрий день!
Питання надання тимчасового захисту регулюється Директивою ЄС 2001/55/ЕС, яку було активовано відповідним Рішенням Ради ЄС 2022/382 від 04.03.2022 року саме для українців. Це рішення розповсюджується на всі країни-члени ЄС та асоційовані з ЄС країни, українці мають можливість легально перебувати за статусом «тимчасового захисту» у будь-якій країні Євросоюзу, мати право на роботу, медичну допомогу, освіту, доступ до житла тощо, а також вільно пересуватися по країнам ЄС.
Термін тимчасового захисту становить один рік (до 04.03.2023 року) та може двічі автоматично продовжений на шість місяців, якщо наявні причини для надання такого захисту, але максимум до одного року (до 04.03.2024 року). При цьому Єврокомісія може запропонувати продовження терміну ще на рік (до 04.03.2025 року).
Таким чином наявна можливість з оформлення тимчасового захисту та для легального довготривалого знаходження країнах-членах ЄС та багатьох асоційованих з ЄС країнах (мінімум до 04.03.2023 року) без оформлення будь-яких віз та статусу платника податків держав-членів ЄС.
Озайомитись с цим рішенням можливо за посиланням:
ec.europa.eu/...​m/temporary-protection_en

Романе, дякую вам за відповідь. Чесно кажучи, ваша відповідь заспокоює, але дещо контрастує з тим що пишуть у сусідній темі (аля, щоб там не було 183 днів і ти вже маєш платити не в Україні, dou.ua/...​n-ukraine-work-in-poland).

Я скористався вашою наводкою з першого коментаря та перевірив декілька конвенцій між Україною та Європеськими країнами, зокрема Польщею. Ну от візьмемо Польську конвенцію (zakon.rada.gov.ua/laws/show/616_168). Якщо в мене є ФОП з IT-кведами, фактична діяльність якого — продаж онлайн сервісів, з чого саме в цій конвенції виходить, що я можу продовжити платити податки лише в Україні, перебуваючи в Польщі більше 183 днів по тимчасовому прихистку?

Я можу припустити, що це стаття 7, пункт 1. Але я маю сумніви щодо того, чи вважається Український ФОП підприємством.

Також, можу припустити, що можливо це стаття 14, але знову ж таки, я не впевнений, що продаж онлайн сервісів можна кваліфікувати як незалежну діяльність (а не підприємництво).

Можете це будь ласка прояснити?

Доброго дня, Олександре!

Відповім вам послідовно:

1. Чи вважається український ФОП підприємством в розумінні п.1 ст.7 вищевказаної Конвенції?
Підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. (ст. 42 Господарського кодексу України).
Суб’єктами господарювання є:
1) господарські організації — юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці. (ч.2 ст. 55 Господарського кодексу України).
Тобто, ФОП не є Підприємством в розумінні п.1 ст.7 вищевказаної Конвенції, під термін «Підприємство» підпадають тільки господарські організації, якими, як ви розумієте, ФОП не є.
Крім того, у ФОП не може бути постійного представництва за кордоном, тому виключення із п. 1. ст. 7 Конвенції на ФОП розповсюджуватися не може.

2. Чи розповсюджується на ФОП ст. 14 Конвенції?
Так, розповсюджується. Дохід, що одержується резидентом одної Договірної Держави щодо професійних послуг чи іншої діяльності незалежного характеру, оподатковується тільки в цій Державі, якщо тільки ФОП не має у другій договірній державі «постійної бази». Постійною базою в даному випадку вважається орендований офіс чи кабінет. Оренда житлового приміщення в данному випадку постійною базою не вважається.

Звертайтеся, якщо виникнуть ще запитання.

Дякую за розгорнуту відповідь!

Ви привели цитати з Господарського кодексу про визначення підприємництва, з якого виходить, що ФОП є суб’єктом господарювання і тому може займатися підприємництвом. Разом з тим, ви спираючись на це визначення, ви кажете, що в розумінні п.1 ст.7 конвенції ФОП не буде підприємством. Чесно кажучи, я не бачу тут зв’язку саме по цих пунктах, бо ці визначення радше підверджують, что громадяни можуть займатися підприємництвом. Але я знайшов в тому ж таки Господарському кодексі пряме визначення «Підприємства», а саме:

> Ст 62. п1. Підприємство — самостійний суб’єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб’єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

> Ст 62. п4. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків та може мати печатки.

Тому, по підприємству питання дійсно закрите.

Хотів би попередити тих, хто зараз в Іспанії, що хоча між Україною та Іспанією діє ковенція про уникнення подвійного оподаткування, в ній немає статтей щодо незалежної діяльності.

В якій країні сплачувати податки залежить від того, податковим резидентом якої країни ви є. Зареєстрований вами ФОП в Україні є одним з критеріїв податкового резиденства України, тому, відповідно, навіть перебуваючи за межами України але здійснюючи підприємницьку діяльність — сплачуєте податки за відповідною системою оподаткування в Україні.

Якщо потрібна буде допомога чи консультація — звертайтеся.
Вікторія t.me/viktoria_chushenko_bip
юрист компанії «Бухгалтер ідеального підприємця»

работать через ФОП можно, но если хотите, чтобы все было легально, то надо показывать свой доход местной налоговой и платить дополнительно налоги там, где живете.

работать через ФОП можно

На каком основании? Укро-ФОП не является легальной формой работы, для какой-либо страны вне Украины.

а на каком основании нельзя?
нелегальная форма работы подразумевает отсутствие разрешения на работу и/или неуплату налогов с полученного дохода

чтобы работать по укро-ФОП украинцу не надо разрешение на работу властей в стране, где он физически находится. вроде как не рабы и никто не запрещает работать в принципе. могут быть ограничения иностранцу для работы на местном рынке, чтобы защитить местных от безработицы, для этого иностранцу и выдается разрешение на работу.

но налоги — да, будь добр, заплати и не важно каким образом пришел доход — подарки, сдача в аренду недвиги или доход с укро-ФОП. потому что раз живешь в стране, то значит пользуешься как минимум ее инфраструктурой, которая поддерживается и отстраивается из налоговых поступлений.

нелегальная форма работы подразумевает отсутствие разрешения на работу и/или неуплату налогов с полученного дохода

Укро-ФОП — не является разрешением на работу в Германии.

Более того, если есть разрешенеи на работу, работа через укро-ФОП из Германии — будет совершенно однозначно трактоваться в Германии, как уход от налогов (если германские налоговики такую работу попалят).

Если чел хочет работать, как предприниматель — может регистрироваться в Германии ЧП.

Укро-ФОП — не является разрешением на работу в Германии.

укро-ФОП не является разрешением на работу вообще нигде, ФОП — это форма ведения бизнеса.

Более того, если есть разрешенеи на работу, работа через укро-ФОП из Германии — будет совершенно однозначно трактоваться в Германии, как уход от налогов

выше я 2 раза написала, что налоги в Германии должны быть уплачены с любого дохода, в том числе полученнные через укро-ФОП.

Если чел хочет работать, как предприниматель — может регистрироваться в Германии ЧП.

а может и не регистрироваться, но при этом живя в Германии зарегистрировать фирму в США или в Эстонии и оттуда получать доход. правда налоги придется все равно платить в Германии.

зарегистрировать фирму в США или в Эстонии

Именно, что фирму. ФОП — это не фирма, а предпринимателъство физлица.

Если бы чел работал из Германии через своё укро-юрилицо, это было бы вполне легально (даже можно было бы на некоторое время оформить как командировку, с уплатой налогов в Украине). Но это не ФОП.

ФОП — это не фирма, а предпринимателъство физлица.

і?

Укро-ФОП — не является разрешением на работу в Германии.

лол

налоги — да, будь добр, заплати и не важно каким образом пришел доход — подарки, сдача в аренду недвиги или доход с укро-ФОП

не скрізь і не завжди, якщо громадянин чи податковий резидент США, то так, податки зі всіх доходів, якщо ВНЖ в Туреччині або Португалії, то дохід отриманий поза їх межами не підпадає під оподаткування

якщо ВНЖ в Туреччині або Португалії, то дохід отриманий поза їх межами не підпадає під оподаткування

Доход, полученный при работе тушки, находящейся в Турции-Португалии — облагается по месту проживания/работы тушки.

Читай закони. І не видумуй видумок

taxation regime that is available under certain eligibility criteria

А Ви гіперболізуєте, і кажете, що будь-який ФОП на території Португалії, що не є правдою

Доводиться здогадуватися:
схоже, що людина мала на увазі, що працюватиме у тій самій укр галері, де й до війни, просто змінила місце де заряджає ноут

чи можна продовжувати легально працювати як ФОП в Україні, знаходячись в Європі під тимчасовим захистом?

Легально — нельзя.

Не заборонено, значить можна. Бажано в одній країні бути не більше чим 180 днів, потім переїхати в іншу, щоб не попасти під резиденство. Недавно читав на доу, що Португалія віза D7 є рішенням

З того що мені наразі відомо, є також можливість отримати pink slip візу на Кіпрі, яка не дає право на роботу на Кіпрі і офіційно дозволяє продовжувати діяльність в Україні

що значить

не дає право на роботу на Кіпрі

?
Ходити в офіс кіпрської фірми і отримувати з.п. на банківський рахунок на Кіпрі?

тут ніби тема про інший випадок

Значить що можна отримати тимчасовий дозвіл на проживання в країні і при цьому офіційно продовжувати працювати і отримувати дохід в Україні

а як люди працюють віддалено з Таіланду?
в чому принципова різниця?

Я так розумію що вони працюють там з туристичною візою. Тут інша історія, якщо треба наприклад можливість віддати дитину в школу або садок, користуватися медициною і проживати в країні довше ніж дозволяє звичайна туристична віза

Працювати на туристичній візі заборонено законом. Порушувати закон може будь-хто, просто бути готовим понести покарання

а есть источник, где указано, что можно дальше работать и получать доход в другой стране? По идее, если человек не получает права на работу, то он не может работать вообще.Это если легально.

Угу.. а при чем тут

знаходячись в Європі під тимчасовим захистом

к

человек не получает права на работу

Так як для подачі треба мати документ який підтвердить ваш щомісячний дохід, думаю працювати можна.

Не заборонено, значить можна.

Запрещено, разумеется. Разрешено лишь с местным разрешением на работу (+ местными налоговыми отчислениями).

с местным разрешением на работу (+ местными налоговыми отчислениями).

до місцевих роботодавців

Даже при работе на зарубежных работодателей из страны — нужно местное разрешение на работу.

Другое дело, что во многих странах, разрешения на такую работу (и привязанные к ним ВНЖ) даются намного проще, чем для работы на внутренних клиентов/работодателей.

Даже при работе на зарубежных работодателей из страны — нужно местное разрешение на работу.

ніт

Работа в стране, без местного разрешения на работу — это нелегальная работа. В тех же Тайланде, Индонезии (Бали) и Индии (Гоа) регулярно таких ИТшников гоняют (с целью срубить с них баблос).

ганяти можна будь-кого будь-де в надії зрубити бабла, взяти на слабо і т.д.

Можна. Завдяки Digital Nomad Visa

Вопрос был, можно ли работать через ФОП. Через ФОП — легально нельзя.

Можно. Но лишь нелегально.

Если деятельность как-то засветится — возьмут за ж.

що значить «нелегально»?

как-то засветится

как?

как?

Например, начнёт переводить/класть себе баблос на местный счёт. Или пользоваться укро-картой с укро-счёта в стране.

начнёт переводить/класть себе баблос на счёт.

якщо від роботодавсця, то ССЗБ, якщо з власного рахунку, то ні

Или пользоваться укро-картой с укро-счёта в стране.

рилі, тобто якщо я картою Моні чи Привата розрахувався в Польщі, то все, цугундер, аффтар жгі істчо

рилі, тобто якщо я картою Моні чи Привата розрахувався в Польщі

Ок, это про зарегистрировавшихся беженцем, с получением баблоса от государства.

біженці отримують допомогу,
ти пиши, що «сферичний біженець в лагєрі для біженців».... тоді будуть про шо понятно твої демагогії

А хіба це заборонено? Нема заборони — працюй. Чи ти гадаєш, зараз чинуші будуть обмінюватися даними? При тому що механізму обміну діючого нема, щось десь робилося із США, але знов таки, все через дупу.
В будь-якому разі в Європі ти тимчасово, а тому статусу резидента це не дає аж ніяк.

Є відчуття, що коли країна дає тобі доступ до освіти, медицини тощо, то ця країна так само сподівається що ти будеш працювати там і платити налог. Але юридично це ніяк не описано зараз ніде, тому і питаю.

За можливості, перебувайте в країні тимчасового захисту менше 180 днів на рік, тоді точно ніяких порушень закону не буде. Податковим резидентом тої країни Ви не станете.

Податковим резидентом тої країни Ви не станете.

Налоговое резиденттство возникает, в связи с правом работать в стране. С 1-го дня такого права.

Так, мені здається, це схоже на правду, дякую

Є якісь лінки на офіційні статті?

Временное убежище даёт право на работу. Право на работу может быть только у налогового резидента. Страны Европы которые я изучал делают человека налоговым резидентом задним числом с первого дня физического пребывания. Но я смотрел до 10 стран — может где-то иначе

Підписатись на коментарі