Гайд для переселенців — Берлін. Інструкції, корисні посилання, як уникнути типових помилок
Привіт, малята, сьогодні буде історія про те, як правильно врятуватись від війни у Берліні, де отримати право на захист, як знайти житло, роботу в IT, що питати в місцевих (органах також) і чого уникати, щоб на другий тиждень вашого перебування в Берліні вам не закортіло назад (але хто знає, можливо це й правильно буде).
До речі, мене звати Настя, можна просто тьотя з Біляївки, яка колись виїхала до Берліна працювати і охуєвати. Зараз я, окрім іншого, веду Telegram-канал про українців у Берліні Ніхт Ферштейн.
Вступ
Почнемо з офіційного затвердження ЄС правил тимчасового захисту громадян України під час війни.
Cкрін: Temporary Protection © European Union, 2022
Це означає, що кожен громадянин, або особа з офіційним правом на довгострокове перебування в Україні має право спрощено отримати захист в ЄС (наголошую, це не є статусом біженця, взагалі забирайте слово «біженець» з лексикону, а то тільки плутає всіх) строком до одного року.
До того ж:
* Посвідку на проживання
* Доступ до медицини та освіти
* Право на роботу
У разі, якщо війна триватиме довго, цей строк буде автоматично подовжено двічі на шість місяців.
За відсутності громадянства чи дозволу на проживання в Україні особа не зможе залишатися на території ЄС, але отримає допомогу, щоб повернутись до країни походження.
Чи надає тимчасовий захист статус біженця? Ні, це набагато краще, адже ви маєте змогу вирішувати, де в ЄС вам жити (в Берліні, якщо є родичі або можливість прописатись на квартирі товариша), а також працювати, чого не можуть біженці.
Чи можу я отримати статус біженця, все ж таки? Так, але нащо? Працювати ви не зможете, жити в Берліні — точно ні, відправлять вас кудись у Нижню Саксонію (але може ви того й хочете).
Та ми повинні знати один нюанс, щоб отримати тимчасовий захист саме в Берліні:
Тут НЕ реєструють, якщо у вас немає можливості винайняти і платити за квартиру, або немає родича, приятеля, який має дозвіл на проживання і готовий розмістити вас за своїм місцем проживання мінімум на 6 місяців, попередньо узгодивши це з власником квартири.
А ще, можна знайти приятеля з житлом тут.
Так, в Німеччині не рекомендується просто так вийняти квартиру і жити там. Обов’язково треба прописатись. Ой, в мене ще багато приколів про Берлін, зачекайте.
Що зробити перед від’їздом до Берліна
1. Переконатися, що у вас є мінімум 30€ на мобільному рахунку вашого українського оператора.
Для користування інтернетом до придбання або отримання місцевої сім-карти. Відкритих точок WI-FI у Берліні, а тим паче у інших частинах Німеччини значно менше у порівнянні з Києвом.
Мобільний зв’язок у Берліні дорогий і низької якості. У перші пів року або й більше ви маєте постійно завантажувати мапу, гуглити у транспорті і просто на вулиці інформацію, тому переконайтеся, що у вас достатньо грошей для користування інтернетом, до тих пір, поки ви не придбаєте або отримаєте, як частину допомоги, німецьку сім-карту.
«Я чув(ла), що роумінг безкоштовний, можу користуватися своєю карткою?» Так, але за опитуванням самих приїжджаючих — ситуації різні. Як тільки ви перетнете кордон, тоді й дізнаєтесь, чи працює роумінг саме вашого оператора, чи ні. І якщо ні, то краще мати декілька гривень на рахунку, а в ідеалі
2. Підготуйте вашу персональну аптечку, наче ви готуєтеся у похід, і я не жартую
У Берліні, як і у багатьох містах Європи, у неділю аптеки не працюють. Тому медикаментами треба запастись заздалегідь. Також більшість аптек працюють лише з 10:00 до 18:00. Є виняткова аптека на Hautbahnhof — Центральний Залізничний Вокзал, яка працює 24/7.
Також, іноді звичайний сиропчик не продається без рецепта лікаря, до якого ще потрібна витримка записатися, адже не можна так просто піти і постояти в черзі в поліклініці — скоріше за все, вас не зможуть прийняти. Детальніше тут.
Звісно, якщо ви залишитесь надовго, то поступово зрозумієте процедуру отримання ліків за страхуванням, та звикнете до розкладу, але на перший місяць-два краще підстрахуватися.
Що робити після перетину кордону
Шукайте транспорт, який надає послуги перевезення безкоштовно за українським паспортом тут:
Що робити в Берліні в перший день прибуття
Варіант 1. Родичів або друзів, або місця проживання на наступних 6 місяців немає.
В цьому випадку вам треба звернутися або до LAF, Landesamt für Flüchtlingsangelegenheiten, центр біженців, центр прибуття — Saatwinkler Damm, 13405 Berlin (так, ми тут усюди тикаємо індекс), який надасть вам повну інформацію для наступних кроків та тимчасовий прихисток. Це колишній аеропорт Тегель;
або на Hauptbahnhopf — Центральному Вокзалі біля входу є білий намет — Welcome Hall Land Berlin, вам можуть за можливості надати житло та соціальну допомогу (наприклад взуття, сім-карту, їжу, але не фінанси. Для цього є спеціальний Sozialämter, служба соціального захисту, але про нього пізніше).
Варіант 2. В мене є родич або товариш і місце, де проживати наступні 6 місяців.
Тоді намагайтесь не турбувати волонтерів на вокзалі, а одразу їдьте за адресою проживання вашого товариша.
Що важливо знати, як тільки ви дістались вокзалу, а краще — почитати завчасно
Громадський транспорт у Берліні до 15 червня безкоштовно. Щоб користуватись цією пільгою просто покажіть український паспорт контролеру. Так, у Берліні в метро немає турнікетів, а в трамваях та автобусах за проїзд ніхто не передає, але перевірки відбуваються постійно.
Обміняти гривню поки що немає можливості. Німеччина — кешдрівен країна. На жаль, Німеччина не така диджиталізована країна, як наша, тому картку не всюди приймають.
Зняти готівку можна у будь-якому банкоматі (АТM), але треба звертати увагу на комісію — вона не повинна перевищувати
Переважна більшість супермаркетів та аптек не працюють у неділю. Супермаркети, зазвичай, не працюють пізніше 22:00, аптеки — не пізніше 18:00. Ні те, ні інше майже не працює у неділю, тому треба закупити необхідне завчасно.
На центральному вокзалі можна безкоштовно отримати німецьку сім-карту і безкоштовно користуватись дзвінками та інтернетом щонайменше до 30.06.
Вам потрібен Prepaid план, а також оператор, який не запитує банківські деталі під час активації. Наприклад Vodafone не потребує, коли O2 — так (але не всі плани).
Також, ви можете просто придбати необхідну вам Prepaid-карту. Кращий варіант — попросити товариша зробити це завчасно, бо іноді в сервісних магазинах вимагають прописку.
❗️ Детальнішу версію цього пункту можна почитати на сайті для переселенців у Берліні.
Як оформити Тимчасовий захист, отримати посвідку на проживання та дозвіл на роботу
Варіант 1. Родичів або друзів, або можливості прописатися немає.
Знову ж таки, звертайтесь до LAF, Landesamt für Flüchtlingsangelegenheiten, центр біженців, центр прибуття, де мають надати вказівки до наступних кроків.
Варіант 2. В мене є родич або товариш і місце, де проживати наступні 6 місяців.
Ви маєте змогу одразу отримати Aufenthaltserlaubnis — Resident Permit, посвідку на проживання у Landesamt für Einwanderung, LEA, державне управління з питань імміграції.
- Подати онлайн-заяву тут. Можна це зробити, ще знаходячись в Україні.
- Після уважного перечитування правил та необхідних документів по лінку вище клікати тут, щоб створити заяву.
- Завантажити довідку, в кінці процедури подачі онлайн-заявки. Це довідка-підтвердження, яка діє до співбесіди, що ви перебуваєте в Берліні легально і можете почати працювати.
- Отримати підтвердження на співбесіду. Бути готовим, що підтвердження можна чекати від декількох днів до декількох тижнів — і це нормально.
❗️ Почитати детально про процедуру треба на офіційному сайті Берліна
Як отримати пільги
За отримання допомоги відповідає Sozialämter. Вам потрібно звернутися в установу, що знаходиться у вашому районі. На прийом варто принести довідку-дозвіл від лендлорда вашого товариша на прописку, або договір на оренду житла — на випадок, якщо ви маєте де жити поки що, але вже шукаєте окрему квартиру.
Що саме я отримаю:
- допомогу у розмірі 404€+; кінцева сума залежить від різних обставин, які уточнюються на місці.
- часткове погашення оренди, якщо ви проживаєте у друга, родича або вже винаймаєте окрему квартиру. Важливо: не розраховувати на суттєве погашення, скоріш за все це буде тільки ⅓ або ¼ вартості оренди;
- картку безкоштовного користування транспортом;
- медичне страхування.
Як відкрити банк-акаунт
Ви можете користуватись «Моно» або «Приватом» у повсякденному житті, але щоб отримувати подальші пільги, наприклад, відшкодування за квартиру, або вести бізнес, або оформити будь-який контракт надалі вам потрібен німецький банк-акаунт.
Для оформлення необхідні TaxID або Aufenthaltserlaubnis — Resident Permit. Але у вас поки що їх немає, тому:
Варіант 1. Відкрити цифровий акаунт швидко, не надаючи додаткових документів протягом одного місяця.
Один з таких банків — це Nuri, але є низка інших банків, в яких можна спробувати зареєструватися за лінком нижче.
Почитати: як відкрити диджитал банк-акаунт у Берліні.
Варіант 2. Відкрити акаунт у фізичному відділені банку Sparkasse за програмою для українців.
Так, але користування цим банком просто неможливе без головного болю. Додаток тільки німецькою мовою, з незрозумілим UX і напівнепрацюючими функціями.
Тіп: можна відкрити декілька акаунтів і у майбутньому визначитись, чим ви хочете продовжувати користуватися.
Важливо для тих, хто планує власний бізнес: вам потрібні окремі фінансові послуги і далеко не кожен банк може їх надати. Як альтернативу зверніть увагу на Commerzbank.
Як правильно працювати в IT у Берліні
Берлін вважається технологічною столицею Європи, тому знайти місце у стартапі не має бути проблемою, якщо ви нормальний спеціаліст. Працювати треба багато і якісно, адже конкуренція велика. Берлін — інтернаціональне місто і фахівців з вашої спеціальності достатньо, щоб зачепити ваші нервові струни.
В Україні існує практика працювати з IT-компанією, як ФОП, з відомих вам причин. Але в Німеччині такої практики немає (тільки фриланс або власний стартап, де вже потрібно бути підприємцем, де ви самі проводите всю роботу з податків, а в Німеччині це потребує певних вмінь).
Тому, якщо ви не маєте на меті відкривати стартап або працювати на фрилансі, особиста порада — після подачі онлайн-заявки в LEA одразу йти на співбесіди в берлінські стартапи.
- Ось, наприклад, шукайте стартап на Honeypot (європейський Djinni).
- А ось конфи для Go чуваків від Gophercon EU, де теж можна знайти роботу.
- А ось на Eventbrite та Meetup пошукати конфи, які відповідають вашій спеціальності.
А якщо у мене є робота в Україні?
Я б не рекомендувала оформляти Тимчасовий захист в Берліні і працювати на контору в Україні, тому що рівень життя тут не відповідає українській заробітній платні. До того ж вам доведеться оформляти додаткові документи та мати х5 клопотів, особливо з Bussines Taxation.
Але тут стає питання: а як же допомога українській економіці? Це дуже гарне питання, але у випадку роботи на українську компанію ви в більшості випадків залишитесь screwed up.
Наприклад, щоб почувати себе комфортно, мати змогу винайняти квартиру у нормальному стані у зонах А або B, нормально харчуватися, мати абонементи і купувати меблі (так, тут треба в більшості випадків купувати меблі у квартири) надалі потрібно від 2К€ на місяць без податків. Щоб жити нормально — треба більше.
А якщо я хочу фриланс, власний стартап або стати підприємцем?
Ось тут ви можете попередньо ознайомитись з умовами, як почати фриланс і власний бізнес.
А ось тут є інфо щодо підприємництва.
Після оформлення посвідки на проживання вам можна звернутися до Steuerberater за консультацією з оподаткування діяльності або напряму до Gewerbeamt, де можна й треба уточнити всі бюрократичні питання.
Німеччина славиться своєю бюрократією, а також майже неможливістю швидкого розв’язання питань через необхідність листуватися (не імейлом, а звичайною поштою).
Як сконтактувати з Українськими спільнотами
Тут все просто — знаходьте людей онлайн:
- Українці в Берліні — норм чат у телеграмі, де люди обмінюються інфою, а також новини про протести на користь Україні;
- Ніхт Ферштейн — популяризація гречки у Західній Європі, та вирішування проблем шляхом чаювання;
- Прибулець Павло — канал співзасновика Віче Берлін, яка займається організацією подій на користь Україні;
- Berliners Media — українською про українське у Берліні;
- Vitche Berlin — народжені у вільній Україні. Зібралися для змін у Берліні.
Тут можна долучитися до волонтерства. - Також заяву на волонтерство можна подати тут.
Як влаштувати дітей на навчання або у садочок
Записати дитину у школу або дитячий садок, уточнити інші питання щодо дітей:
Пн-пт
Організація, що займається правами дітей Safe the children:
Seesener Straße
Взято з: Інформація: Берлін
Чого уникати в Берліні
Не жалітися, що щось недодали, або нити, або звинувачувати за відсутності власної самовідповідальності. Європа — це самовідповідальне суспільство. Волонтери з радістю допомагають людям, які рятуються від війни, але кожен повинен нести власну відповідальність. Пам’ятайте, що вам ніхто і нічого не повинен. Це стосується не тільки питання біженства.
Намагатися обійти закони та правила, не поважати чергу та підкуповувати. По-перше, це пригнічує вашу гідність, по-друге — це карається законом. Правила дотримуватись зобов’язується кожен, бо всі рівні.
Якщо ви приїхали до Німеччини, це означає, що вам потрібно поважати права інших людей і економіку. Не намагатися шукати «дешевих варіантів». Зазвичай «дешевий» означає «нелегальний».
Оформити Тимчасовий захист у Німеччині, але поїхати жити до Нідерландів. У такому випадку ваш Тимчасовий захист буде анульований. Але просто подорожувати країнами ЄС можна.
Нехтувати носінням маски у громадському транспорті. Жорсткі правила щодо ковіду були спрощені 01.04, але мандат на маски у громадському транспорті, лікарнях та аптеках ще працює.
Користуватися торрентом. Тут є культура поваги до створювачів медіаконтенту, тому порушення карається великими штрафами.
Ігнорувати листи, рахунки які надходять поштою. Так, пошта працює як в 1995 році. За вашою адресою будуть надходити листи у разі необхідності оплати вами певних податків. Наприклад, кожен мешканець Берліна має платити обов’язковий податок на ТВ та Радіо, навіть якщо ви ним не користуєтесь.
Наразі немає інформації, чи потрібно оплачувати цей податок, якщо ви перебуваєте під тимчасовим захистом, але мою думку ви, певно, зрозуміли.
Викидати все сміття в один контейнер. Це гостре питання навколишнього середовища і треба дотримуватись правил сортування. Як правильно це робити, можна знайти тут.
❗️ Якщо у вас є додаткові питання з цієї статті — пишіть мені на @ponchique y телеграмі
Встановіть корисні мобільні додатки
- Перекладачі: Google Translate — Play Store / App Store; DeepL Translate — Play Store / App Store
- Миттєві продукти: Gorillas — Play Store / App Store; Flink — Play Store / App Store
- Транспорт: BVG — Play Store / Apple Store
- Поповнення рахунку: Recharge — Play Store / App Store
- Миттєві медикаменти: MAYD: Meds at your doorstep — Play Store / App Store
- Сертифікати щеплень від covid-19 та трекінг: Corona Warn — Play Store / App Store
- Доставка їжі: Wolt — Play Store / App Store; Lieferando — Play Store / App Store
- Таксі: Uber — Play Store / App Store; Free Now — Play Store / App Store
- Одяг: Zalando — Play Store / App Store
- Все для тварин: Zooplus — Play Store / App Store
- Різні товари: Amazon — Play Store / App Store
- Косметика: Lookfantastic — Play Store / App Store
- Німецька, Англійська мови безкошотовно: Duolingo, Німецька з собою — вивчай німецьку безкоштовно разом з DW (не додаток, але теж корисно. Користування з ПК).
- Послуги для дому: TaskRabbit — Play Store / App Store
31 коментар
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів