Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 5
×

Українізація без примусу — кейс компанії на 900 людей

Усім привіт, мене звати Микола Палієнко, я хочу поділитися практичним досвідом з українізації без примусу в компанії EVO. Зазначу, що у нас працює понад 900 людей в понад 10 автономних проєктах і безлічі команд, і нам вдалося досягти бажаного результату.

Вступ до українізації

Спочатку про передумови. Я вважаю, що російська мова — це частина проблеми, через яку ми маємо війну з Московією. Не ключова чи коренева, але важлива. Також я вважаю, що наша проблема не вирішиться остаточно, поки Московія не пройде той шлях, що пройшла Німеччина після Другої світової війни. Наш хворий сусід то є ядерна країна, і змусити їх капітулювати — непроста задача, цілком можливо, що після програшу війни вони закапсулюються у своїй ненависті до світу і почнуть накопичувати ресурси знову.

В будь-якому випадку, нам треба максимально від них дистанціюватись, в тому числі і мовно.

Я досить гарно володію російською мовою та іншими мовами і, на мою думку, це бідна мова. Вона створена для передачі команд, а не сенсів. З сенсами там взагалі все погано і вони часто з часів кріпосного права. Вони ніколи не були вільними в масі, Московія завжди була місцем, де цар та бояри тримали холопів в рабстві.

Слово «работа», похідне від «раб», тому яскраве і далеко не єдине підтвердження. Efficiency та effectiveness вони однаково перекладають як ефективність.

З українською теж не все добре, але духу свободи в нас більше і взагалі ми набагато ближче до інших слов’янських мов ніж російська, яка сформувалась під впливом мов кочових племен Середньої Азії. Ми землероби і завжди мали осілий спосіб життя і більш гуманну культуру ніж наші вічно ображені на світ сусіди.

Під час свого найбільшого розквіту еліта Московії говорила французькою, найбільш успішні з точки зору сучасності правителі були німецького протестантського походження — це теж багато про що говорить. Але годі про них, давайте про українізацію.

На власному прикладі

Я не вірю в сучасному відкритому світі в будь-який інший стиль лідерства крім лідерства, основаного на власному прикладі. Тому тоді, коли я зрозумів, що для сталого розвитку України треба якомога сильніше збільшити вживання української, я почав з себе.

Просто перейшов на українську скрізь, прибрав російську розкладку з усіх гаджетів, прилаштувався, що на маку и та і, не там де вони були в стандартній розкладці, раніше це бісило дико і стримувало писати українською, але якщо ти перейшов на 100%, то пару днів — і ця проблема зникає. Тим, хто не розуміє українську я пишу англійською, це одиничні випадки, проблем особливих немає, всі розуміють, що я маю на то право.

Також дуже важливо утримуватись від підстроювання під співбесідника, раніше я переходив на ту мову якою говорять зі мною, зараз ні, і це теж не складно і тренується. Складно з дітьми, вони не розуміють довгостроковості і стратегічності задумів, і підстроюються під друзів, які переважно російськомовні, дивляться багато російськомовного контенту і між собою теж спілкуються переважно російською, але і це можна побороти з часом, також своїм прикладом.

За тиждень, коли всі на роботі звикли, що я пишу і говорю українською, 10-20% моєї топ команди також перейшли на українську, без будь-яких розмов та вказівок. Це був цікавий експеримент, я думав, що буде краще, але є як є.

Підсилення українізації

Далі сталася Буча і я вирішив діяти більш рішуче. На наступній регулярній зустрічі ми підняли це питання і я попросив знайти ненасильницький спосіб, який веде до цілі. Зібралися, досягли порозуміння і прийняли наступне. Всі присутні погодились на наших зустрічах говорити українською, або принаймні не російською. Всі погодились провести подібні зустрічі у своїх командах і досягти порозуміння і зробити так само. Ну, і так далі по структурі це дійшло до кожного з нашої великої та розгалуженої команди.

З цікавого, виявилось, що багато невеликих команд вже самі всередині перейшли після початку війни на українську. Як це наразі виконується, я достеменно не знаю, бо не контролюю, за моїми спостереженнями перехід за тиждень відбувся, результатом я загалом задоволений.

Також ми домовились все письмове спілкування і всі наші артефакти (політики, правила і т.д.) вести надалі українською мовою і поступово перекласти все, що є актуальне з попереднього. Без обмежень в часі на цю задачу.

Крім цього ми перевели всю підтримку користувачів виключно на українську мову, незалежно від того, якою мовою прийшов запит чи дзвінок. Закон про мову дозволяє нам це робити, проблем і непорозумінь з цим теж немає.

Раніше ми частіше переходили на мову запиту, зараз це якщо і є, то дуже рідко, бо порушує політику. І хоч ми це не контролюємо прискіпливо, але знаємо, що політики працюють добре в нашій культурі і самі по собі. Також ми прибрали російську мову з корпоративного сайту evo.company та замінили її на англійську.

Від внутрішньої — до зовнішньої трансформації

Далі, після внутрішньої трансформації, ми поступово будемо робити зовнішню. Одна з причин, що заважає широкому поширенню в Україні української мови — це засилля російськомовного контенту, органічно це подолати буде дуже складно і довго, тож ми в зоні своєї відповідальності будемо діяти більш організовано.

Як саме, ми зараз думаємо і я обов’язково поділюсь нашими результатами, коли вони будуть надходити. Це складніше, ніж внутрішня трансформація, оскільки зачіпає мільйони клієнтів, і ми шукаємо спосіб провести цю трансформацію, щоб не втратити в клієнтському досвіді і в сприйнятті нашого контенту Google. Я думаю, ми знайдемо якусь стратегію, яка приведе нас до цілі і не зашкодить бізнесу.

Висновки

До чого я це пишу. По-перше, показати, що колись неможливі через вдавану складність речі зараз стають можливими і добре сприймаються, ненасильницьки, через приклад лідерів.

Я думаю, що багато людей і лідерів зараз переходять на українську самі, і своїми командами, або задумуються, як це зробити з мінімальним дискомфортом. Люди чинять спротив змінам, це природно, але важливість змін, чийсь вдалий приклад спрощують прийняття рішень і сам процес переходу, бо позбавляють важливого джерела спротиву — страху невдачі.

Друге: хочу сказати, що лідерство власним прикладом разом з умінням комунікувати з командою черговий раз показали свою ефективність, та і швидкість теж дуже добра.

Пару тижнів від прийняття рішення особисто до повної зміни поведінки системи з майже тисячею людей, без особливого відриву від виконання основних задач.

Ну, і третє: багато розумних людей кажуть, що пришвидшена українізація наразі не на часі, дуже багато російськомовних українців роблять все для перемоги і їх може це образити, не час підіймати дискусії, які можуть дещо роз’єднати нас.

Моя думка про це така, що я не нав’язую свій підхід нікому, я просто відкрито ділюся власним досвідом, і хоч як би мені не хотілося обмежити вживання російської мови через причини, які я навів вище, але я нормально і з повагою ставлюся до тих, хто думає інакше.

Всім потрібен свій час на такий фазовий перехід. Він в мене трапився за декілька тижнів війни, хтось перейшов у 2014-му, хтось перейде завтра, хтось за кілька місяців, хтось можливо і ніколи. Для мене світ став простішим після цього, бо одною постійною дилемою стало менше.

Слава Україні, працюємо на Перемогу!

👍ПодобаєтьсяСподобалось41
До обраногоВ обраному1
LinkedIn

Найкращі коментарі пропустити

Не знаю, може мене зараз закидають лайном, але я думаю, що наш народ надто багато уваги приділяє «ліриці» і надто мало «фізиці». В Фінляндії 1939 року майже ніхто не розмовляв російською, але це не завадило Сталіну полізти туди «захищати» фінських пролетарів від фінських буржуїв. Аналогічно Грузія 2008, Сирія 2015 і купа інших випадків.
Ті, хто кажуть, що мова це наша зброя, глибоко помиляються. Мова це мова, а зброя це зброя. Якщо у вас є високотехнологічна ракета, якою можна влюбити по москалях, то вони до вас не полізуть. А якщо її немає, то ніяка мова вас не захистить.
Ми багато років гордилися Мрією, але факт, що Антонов виробляв один літак на 3-4 роки, в той час як Боїнг чи Ейрбас тисячі літаків на рік. Може час нарешті зав’язувати з гуманітарочкою, з лірикою, і починати займатися реальними речами? Або ж нас просто похоронять. Бо не можна безкінечно виїжджати лише на хоробрості і мужності, а зброю випрошувати у Заходу.

Ну, і третє: багато розумних людей кажуть, що пришвидшена українізація наразі не на часі, дуже багато російськомовних українців роблять все для перемоги і їх може це образити, не час підіймати дискусії, які можуть дещо роз’єднати нас.

Зовсім не згоден із цим. Більшість російськомовних українців голосували за партію регіонів, через що у нас було два майдани, узурпація влади партією регіонів, призначення на найвищі посади україноненависників, типу табачника (міністра освіти, який називав українську мову «ненужным языком»), азарова (прим’єр-міністра), лебедева (міністра оборони) і т.д., продовження перебування чорноморського флоту РФ в Криму, що й зіграло ключову роль в анексії Криму, у початку війни на Донбасі.

Російська мова — це самий справжній троянський кінь, «подарований» українцям, через який якраз і почалась війна.

Навпаки, ці факти повинен знати кожен російськомовний українець дуже чітко, особливо коли аргументує своє право говорити язиком окупанта через те, що він був на передовій і воював за Україну.

Зазначу, що у нас працює понад 900 людей

Це після того як ви 430 звільнили чи до?) — dou.ua/...​articles/how-are-you-evo

Згадав, що у Французів є закон який забороняє не-франкофонам бути на керівних посадах. Тобто ніхто не може мати менеджера експата який не володіє французькою.

151 коментар

Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.

Стосовно дітей не згідний.

Заборонив своїм в інтернеті російську під страхом відлучення. Дуже швидко вивчили англійську до рівня, кращого за мій. Відкрили до себе купу нового контенту. Спокійно шпіляють онлайн по всьому світу — точно знаю, що з філіпінцями і канадцями.

Своїх однолітків, які дивляться російський контент, вважають дебілами.

Своїх однолітків, які дивляться російський контент, вважають дебілами.

Где вы его там находили раньше :)

Відкрили до себе купу нового контенту.

Там тоже фильтровать надо дай боже, preston, mrbeast, etc — реально постят по 6-8 часов в сутки такой хероты, что нужен постоянный контроль. Хорошего контента типа TheOdd1sOut очень мало и он очень сильно американизирован, его тяжело понять тем, кто тут не живёт.

Ну, і третє: багато розумних людей кажуть, що пришвидшена українізація наразі не на часі, дуже багато російськомовних українців роблять все для перемоги і їх може це образити, не час підіймати дискусії, які можуть дещо роз’єднати нас.

Не буду сперечатися, проте мені ця фраза здається голослівною. Було б добре підкріпити її дослідженнями або опитуваннями, бо на цій темі було зроблено багато спекуляцій. Наприклад, кількість людей, які використовують російську в побуті, переважає кількість людей, які вважають російську рідною. Тож цілком можливо, що навпаки: ті російськомовні, які роблять усе для перемоги, підтримуватимуть пришвидшену українізацію.

Як мінімум, мої знайомі харків’яни і жидобандерівці перейшли на українську.

Какая вероятность, что все-таки начнут с паяльником украинизировать?

Що ви із Льохою Пєніє курите?

Если они пробуют без примуса, то кто-то и с примусом может попробовать или с паяльной лампой. А там и до паяльника недалеко. Шутка, если что. Хотя, наверно, такая-себе, если ее объяснять приходится.

Примус не воспринимается как устройство для криптоанализа.

Поэтому я и экстраполировал до паяльника, т.к. от примуса до паяльной лампы один шаг 🤔

Вітання!

Для лідерів це важливо. Ще декілька моментів.

Мова — це частина бізнес-середовища, яка охоплює культуру, що пов’язана з генерацією прибутку: кіно, театр, фото, музика, мода, стиль, спорт. І — реклама. Ми відриваємо від себе москальську п’явку, яка довгі роки висмоктувала мільярди з UA бізнесу. Тепер, якщо ми нарешті відріжемо її від свого тіла, наші рекламодавці почнуть підкачувати рекламний біз країни. І кожен власник ресторану зрозуміє, що звертання до відвідувача українською це — 1) брендинг країни 2) це збільшення бюджету 3) це коректність маркетингу. І, взагалі, приємно бачити, коли разом з тобою багатіє країна.

Декілька років тому я писав в Кабанчик приблизно такий же текст. Мені ніхто не відповів. Тепер у мене є надія, що Prom, Bigl, Shafa, Kabanchik та інші проєкти будуть асоціюватись з великою серйозною країною, як Чехія чи Франція, які свій бізнес бачать системно, як частину культури країни.

Я вважаю, що російська мова — це частина проблеми, через яку ми маємо війну з Московією.

а я так не думаю. Потому что причина всё равно бы нашлась, и до некоторых, к сожалению, это туго доходит. Хочешь говорить на украинском — тебя никто не ограничивает

Там же написано — це частина проблеми. Яка парадигма Москви? Українці — це погані росіяни, яких треба повернути в стойло. Чому росіяни? Бо знають російську мову! Поза справжньою війною — економічні та культурні війни. Навіщо іноземній компанії відкривати офіс в Києві, якщо працює офіс в Москві, а там пояснять, що це — один народ і там і «так поймут», тому московського офісу і російської мови достатньо.

Яка парадигма Москви? Українці — це погані росіяни, яких треба повернути в стойло.

нет. путлеру и его сторонникам просто не нужны украинцы как нация и ему всё равно на каком языке ты говоришь, снести всех под чистую. Всё остальное это вялые аргументы для толпы.

Тут ми можемо тільки гадати. А от те, що роботу в українців забирали офіси з Москви тому, що російську мову і «так поймут» — факт.

Вони своїх «рускоговорящих» етнічних рускіх знайдуть і в Фінляндії, і в Польщі, в Чехії, і навіть в США, якщо треба. Мова це просто привід, не буде вона, буде щось інше типу гмо кажанів. Українізація це гуд, але не варто гіперболізувати і списувати все на мову, начебто, вони б не напали на нас якщо б всі на українській говорили. В тому то і суть що це все риторика москви...

Ви праві в тому, що привід для війни міг бути іншим, але не праві в тому, що потрібно ігнорувати фактор мови, який рашисти використовують як троянського коня. У цьому коментарі у другому і наступних абзацах відповідь підійде і вам.

Те, що Ви не стикалися з заборонами говорити українською в Україні просто означає, що Ви ніколи з цим не стикалися з природніх причин, і не цікавилися через те, що це не Ваша проблема.

Ну, і третє: багато розумних людей кажуть, що пришвидшена українізація наразі не на часі, дуже багато російськомовних українців роблять все для перемоги і їх може це образити, не час підіймати дискусії, які можуть дещо роз’єднати нас.

Зовсім не згоден із цим. Більшість російськомовних українців голосували за партію регіонів, через що у нас було два майдани, узурпація влади партією регіонів, призначення на найвищі посади україноненависників, типу табачника (міністра освіти, який називав українську мову «ненужным языком»), азарова (прим’єр-міністра), лебедева (міністра оборони) і т.д., продовження перебування чорноморського флоту РФ в Криму, що й зіграло ключову роль в анексії Криму, у початку війни на Донбасі.

Російська мова — це самий справжній троянський кінь, «подарований» українцям, через який якраз і почалась війна.

Навпаки, ці факти повинен знати кожен російськомовний українець дуже чітко, особливо коли аргументує своє право говорити язиком окупанта через те, що він був на передовій і воював за Україну.

Да все так. Но все выучили уроки, и язык уже не имеет значение. Ненависть тут на поколения.
А язык этот хоть используется оккупантом, пошел он отсюда, это наш язык.
Почему какие-то буряты должны его себе присваивать?

А если кто-то отказался, уволили?

Я досить гарно володію російською мовою та іншими мовами і, на мою думку, це бідна мова.

Знаки препинания ваша сильная сторона. Переведи на богатый язык «Бегущий по лезвию». Богато получается?

Это все таки «бегун по лезвию»)

Ну и runner != бегущий. Изначально плохой перевод на русский, а с него калькой перевели на украинский «той, що біжить...» Фильм называется не «Running on the blade».

runner — a person who runs.
БІГУН — Той, хто може швидко і легко бігти, бігати (sum.in.ua).

одержу победу? Или что? Это вопрос с подвохом каким-то?

ну мєм в тому, що її неможно «одєржать», її можно вибороти і заслужити. А «одєржать» як би натякає, що це якась лінива боротьба. А приклад гарний. Людина пристала до того, що в українській мові є вимушена вичерпність в дієприкметниках, їй вказали на те самі і в російській мові

Крім цього ми перевели всю підтримку користувачів виключно на українську мову, незалежно від того, якою мовою прийшов запит чи дзвінок.

Это же нарушение принципа EVO «Клієнт — команда — ти»

В Україні державна мова — українська. В Україні всі [клієнти] розуміють українську.

Який сенс спілкуватись мовою колишньої імперії, яка століттями намагалась знищити твій народ? А зараз стирає з лиця землі українські міста разом з невинними мешканцями. Стокгольмський синдром?

В Україні державна мова — українська. В Україні всі [клієнти] розуміють українську.

В поддержку обращаются не только на русском или украинском. Если в поддержку турист обратится на английском, ему тоже на украинском ответят? Чтобы что?

Так, бо законодавство дає таке право.
Приклад. Я нещодавно зверталася в підтримку Pinterest (США) українською мовою. Вони собі переклали. А мені надали відповідь англійською мовою, бо це їх державна мова.

А мені надали відповідь англійською мовою, бо це їх державна мова.

В США нет государственного языка.

Офіційною мовою освіти та діловодства де-факто (а в деяких штатах і де-юре) є англійська мова. В прикладі, який я надала, компанія розташована в Сан-Франциско.
Також є інші другі офіційні мови в окремих територіях: французська, гавайська та іспанська.

Если перевод поддержки исключительно на украинский — это часть украинизации компании, то как общение на украинском с англоговорящими клиентами помогает украинизации?

Если перевод поддержки исключительно на украинский произошел потому что «законодавство дає таке право», то какой в этом смысл?

Вибір української мови — це, по-перше, вибір компанії; по-друге, підтримка мови на рівні суспільства як частини культури; по-третє, популяризація мови серед користувачів або клієнтів і спонукання до вивчення.
Проте клієнт, якщо йому дуже потрібно, може попросити перекласти повідомлення на зручну йому мову або звернутися до Google-перекладача або перекладача-спеціаліста.

ви намагаєтесь притягнути слова принципу за вуха. Якщо комусь не зручно спілкуватись українською — нехай заявить про це і попросить підтримку перейти на російську у спілкуванні із ним. Особисто я підтримую ініціативу Ево.

під час подібних криз російськомовність в українцях викликає у них когнітивний дисонанс і 5 стадій його вирішення які за ним природньо слідують: заперечення, гнів, торг, депресію та прийняття.

В коментах очікуйте заперечення, гнів та торг

Я думаю, що багато людей і лідерів зараз переходять на українську самі

Хорошее разделение, на «людей» и «лидеров»

Да трошки невдобно написав. В цілому більшість людей лідери в якомусь своєму колі.

Корпоративный файрволл иногда сбоит от того и прокрадываются занятные изречения)

Не знаю, може мене зараз закидають лайном, але я думаю, що наш народ надто багато уваги приділяє «ліриці» і надто мало «фізиці». В Фінляндії 1939 року майже ніхто не розмовляв російською, але це не завадило Сталіну полізти туди «захищати» фінських пролетарів від фінських буржуїв. Аналогічно Грузія 2008, Сирія 2015 і купа інших випадків.
Ті, хто кажуть, що мова це наша зброя, глибоко помиляються. Мова це мова, а зброя це зброя. Якщо у вас є високотехнологічна ракета, якою можна влюбити по москалях, то вони до вас не полізуть. А якщо її немає, то ніяка мова вас не захистить.
Ми багато років гордилися Мрією, але факт, що Антонов виробляв один літак на 3-4 роки, в той час як Боїнг чи Ейрбас тисячі літаків на рік. Може час нарешті зав’язувати з гуманітарочкою, з лірикою, і починати займатися реальними речами? Або ж нас просто похоронять. Бо не можна безкінечно виїжджати лише на хоробрості і мужності, а зброю випрошувати у Заходу.

але я думаю, що наш народ надто багато уваги приділяє «ліриці» і надто мало «фізиці».
Може час нарешті зав’язувати з гуманітарочкою, з лірикою, і починати займатися реальними речами?

Взагалі-то ми опинились там де ми є, якраз тому що концентрувались на «фізиці» і не приділяли уваги «ліриці» всі 30 років незалежності. Люди займались реальними речами: будували кондитерські фабрики, знімали кіно, яке вигідно продавати в сусідні країни, замість модернізації продавали військове майно в інші країни.
До 2014-го не було прагматичного сенсу вкладати в армію, бо не було видно загрозу. Хто на нас міг напасти? Росія? Таке в голову приходило лише отим «лірикам», які начитались книжок про «українські визвольні змагання».
Ну ок. 2014-тий, ну напали, але ж далі не пішли. За 8 років путін не напав, а тут чому має напасти? Давайте краще прагматично побудуємо дороги, якими будуть користуватись всі.

В Україні всрата система гуманітарної освіти. Як результат ми, як суспільство, не продукуємо ідей, ми не робимо висновки з минулого, а лише підганяємо факти під ті ідеї, що в нас вже заклали: у когось це важливість національної самосвідомості, у когось це злі бєндери, які хочуть їх помінять, у когось це недостатня концентрація на «фізиці».

як суспільство, не продукуємо ідей, ми не робимо висновки з минулого, а лише підганяємо факти під ті ідеї,

Зерно!

Нам позасирали голови цими штучними проблемами, і замість того щоб креслити ті ж вертольоти, це покоління чи й два сперечається якою мовою треба думати й говорити

Постав якогось Ілона Маска в квартиру на Троєщині і він замість робити теслу витратить життя на вирішення свого мовного дисонансу і мовні супепечки.

Мова робить мозок вільним для іншого і формує свідомість для творіння іншого.

Хоче людина бути російськомовною — та раді бога, ти інша культура, Пушкін і Лєрмонтов тобі ближчі, але поважай і знай державну, раз ти тут, і не чекай від усіх навколо своєї щелепи.

але поважай і знай державну,

Можно вопрос: это как? Я на украинский перехожу только когда мне надо. Хочешь чтоб говорил на твоём языке — сделайся мне нужным зачем-то, не хочешь ну не общайся. Что не так?

Кожаєвоцентричний всесвіт. Нормальна теорія за свої гроші. В межах саме цієї теорії — все так. А поза її межами немає сенсу щось пояснювати, бо щось донести можна лише до того, хто дійсно готовий розглядати більше, ніж одну точку зору. Тому, так, навряд є сенс у спілкуванні.

Хочешь чтоб говорил на твоём языке — сделайся мне нужным зачем-то, не хочешь ну не общайся. Что не так?

Та все так. От Палієнко заявляє, що зробив.

вроде и логичный аргумент, но как говорил Талеб — Intellectual yet idiot
Если проблему можно решить за деньги, это не проблема, это расходы. Все актуальные проблемы это тупо расходы, а нам втирают про армию мову виру по классике жанра.
Какая математически точная задача стояла и остается перед руководством страны:
1. вычеркнуть оборонные риски
2. вычеркнуть энергетические риски
3. вычеркнуть экономические риски
И мы будем ходить по лабиринтам и по кругу и биться лбом и страдать и устраивать срачи и вспоминать как хорошо было раньше и платить людьми и жизнями и территориями и перспективами пока эта четкая задача не будет закрыта. точка

Все актуальные проблемы это тупо расходы, а нам втирают про армию мову виру по классике жанра.
Какая математически точная задача стояла и остается перед руководством страны:
1. вычеркнуть оборонные риски

Це зовсім не про гроші. Продаж зброї іншій країні — це політичний крок, особливо в нашій ситуації. Розробка нової зброї — це складна політична задача побудови взаємодії декількох країн.
А про «армію, мову, віру» ніхто не втирає вже 2 роки і до того десь 20 років не розповідали. Але якось так сталось, що є люди які це бачать на кожному кроці, бачать фаріон (я хз чи вона ще жива), повторюють, що не хочуть бути 2 сортом (висер руснявих політтехнологів 2004-го року).

Конечно он стал политическим и политизированным и вообще токсичным на терминальной стадии ОПК. Те кто жалуются на real politik ну так ребятки просто пришли на потоки, шо вы хотели от них чтобы они гос интересами занимались, политика это кровавая драка

Потрібно робити це паралельно, з приорітетом на фізику зараз, але лірика вона не потребує особливих затрат і теж важлива довгостроково

Та ні, думаю fizz buzz плутає фізику із практикою, причому він пропонує відомий підхід «фігак, фігак — і в продакшн». Насправді це працює тільки у дуже короткостроковій перспективі. Фізика не буває без теорії.

Та так то й є, всюди прав, але є одне але

Мова це мова, а зброя це зброя. Пропагандони по іншому на це дивляться. В них варто повчитися. Мова — це теж зброя. Інформпростір треба захищати, культуру треба захищати.

Не знаєш мови — паспорт негромадянина, заборона на займання державних і керівних посад.

І мова це не тільки гуманітарочка. Технічна документація, технічні науки. Це все має бути обласкано державою, бо інакше звісно будуть лиш вишиванки й письменники, й пісні співатимем.

Тому я згоден, але не з усім. Про Мрію згоден, але нам треба залишити ці совкові досягнення совку і робити щось сучасне. Турки он роблять байрактари і виходить, ми якби менше б задрочували на мрію і на всякі совкові мегапроекти, може б мали і свої безпілотники.

Так що згоден, але не з усім на жаль

Не знаєш мови — паспорт негромадянина, заборона на займання державних і керівних посад.

Лишить гражданства можно только по просьбе гражданина, закон такой.

Технічна документація, технічні науки. Це все має бути обласкано державою,

Это той державой, где все бюджетники нищие?

Так а де у вашому коментарі власне фізика? Фізика — це наука, а у науки завжди є теорія, яка перевіряється на практиці. Запропонована вами практика типу «Бачимо що ракети ефективні, значить будуємо більше ракет» — це щось недалекоглядне, несистемне, а отже — і ненаукове.

Ви навели приклади нападу росії на різні країни, показали що не у всіх країнах через російську мову почалась війна, і зробили висновок, що мова тут не при чому. Це приблизно те саме, що сказати: «Ну ось дивіться, першу людину убили ножем, другу людину убили з пістолета, а третю — з автомата. Бачите? Значить причина смерті третьої людини не у автоматі».

Молдова, Грузія, Україна, Сирія — мабуть в усіх випадках росія використовувала сепаратизм. Справді, мова — це не єдина причина сепаратизму, але це точно один із ключових стовпів, на якому тримається сепаратизм, глупо це заперечувати.

Ті, хто кажуть, що мова це наша зброя, глибоко помиляються. Мова це мова, а зброя це зброя. Якщо у вас є високотехнологічна ракета, якою можна влюбити по москалях, то вони до вас не полізуть. А якщо її немає, то ніяка мова вас не захистить.

Це у вас демагогія, а не логіка.

А ось наступні факти свідчать, що таки можна назвати мову зброєю.

1. Факт, що більшість російськомовного контенту генерується росією.
2. Факт, що росія у свій контент закладає свої цінності, свою політику, свою історію.
3. Факт, що російськомовні люди споживають у більшості російськомовний контент.
4. Факт, що такий контент як новини, серіали, кіно, музика і т.д. схиляє до тих цінностей, які закладаються у цей контент.
5. Факт, що мова впливає на політику, а отже і на політичний устрій держави.

Проблема в том, что годного украиноязычного контента очень мало — практически нет.

Дуже рідко погоджуюсь з вами, але в даному випадку повністю погоджуюсь. Тільки це точно не означає що треба махнути рукою на озвучену ідею в цьому топіку.

Почему махнуть — создавать, если хочется. Кто это должен сделать вместо записных патриотов, я?

В статті так і написали — «це частина проблеми, через яку ми маємо війну з Московією. Не ключова чи коренева, але важлива.». Звісно, мова не захистить від загарбницього нападу, але значно згуртує і ускладнить задачу для ворога.

Мова формує і визначає свідомість.
Не варто цим нехтувати.
Треба починати з малого, а саме з україномовного контенту на ютубі, контенту для зрілих людей достатньо, а от для малечі здається взагалі нема(

Так, контент то дуже важливо, але складніше. Теж працюємо над цим

мова формує і визначає свідомість.

це хто вам таке сказав)

Хіба для вас не очевидно, що росія генерує найбільшу частину російськомовного контенту? Чи може ви не згодні що у цей контент росія не закладає свої цінності, свою політику, свою історію?

Постарайтесь більш розлого викладати свої думки. До чого саме у вас питання? Хіба не видно до якого вашого коментаря я написав свій коментар?

Він не має відношення до того, що сказав я.
Мова не визначає і не формує свідомість. Це все.
А те що росія генерує російмькомовний контент — це очевидно. І те що росія вкладає в свій контент своб політику, історію та культуру — не правда, точніше правда, але втзалежності від контенту.
І це не має нікого відношення до питання, формує мова свідомість чи ні

Можна почитати про Гіпотезу лінгвістичної відносності

Дякую. Скоріше всього подібні погляди якраз звідти і йдуть, або хоча б мають однакову природу

Моя історія — контенту вдосталь, не пустеля.
Не в плані, що його не треба більше, а в плані що достатньо.

Суржик я так і не виправив, але за 8 років, відколи перейшов, не було проблеми. Жодного разу не було, що ой тільки оце отето вот є тільки російською.

Навпаки, такий пласт шлаку російськомовного відпадає, що просто наче свіжий вітер в голову зайшов. Українське ж те що є, в середньому якісніше, культурніше, продуманіше, глибше за змістом і структурніше. Про тексти, це пісня, росіяни люблять закрутить як Достоєвський і навалять сумбур з матюками, або уводити дискусію в сторону і чіплятись за дрібниці. Одиниці таких випадків коли говориш з україномовними.

Одні плюси в сухому залишку. Закохався в це відчуття, коли голова вільна для іншого

А про дітей то надумана проблема, якось без ютубів повиростали. Дітям не контент потрібен, дітям треба тато й мама, які з ними балакають, от і все. Але то інша тема. Хотілося б розквіту в цьому плані таки.

Загалом всі ці страхи про контент то — з досвіду особистого — на пустому місці.

Якісного контенту українською мовою критично мало. Не треба заперечувати цього факту.

Не згоден. Його достатньо, але знайти його — ще те завдання. Як знаходиш щось варте уваги українською, то дивуєшся, що воно ще з 201X року робиться, а ти про нього тільки вчора дізнався. На жаль, ютуб не дає фільтрувати за мовою, а багато фільмів і серіалів, які на торентах мають українську озвучку, не знайти більш ніде.

Впевнений, що пошукові машини враховують мовні преференції браузера, і якщо якісний контент знайти важко, значить його якраз таки не достатньо.

З іншого боку, я не один раз експериментував з пошуком на сайті developer.mozilla.org. Як відомо, на цьому сайті є локалізовані версії документації по JS, HTML, CSS. У моєму браузері найвищій пріоритет має українська локаль, на другому місці йде англійська локаль, на третьому — російська. І от при пошуку певних матеріалів в Google, мені видавався результат із сайта developer.mozilla.org, але по якійсь причині російська версія мала вищій пріоритет за англійську і за українську версію. Причому я спеціально перевіряв, що усі три версії локалей існують. Навіть якщо припустити, що українська версія документації з’явилась недавно, і через це не встигла попасти в індекси Google, все одно Google повинен був видати мені англійську версію.

Ще з іншого боку, пошукові машини мабуть не розуміють, що українська версія контента дуже часто перекладена через машинний переклад, і тому не підозрює що такий контент читати без огиди не можливо. Це мабуть потрібно щось зробити нашим розробникам — придумати таку пошукову систему, яка врахує цю особливість. Думаю Google або взагалі цим не буде перейматись, або робитиме це ще не скоро.

Чи я вас не так зрозумів, чи ви другим абзацом спростовуєте перший, у якому зі мною не згодні.
Я пошуком за замовчуванням маю ґуґл із параметром «тільки українською і англійською», проте на телефоні часом шукаю те саме, а там звичайний ґуґл. То результати принципово відрізняються: здавалося б, що якщо я хочу знайти «огляд чогось», то мені в першу чергу треба саме «огляд», а не всеможливі «обзори», проте ґуґл впевнений у протилежному. При цьому українською цілком собі може бути 10-20 релевантних результатів на сайтах із топу. У мовних налаштуваннях браузера російської немає, російською на youtube нічого не дивлюся. Упевнений, що допоки держава не скаже, що google мусить видавати результати українською в першу чергу, google не зміниться: йому гроші заробляти треба, а не мовну політику формувати. І от саме тоді стане очевидно скільки українського контенту насправді є, проте більшість просто перемкнеться на українське і нічого не помітить.

Так, ви правильно зрозуміли. Спочатку я кажу що впевнений, що пошукові машини враховують ці преференції, але потім кажу що раніше бачив у Google виключення з цього правила. В теорії, такого не повинно було бути. До речі, останнім часом здається що преференції локалі стали краще враховуватись.

ґуґл

Проверочное слово: uk.wikipedia.org/wiki/Гугол

Вообще-то это производное название. В английском оно произносится одинаково, только пишется по разному. Почему в украинском оно должно произносится по разному?

О, знову російськомовні приходять учити як правильно писати українською зовсім не розбираючись у темі. Прочитайте вже нарешті український правопис, не виглядайте дурнем. Якщо вже посилаєтеся на вікіпедію, то російська пише ексклюзивно «на Украине».

Прочитайте вже нарешті український правопис, не виглядайте дурнем.

Я тебе привёл правописание слова, с которого называние гугла производное. Вики украинская, если вдруг ты не заметил.

Почитай _український_ правопис і напиши мені чому я правий

Ты не прав. Новое украинское правописание допускает наличие параллельного правописания в случае «передання g як г або ґ». А реально получился хаос, каждый пишет как хочет.

Вітаю. Ти написав чому я правий коли пишу «ґуґл».
Росіяни, коли бачать, що можна вибирати і того, і іншого, теж кажуть, що це хаос, а не демократія. Нагадало.

Згадав, що у Французів є закон який забороняє не-франкофонам бути на керівних посадах. Тобто ніхто не може мати менеджера експата який не володіє французькою.

Директор/управляющий французского филиала — в любом случае должен быть франкоязычным. Т.к. ему общаться с чиновниками (а они на другом языке общаться не будут).

Но это везде в ЕС так — директор/главбух из местных.

там ти не можеш мати підлеглих як мені пояснювали (2010-2011 рік)

Я не вижу ничего подобного:
www.expatica.com/...​french-labor-laws-104533

Мало того, они только как пару-тройку лет перестали на законодательном уровне дискриминировать своих же, которые говорят не на литературном французском и имеют региональные акценты.

я закони їхні не читав, але працював у Франції, на практиці все працює саме так як я написав

Згадав, у Французів є закон який забороняє не-франкофонам бути на керівних посадах.
я закони їхні не читав

Ok.

мені треба розтлумачити. що мені всі ці правила пояснив місцевий ейчар?

Хоча, я згадав, що з вами цивілізована дискусія неможлива, тому Ок

мені треба розтлумачити. що мені всі ці правила пояснив місцевий ейчар?

Беглый поиск показывает 0. Эйчар — это очень слабый аргумент.

Хоча, я згадав, що з вами цивілізована дискусія неможлива, тому Ок

Кто тебя чем уже обидел?

я просто згадав з попередніх дискусій на ДОУ, що ви — мудак, сер :)

Помню, помню, адепт софт-скиллов, который говорил, что «за 20-30 років восьмикласник вільно програмуватиме 2-3 мовами, а програмування вивчатимуть у дитсадку».

саме так.
Цікаво також зазначити, що враховуючи що ми закінчили один навчальний заклад у Херсоні я не сумніваюсь у ваших розумових здібностях, а роблю висновок що ви саме мудак

, а роблю висновок що ви саме мудак

Потому что не поверил бреду в обоих случаях? Софт скиллы на высоте! :)

Вам час піти за російським кораблем)

Ты хочешь всем показать как глубока кроличья нора? %)

Слово «работа», похідне від «раб», тому яскраве і далеко не єдине підтвердження. Efficiency та effectiveness вони однаково перекладають як ефективність.

en.wiktionary.org/...​ction:Proto-Slavic/orbota

КГАМ, якийсь дуже недолугий ПР.

Щоб не писати статтю на статтю, проговоримо лише 1 речення:

зараз стають можливими і добре сприймаються, ненасильницьки, через приклад лідерів.

1) Зараз? А 8 років до того, а ще 20+ до тих 8-ми вони були неможливі і погано сприймались?
2) Щодо сприйняття, то тут все ще цікавіше. Зараз ви не можете його виміряти, бо багато людей «в стані шоку відмовляються від всього російського», а вата сидить тихо, бо думає що може отримати люлей.
2.1) Ненасильницьке для вас, може сприйматись як «прояв фашизму в такий складний для нас всіх час, і взагалі треба об’єднуватись». Власне про це ви дізнаєтесь лише коли ринок стабілізується.

Я справді сподіваюсь (але не дуже вірю), що це пендель таки дасть результати в розвитку національної самосвідомості українців, а не як в 2014-му:
Вишиванки, герби, гімн, перехід на українську. І під кінець року ті хто перейшов на українську в переважній більшості відкотиться при тому важливо, що не лише на рос мову, а й у російський інфопростір. Власне проводити українізацію на рівні місць роботи — це дія з низьким ККД. Треба докладати значних зусиль принаймні на рівні університетів, а краще шкіл.

хутір, бджоли, садок вишневий коло хати...і старлінк з українським гуєм, кожному

Богдане, ти 14 років коментуєш мої пости і зі мною завжди не згоден.12000 каментів, от скажи навіщо це тобі? Самоствердження?

Богдане, ти 14 років коментуєш мої пости і зі мною завжди не згоден.12000 каментів, от скажи навіщо це тобі? Самоствердження?

Миколо, я просто анонім, яких ти не любиш, і не розумієш чому Макс їх толерує тут на доу. І взагалі навколо одні вороги. Ну не може ж такого бути, щоб цілий СЕО написав якусь дурню, а інший учасник відкритої спільноти вказав йому на це :)

Хоч мені Богдан стабільно подобається, навіть зара, але тут я на твоєму боці теж

Добра ачівка, головне те що зроблено, решта нюанси

Але я згоден з ним, що in the big picture подібне стане скоріше винятком

Треба докладати значних зусиль принаймні на рівні університетів, а краще шкіл.

Можно узнать
1. Как это будет на практике?
2. Кто будет это делать, нищие учителя которым поэтому пофиг на всё?

Можно узнать
1. Как это будет на практике?
2. Кто будет это делать, нищие учителя которым поэтому пофиг на всё?

Ми (з тобою) обговорювали це 100500 разів, тому відповідь далі не для тебе, а для спільноти:

1. Как это будет на практике?

Крок 1: Гнати нах совкових «ценних специалістов».
Далі вирішувати поточні проблеми заповнення вакантних позицій. Підняття ЗП буде тут одним із логічних рішень.
Перегляд підходів до «педагогічних вишів», які за совка були «вишами для тих хто в нормальні не поступив».
Інвестиції в гуманітарну освіту.
Але все оце складно зробити якщо живеш навколо ідеї «какая разніца».

2. Кто будет это делать, нищие учителя которым поэтому пофиг на всё?

1) ЗП у вчителів нормальні. Особливо по малих містах відносно середньої ЗП у тих містах.
1.1) Щоб їх суттєво підняти знову ж треба ідея потреби розвитку гуманітарної освіти, а не «фізики замість ліриків»
1.2) Проблема не стільки в ЗП, скільки в совковому менеджменті багатьох НЗ, які вважають, що «молодому по вислузі років не положено норм зп і зручні умови праці».
2) Про університетську освіту так взагалі проблеми немає. Спеціалісти з норм ЗП легко потягнуть хоча б 1 курс на семестр, за таку активність десь 5К в місяць будуть давати. Доходи людей (не просто ЗП), які вкладаються в вищу освіту та науку так уже давно вище середніх по Києву.

Власне оскільки у нас тут є цілий СЕО, який хоче бути лідером в процесі українізації, то він має 100500 важелів, як вплинути на університетську складову принаймні (а вона через 10-15 років перетече в школи)

Крок 1: Гнати нах совкових «ценних специалістов».

Кого взять на их место, если молодого специалиста в школу палками не загонишь?

Підняття ЗП буде тут одним із логічних рішень.

Чтобы денег кому-то дать, нужно их где-то взять. Где? Я не дам и никто не даст — лохов нема.

ЗП у вчителів нормальні. Особливо по малих містах відносно середньої ЗП у тих містах.

Так чего-ж ты не идёшь в школу? Учителем информатики, на голую ставку, бугага! Не потому-ли что зарплату учителя получаешь в день?

Спеціалісти з норм ЗП легко потягнуть хоча б 1 курс на семестр, за таку активність десь 5К в місяць будуть давати. Доходи людей (не просто ЗП), які вкладаються в вищу освіту та науку так уже давно вище середніх по Києву.

Они аж такие большие, что в институте Кибернетики статьи писать некому: все сидят на коммерческих темах

Чтобы денег кому-то дать, нужно их где-то взять. Где? Я не дам и никто не даст — лохов нема.

Ну подивимось даси чи не даси. 5% поки даєш, а в Грузію все ніяк не поїдеш. Чи все ж на старості років хочеш грузинську вивчити?

Так чего-ж ты не идёшь в школу? Учителем информатики, на голую ставку, бугага! Не потому-ли что зарплату учителя получаешь в день?

По багатьом причинам. Одна з них: у мене зараз є можливість вкладатись в університетську освіту (за 0.5 ставки асистента бугага). Хочу випустити хоча б 2 україномовних підручники.

Они аж такие большие, что в институте Кибернетики статьи писать некому: все сидят на коммерческих темах

От тому ти і не захистив дісер: «статті» — не є основною діяльністю науковця і не є основним джерелом його доходу. Але так є діди, які там просто сидять, пишуть статті, які ніхто не читає і жаліються, що мало грошей. Тут згадуємо про Крок 1.

в Грузію все ніяк не поїдеш

И поехал — бы я, да родных не могу бросить. В будущем посмотрю что мне выгодно

Чи все ж на старості років хочеш грузинську вивчити?

Если я решаю задачки по геометрии, почему нельзя изучить грузинский?

Хочу випустити хоча б 2 україномовних підручники.

Если ты делаешь это по собственной инициативе, большой молодец, но для массового образования нужна финансовая заинтересованность

От тому ти і не захистив дісер

Потому, что денег за это не платят.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Також ми домовились все письмове спілкування і всі наші артефакти (політики, правила і т.д.) вести надалі українською мовою і поступово перекласти все, що є актуальне з попереднього. Без обмежень в часі на цю задачу.

На английском же. Скажем, захотите пройти какие-нибудь приличные западные сертификации (скажем, ту же базовую ИСО-9001) или прочие западные аудиты какие — чтобы лучше было окучивать западных клиентов. И что с этим всем украиноязычным делать?

Германские ИТ-компании работают, в основном, на английском (технический документооборот).

П.С. А кто-то в Украине уже сертифицирует, скажем, 9001 на украинском?

германьські ІТ работають на гєрманьском і шлють до руського корабля якщо не флюєнт в ді дойтчє шпрахє

Многие работают и на английском. Но тех-документация, в основном, на английском у всех.

Впрочем, доки для сертификаций/сами сертификации — бывают и на немецком.

Тобі скинуть DDL з ключами й індексами німецькою чи на слово повіриш? Тєоретікі

Я написал, «в основном». А так попадаются уникумы, у которых и комменты в коде на немецком. И даже названия переменных/функций (в основном, в богодельнях с кодерками за 35к/год). Но таких проектов 1 на пару-тройку десятков.

Нащо так відверто виставляти свій survival bias? Те що тебе заносить в команди таких самих експатів як і ти, не робить німців які щось пишуть на роботі німецькою раптово УНІКУМАМИ з низькою оплатою праці.

Це якийсь особливий менталітет чи ти проходив якусь особливу філософську школу?

щось пишуть на роботі німецькою раптово УНІКУМАМИ з низькою оплатою праці

Написание кода на немецком — это явное незнание английского.
Hезнание английского — это явный баг и недостаток квалификации.
А это, в свою очередь, нищебродская оплата и невозможность устроиться на лучше-оплачиваемую работу (где аглийский нужен всегда и часто проверяется на собеседованиях).

Примерно, так.

П.С. Единственный разумный вариант написания тех же спецификаций на немецком — это когда регулируемая область и спецификации служат не только для разработки, но и для выполнения требований регулятора (в Германии — немецкоязычного).
Но даже на таких проектах, зачастую, спецификации англоязычные — если интернациональные команды/ориентация на интернациональные рынки.

Я здаюсь, логіка желєзная

Вірю як очевидцю ©

Нащо так відверто виставляти свій survival bias?

И французы и немцы в международных компаниях говорят в переписках на английском. Естественно, что компании, которые занимаются сугубо локальными продуктами без экспорта, международной поддержки, без зарубежных партнёров разговаривают на родном языке. Например, я полностью игнорирую включения меня в переписку при расширении круга лиц, которая до этого велась на китайском, корейском, немецком, французском и т.д. Так делают большинство. Гуглом-транслейтом никто не будет переводить, поэтому даже простые местные переписки часто ведутся на английском, потому что, если проблему нужно эскалировать или добавить других людей, то кому-то нужно делать summary всего написанного.

Я в шоке, з вас обох. То що в великих мультінешнл в якихось командах чи якихось стартапах з командами оутсорсними таке є, не робить це нормою для 90% середнього бізнесу. А пред’яви що програміст некваліфікований бо напише щось німецькою і італійці, френчі й інші не використовують свої мови бо комусь треба робити самарі, це бляха якийсь новий рівень

Чомусь тепер не дивно що ви обоє російськомовні, це мабуть не лічиться

Удачі вам в ваших ідеальних мірках ;)

То що в великих мультінешнл в якихось командах чи якихось стартапах з командами оутсорсними таке є, не робить це нормою для 90% середнього бізнесу.

Именно это и есть новая норма, сейчас самоизолированных бизнесов очень мало осталось.

А пред’яви що програміст некваліфікований бо напише щось німецькою і італійці

Сам придумал — сам споришь с собой. Бывает.

Чомусь тепер не дивно що ви обоє російськомовні, це мабуть не лічиться

И вот он — железобетонный аргумент в дискуссии.

Я не тобі пред’являв я іншому, вибач

Не знаю як у тебе там може попроще за прудом.

Але в європі на мітингах німців, італійців і французів треба ще просити повторити англійською як для дибілів. Французи це окрема тема, там повний мовний патріотизм

Заяви що інтернаціонал прийнятні, але це далеко не норма. За великими містами де тусуються купа експатів, без мови туго. І працювати і жити. А бізнес там є і дуже багато

Желєзобетонний бо у вас в голові є чомусь англійська і російська а решта мов світу для вас виходить чемодан без ручки. Я грішно думав що це тільки української стосується, то мовчав. А Європа не Америка, дуже відрізняється в цьому плані.
Те що німець чи італієць говоритиме англійською якщо знає то скоріше дань мультікультуралізму і відкритість. Але не раджу їм сказати щось про некваліфіковність ;)

треба вміти вчасно зрозуміти чи можлива зі співрозмовником конструктивна дискусія :)

Зазначу, що у нас працює понад 900 людей

Це після того як ви 430 звільнили чи до?) — dou.ua/...​articles/how-are-you-evo

Мы
...прибрав російську розкладку з усіх гаджетів

🤔

правильно «м ь і»,
в доу автоправка на итвердоє

мі — та наче немає
ми — теж норм

Моя компания поступила иначе.
Когда началась война, я был в Киеве, через 4 дня у меня родился ребенок. Когда я забирал его из роддома, нас чуть не протаранило авто теробороны, а на лужайке под роддомом лежал труп. Мы приходили в себя, не собирались спать в убежищах, и я узнал наверное все населенные пункты к востоку и западу от Киева на км 80, пытаясь оценить угрозу, читал сводки. На 23 день войны я узнал, что моя мама смогла сбежать из Мариуполя.
Я не работал 45 дней, просто не мог собрать мозги в кучу, чтобы это делать. Не мог себя заставить. Но моя компания решила что мне надо платить зп, я у них в препейде на 2 месяца теперь, даже неудобно. Я работал с ними 7 лет, они поддержали меня, хотя это было не обязательно.
Ваша же компания уволила 430 человек и потом

Всі погодились провести подібні зустрічі у своїх командах і досягти порозуміння і зробити так само.

Люди по разному воспринимают ситуацию, когда летают снаряды вокруг. Всякие реверансы отходят на задний план. Может быть ктото родных потерял, а ему устраивают цирковой митинг, а ну ка заговори на другом языке.
Я бы послал в сторону корабля, а может быть в голову дал.
Кажется это отличная иллюстрация к тому, что никогда, не при каких обстоятельствах не стоит работать с местными компаниями.

Я работал с ними 7 лет, они поддержали меня, хотя это было не обязательно.
Кажется это отличная иллюстрация к тому, что никогда, не при каких обстоятельствах не стоит работать с местными компаниями.

Ви ж мабуть під «местными компаниями» маєте на увазі роботу на місцевий ринок, тобто на Україну, так же? Тобто вам плювати на розвиток України, ви з неповагою пишете про українську мову, вам плювати що ці місцеві компанії звільняють людей через війну, а не «просто так», вам головне щоб вам платили гроші, а ще краще щоб платили навіть за той час, протягом якого ви не працювали.

Сподіваюсь що люди із такими цінностями опиняться десь за межами України, бажано по-швидше, і по-довше вони десь там були... Думаю після цього у нас і війни не буде, і причин для звільнення через війну не буде. Без таких людей як ви, Україна стане сильнішою.

Тобто вам плювати на розвиток України

БУГАГА, это заявляют 5% фопы. Вот кому уж точно плевать на развитие Украины.

btw экономика страны обычно растет при низких налогах, а не наоборот, если уж на то пошло

При низких налогах для бизнеса. Атишный ФОП — это не бизнес.

мощное заявление, внушающие знания экономики

И какой процент бюджета страны составляет подоходный налог?

скажи лучше какой процент бюджета уходит на поддержку реального сектора экономики, а не проедание

ці місцеві компанії звільняють людей через війну, а не «просто так», вам головне щоб вам платили гроші, а ще краще щоб платили навіть за той час, протягом якого ви не працювали.

Представляешь, люди кушать хотят каждый день. И очень ценят помощь делом — не митингами и рассказами о корпоративной культуре

1. На самом деле местные компании, не работают на Украину, они предоставляют сервис Украине, берут прибыль с Украины.
2.

звільняють людей через війну, а не «просто так»

Просто хотелось бы, чтобы эти компании больше думали заранее о диверсификации своего бизнеса, чтобы не уволнять потом 430 человек, зато они провели 305 митингов о украинизации и теперь рапортуют об этом, молодцы.
3.

Сподіваюсь що люди із такими цінностями опиняться десь за межами України

Хер тебе, я здесь родился, буду бить оккупанта, и говорить на любом языке на каком хочу в своей свободной стране.
4. Я купил здесь недвижимость, а перед войной купил евробонды украинские, настолько я верю в ЗСУ и Украину, не рассказами поддержал ее.

Ігоре, створіть власну компанію і покажіть клас. Ми з 2008 року пережили три кризи і це перший раз коли ми скоротили людей. Просто тому, що багато проектів перестали бути доцільними. Бізнес це ризик, і інколи ти не вгадуєш. Але в бізнесі головне підніматися і йти далі. Зараз в нас все потроху відновлюється, і ми наймаємо людей, як маєм можливість. І ми реально працюємо над створенням робочих місць. Але таке може статися з кожним. Ви теж від того не застраховані, цього разу ваша компанія не постраждала, але ризик, що це станеться завтра завжди є.

а может быть в голову дал.

По яйцам гораздо эффективнее, ещё лучше носком ботинка в голень.

Чудовий приклад для наслідування!

наслідування

інхєрітанс, правильно «мавпування»

Підписатись на коментарі